Προς το περιεχόμενο

Δεν ειναι μονο ταλεντο..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οι λευκοι δε μπορουν να πηδηξουν

Γνωριζω λευκους που μπορουν και πολυ καλα μαλιστα  LOL ;D ;D

 

Φοβεροι πιτσιρικαδες και kudos στους γονεις που τους παροτρυνουν σ' αυτη την Κυριακατικη επιμορφωτικη απασχοληση.  Τελεια τα βιντεακια που ανεβασατε Vagelism :)

 

(Εχω λευκο δερμα αλλα μαυρη ψυχη. Πολυ μαυρη. Μετράει; Θα δείξει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Mike G, στη θέση σου θα ήμουν πολύ προσεκτικός όσον αφορά το τι γράφεται στο internet σχετικά με τις ανατομικές διαφορές μεταξύ μαύρων και λευκών και το πού έχει δεξιότητες ο καθένας.

 

Ακόμη κι αν η μαύρη φυλή διέθετε ένα επιπλέον οστό κι έναν επιπλέον τένοντα (φυσικά και αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση) δε θα ήταν αρκετό για να τους δώσει έφεση σε αθλήματα που περιλαμβάνουν άλματα ή/και τρέξιμο.

 

Επίσης δεν υπάρχει είδος μουσικής το οποίο να μην βασίζεται στο groove και το ρυθμό όπως λες. Και φυσικά τα διάφορα που ακούγονται περί του ότι οι "μαύροι έχουν το ρυθμό μέσα τους" είναι εντελώς μπακαλίστικα. Ο λόγος για τον οποίο διαπρέπουν σε μουσικές όπως η jazz και το blues (όπως και πάρα πολλοί λευκοί πλέον) είναι γιατί αυτά τα είδη αποτελούν την μουσική παράδοση της μαύρης φυλής.

 

Προσοχή τι διαβάζουμε και ποιος το λέει. Κυκλοφορεί και άπειρη παπαρολογία στον internet.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ο λόγος για τον οποίο διαπρέπουν σε μουσικές όπως η jazz και το blues (όπως και πάρα πολλοί λευκοί πλέον) είναι γιατί αυτά τα είδη αποτελούν την μουσική παράδοση της μαύρης φυλής.

 

Mα αυτό αναφέρουν και τα links που έδωσα  ;)

 

Όντως για το έξτρα οστό δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά αυτό το άρθρο λέει ότι υπάρχουν διαφορές (δυστυχώς δεν μπορώ να το κατεβάσω γιατί νομίζω ότι πρέπει να είσαι συμβεβλημένος με το πανεπιστημίο)

 

http://journals.cambridge.org/action/displayAbstract?fromPage=online&aid=9567

 

Δεν θα κάτσω να το συζητήσω παραπάνω γιατί το πιθανότερο είναι να υπάρξει εκτροπή του θέματος.Απλά να καταλήξω ότι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ στοιχεία ΥΠΑΡΧΟΥΝ και είναι στη διάθεση μας να τα αναζητήσουμε. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ειμαι απ τους λιγους που οταν βλεπουν τοσο μικρα παιδακια να παιζουν ετσι,δεν ξερω...αγχωνομαι.Μου βγαζει μια ελαφρα στενοχωρια..

Σιγουρα εχουν ταλεντο,αισθηση του ρυθμου,πειτε το οπως θελετε αλλα οσο σκεφτομαι οτι ειναι πιθανον καποιος να τα ''ζορισε'' σε μια τοσο ευθραυστη,ευαισθητη ηλικια.. :-\

Σαν τις τιγρεις στο τσιρκο ενα πραμα...

Ποιος ξερει τι απωθημενο μπορει να χουν οι γονεις τους και ποσο αυτο μπορει να επηρρεασε

την μουσικη ''προπαιδεία'' των μικρων.

Μιλαω για τα τετραχρονα.

Μπορει και να κανω λαθος παιδια μου βγαινει αυθορμητη αυτη η αισθηση. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο στο οποίο μας παραπέμπεις μιλάει για ανατομική αυτοψία που έγινε στο μυοσκελετικό σύστημα 44 πτωμάτων. Εννοείται ότι ασφαλές συμπέρασμα δεν μπορεί να διεξαχθεί από ένα τόσο μικρό αριθμό. Μελέτες και έρευνες έχουν γίνει και συνεχίζουν να γίνονται. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει επίσημο επιστημονικό πόρισμα.

 

Αν υπάρχει κάποιος που να το έχει ψάξει, ας μας διαφωτίσει.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλεον τρανη αποδειξη οτι το χρωμα δεν παιζει ρολο στο γκρουβ...ειναι οι δυο πιο γκρουβατοι ντραμμερ του πλανητη...(πιο τεχνικοι υπαρχουν,πιο γρηγοροι υπαρχουν,πιο...δυνατοι υπαρχουν αλλα πιο γκρουβατοι δεν υπαρχουν οποτε  μη ψαχνετε αδικα)

 

ο ενας ειναι μαυρος σαν την ψυχη του καπιταλιστη... ;D

 

 

 

 

& ο αλλος ειναι ασπρος σαν τα ασπρα περιστερια της λαϊκης επαναστασης.... ;D

 

 

 

παρα πολλοι λευκοι ντραμμερ εχουν παιξει σε τεραστια μαυρα κομματια (Stax,Motown,Atlantic) και ο κοσμος απλα δεν το ξερει.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ειμαι απ τους λιγους που οταν βλεπουν τοσο μικρα παιδακια να παιζουν ετσι,δεν ξερω...αγχωνομαι.Μου βγαζει μια ελαφρα στενοχωρια..

Σιγουρα εχουν ταλεντο,αισθηση του ρυθμου,πειτε το οπως θελετε αλλα οσο σκεφτομαι οτι ειναι πιθανον καποιος να τα ''ζορισε'' σε μια τοσο ευθραυστη,ευαισθητη ηλικια.. :-\

Σαν τις τιγρεις στο τσιρκο ενα πραμα...

Ποιος ξερει τι απωθημενο μπορει να χουν οι γονεις τους και ποσο αυτο μπορει να επηρρεασε

την μουσικη ''προπαιδεία'' των μικρων.

Μιλαω για τα τετραχρονα.

Μπορει και να κανω λαθος παιδια μου βγαινει αυθορμητη αυτη η αισθηση. ;)

Εμεις εδω, τα παιδια μας τα παμε στο κολυμβητηριο ,  στο ποδοσφαιρο, στην μουσικη αγωγη του Δημου μας, στον κινηματογραφο, παιδικο θεατρο κλπ. Δεν τα ζοριζουμε. Εχει σχεση με το τι μπορει ο καθε γονιος να προσφερει στο παιδι του, τι θελει να του προσφερει και σε τι ακουσματα, αθληματα, μαθηματα κλπ θελει να  εκθεσει το παιδι του. Εμενα παντως καμμια τετοια αισθηση δεν μου δημιουργησε. Μια χαρα τα ειδα τα παιδακια. Αλλη χωρα, αλλες νοοτροπιες και αλλες Κυριακατικες συνηθειες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις εδω, τα παιδια μας τα παμε στο κολυμβητηριο ,  στο ποδοσφαιρο, στην μουσικη αγωγη του Δημου μας, στον κινηματογραφο, παιδικο θεατρο κλπ. Δεν τα ζοριζουμε. Εχει σχεση με το τι μπορει ο καθε γονιος να προσφερει στο παιδι του, τι θελει να του προσφερει και σε τι ακουσματα, αθληματα, μαθηματα κλπ θελει να  εκθεσει το παιδι του. Εμενα παντως καμμια τετοια αισθηση δεν μου δημιουργησε. Μια χαρα τα ειδα τα παιδακια. Αλλη χωρα, αλλες νοοτροπιες και αλλες Κυριακατικες συνηθειες.  

 

 

Δε διαφωνουμε. ;)

 

ειναι πιθανον

Μιλαω για τα τετραχρονα.

Μπορει και να κανω λαθος παιδια μου βγαινει αυθορμητη αυτη η αισθηση. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλεον τρανη αποδειξη οτι το χρωμα δεν παιζει ρολο στο γκρουβ...ειναι οι δυο πιο γκρουβατοι ντραμμερ του πλανητη...(πιο τεχνικοι υπαρχουν,πιο γρηγοροι υπαρχουν,πιο...δυνατοι υπαρχουν αλλα πιο γκρουβατοι δεν υπαρχουν οποτε  μη ψαχνετε αδικα)

 

ο ενας ειναι μαυρος σαν την ψυχη του καπιταλιστη... ;D

 

 

 

 

& ο αλλος ειναι ασπρος σαν τα ασπρα περιστερια της λαϊκης επαναστασης.... ;D

 

 

 

παρα πολλοι λευκοι ντραμμερ εχουν παιξει σε τεραστια μαυρα κομματια (Stax,Motown,Atlantic) και ο κοσμος απλα δεν το ξερει.....

 

Mηπως ξεχασες αυτον που κανει το σκορ 2-1;  ;D

 

Dennis Chambers - The Fatback Groove

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου