Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις μουσικής σταδιοδρομίας..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι απαντήσεις ήταν επαρκείς όσον αφορά το ποιοι τομείς μπορούν να μου παρέχουν την γνώση που αναζητώ, αλλά αυτό που δεν μου απαντήσατε (βασικά δεν ξέρω αν και εγώ το ρώτησα ή το εννοούσα μέσω κάποιας ερώτησης), είναι το πώς θα μπορέσω να ενταχθώ και εγώ στην "βιομηχανεία" της μουσικής.

 

Δηλαδή....μήπως κάποιο πανεπιστήμιο/κάποια σχολή μπορεί να με ετοιμάσει ανάλογα και για αυτό? Ξέρω μόνο πως οι γνωριμίες και η κοινονικότητα του μουσικού σε αυτό το θέμα παίζουν μεγάλο ρόλο, αλλά κατά την δικιά σας γνώμη και από την δικιά σας εμπειρία, πως πιστεύετε πως πρέπει να αντιμετωπισθεί αυτό το θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξέρω μόνο πως οι γνωριμίες και η κοινονικότητα του μουσικού σε αυτό το θέμα παίζουν μεγάλο ρόλο, αλλά κατι την δικιά σας γνώμη και από την δικιά σας εμπειρία, πως πιστεύετε πως πρέπει να αντιμετωπισθεί αυτό το θέμα?

α.Εισαι οτι δηλωνεις

β.το facebook(4000 φιλοι)το myspace(100000 φιλοι) και το youtube(1000000000 views) ειναι οι καλυτεροι σου φιλοι

γ.Λεγοντας ναι γινεσαι γνωστος λεγοντας οχι γινεσαι φιρμα

δ.Εισαι φιλος με ολο το κοσμο..

ε.Δεν εισαι σαν εμας και εχεις καποιο Α παρουσιαστικο το οποιο αρεσει στα κοριτσακια...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις πλακα αυτο το θεμα με τα greeklish και την ορθογραφια ειναι τεραστιο και πρεπει να το συζητησουμε καποτε...

Τι να συζητήσουμε? Γράφεις ενδιαφέροντα πράγματα...αλλά βγάζεις μάτι και είναι κρίμα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή....μήπως κάποιο πανεπιστήμιο/κάποια σχολή μπορεί να με ετοιμάσει ανάλογα και για αυτό?

 

οχι δεν ειναι απαραιτητο,κανεις απο τους επαγγελματιες μουσικους (ειπαμε σε ποια ειδη) που γνωριζω δεν εχει τελειωσει πανεπιστήμιο/κάποια σχολή (ο πιο...επιτυχημενος που ξερω δεν ξερει καν "κανονικη" μουσικη...εκτος απο τα βασικα βεβαια...) ,απο την αλλη δεν μπορω να δω γιατι μπορει να βλαπτει το να τελειωσεις καποιο πανεπιστήμιο/κάποια σχολή  ,εκτος ισως απο το χασιμο χρονου τον οποιο θα μπορουσες να αφιερωσεις σε δημοσιες σχεσεις,μελετη και δουλεια στο χωρο.

 

πώς θα μπορέσω να ενταχθώ και εγώ στην "βιομηχανεία" της μουσικής.

 

στην Ελλαδα δεν υπαρχει βιομηχανια μουσικης...ουτε καν...βιοτεχνια δεν ειναι και κινδυνευει και με λουκετο.... ;D

 

 

λιγο τα ορθογραφικα σου αν μπορεις γιατι πονεσε το ματι μας.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην Ελλαδα δεν υπαρχει βιομηχανια μουσικης...ουτε καν...βιοτεχνια δεν ειναι και κινδυνευει και με λουκετο.... ;D

 

 

λιγο τα ορθογραφικα σου αν μπορεις γιατι πονεσε το ματι μας.... ;)

 

1ον, δεν νομίζω πως είχα τόσα ορθογραφικά, αλλά κι αυτά ακόμη από βιασύνη (δικαιολογία, i know..)

 

2ον σας ευχαριστώ για όλες σας τις απαντήσεις αφού νομίζω πως δεν υπάρχει κάποια άλλη απορία που να έχω και να θέλω να την εκφράσω σε αυτό το φόρουμ. Η συζήτηση από εδώ και πέρα πρέπει να γίνει με άτομα όπως καθηγητές του πεδίου και μάλιστα από κοντά.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..αλλά βγάζεις μάτι και είναι κρίμα ;)

Ειμαι 27 χρονων..πριν 2 χρονια γραφτηκα σ αυτο το forum και αρχισα να γραφω και παλι ελληνικα...απ τα 18 μου ειχα σταματησει να μελεταω και ουσιαστηκα να γραφω ελληνικα καθως εγραφα σχεδον αποκλειστικα με greeklish...2 χρονια φανταρος και στα 20 μου οταν μπηκα στη σχολη τα ελληνικα που εγραφα ηταν μονο αυτα

δεν την παλευω/n

Μιλαμε για 7 χρονια!!!Τωρα σκεψου οτι τα νεα παιδια 15-18 χρονων γραφουν σχεδον αποκλειστικα με greeklish εκτος και αν τους επιβαλει καποιος να γραψουν ελληνικα(εξετασεις,μαθημα νεων ελληνικων κλπ κλπ)

Δεν ειναι για να γελαμε το θεμα αλλα για να κλαιμε...

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ον σας ευχαριστώ για όλες σας τις απαντήσεις αφού νομίζω πως δεν υπάρχει κάποια άλλη απορία που να έχω και να θέλω να την εκφράσω σε αυτό το φόρουμ. Η συζήτηση από εδώ και πέρα πρέπει να γίνει με άτομα όπως καθηγητές του πεδίου και μάλιστα από κοντά.

 

Επιπλεον απαντησεις μπορεις να παρεις και απο την ΚΑΛΥΤΕΡΗ πηγη...δηλ. τα ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ανθρωπων που εχουν πετυχει στο χωρο (τοσο στην Ελλαδα οσο και στο εξωτερικο)...δες ποιοι ειναι κοντα σε αυτο που θες να κανεις και μελετησε τους (κατι μου λεει οτι ουτε το...0,1% δεν θα εχει τελειωσει σχολη/πανεπιστημιο μουσικολογιας... ;D)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kelfecil

 

Προσπερνώντας την απαξίωση της ελληνικής και ξένης πανεπιστημιακής μόρφωσης (for fuck's sake), θα ήθελα να σου προτείνω να μιλήσεις σίγουρα με κάποιον καλό δάσκαλο (κατά προτίμηση με διαπιστευτήρια) που να μπορεί να σε κατευθύνει σε συγκεκριμένες σχολές για το επίπεδο και τους στόχους σου. Όπως και να χει, έχε υπόψη σου πως δεν αρκεί το να 'εισαι καλος στην κιθαρα' για μια επιτυχημενη πορεία σε οποιαδήποτε τομέα της μουσικής. κάνε αν θες και μια αναζήτηση στο forum για σπουδές στο berklee, όπου υπάρχουν σχετικές απαντήσεις και από μέλη που έχουν φοιτήσει εκεί.

 

Το ζήτημα είναι μέχρι πόσα χρήματα μπορείς να επενδύσεις στις σπουδές σου. Εαν φτάνουν μέχρι και τα δίδακτρα π.χ. του berklee, πηγαινε εκεί κατευθείαν, για όλες τις σπουδές σου. Εαν όχι, δώσε όσα περισσότερα μπορείς για να πας στο καλύτερο πανεπιστήμιο για αυτό που θες να κάνεις - η γενικότερη εντύπωση που μου έχει δοθεί από σχετικές συζητήσεις είναι ότι δεν μπορούμε ακόμη να ανταγωνιστούμε τα μεγάλα πανεπιστήμια του εξωτερικού σε αυτόν τον τομέα. Θυμίζω πως εαν απλώς θες να παίζεις κιθάρα σε μαγαζιά στην ελλάδα, ροκ/λαϊκό/μεταλ, νομίζω θα δυσκολευτείς να πάρεις σοβαρή απάντηση στο αρχικό σου ερώτημα, αν και ξαναδιαβάζοντας το αρχικό σου post, δεν φαίνεται να είναι αυτό το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει..

 

Από εκεί και πέρα να ξέρεις ότι για την επιτυχία στην μουσική χρειάζεται ό,τι και οποιοσδήποτε άλλος επαγγελματικός τομέας για να πετύχεις: σκληρή δουλειά, τυχη, καλες δημοσιες σχεσεις, ταλεντο και άλλα, όχι απαραίτητα με αυτήν την σειρά.

 

Ελπίζω να βοήθησα, εαν όχι θα χαρώ να επεκταθώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε μου και καλώς ήρθες στο forum,

 

Να σου παραθέσω κι εγώ την άποψή μου κυρίως για το επαγγελματικό κομμάτι και το πως τα βγάζεις πέρα στο εξωτερικό (αλλά και στην Ελλάδα), από δικές μου εμπειρίες.

 

Καταρχάς για να καταφέρεις να ζεις θα πρέπει να κάνεις μία δουλειά session για ηχογραφίσεις και για lives κτλ και παράλληλα να ασχολείσαι και με τα δικά σου πράγματα (συνθέσεις) μια και στην αρχλη δεν πρόκειται να σου αποφέρουν τίποτα σημαντικό από χρηματικής άποψης.

Για να είσαι session τώρα και να σε φωνάζουν από δω κι από κεί, πρέπει να έχεις υπόψην σου:

1. Θα πρέπει να τρέχεις όλη μέρα απο studio σε studio (μιας και δεν θα παίζεις στα super duper ονόματα - αυτές οι θέσεις είναι καπαρωμένες από πολύ γνωστούς sessionάδες), δηλαδή με μία κιθάρα στο χέρι

2. Πρέπει μπορείς εύκολα να συνεννοείσαι με τους υπόλοιπους μουσικούς στις πρόβες του εκάστοτε σχήματος, να είσαι συγκαταβατικός και επικοινωνιακός. Πολύ σημαντικό αυτό και ποε μα ποτέ ειδικά στην αρχή μην προσπαθέις να πείσεις για κάποια δική σου άποψη. Δεν είσαι ούτε band leader ούτε παραγωγός παρά μόνο ένας που πληρώνεται για να κάνει μία δουλειά κάποιες ώρες, και τέτοιοι υπάρχουν αρκετοί. Μπορεί να τύχεις στο ψώνιο και την ανωμαλία κάθε τραγουδιστή/τραγουδιάρας που δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα, αλλά παρόλα αυτά πρέπει να κάνεις αυτό που θέλουν για την μουσική τους, αλλιώς σε διώξανε επιτόπου

3. Πρέπει να αποκτήσεις γρήγορα εμπειρία σε live καταστάσεις. Πίστεψέ με είναι διαφορετικό να παίζεις σε μία σκηνή με 4 ενισχυτές από πίσω σου στο full και άλλο να μελετάς σπίτι ή στο προβάδικο. Πρέπει να ξέρεις να μην φοβάσαι και να κοντρολάρεις τα πάντα, παίξιμο, εξοπλισμό, να ακούς τους υπόλοιπους και προπαντώς να μην χάνεσαι άμα ξαφνικά αλλάξει κάτι στο κομμάτι real-time (ο τραγουδιστής αποφασίσει να πεί άλλες 2 φορές το ρεφραίν).

4. Να είσαι άριστα προετιμασμένος και μελετημένος πριν πας στις πρόβες. Μπορεί να χρειαστεί να κάνεις 1-2 πρόβες και την επόμενη μέρα live σε μαγαζί μεγάλο. Οπότε πρέπει να τα "ρουφάς" γρήγορα αυτά που σου δείχνουν και να μελετάς σπίτι.

5. Να γνωρίζεις να χειρίζεσαι εξοπλισμό. Πιθανόν να μην παίξεις με δικό σου εξοπλισμό, οπότε πρέπει να ξέρεις να χειριστείς αυτόν που έχεις (πρόβα/live) και ανάλογα με το ύφος του σχήματος να βγάλεις αξιοπρεπή ήχο.

6. Δημόσιες σχέσεις... να είσαι φιλικός με όλους από όποιο είδος κι αν προέρχονται ότι κι αν είναι παραγωγοί, τραγουδιστές, κιθαρίστες, κτλ και ανοιχτός. Να ανταλλάζεις τηλέφωνα αμέσως γιατί έτσι αυξάνεις τις πιθανότητες να σε πάρει κάποιος για δουλειά.

7. Αν θες να γίνεις rock/pop star δεν ξέρω να σου πω για ενδυματολογικά, αλλά πολύ πιθανόν αν το σχήμα που θα παίξεις είναι όνομα (έστω μικρού βελινεκούς με δισκογραφία) να σε βάλουν να ντυθείς και ανάλογα σε live ή σε φωτογραφίσεις κτλ. Μην δυσανασχετήσεις.

8. Αν θες να γίνεις περιζήτητος, μελέτη πολύ, κανένας σοβαρός sessionas δεν μελετάει λιγότερο από 3-4 ώρες τη μέρα. Και επιπλέον να παίζεις συνέχεια με άλλους live και να τρέχεις σε ηχογραφίσεις όπου σε ζητήσουν - πολύ μεγάλη εμπειρία αυτα που μετράει πολύ στην δουλειά και στον επαγγελματισμό σου.

 

Αυτά λίγο-πολύ ισχύουν και στην Ελλάδα

 

Αυτά για το sessionιλίκι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σαν υποψηφιος πανελλαδικων με ειδικα μαθηματα αρμονια και ελεγχο μουσικων ικανοτητων εχω να σου προτεινω...

 

1)αν εχεις τα λεφτα,το τσαμπουκα και πιστευεις στον εαυτο σου πηγαινε σε ενα καλο πανεπιστημιο στο εξωτερικο οπως το Berkleey

αλλα να ξερεις...καλυτερο πανεπιστημιο...περισσοτερη δουλεια...

 

2)αν θες να περασεις σε ενα αξιοπρεπι μουσικο πανεπιστημιο μην το σκεφτεσαι καν για Αθηνα...(αν δεις το προγραμμα σπουδων θα καταλαβεις γιατι το λεω)

 

3)αν παλι αποθαρυνεσαι με τα σχολια των παραπανω(δεν λεω οτι ειναι καλο η κακο) στο οτι απ τη μουσικη δεν βγαζεις λεφτα τοτε καλυτερα να πας να σπουδασεις κατι αλλο που σε ενδιαφερει και παραλληλα παιρνεις και τα χαρτια σου απο ενα ωδειο!(σε αυτη τη περιπτωση υπαρχουν κατι ωραια ΤΕΙ στο ρεθυμνο,στη κεφαλλονια και στη κερκυρα που ασχολουνται με τεχνολογια ηχου,μουσικη τεχνολογια κ.λ.π μην ρωτησεις περισσοτερα γιατι δεν το χω ψαξει !)

και επειτα συνεχιζεις τη μουσικη ειτε ως χομπι ειτε ως δευτερο επαγγελμα

 

αν με ρωτας εγω τι θα κανω...

θα βαλω πρωτη επιλογη πανεπιστημιο μουσικων σπουδων στη κερκυρα(το καλυτερο κατα τη γνωμη μου απο πολλες αποψεις και κυριως γιατι βαδιζει στα προτυπα των πανεπιστημιων του εξωτερικου)

και αργοτερα σκεφτομαι να παω για μεταπτυχιακο εξω...να ψαξω παραλληλα δουλεια και αν βρω μενω εκει...αν δεν βρω τελειωνω τις σπουδες μου και γυριζω εδω...

 

οι επιλογες οπως βλεπεις ειναι ατελειωτες(εγω ανεφερα απλα τις βασικες)

δικια σου ειναι η ζωη,εσυ αποφασιζεις...

κανενας δεν ξερει καλυτερα απο σενα τις αναγκες σου,τις δυνατοτητες σου και το τροπο σκεψης σου οσο κι αν τον αναλυεις !

 

Φιλικα Νικος !

καλη επιτυχια σε ο,τι κι αν κανεις :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου