Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη κιθάρα για ηχογράφηση ακουστικής αν..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και πολλοι θα διαφωνίσουν μαζί μου, Θεωρώ ότι για ηχογράφηση ακουστικού ήχου κιθάρας χωρίς μικρόφωνο, μια καλή λύση είναι οι variax acoustic. Υπάρχει ένα ακριβό και ένα φθηνό μοντέλο.

Εγώ συμφωνώ μαζί σου... Τώρα για ακριβά μοντέλα υπάρχουν και καλύτερες λύσεις αλλά τα φράγκα δεν φτάνουν...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ότι το ακριβό μοντέλο της variax acoustic έχει αποσυρθεί.. έχω μια ηλεκτρικη variax 600 και ο ήχος της ακουστικης της είναι καλός οταν παιζω ξεχωριστές νότες αλλά σαν ρυθμική νομιζω δεν ειναι και ότι καλύτερο.

Την variax ακουστική την έχω σίγουρα στα υπόψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την variax ακουστική την έχω σίγουρα στα υπόψιν.

To μεγάλο μου όνειρο είναι μία sadowsky nylon string

http://www.sadowsky.com/instruments/nyc_guitars.html

nylon_gallery.jpg

Δεν έχω ακούσει καλύτερο ήχο από τέτοιο όργανο... :'( :'(

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που δεν είσαι αναγκασμένος να μην χρησιμοποιήσεις μικρόφωνο...

Με 1000€ παίρνεις ακουστική των 400€, κάρτα ήχου με κορυφαία προενίσχυση και πολύ καλούς converters με άλλα 185€ (Μackie Onyx Blackjack) και φανταστικό μικρόφωνο για ακουστική με άλλα 400€ (Audio Technica AT4040).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε φασαριόζικη γειτονιά, ακριβώς απέναντι είναι ενα συνεργείο αυτοκινήτων που κανει μετατροπές και γκαζώνουν συνέχεια ακόμα και τα σκ και η γειτόνισα έχει 5 σκυλιά. Αλλος λόγος που θέλω να αποφύγω τα μικρόφωνα είναι αυτός της ευκολίας, να μην αναρωτιέμαι εαν τα έχω τοποθετήσει σωστά, εαν ο χώρος εχει καλή ακουστική, εαν μικρόφωνα άλλης μάρκας τελικα ειναι καλύτερα, κ.α

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε φασαριόζικη γειτονιά, ακριβώς απέναντι είναι ενα συνεργείο αυτοκινήτων που κανει μετατροπές και γκαζώνουν συνέχεια ακόμα και τα σκ και η γειτόνισα έχει 5 σκυλιά.

 

Παντως τοτε θα ταιριαζε να ηχογραφησεις ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ με mic.... ;D ;D ;D

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε φασαριόζικη γειτονιά, ακριβώς απέναντι είναι ενα συνεργείο αυτοκινήτων που κανει μετατροπές και γκαζώνουν συνέχεια ακόμα και τα σκ και η γειτόνισα έχει 5 σκυλιά. Αλλος λόγος που θέλω να αποφύγω τα μικρόφωνα είναι αυτός της ευκολίας, να μην αναρωτιέμαι εαν τα έχω τοποθετήσει σωστά, εαν ο χώρος εχει καλή ακουστική, εαν μικρόφωνα άλλης μάρκας τελικα ειναι καλύτερα, κ.α

 

 

Καταλαβαίνω.. Έχε το υπόψιν σου όμως στο μέλλον ότι η απόλαυση μιας ωραίας κιθάρας ηχογραφημένης από ένα καλό μικρόφωνο δεν ξεπερνιέται. Και με αυτό το badget που σου έδωσα, σίγουρα το έχεις αυτό με λίγη προπόνηση στην τοποθέτηση του μικροφώνου.

Όπως και να'χει, καλές αγορές και ενημέρωσέ μας (μαζί με κλιπ) όταν την πάρεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου