Προς το περιεχόμενο

midi εισοδος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλοι του νοιζ ! εχω την εξις απορια..σε μια πεταλιερα οπως π.χ. LINE6 POD X3 LIVE η εισοδος εξοδος midi σε τι χρεισιμευει ? εγω θα ηθελα να μπορω να δουλευω καναλια midi εικονικα οργανα στο logic παιζωντας κηθαρα..καθε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη..σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα φιλε, το  midi in/out σε μια πεταλιερα κανει τα εξεις, μπορεις να φτιαχνεις τον ηχο ή να κανεις update σε καινουργιους ηχους που βγαζει η εκαστοτε εταιρια μεσο του editor που σου δεινει για τη πεταλιερα,ο editor αυτος

δουλευει σαν host στο προγραμμα που δουλευεις,πχ.LOGIC,CUBASE,κλπ.

Τωρα για να ελεγχεις εικονικα οργανα μεσω της κιθαρας,δεν θελεις πεταλιερα αλλα ενα midi interface οπως το GI-20 της ROLAND το οποιο και εχω και στο συνιστω ανεπιφυλακτα.

Μπορεις να μπεις στο site της ROLAND και να το δεις ή χτυπα στο google midi guitar και θα βρεις και απο αλλες εταιριες, το καλο με το midi στη κιθαρα ειναι οτι μπορεις ταυτοχρονα να γραφεις audio και midi δηλαδη αυτα που

επαιξες θα τα εχεις και σε midi δεδομενα,και βεβαια δεν κανει μονο αυτο αλλα και πολλα αλλα,ελπιζω να βοηθησα,καλο ψαξιμο...

το ''πάσο'' τρώει το λουκούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω ! τι αλλο θα μπορουσες να κανεις ? κ σε πια κηθαρα κ με ποιον τροπο εχεις συνδεσεις τα μηχανηματα σου ?

 

Στην είσοδο MIDI μπορείς να συνδέσεις έναν εξωτερικό MIDI controller και να ελέγχεις την πεταλιέρα σου από εκεί. Μπορεί να σου φαίνεται κουφό, αλλά πολλοί βάζουν πεταλιέρες σε rack ή κάπου πίσω στη σκηνή ενώ μπορείς βέβαια να ελέγχεις και περισσότερες από μια συσκευές μέσω MIDI Through.

 

Με την έξοδο MIDI μπορείς εσύ να στέλνεις MIDI εντολές σε άλλες συσκευές.

 

Ωστόσο θα πρέπει να δεις το υποσύνολο εντολών MIDI που υποστηρίζει η πεταλιέρα σου, διότι συνήθως δεν είναι και τόσο... συναρπαστικό (δηλ. επιτρέπει μόνο βασικό έλεγχο στις περισσότερες περιπτώσεις).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην το midi αποτελειται απο τα εξεις κοματια,1) ενα μαγνητη που τοποθετιται μεταξυ του bridge μαγνητη και της γεφυρας,προσοχη μονο βγαινει σε 2 μορφες αναλογα με το τι κιθαρα εχεις ,τυπου les paul ή stratocaster

2)ενα διασυνδεκτικο το οποιο εχει πανω 2 διακοπτες, ενα volume, εξοδο για τον κανονικο ηχο της κιθαρας και εξοδο για το ειδικο καλωδιο που πηγαινει στο 3) midi interface μια μοναδα rack και ειναι αυτο που συνδεεις

στον υ/π μεσω usb.

Εχει λιγο δουλεια στο να μπουνε τα δυο πρωτα στη κιθαρα σου αλλα εχει αναλυτικες οδηγειες,αν παλι δεν ''πιανουν'' τα χερια σου μπορουν να στο τοποθετισουν στο μαγαζι που θα το παρεις.

Εγω το εχω βαλει σε μια IBANEZ, τωρα οταν μπουν ολα αυτα το μονο που εχεις να κανεις ειναι να συδεσεις με usb το rack να βαλεις τους drivers που χρειαζονται και να το επιλεξεις απο το προγραμα που εχεις ως midi in/out

ανοιγεις ενα midi track, το οργανο που θελεις και παιζεις.

Εννοειται οτι θα διαβασεις το μανιουαλ γιατι εχει αρκετες παραμετρους για να παιξεις σωστα, α... και κατι ακομα ετοιμασου να προσαρμοσεις το παιξιμο σου γιατι ειναι τελειως διαφορετικο να παιζεις ενα synth pad απο ενα φυσικο

οργανο πχ φλαουτο.

Τελος το GI-20 που εχω ειναι απλα interface δεν εχει ηχους απλα επιτρεπει την εποικοινωνια μεταξυ υ/π και κιθαρας, υπαρχουν ομως και guitar synths τα οποια εχουν δικους τους ηχους εσυ αποφασιζεις, το σιγουρο ειναι οτι

θα ''φας'' χοντρο κολλημα... ψαξε και στο youtube θα βρεις πολλα σχετικα βιντεο.

το ''πάσο'' τρώει το λουκούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου