Προς το περιεχόμενο

Ανυπόμονος για χαρτζιλίκι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομουν κανα τροπο να βγαλω λιγο χαρτζιλικι και κατεβασα την εξης ,λαμπρη κατ' εμε, ιδεα.

Εφοσων δεν προκειται τελικα να φυγω διακοπες λογω οικονομικων , να παω να στηθω σε ενα πολυσυχναστο δρομο ή πλατεία ή πεζόδρομο, με την κιθάρα και να παιζω διάφορα ...ξερετε οπως οι αυτοι οι κιθαριστες στις ταινιες... 8)

Ισως ερθει και ενας φιλος μου με μπασσο (χωρις ομως να θελει και αυτο χρηματα απο οτι μου ειπε..για τον χαβαλε και την παρεα θελει να ερθει..

Και εξαλλου τι εχω να χασω?Ισα ισα που μπορει να ξυπνησω αναμνησεις στους παλιους και να κανω νεους να ενδιαφερθουν και να αφησουν την πλαστικη μουσικη...και απο χρονο αλλο τιποτα...οποτε..τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ λέω:

Δεν θέλω να στη σπάσω , ούτε να ακουστώ nerdy, απλά ήταν μια δύσκολη ημέρα και δεν έχω βγει από το κλίμα (yet) ;D.  Η ιδέα σου (αυτό που περιγράφεις) είναι έρανος, άρα απαγορεύεται η διενέργειά  του (κατ’ αρχήν), πέρα από κάποιες εξαιρέσεις (στις οποίες δεν ανήκει η ιδέα σου) , που σημαίνει ότι πέρα από καλή κιθάρα, θα πρέπει να είσαι και γρήγορος (στο τρέξιμο- όχι στην κιθάρα ;D). Υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις όπου το έθιμο υπερισχύει του νόμου. Μια τέτοια περίπτωση είναι και τα «κάλαντα». Αν λοιπόν δεν είναι 24 Δεκεμβρίου, και δεν παίζεις τα κάλαντα, καλλίτερα σκέψου κάτι άλλο.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να στηθω σε ενα πολυσυχναστο δρομο ή πλατεία ή πεζόδρομο, με την κιθάρα και να παιζω διάφορα ...ξερετε οπως οι αυτοι οι κιθαριστες στις ταινιες... 8)

Ισως ερθει και ενας φιλος μου με μπασσο

 

τυπικά, για να παίξεις με ηλεκτρικά όργανα χρειάζεσαι άδεια.  ;)

 

Και εξαλλου τι εχω να χασω?Ισα ισα που μπορει να ξυπνησω αναμνησεις στους παλιους και να κανω νεους να ενδιαφερθουν και να αφησουν την πλαστικη μουσικη...και απο χρονο αλλο τιποτα...οποτε..τι λετε?

 

δε νομίζεις πως είσαι λίγο υπεραισιόδοξος;

Μην υποτιμάς τους μουσικούς του δρόμου.Κάποιοι από αυτούς είναι παιχταράδες.

 

εκτός αν στο μυαλό σου έχεις αυτούς που γυρνάνε με ένα ακκορντεόν και παίζουν φάλτσα το "Σ'αγαπώ,γιατί εισ'ωραία"

 

Πάρε εδώ μια ιδέα:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=170215.0

 

edit :

Η ιδέα σου (αυτό που περιγράφεις) είναι έρανος, άρα απαγορεύεται η διενέργειά  του (κατ’ αρχήν).

 

Μπορεί να δηλώσει τα χρήματα ως φιλοδωρήματα... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

edit :

Μπορεί να δηλώσει τα χρήματα ως φιλοδωρήματα... 8)

Ας τα δηλώσει και στο Ε3 αν γουστάρει!  :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ’όλα ευχαριστούμε πολύ για τα σχόλια :)

Τώρα τα περί δρόμου:

Ας δούμε πρώτα την νομική διάσταση του πράγματος.

Αν ψάξει κανείς στο διαδυκτιο θα βρει πολλές αναφορές στο θέμα. Το “busking” ,όπως λέγεται στα αγγλικά, υπόκειται στους νόμο περί ελευθερίας της έκφρασης το οποίο σημαίνει πως μπορείς ελεύθερα να παίζεις μουσική, να ζωγραφίζεις, να κάνεις παντομίμα, να διαβάζεις ποιήματα, να κάνεις διαδήλωση διαμαρτυρίας κλπ αρκει να σέβεσαι τα δικαιώματα και των άλλων (δεν είναι σωστό να παίξεις στον δρόμο με έναν soldano στο 10)

Όσον αφορά τα χρήματα, θεωρούνται φιλοδώρημα και είναι αφορολόγητα! Είναι πιο «παράνομο» λοιπόν να πουλάει κανείς τα cd του στον δρόμο χωρίς απόδειξη παρά αυτό!

 

 

αρα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αυτή η ιδέα με κάποιες προϋποθέσεις υλοποιείται άνετα και σε ένα νησάκι σε συνδυασμό με διακοπές. Αλλά όπως είπα χρειάζονται κάποια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αυτή η ιδέα με κάποιες προϋποθέσεις υλοποιείται άνετα και σε ένα νησάκι σε συνδυασμό με διακοπές. Αλλά όπως είπα χρειάζονται κάποια πράγματα.

 

 

εχω ορεξη,χρονο,εξοπλισμο....τι αλλο μου λειπει εκτος απο μερος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εχω ορεξη,χρονο,εξοπλισμο....τι αλλο μου λειπει εκτος απο μερος?

 

ικανότητες;;; ::)

στο άλλο thread ζητάς βοήθεια και συμβουλές μέσω του φόρουμ, για να βελτιώσεις το ενός έτους παίξιμό σου:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=186469.msg567137#msg567137

 

ο δημόσιος δρόμος δεν είναι χώρος για πρόβα και μαθήματα,ούτε είναι σαν να είσαι βράδυ,παραλία,με φωτιές,μπύρες και κιθάρες,για να κάνεις το χαβαλέ σου.

Περνάει κόσμος και θα πρέπει να τον σεβόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου