Προς το περιεχόμενο

Kριτήρια για αγορά πρώτης (και όχι μόνο) κιθάρας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες παιδιά ;D

 

Με αφορμή το παρακάτω βίντεο

 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τους κιθαρίστες του φόρουμ να παραθέσουν τα κριτήρια (με σειρά σημαντικότητας για τους ίδιους) με τα οποία θα επέλεγαν να αγοράσουν μία κιθάρα, αν υποθέσουμε ότι μπαίνουν σε ένα μαγαζί και υπάρχουν κιθάρες όλων των τιμών και εταιριών.

 

Θα μπορούσαμε να ταξινομήσουμε και τα κριτήρια με βάση το πόσο ακριβή είναι η κιθάρα, δηλαδή σε μία κιθάρα των 200-300 ευρώ κοιτάμε διαφορετικά πράγματα σε σχέση με μία των 2000.

 

Προσωπικά τα δικά μου είναι τα εξής(με σειρά σημαντικότητας-τα 3 τελευταία δεν με ενδιαφέρουν σχεδόν καθόλου)

 

1)εμφάνιση (για να σε προκαλέι να την πιάσεις και να παίξεις)

2)feel/palyability (όσο πιο πολύ σου κάθεται τόσο πιο πολλές ώρες θα ασχολείσαι και μαζί της)

3)κατασκευή/ποιότητα υλικών(να μην την τρέχεις για επισκευές σεταρίσματα κάθε τρεις και λίγο)

4)ήχος (τον έβαλα κατω κάτω γιατί ο ήχος φτιάχνεται και από άλλα μέσα που ίσως και να παίζουν και σημαντικότερο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα)

5)logo στο headstock

6)αν παίζει το είδωλο μου με αυτήν

7)να αρέσει στους άλλους

 

Αυτά από μένα.Θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις.Τα κριτήρια (αν είναι δυνατόν) δεν είναι τελεσίδικα και μοναδικά. :D

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα ισχύουν μόνο τα τέσσερα πρώτα κριτήρια, κατά σειρά:

2, 3, 1, 4.

Και εννοείται πως οι απαιτήσεις είναι ανάλογες με την κατηγορια τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό βίντεο για αρχάριους θα έλεγα τέλειο! Ερωτεύτηκα τη κιθάρα αμέσως και πάω αμέσως να ψάξω το τί και πώς γιαυτήν !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή τη σειρά:

 

1) Ήχος

2) Χαρακτηριστικά

3) Αίσθηση

4) Ποιότητα κατασκευής/υλικών

5) Λογότυπο

6) Εμφάνιση (αν και ελάχιστες κιθάρες δεν μου αρέσουν εμφανισιακά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τα 1 2 3 4 του Mike για κάποιον που ξεκινάει. Το καλύτερο είναι, αν υπάρχει η δυνατότητα, να έχουμε κάνει μερικά μαθήματα με δανεική κιθάρα πριν πάρουμε την πρώτη μας. Σε αυτήν την περίπτωση έχουμε μια πρώτη εμπειρία, και τα κριτήρια γινονται 2 3 1 4. Θεωρώ ότι μόνο αφού περάσει κάποιος καιρός μπορεί ο μαθητής να ασχοληθεί σοβαρά με τον ήχο και να αρχίσει να κατασταλάζει. Εννοείται η πρώτη επιλογή τύπου κιθάρας (μονοί, διπλοί, τελεκάστερ καλή για μέταλ κτλ) γίνεται με βάση τα υπάρχοντα μουσικά γούστα. Επίσης μην υποτιμάτε το 5, μετράει για πολύ κόσμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τα 1 2 3 4 του Mike για κάποιον που ξεκινάει. Το καλύτερο είναι, αν υπάρχει η δυνατότητα, να έχουμε κάνει μερικά μαθήματα με δανεική κιθάρα πριν πάρουμε την πρώτη μας. Σε αυτήν την περίπτωση έχουμε μια πρώτη εμπειρία, και τα κριτήρια γινονται 2 3 1 4. Θεωρώ ότι μόνο αφού περάσει κάποιος καιρός μπορεί ο μαθητής να ασχοληθεί σοβαρά με τον ήχο και να αρχίσει να κατασταλάζει. Εννοείται η πρώτη επιλογή τύπου κιθάρας (μονοί, διπλοί, τελεκάστερ καλή για μέταλ κτλ) γίνεται με βάση τα υπάρχοντα μουσικά γούστα. Επίσης μην υποτιμάτε το 5, μετράει για πολύ κόσμο!

 

+ 1 Σωστός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τα 1 2 3 4 του Mike για κάποιον που ξεκινάει. Το καλύτερο είναι, αν υπάρχει η δυνατότητα, να έχουμε κάνει μερικά μαθήματα με δανεική κιθάρα πριν πάρουμε την πρώτη μας. Σε αυτήν την περίπτωση έχουμε μια πρώτη εμπειρία, και τα κριτήρια γινονται 2 3 1 4. Θεωρώ ότι μόνο αφού περάσει κάποιος καιρός μπορεί ο μαθητής να ασχοληθεί σοβαρά με τον ήχο και να αρχίσει να κατασταλάζει. Εννοείται η πρώτη επιλογή τύπου κιθάρας (μονοί, διπλοί, τελεκάστερ καλή για μέταλ κτλ) γίνεται με βάση τα υπάρχοντα μουσικά γούστα. Επίσης μην υποτιμάτε το 5, μετράει για πολύ κόσμο!

 

όντως εγώ το βλέπω από άποψη εκμάθησης/εξάσκησης και βελτίωσης στο όργανο.Εξάλλου και οι περισσότεροι (πιστεύω) ξεκινήσαμε με την εικόνα ενός guitar hero στο μυαλό για αυτό και έβαλα το 1 πρώτο.Πάντως ακόμα και τώρα που πχ έχω φύγει από τη σφαίρα του αρχάριου μπορώ να πω ότι μερικά κολλήματα τα έχω με την εμφάνιση ειδικά στα χρώματα.Μα αρέσουν πχ τα headstock που έχουν το ίδιο χρώμα με το σώμα,αν δεν έχει δεν παίρνω κιθάρα (εκτός αν ταιριάζει η τα χρώματα μοιάζουν πχ σκούρο μπλε με μαυρο)

 

+1 και από μένα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου