Προς το περιεχόμενο

καλυτερο synth για ambience


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδες καλησπερα...ειμαι κατοχος motif xs το οποιο με καλυπτει ανετα σε ενα γκρουπ που παιζω....Αυτο που χρειαζομαι ειναι καποιο synth rack δεν ξερω το οποιο το θελω για ambience κατασταση....βασικα θελω arpegiator ωραια μπλιμπλικια  καποια γλυκα pads και πολλα εφε....δεν θελω fat ηχους trance κλπ

ενα jupiter8 θα μου εκανε νομιζω αλλα που........

χρειαζομαι κατι σαν συμπληρωμα μαζι με το  motif

 

θα προτιμουσα κατι σε rack λογω βαρους 2 synth

και low budget

 

ευχαριστω πολυ.... ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα θελω arpegiator ωραια μπλιμπλικια  καποια γλυκα pads και πολλα εφε....

Τα εχεις ηδη. Motif XS. Αν δεν σου κανει αυτος ο arpeggiator και αν δεν μπορεις να βγαλεις "ωραια μπλιμπλικια / καποια γλυκα pads και πολλα εφε" απο ενα Motif XS.....

Αλλαξε οργανο και αρχισε να παιζεις μπουζουκι. ;D

Και μιλαω πολυ σοβαρα. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχεις ηδη. Motif XS. Αν δεν σου κανει αυτος ο arpeggiator και αν δεν μπορεις να βγαλεις "ωραια μπλιμπλικια / καποια γλυκα pads και πολλα εφε" απο ενα Motif XS.....

Αλλαξε οργανο και αρχισε να παιζεις μπουζουκι. ;D

Και μιλαω πολυ σοβαρα. 8)

 

Εγώ που έχω Motif ES να προτιμήσω μπουζούκι η λαούτο ?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το Prophet είναι καλό γι'αυτό που το θέλεις. Πάντως αν αντέχεις τους υπολογιστές, υπάρχουν πολλά καλά vst's για το άθλημα. To Οmnisphere είναι το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμή που έχεις rompler, μπορεις να πας σε ενα virtual analog για να παρεις και απο κεινη την πλευρα τα πλεονεκτηματα.

 

Αφου θελεις pads και εφφέ, κοιταξε ωστε οι πηγες του να αναπαραγουν και συνθετες κυματομορφές, και οχι μονο sine, saw κτλ Ετσι θα εχεις πλουσιο συχνοτικό υλικο να πειράξεις.

 

Κατι σε στυλ blofeld ή αλλο waldorf (οχι το PPG ;D )

 

Φυσικα αν το σηκώνει η τσέπη σου, μπορεις να δεις κατι σε V synth, που θα σε καλυψει μια για παντα.

 

Αλλα μοντελα δε μου ερχονται, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι σε στυλ blofeld ή αλλο waldorf (οχι το PPG ;D )

Ολα τα Waldorf ειναι "απογονοι"/συνεχιστες του PPG. To Blofeld συγκεκριμενα εχει και την  "Upper Wavetable" απο το PPG Wave συν το Low Pass φιλτρο του. 8)

Δεν ηθελα να το προτεινω γιατι εχουμε και κατι περιεργους στο φορουμ που νομιζουν οτι κανουμε και διαφημιση, αλλα μια και το ανεφερε ο Neeq να σου πω και γω να πας για ενα Blofeld (την desktop edition) στα 390 ευρω.

Το τι ειναι το Blofeld σαν synth να μη τα ξαναλεμε και "αναβουν" μερικοι, :P απλα να σου πω οτι σ'αυτα τα λεφτα (και οχι μονο) το συγκεκριμενο synth δεν εχει αντιπαλο.

 

image.jpg

image.jpg

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στηριξω το οτι με το motif xs δεν χρειαζεσαι κατι επιπροσθετο,μαλλον δεν θα το εχεις ψαξει οσο χρειαζεται. Απο videos εχω δει worksation της yamaha του 98(πριν βγουν τα motif) και μη σου πω πως και αυτο αρκει γιατι οι ambient ηχοι μια καλη sound engine χρειαζονται και πολυ φαντασια... Προφανως αυτα που προτεινονται πιο πανω για καποιο λογο προτεινονται,αλλα πιστευω δεν ειναι αναγκη για να ξοδεψεις χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στηριξω το οτι με το motif xs δεν χρειαζεσαι κατι επιπροσθετο...

Tι να χρειαστει το "τερας"? Και μονο τις βιβλιοθηκες ηχων απο Motifator να κοιταξει εχει ξεμπερδεψει.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου