Προς το περιεχόμενο

to relic or not to relic...?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μάλλον όχι... ;)

 

Εκτός από το αισθητικό του θέματος που είναι εντελώς υποκειμενικό,υπάρχει και το ουσιαστικό/πρακτικό σε ότι αφορά την φοβερή αίσθηση και "ευκολία" του μανικιού(αν είναι και αυτό reliced) που δεν έχει απολύτως τίποτα να ζηλέψει από μιά original 50s or 60s κιθάρα.Δεν προχοράω παρακάτω λέγοντας οτί το thin skin nitro και οι -ουσιαστικά- ακάλυπτες επιφάνειες του σώματος βελτιώνουν τον ήχο γιατί θα αρχίσουν τα γνωστά. Όσοι...έχουν πιάσει reliced κιθάρα μάλλον θα συμφωνήσουν.

 

+1 γιατί αυτός που το λεει ξερει τι λεει...

 

Ωραία χαίρεστε και τα λέτε μόνοι σας, μόνο που εγώ ουδέποτε το αμφισβήτησα αυτό, άσε που το έχω ήδη ξεκαθαρίσει:

 

θεωρώ δεδομένο ότι ισχύει η βελτιωμένη αίσθηση κτλ

 

Αυτό που βλέπω είναι μόνο υπερ του δέοντος αμυντικές απαντήσεις χωρίς λόγο, και πλήρη αποφυγή στο να σχολιαστεί αυτό που έγραψα - το οποίο στο κάτω κάτω μπορεί να είναι και πιο υποκειμενικό σε ένα βαθμό. Αυτά συμβαίνουν όταν κάτι ξεπερνάει τα όρια του πρακτικού και γίνεται μόδα και λατρεία ::).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3)ειδικά για τις heavy relic επιλογές....η ποσότητα του λούστρου και του χρώματος που λείπει βοηθούν το όργανο να αναπνέει καλύτερα και αυτό μου το έχει αποδείξει πάμπολλες φορές ένα comparison καινούριου και παλαιωμένου οργάνου σε side by side τεστ.

 

Ενδιαφέρον. Έχω κάνει κι εγώ έρευνα στα πλαίσια της μελέτης των επιπτώσεων της υδατολάσπης θεϊικού βαρίου, χρησιμοποιούμενης στην άντληση πετρελαίου από το βυθό της θάλασσας, πάνω στην ικανότητα αναπνοής υδρόβιων οργανισμών, και συγκεκριμένα διθύρων όπως το Cerastoderma edule και το Μytilus edulis - γνωστoύ κοινώς και ως μύδι - μετρώντας την πρόσληψη οξυγόνου τους με μια διάταξη δικιάς μου κατασκευής που συμπεριλάμβανε κατάλληλους μετρητές D.O. (dissolved oxygen) με ειδικούς σένσορες εμβαπτισμένους σε νερό πάνω από μαγνητικούς αναδευτήρες. Θα ήταν ευχής έργον αν παρέπεμπες στη διαδικασία σας σε αυτό το ωραίο side by side τεστ.

 

ΟΧΙ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΟ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΣ (και δυστυχώς...όπως είχαμε την τύχη  (ή ατυχία  ;) χιχιχι) να ακούσουμε σε κάποια original vintage όργανα που κατέχουν κάποοιοι λίγοι τυχεροί) δεν ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΞΥΛΑ ΜΕ ΠΑΛΑΙΩΣΗ 45-60 ΕΤΩΝ...

 

Γιατί, υπονοείς κάτι για την παλαίωση των ξύλων όσον αφορά στις τονικές τους ιδιότητες σε ηλεκτρικές κιθάρες?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος τίτλος...

 

Προσωπικά πιστεύω ότι εξαρτάται και από την κιθάρα...μια fender...ωραία θα ήταν ''to relic'', μια Anderson/Ibanez...''to relic...NOT!!''  ;D

 

Gibson μάλλον δεν θα έδινα για relicάρισμα όμως...θα προτιμούσα να παλιώσει το χρώμα π.χ. (όπως μια λευκή που έχω και έχει γίνει cream) και σε συνδιασμό με μερικά χτυπηματάκια-παράσημα και με το σημείο που ακουμπάει το δεξί έχει φαγωθεί λίιιιιγο νομίζω ότι δείχνει μια χαρά (καλά δεν είναι και 30 χρονών).

 

Μια ακόμα προσωπική αποψη για το ρελικάρισμα: δεν μου αρέσουν οι υπερβολές, νομίζω ότι από μια φάση και μετά είναι too much...ουτε στον πόλεμο να την έπαιρνες δεν θα γινόταν έτσι  ;D

 

Μου αρέσει δηλαδή το ρέλικ να είναι στα σωστά σημεία: Φθαρμένη κιθάρα στο σώμα εκεί που ακουμπάει το δεξί χέρι, στο πίσω μέρος του σώματος στο ύψος της ζώνης, στο πίσω μέρος του μανικιού, λίγο στην ταστιέρα και φυσικά πολλα σημαδάκια στα άκρα του headstock....Όχι να την πάρω να την κοπανάω με ένα κατσιβίδι όπου να'ναι σε άκυρα σημεία..ούτε χρειάζεται να κάνει ''περίμετρο'' το φθαρμένο φινίρισμα στο σώμα...κιθάρα είναι δεν είναι βαρκα!

 

Όσον αφορά τους λόγους που θα ήθελα να αποκτήσω κάποια στιγμή μια ρέλικ είναι (με σειρά προτίμησης)

 

1) Να μην κατσουφιάζω όταν βλέπω καινούργιες γρατζουνιές όπως σωστά ειπώθηκε (η κιθάρα μου θέλω ή να είναι ρελικ ή να αστράφτει! Ακόμα και η Στράτ!  :P - Μου αρέσει να παλιώνει το χρώμα όμως) - να την έχω για πρόβες ή για ταξίδια και να μην σκάω βρε αδερφέ!

2) Το mojo

3) Και τέλος το playability (αν είχα πιάσει στα χερια μου ίσως αυτό να ήταν υψηλότερα στις προτιμήσεις)

 

Όμως  αντί να το κάνω σε μια καλή καινούργια κιθάρα, θα προτιμούσα να πάρω μια μεταχειρισμένη road worn π.χ.

 

 

Γιατί, υπονοείς κάτι για την παλαίωση των ξύλων όσον αφορά στις τονικές τους ιδιότητες?

 

Γιατί, αν υπονοεί που είναι το πρόβλημα? Δεν μπορεί ο καθένας να έχει την άποψή του?

Φίλε Bloody μου κάνει εντύπωση όλο το παραπάνω σου ποστ καθώς φαίνεσαι πάντα ευγενικός αλλά και ιδιαίτερα μορφωμένος τύπος...ίσως να σε ''τσίγκλισε'' ενδεχόμενο ''φάουλ'' του OP (καταλαβαίνω δεν είμαι χαζός) αλλά νομίζω ότι όταν κάποιος πιστεύει ότι παίζουν κάποιο ρόλο τα ''κουρδισμένα ξύλα'', ή η παλαιότητα του ξύλου ή το είδος της ταστιέρας λαμβάνει συχνά -πολλές φορες όχι μόνο- χιουμοριστική αντιμετώπιση από τα παλαιά μέλη. Σίγουρα, υπάρχουν μέλη με αποδεδειγμένη εμπειρία των οποίων η τοποθέτηση έχει μεγαλύτερη ''βαρύτητα'' μέσα μου, αλλά πάντα είμαι ανοιχτός σε κάθε άποψη, ρωτάω, μαθαίνω και προσπαθώ και εγώ ο ίδιος να αντιληφθώ ιδιοίς σώμασι τί περίπου ισχύει. Όλα αυτά τα αναφέρω με αφορμή σχόλιο μέλους που κωλύεται να ολοκληρώσει την αποψή του για να ''μην αρχίσουν τα γνωστά''.

 

Αυτά από μένα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου αρεσουν οι relic (οι μισες κιθαρες μου ειναι τετοιες) κυριως λογω του οτι ...μεγαλωσα παιζοντας παλιες telecaster (τοτε τις λεγαμε παλιες οχι vintage... ;D),μια ολοκαινουργια κιθαρα "του κουτιου" ποτε δεν μου ελεγε τιποτα για αυτο και απο τις...200 τοσες κιθαρες που ειχα στη ζωη μου ζητημα ειναι να ειχα αγορασει καινουργιες τις....10... ;D

 

επισης μου αρεσει πολυ η ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΑ των 60s Fender relic οι οποιες εχουν πολυ λεπτα νιτρο φινιρισματα που μου αρεσουν σαν αισθηση (σε αντιθεση με τις...αυθεντικες που εχουν...ενα κιλο..πλαστικο undercoat (που..εμποδιζει την κιθαρα να ..αναπνεει.... ;D ;D) κατω απο τη μπογια....

 

)ειδικά για τις heavy relic επιλογές....η ποσότητα του λούστρου και του χρώματος που λείπει βοηθούν το όργανο να αναπνέει καλύτερα και αυτό μου το έχει αποδείξει πάμπολλες φορές ένα comparison καινούριου και παλαιωμένου οργάνου σε side by side τεστ.

 

εγω παλι δεν ακουω τιποτα και η καλυτερη ηχητικα tele μου εχει ενα τονο πολυεστερα για φινιρισμα... ;D

 

ακούσουμε σε κάποια original vintage όργανα που κατέχουν κάποοιοι λίγοι τυχεροί) δεν ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΞΥΛΑ ΜΕ ΠΑΛΑΙΩΣΗ 45-60 ΕΤΩΝ...

 

τα εχω ξαναπει...ειχα...εναν τονο απο ..vintage κιθαρες, και σε αυτες ισχυε οτι ισχυει και σημερα..καποιες ηταν καλες,καποιες μουφα και καποιες,ελαχιστες, εξαιρετικες,ΙΜΗΟ οι σημερινες κιθαρες ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερες κατασκευαστικα και στο θεμα playability και με τους σωστους μαγνητες ισαξιες και καλυτερες ηχητικα .

 

ΥΜΜV & ΙΜΗΟ & ολα τα αλλα...

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To βελτιωμένο playability το οποίο υποστηρίζετε δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ να κάνει με το αν η κιθάρα είναι reliced ή όχι.

 

Μιλάμε επί της ουσίας για μικροεπεμβάσεις στο μπράτσο (rolled edges, αφαίρεση βερνικιού) σε συνδιασμό -βεβαίως- με ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ και τέλεια τοποθετημένα/γυαλισμένα τάστα, πράγματα δηλαδή που μπορούν να γίνουν (και, φυσικά, γίνονται) σε πολλές "γυαλιστερές/του κουτιού" κιθάρες.

 

Η μόνη διαφορά στις relic είναι στην εμφάνιση, τελεία και παύλα. Σαν αίσθηση και σαν ήχο οποιαδήποτε "το ίδιο καλή" κιθάρα θα ακούγεται και θα παίζει "το ίδιο καλά".

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M' αρέσουν όλα (τα μπάσα) αλλά και όλες (οι κιθάρες).

Τα καινούρια, τα παλιά, τα καλοδιατηρημένα, χιλιοπαιγμένα, hollow, semi hollow, flat, curved, slab, καμμένα, μοντέρνα, πολύχρωμα, "σκρίνια", με stringάκι through, χωρίς string through, short, medium και long, με 4 με 5 ή με 6, τα ντυμένα με θρύλους και τα ντυμένα με πολυεστέρα, με ξύλα εξωτικά, με καπλαμά και κοντρα πλακέ.

Μ' ΑΡΕΣΟΥΝ (σχεδόν) ΟΛΑ. ΤΑ ΘΕΛΩ ΟΛΑ. ΓΙΑΤΡΕ ΒΟΗΘΑ ..........

 

(φτάνει να μην τρίζουν και να μην έχουν action στο Θεό)

 

Υπάρχουν όμως κάποια μπάσα που αν δεν είναι relic, είναι μάλλον αδιάφορα.

Και υπάρχουν κάποια παλικάρια (και στην Ευρώπη) που κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη διαφορά στις relic είναι στην εμφάνιση, τελεία και παύλα. Σαν αίσθηση και σαν ήχο οποιαδήποτε "το ίδιο καλή" κιθάρα θα ακούγεται και θα παίζει "το ίδιο καλά".

 

Ως κάτοχος μιας relic tele, το επιβεβαιώνω ;)

 

Απλά θα πρόσθετα, ότι λόγω της έλλειψης μεγάλης ποσότητας λούστρου στο πίσω μέρος του μπράτσου, το όργανο σου δίνει την αίσθηση του χρησιμοποιημένου/στρωμένου ("broken in" όπως λένε στο ... Αμέρικα ;D) γεγονός, που εμένα προσωπικά μου αρέσει ιδιαίτερα στο παίξιμο ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου