Προς το περιεχόμενο

Δεν ειναι μονο ταλεντο..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος καταφερει να παρει μονο τα θετικα απο αυτο το θεμα θα ειναι πολυ κερδισμενος παντως. Ωραια θεμα και ψυχραιμια Ελληνες  :P Ο καθε κατεργαρης στον παγκο του και η ζωη συνεχιζεται  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το groove στα τυμπανα επιτυχγανεται οταν ο drummer χρησιμοποιει δυναμικες σε οτι και αν παιζει.Επισης οταν η κινησιολογια του drummer πανω στο set δεν ειναι στειρα και μηχανικη, αλλα κυκλικη αυτο βοηθαει στο να δωσει αλλο αερα και να αναδειξει την μουσικη σαν συνολο..  

  + 10000

  Επιτέλους, μετά απο πολλά ποστ μια άποψη με πολύ ουσία!

  Αλλά το μεν Τρολ δεν τον αγγίζουν λόγω άγνοιας, τον δε Χαρίλατρον λόγω απαξίωσης να διαβάζει τέτοια θέματα.

Αφήστε μας λοιπόν να διατυπώσουμε την "πολύ ουσία" σταματώντας το ανούσιο "πολύ μπλα μπλα"! 

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μη του αρεσει καποιος ενας καλος drummer το καταλαβαινω...

Το να τον απαξιωνει ομως επειδη δεν του αρεσει μου θυμιζει την πεποιθηση περι κακης και καλης μουσικης...Τεχνη ειναι.Ειτε σε αγγιζει και σου αρεσει.Ειτε ΟΧΙ.

 

Λετε οι αμερικανοι μουσικοι μετα απο μια συναυλια να συζητανε αμα groov-αρουν σαν λευκοι ή σαν μαυροι?ΟΧΙ.Διαφωνουνε για το ποιο μερος φτιαχνει την καλυτερη πιτσα στις 2 η ωρα το πρωι ωστε να πανε να φανε..Ειλικρινα οι Ελληναρες ειμαστε τραγικοι..

Συγνωμη ποσοι απο εδω ειναι drummers και λενε και την αποψη τους για το groove πανω στα τυμπανα???

Το groove στα τυμπανα επιτυχγανεται οταν ο drummer χρησιμοποιει δυναμικες σε οτι και αν παιζει.Επισης οταν η κινησιολογια του drummer πανω στο set δεν ειναι στειρα και μηχανικη, αλλα κυκλικη αυτο βοηθαει στο να δωσει αλλο αερα και να αναδειξει την μουσικη σαν συνολο..  

Σωστα.  Πολυ λιτά:  ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΑΛΕΝΤΟ...(που ειναι και ο τιτλος του thread που ξεκινησε ομορφα.)  Ειναι και οι επιρροες απο μικρη ηλικια.

Θελει να μας πει ο ειδικος 'ποιητης'/drummer/εκπαιδευτικός/καθηγητης/Vagelism.     

Back to music, bitches.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατά τη γνώμη μου η άποψη του trolley (ότι δηλαδή έχουμε συζητήσει το ίδιο πράγμα 157 φορές για "να'χαμε να λέγαμε") δεν είναι προσωπική επίθεση και χρήζει απάντησης.

 

Επειδή βλέπω ότι ο vaggelism (που είναι ο μόνο που μπορεί να τοποθετηθεί επ' αυτού) δεν έχει τη δυνατότητα αυτή τη στιγμή να απαντήσει, το θέμα κλειδώνεται εδώ.

 

Αν επιθυμεί, ας μου στείλει την απάντησή του με pm και θα την προσθέσω εδώ.

 

Προς τους διαμαρτυρόμενους: Ούτε σε βάρος κάποια άλλης γίνεται αυτή η συζήτηση ούτε ενοχλητική είναι. Είναι άδικο όμως να ψάχνετε να βρείτε λόγο να γκρινιάξετε εκεί που δεν υπάρχει με αποτέλεσμα να χαλάτε το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παραθέτω την απάντηση του vagelism στα παραπάνω.

 

Aγαπητε Harilatron και φιλοι.

Ανεβασα αυτό το Thread στο drums & Percussion απευθυνομενος προς τους φιλους drummer του Νοιζ που παρακολουθουν την στηλη.

Για μενα το θεμα πισω από το Thread είναι ενας τεραστιος ντορος που εχει συμβει τα τελευταια χρονια {και που για εμας τους ντραμμερ είναι αυτονοητος} και αφορα  μια ειδικη κατηγορια ανθρωπων που δρα αυτή τη στιγμη στην Αμερικη και εχει το ονομα Gospel drummers.

Οι ντραμμερ που ανηκουν σε αυτή τη κοινοτητα εχουν κοινα χαρακτηριστικα γνωρισματα και ηχο. Τους χαρακτηριζει το brutal – επιθετικο  παιξιμο στα τυμπανα – τρομερες δυναμικες και groove και απιστευτη τεχνικη. Οι Γκοσπελ ντραμμερς είναι οι πλεον περιζητητοι ντραμμερ αυτή τη στιγμη στην Αμερικη και εχουν σχεδον μονοπωλησει το συνολο των δουλειων ειτε αυτό είναι Live ειτε αυτό είναι studio.

Αυτη η κατηγορια ντραμμερ στην Αμερικη ξεκινησε μεσα από την αναγκη των νεγρων να προστατεψουν τα παιδια τους από το γκετο ..και την αναγκη της εκκλησιας για μια Live ορχηστρα την ωρα της λειτουργιας. Αποτελεσμα αυτης τη συνεργασιας είναι τα παιδια να περνανε πολλες ωρες μεσα στην εκκλησια μαθαινοντας μουσικα οργανα και κανοντας προβες για την Κυριακατικη λειτουργια. Από πολύ μικρη ηλικια. 

Ο λογος γεννησης του Thread ηταν να δειξει στους συναδερφους drummer του Νοιζ πως δημιουργηθηκε και εξελιχθηκε  αυτή η σχολη drumming στην Αμερικη. Λυπαμαι που δεν εκανα αυτην την εισαγωγη από την αρχη για ολους τους φιλους . Όπως ειπα από την αρχη το thread απευθυνοταν στους drummer που ξερουν την ιστορια από πισω. Για αυτό το λογο ανεβηκε στο drums& Percussion και όχι στην συνολικη κοινοτητα.

Τωρα στο φιλο Trolley..

Ναι.. απολαμβανω τo προνομιo της φιλοξενιας του Νοιζ για να ανεβασω τα κειμενα τις αποψεις και τις εμπειριες μου. Δεν είναι υποχρεωτικο ουτε να τις ασπαζεσαι…ουτε να τις διαβαζεις. Αν σε ενοχλει η θεματολογια  - παρακαλω με το που βλεπεις το ονομα μου…πηγαινε παρακατω {όπως πανε τοσοι και τοσοι}. Πιστεψε με δεν θα σου κακιωσω αν με απαξιωσεις με την μη συμμετοχη σου.

Ναι.. απολαμβανω το προνομιο να ειμαι δασκαλος μουσικης και με αυτή την ιδιοτητα να γραφω στο drums & Percussion.

Σε καποιους αρεσει σε καποιους δεν αρεσει.. Προσωπικα δεν πληρωνομαι για αυτό από το Νοιζ , και αν καποια στιγμη με χαλασει..απλα θα σταματησω να το κανω. Υπαρχει καποιο χρονικο πλαισιο που πρεπει να συνεχισω να το κανω για να γινω αποδεκτος από εσενα?? …{γιατι εχω θεματα με το παλιος –νεος ..από το στρατο ακομα..}

Ναι καποιοι μαθητες εχουν ξεκινησει  συνεργασια μαζι μου – μεσα από το Νοιζ.

Σιγουρα όχι όμως γιατι ειμαι κουκλος  , σιγουρα όχι γιατι εχω το σουπερ βιογραφικο…ειτε γιατι εχω φοβερους κοιλιακους.. Ελπιζω να μην εχεις προβλημα με αυτό.

Ναι.. ειχα την τιμη ο Yameth να μου ζητησει καποια κειμενα μου να τα ανεβασω σαν αρθρα για μελλοντικη χρηση προς μελλοντικους φιλους. Αυτό αποδεικνυει μαλλον ότι  τα κειμενα μου και οι εμπειριες μου εχουν  καποια αξια.  Παλι…αν σε χαλαει η θεματολογια..ξινισε τα μουτρα σου ελευθερα… και πηγαινε παρακατω.

Τωρα όλα αυτά που μου προσάπτεις περι εμμεσης διαφημισης..τι να πω. Μπορει να εχεις και δικιο..Το προβλημα σου δεν καταλαβαινω..

Εγω τα πιστευω μου ανεβαζω και εχω σαν υπογραφη μου το site μου όπως τοσοι και τοσοι. Δεν αναγκαζω κανεναν να με παρει τηλεφωνο – ουτε να ζητησει την συμβουλη μου. Προφανως το site δεν βρισκει κατι παραλογο σε αυτό για αυτό και το επιτρεπει. Οποτε τα περι εμμεσης διαφημισης .. εγω πιο πολύ σαν συνεργασια το βλεπω.

Εχοντας ανεβασει ως τωρα…χμμ..18 θεματα εκπαιδευτικου χαρακτηρα…σαν εκπαιδευτικος που ειμαι...Θελω να πιστευω ότι δινω πολύ περισσοτερα από ότι παιρνω από την κοινοτητα μας. Όπως τοσοι και τοσοι εδώ μεσα που κανουν ακριβως το ιδιο. Και πραγματικα με φθείρει κάθε φορα που μπαινω στην διαδικασια να αποδειξω τα αυτονοητα  γιατι ο κάθε {εδώ βαλε ότι λεξη θες}… που εχει ακουσει 500 δισκους .. πιστευει ότι εχει αποψη.

Β. Μουλακάκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου