Προς το περιεχόμενο

FocusRite Saffire 6 usb & Windows 7 64bit


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον δε ξερω αν υπαρχει οντως συμβατοτητα αναμεσα σε αυτα τα 2 η εγω ειμαι ο μεγιστος γκαντεμης  :-[ η καρτα δουλεψε καλα σε 2 προσπαθειες εγγραφης που εκανα, στην 3η δε...ενω λαμβανε σημα σε Inputs - μικροφωνο και κιθαρα το Cubase ηταν σαν να μην την εβλεπε καν!

 

Συν το οτι αργουσε εξαιρετικα να ανοιξει η ιδια η εφαρμογη καθως και οποιαδηποτε αλλη ενεργια μεσα σε αυτο. Δοκιμασα και αλλες θυρες usb // εκανα format // 10δες επανεκινησεις και ενω καποιες φορες καταφερα και παλι να βαλω τη καρτα σε λειτουργια σε συνδιασμο ( & μη ) με το Cubase ως δια μαγειας χανετα το σημα σε ανυποπτους χρονους και η καρτα σταματαει να λειτουργει σε σχεση με το PC διοτι μονη της λειτουργει.. ( τα led usb και τα Led των inputs δειχνουν οτι λαμβανει σημα κανονικα ) .

 

Καθε φορα πρεπει να την αποσυνδεω και να την συνδεω παλι για να λειτουργησει σωστα και παλι αγνωστο για ποσο...

 

 

Any help ;;;;; Eιμαι στα προθυρα της αυτοκτονιας....  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μια γρηγορη αναζητηση που εκανα στο google ειδα πως πολυ ειχαν/εχουν προβλημα με τα windows 7 64bit δεν ειμαι ειδικος αλλα με τα 32bit δοκιμασες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το δω και σε 32... συντομα, αυτο ομως που μολις διαπιστωσα ειναι πως αυτο το προβλημα μου το δημιουργει οταν κατεβω αρκετα στο latency, οταν δηλαδη την δουλευα χωρις προβλημα ειχα latncy 5 ms και τωρα που μου κανει κολπα εχω 2 ms....

 

 

 

Yπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο ;; Και επιπλεον πιο latency θα ειναι ΟΚ για να γραψω χωρις καθυστερησεις ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...προς το παρον το εχω στο 3 για να δω τι θα γινει τις επομενες ωρες...στο 5 που το ειχα και προσπαθουσα να γραψω μεσω μικροφωνου/ενισχυτη τη κιθαρα μου ειχα αρκετη καθυστερηση για αυτο και το κατεβασα στο 1 ms...

 

 

specs :

 

Intel® Core™2 Quad Processor Q9550

(12M Cache, 2.83 GHz, 1333 MHz FSB)

 

1,5 TB 7200rpm

 

Ati hd 4870 1 gb ram

 

4 GB ddr2 1333mhz

 

Windows 7 64bit

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...προς το παρον το εχω στο 3 για να δω τι θα γινει τις επομενες ωρες...στο 5 που το ειχα και προσπαθουσα να γραψω μεσω μικροφωνου/ενισχυτη τη κιθαρα μου ειχα αρκετη καθυστερηση για αυτο και το κατεβασα στο 1 ms...

 

 

specs :

 

Intel® Core™2 Quad Processor Q9550

(12M Cache, 2.83 GHz, 1333 MHz FSB)

 

1,5 TB 7200rpm

 

Ati hd 4870 1 gb ram

 

4 GB ddr2 1333mhz

 

Windows 7 64bit

 

 

 

 

Με τι sample rate και bit depth δουλεύεις στο cubase; Ο σκληρός είναι partitioned;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι το partition όπου δουλεύει το cubase τα audio αρχεία είναι διαφορετικό από αυτό που είναι εγκατεστημένα τα windows έτσι;

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι το partition όπου δουλεύει το cubase τα audio αρχεία είναι διαφορετικό από αυτό που είναι εγκατεστημένα τα windows έτσι;

 

 

 

εννοεις εκει που κανω save τα κομματια.. ναι /// αλλα αυτο ειναι ευκολο να το αλλαξω και να το κανω να ειναι το ιδιο...να το επιχειρησω ;;;;

 

Επιπλεον γιατι η ενταση στα ακουστικα φτανει μονο σε αρκετα χαμηλα επιπεδα ;;; με την UX2 τουλαχιστον ακουγα...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις εκει που κανω save τα κομματια.. ναι /// αλλα αυτο ειναι ευκολο να το αλλαξω και να το κανω να ειναι το ιδιο...να το επιχειρησω ;;;;

 

Όχι, δεν εννοώ πού κάνεις save τα κομμάτια. Εννοώ πού βρίσκεται το folder όπου αποθηκεύει το cubase τα audio αρχεία των projects (τα DAWs χρησιμοποιούν ένα ξεχωριστό folder όπου αποθηκεύονται αυτά τα αρχεία). Αν δεν έχεις αλλάξει χειροκίνητα βέβαια την τοποθεσία, προφανώς είναι σε default folder το οποίο βρίσκεται στο βασικό σου partition.

 

Ένας από τους πολύ κοινούς λόγους για audio dropouts είναι αυτό ακριβώς. Δηλαδή στο ίδιο partition που κάνουν τα windows "δουλειά", να γίνεται και το audio processing. Θα σου πρότεινα να ψάξεις στο manual το πώς γίνεται και να αλλάξεις την τοποθεσία όπου αποθηκεύονται τα audio αρχεία. Ή αν κάποιος χρήστης cubase γνωρίζει, μπορεί να μας το γράψει εδώ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου