Προς το περιεχόμενο

to relic or not to relic...?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φτάνει να μην τρίζουν και να μην έχουν action στο Θεό.

Kι όμως αν ανεβάσεις το action, μπορεί να δυσκολευτείς λίγο στην αρχή, αλλά μετά θ' ανταμειφθείς και από ήχο και από playability, που μετά δεν θα γυρνάς.

Άσε που μετά οι ¨χαμηλο....ς¨θα σου φαίνονται συναρμολογούμενα της Airfix. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kι όμως αν ανεβάσεις το action, μπορεί να δυσκολευτείς λίγο στην αρχή, αλλά μετά θ' ανταμειφθείς και από ήχο και από playability, που μετά δεν θα γυρνάς.

Άσε που μετά οι ¨χαμηλο....ς¨θα σου φαίνονται συναρμολογούμενα της Airfix. ;)

Καλά.....

Να σε δώ με action bullworker με 110άρες και τα μικροδάχτυλά μου να παλεύεις την ώρα που τραγουδάς και να σε τραβήξω βίντεο να σε χαζεύω τις δύσκολες ώρες μου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά.....

Να σε δώ με action bullworker με 110άρες και τα μικροδάχτυλά μου να παλεύεις την ώρα που τραγουδάς και να σε τραβήξω βίντεο να σε χαζεύω τις δύσκολες ώρες μου.

 

JAMERSON’S BASS RIG:

 

When he graduated from high school, Jamerson bought a German upright acoustic bass, which he played for the rest of his life. He bought a refinished black '57 P-Bass (Fender Precision Bass®) from a friend in 1960, replacing it, when it was stolen, with an early Sixties sunburst model. When that bass was likewise stolen he purchased a '62 sunburst P-Bass, nicknamed the “Funk Machine,” that he owned up until it too was taken just before he died. Over the years, he experimented with a 5-string Fender and an 8-string Hagstrom, as well as a fretless model. His string choice consisted of LaBella, heavy gauge flatwound strings. An Ampeg B-15 and a blue Naugahyde Kustom were his two regular gigging amps. With few exceptions, Jamerson always recorded directly into the board at Motown.

 

To most other musicians, that bass was unplayable. Jamerson kept his action very high, and his neck was bowed due to lack of truss rod maintenance. He rarely cleaned his guitar, and he never cleaned the fretboard. To Jamerson, the sweat and dirt on the bass was the secret of his sound, the essence of the funk.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Πέτυχες ίδιο σωματότυπο με μένα και τον μπασοτραγουδιστή που μ' αρέσει.

 

Ο Μάνος είδα όμως σαύρα τις χορδές. Nes pa ?  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ακριβώς. Πέτυχες ίδιο σωματότυπο με μένα και τον μπασοτραγουδιστή που μ' αρέσει.

2) Ο Μάνος είδα όμως σαύρα τις χορδές. Nes pa ?  ;)

1) Α! εμένα αυτός μ' αρέσει. ;)

2) Βρήκες άνθρωπο. Αγόρι μου ο Μάνος ασχολείται με το μπάσσο του όσο εσύ με την αεροναυπηγική. Αν δεν ασχολιόμουν εγώ (περιστασιακά, πολύ περιστασιακά) μ' αυτό, η μόνη του χρησιμότητα θα ήταν για προσάναμα στο τζάκι. ;D

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Α! εμένα αυτός μ' αρέσει. ;)

2) Βρήκες άνθρωπο. Αγόρι μου ο Μάνος ασχολείται με το μπάσσο του όσο εσύ με την αεροναυπηγική. Αν δεν ασχολιόμουν εγώ (περιστασιακά, πολύ περιστασιακά) μ' αυτό, η μόνη του χρησιμότητα θα ήταν για προσάναμα στο τζάκι. ;D

1) Δεν σετάρεις σύμφωνα με τα πρότυπά σου αλλά σύμφωνα με το πως μπορεί και θέλει να παίξει ο χρήστης. Και μένα μου αρέσει ο Jamerson. Πάρα πολύ. Αλλά έχουμε καμία σχέση;

2) Το ξέρω ότι εσύ ασχολείσαι/σετάρεις. Παρόλα αυτά οι χορδές είναι στο ίδιο ύψος με τα inlay dots.  ;)

 

ontopic....

Παλιά με χάλαγε. Πάρα πολύ. Αλλά μπορώ να πω πλέον ναι, μου αρέσει το καλόγουστο relic. Και ας είναι προκάτ μαγκιά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα θελα πολυ να δω τους ιδιοκτητες των στραπατσαρισμενων αλλα κυριως ακριβων κιθαρων πως θα τις βλεπουν στο μελλον αν καποια στιγμη περασει η μοδα αυτη και ξαναπουλιουνται οι καινουριες (και οχι μουσειακης αξιας) κιθαρες...καινουριες ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα θελα πολυ να δω τους ιδιοκτητες των στραπατσαρισμενων αλλα κυριως ακριβων κιθαρων πως θα τις βλεπουν στο μελλον αν καποια στιγμη περασει η μοδα αυτη και ξαναπουλιουνται οι καινουριες (και οχι μουσειακης αξιας) κιθαρες...καινουριες ::)

Τότε...ξέρω ένα μάστορα που θα βγάλει λεφτά! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, αν υπονοεί που είναι το πρόβλημα? Δεν μπορεί ο καθένας να έχει την άποψή του?

 

Σίγουρα, υπάρχουν μέλη με αποδεδειγμένη εμπειρία των οποίων η τοποθέτηση έχει μεγαλύτερη ''βαρύτητα'' μέσα μου, αλλά πάντα είμαι ανοιχτός σε κάθε άποψη, ρωτάω, μαθαίνω και προσπαθώ και εγώ ο ίδιος να αντιληφθώ ιδιοίς σώμασι τί περίπου ισχύει. Όλα αυτά τα αναφέρω με αφορμή σχόλιο μέλους που κωλύεται να ολοκληρώσει την αποψή του για να ''μην αρχίσουν τα γνωστά''.

 

Φυσικά και μπορεί ο καθένας να έχει την άποψή του και να την καταθέτει δημόσια, όπως πρέπει να περιμένει και αντίλογο, ή ακόμη και χιούμορ αν κάποιο θέμα έχει προϊστορία "γραφικότητας", πόσο μάλλον όταν αυτή η προϊστορία είναι πολύ μεγάλη και με άξια μαργαριτάρια του στυλ "ακούω τις 59ers Les Paul να κελαηδάνε στις τάδε ηχογραφήσεις". Η δικιά μου εμπειρία με relics και κιθάρες των 60s και 70s συμφωνεί απόλυτα με αυτό που σημειώνουν εδώ ο Superfunk (το απόλυτο randomness - δεν μου'ρχεται ο όρος στα ελληνικά - των οργάνων) και ο TGL.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το απόλυτο randomness - δεν μου'ρχεται ο όρος στα ελληνικά -

 

τυχαιότης τυχαιοτήτων, τα παντα τυχαιότης...  8)

 

btw, επαυξανω οτι το relic ειναι θεμα αισθητικης.

 

παντως με τα oiled μανικια εχεις αισθηση και καλα relic και εμφανιση νορμαλ.

τη στιγμη που ουτως ή αλλως "ξυριζω" τις ακμες στις ταστιερες για να μην "κοβουν", η αισθηση ειναι εξασφαλισμενη.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου