Προς το περιεχόμενο

Σκηνική Παρουσία – Ύψος Κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως εχει να κανει και με το τι παιζει ο καθενας....οποτε εκει υπαρχει αντικειμενικο κριτηριο για το υψος της κιθαρας....αν καποιος ειναι ''τριφτης''...δεν πα να την εχει την κιθαρα και ανασκελα....θα τριψει.....αν καποιος θελει να παιξει πραγματα σαν τον paul (αυτο βρηκα στα γρηγορα τωρα) στο συγκεκριμενο σημειο της κιθαρας δεν νομιζω να μπορεσει αν η κιθαρα ειναι στα γονατα....οποτε σε αυτη την περιπτωση η κιθαρα θα πρεπει να ειναι σε νορμαλ προς το ψηλο υψος .

Οποτε εκει δεν εχει να κανει με την εμφανιση το πραγμα...εχει να κανει με το τι μπορει να παιξει το χερι και τι οχι σε καθε υψος.

 

 

 

Ελπιζω να καταλαβατε τι θελω να πω ε!!!!! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λίγο απ' την πρακτική πλευρά του πράγματος σύμφωνα με το δικό μου παίξιμο πάντα, όταν το τραγούδι έχει γρήγορο alterning picking με palm muting (πιο σφιχτό χέρι και πιο σταθερό ως πρός την κιθάρα), ο δείκτης κάτω απ' την πένα τραβιέται λίγο πρός τα μέσα (για μεγαλύτερη σταθερότητα στο κράτημα) με αποτέλεσμα να είναι πολύ δύσκολο (για 'μένα τουλάχιστον) να φέρω το χέρι παράλληλα με τις χορδές όταν η κιθάρα είναι χαμηλά. Η πένα χτυπά τις χορδές υπό γωνία και ο ήχος βγαίνει λιγότερο καθαρός. Προσπάθεια διόρθωσης με λύγισμα του καρπού, φέρνει πόνο μετά από κάποιο διάστημα. Ιδανικο ύψος είναι (πάντα για εμένα) η κιθάρα να βρίσκεται στην θέση εκείνη που το δεξί χέρι να κάνει picking ακριβώς στο ύψος της ζώνης.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εχει να κανει και με το τι παιζει ο καθενας....οποτε εκει υπαρχει αντικειμενικο κριτηριο για το υψος της κιθαρας....αν καποιος ειναι ''τριφτης''...δεν πα να την εχει την κιθαρα και ανασκελα....θα τριψει.....αν καποιος θελει να παιξει πραγματα σαν τον paul (αυτο βρηκα στα γρηγορα τωρα) στο συγκεκριμενο σημειο της κιθαρας δεν νομιζω να μπορεσει αν η κιθαρα ειναι στα γονατα....οποτε σε αυτη την περιπτωση η κιθαρα θα πρεπει να ειναι σε νορμαλ προς το ψηλο υψος .

Οποτε εκει δεν εχει να κανει με την εμφανιση το πραγμα...εχει να κανει με το τι μπορει να παιξει το χερι και τι οχι σε καθε υψος.

 

 

 

Ελπιζω να καταλαβατε τι θελω να πω ε!!!!! ;D ;D ;D

 

Aν δεις live του όμως την κιθάρα την έχει περίπου στο επίπεδο της ζώνη(εξάλλου δες και τα δάχτυλα...τεράστια ;D)

 

Λίγο απ' την πρακτική πλευρά του πράγματος σύμφωνα με το δικό μου παίξιμο πάντα, όταν το τραγούδι έχει γρήγορο alterning picking με palm muting (πιο σφιχτό χέρι και πιο σταθερό ως πρός την κιθάρα), ο δείκτης κάτω απ' την πένα τραβιέται λίγο πρός τα μέσα (για μεγαλύτερη σταθερότητα στο κράτημα) με αποτέλεσμα να είναι πολύ δύσκολο (για 'μένα τουλάχιστον) να φέρω το χέρι παράλληλα με τις χορδές όταν η κιθάρα είναι χαμηλά. Η πένα χτυπά τις χορδές υπό γωνία και ο ήχος βγαίνει λιγότερο καθαρός. Προσπάθεια διόρθωσης με λύγισμα του καρπού, φέρνει πόνο μετά από κάποιο διάστημα. Ιδανικο ύψος είναι (πάντα για εμένα) η κιθάρα να βρίσκεται στην θέση εκείνη που το δεξί χέρι να κάνει picking ακριβώς στο ύψος της ζώνης.

 

Και γω αυτήν την λογική ακολουθώ όταν ρυθμίζω το λουρί στην κιθάρα.Αν και μπορώ να παίξω εξίσου καλά ακόμα και αν την έχω αρκετά ψηλά (το πάνω κέρατο της στρατ να ακουμπάει το δεξί στήθος) αν και μετά από 4 ώρες πρόβα και 1 ώρα live με πιάνει η μέση που οπότε και το αποφεύγω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεις live του όμως την κιθάρα την έχει περίπου στο επίπεδο της ζώνη(εξάλλου δες και τα δάχτυλα...τεράστια ;D)

 

Ενταξει τα δαχτυλα του ειναι μακρια....απλα ηθελα να τονισω με αυτα που ειπα παραπανω οτι τελικα υπαρχει αντικειμενικοτητα στο τι μπορει να παιξει το καθε χερι σε καθε υψος....εγω ας πουμε αν βαλω την κιθαρα στο υψος του gilbert δεν μπορω να το παιξω στα σιγουρα αυτο που κανει....θα πρεπει να γυρω το κορμι μου πολυ προς το μπρατσο η να το φερω το μπρατσο προς τα επανω (αλα σατριανι) αλλα και παλι με φοβο οτι δεν θα βγει παντα καλα....δεν θα ειναι η θεση μου δηλαδη συμφωνα με τα δαχτυλα που εχω....και το σουλουπι γενικοτερα βεβαιως βεβαιως ;D....οποτε κιθαρα παπιγιον που λεμε ;D ;D ;D.....ενταξει πλακα κανω...οχι και ετσι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα ειναι η θεση μου δηλαδη συμφωνα με τα δαχτυλα που εχω....και το σουλουπι γενικοτερα βεβαιως βεβαιως ;D....οποτε κιθαρα παπιγιον που λεμε ;D ;D ;D.....ενταξει πλακα κανω...οχι και ετσι ;)

+ 10 ποντους (πανω ή κατω!)

 

Ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος,οσο το δακτυλικο του αποτυπωμα.

Απο τις αρθρωσεις του σκελετου εως τον εγκεφαλο...

 

Το σωστο νομιζω ειναι:

Παιζω οπου με βολευει καλυτερα,

γιατι αυτο μου λεει η φυση μου,το σωμα,ο εγκεφαλος μου.

 

Ετσι,αποκτω και το προσωπικο μου στυλ,ασχετα αν αρεσει ή οχι...

 

Αν αντιγραψω το στυλ του αλλου,καπου θα'χω προβλημα...

ή στο παιξιμο,ή στην αναγνωριση μου...(μια απ'τα ιδια...).

;) 8)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ 10 ποντους (πανω ή κατω!)

 

Ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος,οσο το δακτυλικο του αποτυπωμα.

Απο τις αρθρωσεις του σκελετου εως τον εγκεφαλο...

 

Το σωστο νομιζω ειναι:

Παιζω οπου με βολευει καλυτερα,

γιατι αυτο μου λεει η φυση μου,το σωμα,ο εγκεφαλος μου.

 

Ετσι,αποκτω και το προσωπικο μου στυλ,ασχετα αν αρεσει ή οχι...

 

Αν αντιγραψω το στυλ του αλλου,καπου θα'χω προβλημα...

ή στο παιξιμο,ή στην αναγνωριση μου...(μια απ'τα ιδια...).

;) 8)

 

Δικιο εχεις σε αυτα που λες...ουσιαστικα τα ιδια θελω να πω σαν συμπερασμα....απλα εσυ τα αναλυσες πιο ''επιστημονικά'' ;D ;D...ωραιος ο yann ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χα, έτσι την είχε κρεμασμένη και Βουτσάς στο φσσσσσσσσμποϊν ;D.

Πέρα από την πλάκα, και ξέρω ότι δεν του αρέσουν αυτά του από επάνω. Ο από επάνω όμως είναι από τα κλασσικά παραδείγματα Σπουδαίος Μουσικός – Τέλεια Σκηνική Παρουσία. Και επειδή δεν ξέρω αν εν τω μεταξύ έχει μεσολαβήσει άλλος (και μπήκε από επάνω) ;D ;D , μιλάω για τον Mr. ZA'I'KO.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζεσαι τον Michael Jackson να τραγουδαει το Beat it καθισμενος σε ψαθινη καρεκλα ρεμπεταδικου με τα ποδια κλειστα και τα χερια σταυρωμενα στα γονατα?

 

Εμεις παντως(αφου φαγαμε πολλαααα χρονια βλεποντας τα πραγματα με ακρως ρομαντικη και ισως ακραια διαθεση ) το ειδαμε χιουμοριστικα για να περασουμε ομορφα,οπως και πολλα αλλα θεματα εδω στο νοιζ.Νομιζω οτι και συ μπορεις να το δεις ετσι.

 

Αρχικα μιλας για ενα μουσικο- χορευτη. Εχει μεγαλη διαφορα, νομιζω?

 

Επισης επειδη τονισες την εννοια ''ζωντανη μουσικη'' θα πω το εξης.

-Ειναι τελειως διαφορετικο να πας σε μια συναυλια και να παρουσιαζεται και οπτικο υλικο το οποιο εχει αμμεση σχεση με τη μουσικη του καλλιτεχνη (βλεπε the wall) ΚΑΙ ειναι αλλο ο ιδιος ο καλλιτεχνης να κανει την μαιμου με την κιθαρα στα γονατα. Οποτε καταληγω παλι οτι η μουσικη ειναι μουσικη και δεν εχει καμια σχεση με αυτα που νομιζουμε οτι ικανοποιουν ενα ''show''. Ξερεις αυτο το και καλα ''πακετο'' δεν μου λεει τιποτα.

 

 

Παντως μην τρελλενεστε δεν το πηρα το θεμα και του θανατα, το οτι η γνωμη μου ειναι διαφορετικη δεν σημαινει οτι δεν το βλεπω χιουμοριστικα.

 

 

ΑΑΑ να μην ξεχασω οταν ερθει ο Metheny το Δεκεμβρη να βγαλω τη μεζουρα να μετρησω ποσο απεχει η κιθαρα του απο τον αφαλο του..!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ΑΑΑ να μην ξεχασω οταν ερθει ο Metheny το Δεκεμβρη να βγαλω τη μεζουρα να μετρησω ποσο απεχει η κιθαρα του απο τον αφαλο του..!

 

Είσαι σίγουρος ότι αν ρωτήσεις τον Metheny τον Δεκέμβρη που θα έρθει, σχετικά με αυτό το θέμα, ότι θα ακουστεί τόσο «προβληματισμένος» γι’ αυτό όσο εσύ; Υπάρχει πιστεύεις η πιθανότητα να χαμογελάσει και να πει απλά την άποψή του;  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου