Προς το περιεχόμενο

Τω κοπή τω cd


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους τους φίλους του noiz!

 

Μιας και σύντομα θέλουμε με τη μπάντα να κυκλοφορήσουμε diy το ΕΡ μας, προωθώντας το μόνοι μας σε μέρη που θέλουμε, θέλω να ρωτήσω τη γνώμη των πιο έμπειρων από εδώ για το τί επιλογές έχουμε.

 

Το υλικό είναι έτοιμο, mixed, mastered and all set. Artwork είναι επίσης 90% έτοιμο.

Θέλουμε να αποφύγουμε το να κάψουμε εμείς στα PC μας CD-R, λόγω του ότι θα είναι αμφιβόλου ποιότητας.

 

Στοχεύουμε να βρούμε κάποια εταιρεία ή οτιδήποτε, που να μας κόψει 100 ας πούμε cd. Σκέτα cd, χωρίς τίποτα άλλο (χωρίς artworks και ιστορίες).

Υπάρχει κάτι τέτοιο εδώ Αθήνα/Ελλάδα?

Υποθέτω ότι να στο κάψει μια μήτρα επαγγελματική θα είναι πολύ καλύτερης ποιότητας το αποτέλεσμα από το να το κάψεις μόνος σου.

 

Έπειτα, σκεφτόμαστε να κινηθούμε σε τυπογραφείο για το υπόλοιπο artwork.

 

Ακούω τις σκέψεις και τις προτάσεις σας!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια μεγάλη εταιρία νομίζω κατά Παιανία-Κορωπί μεριά που κάνει μαζική παραγωγή cd για εφημερίδες και εκδοτικούς οίκους. Εγώ είχα πάει εκεί το πρωτότυπο απ' όπου φτιάχτηκε η μήτρα για 1000 cd που είχα βάλει σε ένα βιβλίο των εκδόσεων Παπαζήση. Αν δεν σου απαντήσουν άλλοι εδώ, πάρε τηλέφωνο www.papazisi.gr και ρώτα τους με ποια εταιρία συνεργάζονται. Απ ότι θυμάμαι ήταν 100% επαγγελματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει και μένα το θέμα, καθότι επίσης κόβουμε σε λίγο καιρό.

 

Προσωπικά είχα έρθει πρόσφατα σε επικοινωνία με εργοστάσια τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό (κυρίως Βαλκάνια), και υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή, υπερ των έξω εργοστασίων. (Βέβαια εμείς πηγαίνουμε για όλο το πακέτο)

 

Από όσο γνωρίζω για να βγεί η μήτρα από ένα κανονικό εργοστάσιο κοπής, απαιτείται ένας ελάχιστος αριθμός CD. Πριν 2-3 χρόνια είχαμε κόψει 1000 τεμάχια (CD+συσκευασία) με το Μανιφέστο Μουσικό Κίνημα σε μια εταιρία που λέγεται eurosan (πρών arkadia), και το minimum ήταν τα 500. Το ίδιο ισχύει για τα εργοστάσια στο εξωτερικό, τουλάχιστον για αυτά που μας απάντησαν.

 

Επειδή όμως ζητάς διαφορετικό πράγμα, και ενδεχομένως τα δεδομένα λόγω κρίσης να έχουν αλλάξει, αν γνωρίζει κάποιος ας μας διαφωτίσει.

 

Σημείωση: Τα πρώτα 2 demo τα είχαμε κάνει 100% DIY, το οποίο έχει τα θετικά και τα αρνητικά του, αν ενδιαφέρει κάποιο μέλος μπορώ να αναφερθώ εκτενέστερα.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ όλους τους φίλους του noiz!

 

Μιας και σύντομα θέλουμε με τη μπάντα να κυκλοφορήσουμε diy το ΕΡ μας, προωθώντας το μόνοι μας σε μέρη που θέλουμε, θέλω να ρωτήσω τη γνώμη των πιο έμπειρων από εδώ για το τί επιλογές έχουμε.

 

Το υλικό είναι έτοιμο, mixed, mastered and all set. Artwork είναι επίσης 90% έτοιμο.

Θέλουμε να αποφύγουμε το να κάψουμε εμείς στα PC μας CD-R, λόγω του ότι θα είναι αμφιβόλου ποιότητας.

 

Στοχεύουμε να βρούμε κάποια εταιρεία ή οτιδήποτε, που να μας κόψει 100 ας πούμε cd. Σκέτα cd, χωρίς τίποτα άλλο (χωρίς artworks και ιστορίες).

Υπάρχει κάτι τέτοιο εδώ Αθήνα/Ελλάδα?

Υποθέτω ότι να στο κάψει μια μήτρα επαγγελματική θα είναι πολύ καλύτερης ποιότητας το αποτέλεσμα από το να το κάψεις μόνος σου.

 

Έπειτα, σκεφτόμαστε να κινηθούμε σε τυπογραφείο για το υπόλοιπο artwork.

 

Ακούω τις σκέψεις και τις προτάσεις σας!  :)

 

Εχετε σκοπο να το πουλησετε?

 

Εμεις οσα cd εχουμε μοιρασει δωρεαν με την μπαντα που παιζω τα εχουμε κανει duplication και το artwork μας ειναι μια απλη σφραγιδα (βεβαια το γουστο ειναι υποκειμενικο)

 

Η μονος μου ενδοιασμος ειναι οτι οσο μεγαλωνει το κοστος παραγωγης cd τοσο αδυνατο ειναι το παρει καποιος οποτε απλα χανει το σκοπο του, που ειναι η διαδοση του ονοματος της μπαντας και της μουσικης της.

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν σε ενδιαφερει να κοψεις cd-r τσεκαρε το http://www.m-petrakis.gr/

Εχω δει cd και ειναι πολυ καλης ποιοτητας.Νομιζω η τιμη κυμαινεται ~ στα 0,90/cd με εκτυπωση στο cd,slim case,2 σελ εξωφυλλο(μπρος-πισω)

Επισης λογω του οτι ειναι cd-r κοβει και μικρες ποσοτητες.

Το τσεκαρουμε και εμεις αυτην την περιοδο και ειναι μια αξιολογη λυση εαν θες τοσο μικρη ποσοτητα.

(σε αυτη τη ποσοτητα παντως δε εχεις και επιλογες,500 cd ειναι το ελαχιστο που μπορεις να κοψεις original και η τιμη ξεφευγει στα ~ 1,7/cd με τα προηγουμενα)

Αλλη μια εταιρια για cd-r που εχω τσεκαρει ειναι η http://www.printex.gr/ παρομοιες τιμες αλλα δεν εχω δει cd απο κοντα.

  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πιθανότητα να κάνω λάθος, υπάρχουν 2 επιλογές όσον αφορά τα εργοστάσια κοπής.

-Replication (σαν να λέμε cd-burning, κάτι που κάνεις και εσύ στο σπίτι σου),

 

-Duplication (κατασκευή μήτρας και παραγωγή των αντιτύπων από εκεί).

 

Αν δεν απατώμαι, όλα σχεδόν τα εργοστάσια (μέσω-έξω) έχουν ελάχιστο αριθμό τα 500 αντίτυπα αν θέλεις να κάνεις duplication (που είναι και η πιο "επαγγελματική" οδός), ενώ αν σε ενδιαφέρει το replication, μπορούν να σου κόψουν και λιγότερα.

 

Τα περισσότερα (αν όχι όλα) τα εργοστάσια μπορούν να σου κανονίσουν και την εκτύπωση του artwork, το οποίο και αυτό κυμαίνεται σε τιμές ανάλογα του αν θα είναι δίχρωμο, τετράχρωμο, πόσες σελίδες κλπ.

 

Όπως είναι λογικό, όσο κατεβαίνει ο αριθμός, τόσο ανεβαίνει και το κόστος ανά τεμάχιο.

 

Προσωπικά, δεν έχω επαφή με Βαλκάνια μεριά όπως είπε ο φίλτατος VaggelisRevolted, με Αγγλία ή Αμερική που είχα κοιτάξει (όχι αρκετά ενδελεχώς πάντως) οι τιμές ήταν πάνω κάτω οι ίδιες με Ελλάδα, αν συνυπολογίσεις ισοτιμίες και μεταφορικά.

 

Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση για cd printing plants / cd pressing στο google και να στέλνεις mail ζητώντας quote για προσφορά, ανάλογα το τι θέλεις να κάνεις..

 

Εδώ πέραν της Eurosan που αναφέρθηκε, υπάρχουν μεταξύ άλλων και η Digital Press Hellas και η Nea Media (η τελευταία όμως είναι αισθητά πιο ακριβή).

 

Οπλιστείτε με υπομονή και καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το replication χρησιμοποιει glass master

 

Το duplication κανει burn cd

 

Οι δυο μεθοδοι διαφερουν κυριως στον ογκο της παραγγελιας, για λιγα αντιτυπα (λιγοτερο απο 1000) δεν γινεται glass master συνηθως μιας και τα αντιτυπα μπορουν να γινουν περιπου στον ιδιο χρονο με duplication.

 

Σε σχεση με την ποιοτητα, το βασικο ειναι να εχετε το cd σε wav μορφη και οχι σε mp3. Ειδικα σημερα που ολοι χρησιμοποιουν το mp3 στο κινητο η στο κομπιουτερ τους οι διαφορες μεταξυ cd περνουν απαρατηρητες. Το cd κατα την προσωπικη μου αποψη εχει μετατραπει σαν 'επαγγελματικη καρτα'. Δειχνει οτι εχεις καποια δουλεια ετοιμη, και με χρηση καποιου λογοτυπου στο εξωφυλλο παραπεμπεις το κοσμο στο website σου η στο facebook.

 

Νικος

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cd κατα την προσωπικη μου αποψη εχει μετατραπει σαν 'επαγγελματικη καρτα'. Δειχνει οτι εχεις καποια δουλεια ετοιμη, και με χρηση καποιου λογοτυπου στο εξωφυλλο παραπεμπεις το κοσμο στο website σου η στο facebook.

+1

επειδή συμφωνώ με το παραπάνω, νομίζω οτι μια "επαγγελματική κάρτα" δεν πρέπει να κοστίζει πάνω από 1€, αλλά και οτι δε χρειάζεται θήκη, εξώφυλλο κλπ. Αν λοιπόν κάποιος σκοπεύει να κόψει cd για να τα μοιράζει δωρεάν (ή ως συνοδευτικό σε χαμηλό εισητήριο live κλπ) προτείνω bulk λύσεις (ε και μετά τα βάζεις σε διάφανες πλαστικές θήκες που αγοράζεις από κομπιουτερομάγαζο)

 

Εμείς είχαμε κόψει στη mobineko, αλλά από τα παραπάνω ποστς βλέπω οτι 3 χρόνια μετά θα το ξανάψαχνα γιατί προφανώς θα έχουν διαφοροποιηθεί πολλά πράματα.

 

Στο site τους εχει αναλυτικά τιμές, αλλά πρέπει κανείς να υπολογίζει και εκτελωνισμό.

 

http://www.mobineko.com/index.php?go=cd_pressing&lang=us

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου