Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις μουσικής σταδιοδρομίας..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

ΠΑΛΙ δεν καταλαβαινεις....

 

Αντε να στο εξηγησω λοιπον.... ;D

 

Αν καποιος που θελει να γινει...σεσσιον κιθαριστας & συνθετης ...νεοκλασσικης μεταλ  μουσικης δεν θα εκανε κατι κακο αν πηγαινε σε ενα πανεπιστημιο να σπουδασει....μουσικολογια ,η σπουδη ομως αυτη θελει ΚΟΠΟ ,ΧΡΟΝΟ και ΑΦΟΣΙΩΣΗ και μια και ειναι ΑΣΧΕΤΗ με το αντικειμενο που,απο οτι καταλαβα εγω,θελει να ασχοληθει ο ΟΡ ...θα του τρωει ΧΡΟΝΟ που θα μπορουσε να αφιερωσει στη ΔΟΥΛΕΙΑ του...για σπουδες ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΙΑΣ μιλαω (οχι για σπουδες αρμονιας,συνθεσης,φουγκας,παρασκευης κουρκουμπινιων,κουραμπιεδων και μακαροναδας... κτλ,κτλ....που οντως χρησιμευουν σε εναν...νεοκλασσικο συνθετη... ;D)

να με συγχωρέσεις και φυσικά δεν το παίρνω προσωπικά!

 

1. Έχεις κάποια ισχυρή εμπειρία από μουσικό πανεπιστήμιο; Εσωτερικού ή εξωτερικού; Δεν ξέρω, και ειλικρινά ρωτάω. Γιατί τουλάχιστον η εμπειρία μου με πολύ κόσμο που είναι σπουδαστές σε αυτόν τον τομέα σε Ελλάδα και εξωτερικό με αναγκάζει να σκέφτομαι λίγο ανάμικτα.

 

Ναι η μουσικολογία είναι "λόγιου" και θεωρητικού περιεχομένου, αλλά έχει και πιο "μουσικά" μαθήματα. (λυπάμαι για τους αδόκιμους όρους).

 

Επιπλέον οφείλω να συμπληρώσω, από καθαρά προσωπική πλευρά (και άρα υποκειμένική), ότι η θεωρητική και λόγια προσέγγιση κάποιων πράγμάτων, έστω και αν είναι στη φύση τους πρακτικά (σύνθεση, εκτέλεση, κλπ), είναι μάλλον θετική. Η εκτέλεση δεν είναι απλά νότες, όπως και η σύνθεση. Φυσικά και μπορεί να είναι, αλλά τελικά το να ξέρεις τι γίνεται γύρω σου... εεε...

 

2. Κανείς δε μπορεί να απαγορεύσει σε ένα φοιτητή να σπουδάζει και σε ένα ωδείο παράλληλα με το πανεπιστήμιο. Ξέρω πολύ κόσμο (και τη γυναίκα μου μέσα σε αυτούς) που ήταν στο πανεπιστήμιο (Πολυτεχνείο... οκ), και κάνανε πιάνο, θεωρητικά, κλπ παράλληλα. Γίνεται.

 

_________________

 

Ένα απ'τα βασικά θέματα για τις σπουδές, που δεν εξετάζεται σχεδόν ποτέ, αν και θα έπρεπε είναι το ΠΟΙΟΣ! Ποιός θα είναι καθηγητής σου. γιατί και το καλύτερο πανεπιστήμιο, αν έχει μακάκα καθηγητή.... ατυχία θα είναι.

 

Εκτός από το που θα πάει ο άλλος, καλό είναι να σκεφτεί και σε ποιόν θα πέσει. Τουλάχιστον στην κλασσική σύνθεση αυτό μετράει, και είναι κάτι που πολλοί υπολογίζουν, εξ'όσων ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου