Προς το περιεχόμενο

κατασκευη σωματος κιθαρας απο φθηνα υλικα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

καλημερα και απο εμενα που μολις διαβασα απο την αρχη ολο το thread για να παρω μια ιδεα - αυτο που δεν εχει αναφερθει καθολου και νομιζω πως ειναι λαθος και το γνωριζω απο την εμπειρια μου μιας και αυτο που θελεις να κανεις το εχω κανει και εγς ουκ ο λιγες φορες ειναι οτι θα πρεπει να προσεξεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ που θα κανεις το routing για το bridge μιας και απ'οσο εχω καταλαβει δεν εχεις μπρατσο ακομα - και αυτο που σκεφτεσαι ειναι οτι "ας δουμε πως θα βγει το σωμα και βλεπουμε μετα για μπρατσο"....

θα πρεπει να προσεξεις καποια πραγματα - οπως τι παχος θα εχει το σωμα σου και πανω απ'ολα τι διαστασεις - το να φτιαξεις ετσι χυμα ενα σωμα χωρις να εχεις υπολογισει τις διαστασεις τοτε το μονο που θα καταφερεις ειναι οταν κουμπωσεις το μπρατσο επανω η κιθαρα να εχει ΠΟΛΥ ασχημο και περιεργο πιασιμο - ψαξε λιγο στο νετ για τις διαστασεις που εχουν κιθαρες σαν αυτη που θες να φτιαξεις περιπου και ακολουθησε την πεπατημενη....αν δεν εχεις καταλαβει τι θελω να πω μας το λες και το σπαμε για να το κανουμε ακομα ποιο λιανα  ;D ;D ;D καλημερα και παλι και καλη επιτυχια στο προτζεκτ σου

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου θα κατσεις να ασχοληθεις κανε τιποτις παραπανω απο ενα V.

Βασικα σου προτεινω να βρεις καμια ετοιμη κιθαριτσα και να την περιεργαστεις! Περισσοτερα θα μαθεις και πιο ασφαλες (ως προς το αποτελεσμα ) ειναι! Με ενα μαδερακι το μονο που θα μαθεις ειναι να κοβεις!  ;)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου θα κατσεις να ασχοληθεις κανε τιποτις παραπανω απο ενα V.

+1

V και με τσεκούρι κόβεις ;D. Kάνε κάτι δικό σου, συνδιασμό γωνιών και καμπύλων, πως είναι

η περίεργη του zakk wylde, πάνω sg και κάτω v, φτιάξε μια πάνω lp και κάτω explorer πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

V και με τσεκούρι κόβεις ;D. Kάνε κάτι δικό σου, συνδιασμό γωνιών και καμπύλων, πως είναι

η περίεργη του zakk wylde, πάνω sg και κάτω v, φτιάξε μια πάνω lp και κάτω explorer πχ.

Πανω tele kai κατω V ;) (για να μην πω περα και δωθε) ;D

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρεπει να προσεξεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ που θα κανεις το routing για το bridge μιας και απ'οσο εχω καταλαβει δεν εχεις μπρατσο ακομα - και αυτο που σκεφτεσαι ειναι οτι "ας δουμε πως θα βγει το σωμα και βλεπουμε μετα για μπρατσο"....

θα πρεπει να προσεξεις καποια πραγματα - οπως τι παχος θα εχει το σωμα σου και πανω απ'ολα τι διαστασεις - το να φτιαξεις ετσι χυμα ενα σωμα χωρις να εχεις υπολογισει τις διαστασεις τοτε το μονο που θα καταφερεις ειναι οταν κουμπωσεις το μπρατσο επανω η κιθαρα να εχει ΠΟΛΥ ασχημο και περιεργο πιασιμο

Επειδή ο φίλος μας έχει δίκιο...πάρε 2 σχέδια με σωστές διαστάσεις και κάνε ότι σε φωτίσει ο Θεός...

Flying_V_11_dxf.pdf

jacksonk10p_100_dxf.pdf

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε 2 σχέδια με σωστές διαστάσεις και κάνε ότι σε φωτίσει ο Θεός...

μη βασιστεις στα σχεδια για το routing-θεση γεφυρας. αυτα τα σχεδια καλα ειναι αλλα μονο για το περιγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη βασιστεις στα σχεδια για το routing-θεση γεφυρας. αυτα τα σχεδια καλα ειναι αλλα μονο για το περιγραμμα.

Προφανώς...αυτά τα σχέδια είναι καλά, εάν σχεδιάσεις και το μπράτσο μαζί.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια με εχετε αφησει αφωνο...χιλια ευχαριστω για τις συμβουλες σας.

Μπρατσο εχω και βασικα και μια ολοκληρη Flying v  απο την οποια θα το παρω μαζι με τα ηλεκτρικα και ενα κομματι τις γεφυρας αφου σκοπευω να κανω την καινουρια στρινκθρου (που δεν νομιζω να ειναι και τοσο δυσκολο....ε?)

Οποτε λοιπον εχω σκεφτει το εξης σεναριο..

Περνω μια μεγαλη πλακα ξυλου,μαονι η δεσποτακι ,οτι ειναι πιο φθηνο.

Αν τελικα καταληξω σε μια παραλαγη τις Flying v περνω το σωμα της ηδη υπαρχουσας και σχεδιαζω το περιγραμμα με μολιβι + το routing για τον λαιμο και κανω οτι πετσοκομμα στο περιγραμμα θα εχω προσχεδιασει (πχ πιο μυτερα φτερα η/και λιγο πιο ανοιχτα,τις γωνιες που ελεγα απο την Dean Rust in peace Κλπ κλπ ,ο καταλογος με τα χαρακτηριστικα που ζαχαρωνω ειναι ατελειωτος αλλα μην την κανω και τσιρκο  ;D...ουτε και τελειως ποζερικη θελω οποτε με μετρο ολα).

Επειτα κοβω το περιγραμα και το ρουτινκ του λαιμου και με μετρησεις βαζω και την γεφυρα.

Βαζω τον λαιμο προσωρινα.Κανω τις τρυπες για τις χορδες και περναω μεσα πιρτσινια.Θα τις κανω απο πισω να εχουν για 1 εκατοστο βαθους μεγαλυτερο πλατος για να χανονται τα βαρελακια των χορδων μεσα στο σωμα .Βαζω κομματια πετονιας δεμενα στα saddles και στα κλειδια αντιστοιχα σαν να ηταν χορδες..και παλι με μετρισεις και με ενα προσεχτικα σχεδιασμενο σε χαρτι μαγνητη μαζι με τα σιδερακια του στο πλαι για τις βιδες ,κανω το ρουτινκ για τους μαγνητες , το οποιο μετα τρυπαω σιγα σιγα στο καταληλο βαθος (που θα εχω δει ειτε απο την Flying V ειτε απο την λε πολ μου.Επειτα με το σκαρπελο και με υπερβολικη προσοχη θα ανοιχω το ρουτινκ κανονικα και σιγα σιγα για να μην γινει ζημεια.Επειτα με ενα κατσαβιδι...εδω ισως γελασετε...θα ανοιξω τις "σηραγγες" για τα καλωδια γιατι δεν εχω καποιο εργαλειο με αξονα τρυπανιου σε γωνια.αναλογη τεχνικη θα ακολουθησω και για τις τρυπες για το αουτπουτ,για τα ποτσ και τον επιλογεα μαγνητων.

Τελος θα τριψω τις γωνιες με ενα χοντρο η μιντιουμ γυαλοχαρτο για να γινουν ομαλες..αυτο οκ το εχω ξανακανει και δεν φοβαμε μην μου βγουν οπως νανε..και επειτα τηα το τρυψω ολο καλα με 220 γυαλοχαρτο.Εννοιτε με τριβιο..αλλα και να μην εχω ευκαιρο τοτε ,γιατι πες σπαει ο διαολος το ποδαρι του,θα το κανω με το χερι..δοξα το θεο χρονο θα εχω,και υπομονη εχω αρκετη για να δωσω καμποση και σε οσους δεν εχουν ...χεχε..

Επειτα θα σας ρωτισω για το χρωμα..επειτα οχι τωρα για απο οσο ξερω ειναι αλλη ιστορια αυτη..οποτε για αρχη παμε για τα κατασκευαστικα μονο..Λεω μονο οτι σκεφτομαι η λευκο η το χρωμα του ξυλου ;D

Τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Λεω μονο οτι σκευτομαι η λευκο η το χρομα του ξυλου ;D

Τι λετε?

Λέμε, ότι έτσι που τα περιγράφεις...ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να κρατήσεις την υφή του ξύλου, γιατί το σώμα που θα φτιάξεις...

Επειτα με το σκαρπελο και με υπερβολικη προσοχη θα ανοιχω το ρουτινκ κανονικα και σιγα σιγα για να μην γινει ζημεια.Επειτα με ενα κατσαβιδι...εδω ισως γελασετε...θα ανοιξω τις "συραγγες" για τα καλωδια γιατι δεν εχω καποιο εργαλειο με αξονα τρυπανιου σε γωνια.αναλογη τεχνικη θα ακολουθισω και για τις τρυπες για το αουτπουτ,για τα ποτσ και τον επιλογεα μαγνητων.

θα χρειάζεται αρκετό ξυλόστοκο!!!...Φτάσε μέχρι εκεί, και θα τα ξαναπούμε για το βάψιμο.

 

ΥΓ Επίσης, θα σου χρειαστεί ένα βιβλίο ορθογραφίας... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου