Προς το περιεχόμενο

Vintage Wooding snare


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγο καιρό αγόρασα μέσω αγγελίας στο Νoiz ένα ταμπούρο μάρκας Wooding το οποίο βρισκόταν σε άθλια κατάσταση.Επειδή όμως είδα ότι είχε δικά του ιδιότυπα die-cast hoops αλλά και τα ξύλα του ήταν καλά αποφάσισα να διαθέσω χρόνο και χρήμα και να ασχοληθώ μαζί του.Έκανα λοιπόν αναπαλαίωση ΄προσπαθώντας να κρατήσω τα αυθεντικά parts και το τελικό αποτέλεσμα μπορώ να πώ ότι με δικαίωσε πλήρως.Ηχος που θυμίζει bebop, ιδανικό στο swing αλλά και φανταστικό για blues αλλά και κλασσικό rock.Είμαι ευτυχής κάτοχος άλλων τεσσάρων πολύ καλών ταμπούρων και το Wooding κατέκτησε επάξια μια από τις πρώτες θέσεις στις προτιμήσεις μου.Τα μόνα πράγματα που έμαθα γι'αυτό είναι ότι:Eίναι ιταλικής προέλευσης 14''Χ6'' ξύλινο (μάλλον maple) thin cell με κόκινη wrap επένδυση την οποία έβγαλα και χρονολογείται στα τέλη της δεκαετίας του 60.Οποιοσδήποτε ξέρει κάτι σχετικό ας μας φωτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν σε φωτισω αλλα ειχα μια wooding By Meazzi  αλλα με μεταλλικο ταμπουρο .Φυσικα ηταν ιταλικη και δεν ηταν ασχημα τυμπανα το δε ξυλο ηταν ασπρο μαλλον Λευκα (εκεινα τα χρονια ποιος ηξερε και ποιος νοιαζοταν ) Τα συγκεκριμενα (τα δικα μου ) δεν κουρδιζαν και πολυ καλα ειδικα το ταμπουρο γιαυτο και τα πουλησα το 1979 πολυ ευκολα (τοτε ο κοσμος εδινε απο το υστερημα του για να παρει ενα οργανο να παιξει τωρα δεν δινει γιατι απλα δεν υπαρχει υστερημα καθολου ......OFF TOPIC Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΡΑΣΗ ΜΟΥ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η Wooding ήταν η "φτηνή" σειρά της Meazzi (η χάι σειρά ήταν η Hollywood), και κάποια σετς ήταν ψιλοκόπιες των Ludwig (μάλιστα είχαν βγάλει και ακρυλικά, διαφανή σετ, τύπου Vistalite).

Βέβαια το φτηνό δεν σημαίνει και κακό, και μάλιστα πολύ συχνά τότε όλες οι σειρές είχαν τα ίδια ξύλα, και έκοβαν κόστος από τα μεταλλικά μέρη.

 

Το συγκεκριμένο ταμπούρο το είχα δει στις αγγελίες, και ως βινταζοκολλημένος μπήκα στον πειρασμό να το πάρω, αλλά μετά ...βγήκα, γιατί οι εποχές είναι ζόρικες και έχω περισσότερα ταμπούρα από όσα θα χρειαστώ στην υπόλοιπη ζωή μου!

 

Γιατί έβγαλες το wrap; Τόσο χάλια ήταν;

Αν μπορείς, ανέβασε καμιά φωτογραφία μετά την ανακαίνιση (αν παίζει και κανένα ηχοκλιπ ακόμα καλύτερα!)

 

Με γειά και καλόπαιχτο!

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περικλή και Χάρη ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Δεν νομίζω να ήταν φτηνή σειρά γιατί όπως είπα και ο ήχος είναι πολύ καλός, αλλά και για να έχει την εποχή εκείνη χυτά στεφάνια πάει να πει ότι θα ήταν κάτι ξεχωριστό.Παρεπιπτόντως κουρδίζεται πολύ καλά σε όλη τη γκάμα (χαμηλά-ψηλά).Το wrap το έβγαλα από τη μία γιατί ήταν όντως χάλια κι απ'την άλλη είμαι φανατικός οπαδός του ξύλου.Σύντομα θα ανεβάσω φωτο και ήχο.Όποιος άλλος ξερει κάτι παραπάνω......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εγω το σετ το ειχα παρει 13500 δραχμες απο το stolla στην Πατρα  σε δοσεις.Αν θυμαμαι καλα το ειχα παρει το 1975 και το εδωσα το 1979 οταν ηδη επαιζα επαγγελματικα ΧΡΩΜΑ :πρασινο/sparcl .Παλια καλα χρονια χωρις λεφτα και χωρις υποχρεωσεις.... ΣΟΥΠΕΡ .Καλο απογευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εγω το σετ το ειχα παρει 13500 δραχμες απο το stolla στην Πατρα  σε δοσεις.Αν θυμαμαι καλα το ειχα παρει το 1975 και το εδωσα το 1979 οταν ηδη επαιζα επαγγελματικα ΧΡΩΜΑ :πρασινο/sparcl .Παλια καλα χρονια χωρις λεφτα και χωρις υποχρεωσεις.... ΣΟΥΠΕΡ .Καλο απογευμα.

Kι εγώ που νόμιζα ότι ήμουν παλιός.Κρύβε λόγια γιατί θα σε βγάλουν Περικλής ο Αρχαίος.Αραγε τι αξία είχαν τότε τα 13500 που έδωσες;Πράγματι χωρίς λεφτά αλλά με μπόλικο χρόνο,αυτή είναι  Ζωή.Νάσαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπα δεν βαριεσε ακομα και τωρα οταν το κομματι και οι συμπαικτες ειναι καλοι (και ειμαι σε καλη μερα ) τα " χωνω " .Η τρελλα χρονια δεν κοιταζει φιλε .

Οι 13500 τοτε ηταν 2-3 μισθοι ενος υπαλληλου με μια προυπηρεσια 5-6 ετων .Ηταν αρκετα λεφτα παντα τα οργανα ηταν ακριβα αλλα δεν ηταν και τοσο ξεφτιλοκατασκευες οπως ειναι ορισμενα σημερα .Εξ αλλου σημερα ο καθε πιτσιρικας εχει την ανεση να επιλεξει σε διαφορες ποιοτητεςκλπ.( ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.Ετσι ειναι δυστυχως η ζωη ιδιως οι νεοι θα εχουν μεγαλο προβλημα επιβιωσης και ευρεσεως εργασιας .Αρκετα να μην αρχισω την γκρινια Ξημερωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου