Προς το περιεχόμενο

Τα φωτα σας.Μαγαζι ξεπουλαει Κλασσικες και Πεταλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

 

Λιγο επειγον (και καλα) το θεμα.

 

Ενα μαγαζι διπλα στο σπιτι μου (Αγγλια) κλεινει οριστικα και βαραει διαλυση στις τιμες. Αποτελεσμα να εχει αυτην την κιθαρα

 

http://www.admira.es/pages/admira%20Virtuoso_ing.html

 

Στις 150 λιρες (απο 280). Λεει μασιφ κεδρο κτλ κτλ... και ακουγοταν ωραια (η κοπελα μου την δοκιμασε που παιζει κλασσικη και εκεινη την θελει.)

 

Επειδη εγω ειμαι ασχετος απο κλασσικες, εχετε καμια αποψη για το αν αποτελει καλη περιπτωση αυτο το κομματι σε αυτην την τιμη? Το μονο που θελει η κιθαρα ειναι λιγο γυαλισμα στα ταστα μιας και εχει να παιχτει καιρο (καινουρια ομως). Επισης και νεες χορδες.

 

Επισης με 20ευ λιγοτερα παιζει και αυτο το μοντελο το οποιο φαινομενικα ειχε πιο σκουρα τριανταφυλλια στην ταστιερα και στην γεφυρα και πιο γυαλισμενα ταστα/χορδες.

 

http://www.admira.es/pages/admira%20Solista_ing.html

 

 

Περιμενω επειγοντως τα φωτα σας πριν την φανε την κιθαρα.

 

Σε ενα δευτερο θεμα... το ιδιο μαγαζι εχει τα Ντανελεκτρο Μινι σε αστειες τιμες (25-30ευ)

 

Εχει τα εξης μοντελα

 

Chorus, Flanger, Autowah, Compressor, Tuner

 

Αξιζουν τον κοπο για 1/2 τιμη απο την αρχικη? Και εαν ναι, ποια ? Σκεφτομουν για Κορους και Κομπρεσορ.

 

Ευχαριστω... Γιαννης

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεει μασιφ κεδρο κτλ κτλ...

 

Ειναι σημαντικο να ειναι μασιφ τα ξυλα, αν και αμφιβαλω οτι ειναι σε αυτα τα χρηματα.

Κοιταξε στην τρυπα της κιθαρας αν τα νερα συνεχιζουν να υπαρχουν και στην τομη (κοξιμο) της τρυπας.

Αν δεν συνεχιζουν τοτε δεν ειναι μασιφ.

Επισης κοιταξε τα νερα στο καπακι να ειναι οσο το δυνατον πιο πυκνα και να υπαρχει αντιστοιχια μεταξυ του αριστερου και του δεξιου μερους του καπακιου.

Τωρα αν η κιθαρα παιζει καλα στα χερια σου... μη το συζητας, τα λαφτα δεν ειναι και τρομερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εγω ειμαι ασχετος απο κλασσικες' date=' εχετε καμια αποψη για το αν αποτελει καλη περιπτωση αυτο το κομματι σε αυτην την τιμη? Το μονο που θελει η κιθαρα [b']ειναι λιγο γυαλισμα στα ταστα [/b]μιας και εχει να παιχτει καιρο (καινουρια ομως). Επισης και νεες χορδες.

 

Επισης με 20ευ λιγοτερα παιζει και αυτο το μοντελο το οποιο φαινομενικα ειχε πιο σκουρα τριανταφυλλια στην ταστιερα και στην γεφυρα και πιο γυαλισμενα ταστα/χορδες.

 

 

Περιμενω επειγοντως τα φωτα σας πριν την φανε την κιθαρα.

 

οι admira ειναι γνωστές,απο κάποιες που έχω παίξει όταν δοκίμαζα για μαθητές μου ήταν αξιοπρεπείς,καλύτερες απο αρκετές άλλες ¨γνωστές ¨μάρκες, τις συγκεκριμένες δεν τις ξέρω.Απ τις 2 αυτή με τον παλίσανδρο στα πλαϊνα και το πίσω μέρος είναι πιο νορμαλ.(με εντελώς ιντερνετικη προσέγγιση)Παντως όποια και να παρεις δεν θα έχει μεγάλη διαφορα τετοια που να μπορει να τη διακρίνει κανείς απο το ιντερνετ,η μόνη διαφορα ισως να είναι στην ταστιέρα.

 

@AIOLOS:δεν είναι απαραίτητο τα νερά να είναι πυκνά στο καπάκι,νομίζω όσο πιο πυκνά τόσο πιο προβολικα τα πρίμα.Δεν παίζει τοσο ρόλο το πως φαίνονται τα ξύλα αλλα το πως ακούγονται.Γενικά αυτό που έχει ίσως πιο πολύ σημασία είναι τα να είναι παράλληλες οι γραμμές,αλλα κι αυτό σαν γενικός κανόνας.Επισης σ αυτά τα λεφτά υπαρχουν πολλες κιθάρες με μασίφ καπάκι.

 

 

Υ.Γ.δεν χρειάζονται γιάλυσμα τα τάστα ,παίξιμο χρειάζονται :lol: τα μαγαζιά που μιλάνε για γυάλισμα ¨χρειάζονται¨λεφτά.

Υ.Γ.2 Το rosewood στα ελληνικά είναι ο παλίσανδρος, γενικά στην ταστιέρα ο έβενος (ή όπως αλλιώς τον γράφουν τα ξενα μαγαζιά) προτιμάται στις κλασικές

Υ.Γ. 3 Και οι 2 έχουν κεδρο στο καπάκι αρα κατα 90% είναι στο ίδιο σχεδον ηχόχρωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αξιζουν τον κοπο για 1/2 τιμη απο την αρχικη? Και εαν ναι' date=' ποια ? Σκεφτομουν για Κορους και Κομπρεσορ.

[/quote']

 

Πλάκα κάνεις? Όλα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αξιζουν τον κοπο για 1/2 τιμη απο την αρχικη? Και εαν ναι' date=' ποια ? Σκεφτομουν για Κορους και Κομπρεσορ.

[/quote']

 

Πλάκα κάνεις? Όλα! :D

 

Hash Brown Flanger 22 lires

Milkshake Chorus 18 lires

Surf n Turf Compressor 18 lires

Bacon n Egg mini amp 18 lires

 

Οντως αξιζουν ή απλα θα πεταξω μερικες λιρες?

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε math, τα mini της Danelectro χωρίς να είναι κάτι super είναι καλά μηχανηματάκια και χρήσιμα. Έχω τεστάρει μερικά, μεταξύ των οποίων και το chorus που είναι μια χαρά, και στο pedalboard μου βρίσκεται μόνιμα το Slap Echo της ίδιας σειράς εδώ και 5-6 μήνες. Έχει περάσει πρόβες, γραψίματα και live και είναι σε άψογη κατάσταση, και να φανταστείς το είχα αγοράσει και μεταχειρισμένο για 20 ευρώ!!! Οπότε δεν νομίζω ότι θα πετάξεις τα χρήματά σου... :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@AIOLOS:δεν είναι απαραίτητο τα νερά να είναι πυκνά στο καπάκι' date='νομίζω όσο πιο πυκνά τόσο πιο προβολικα τα πρίμα.Δεν παίζει τοσο ρόλο το πως φαίνονται τα ξύλα αλλα το πως ακούγονται.Γενικά αυτό που έχει ίσως πιο πολύ σημασία είναι τα να είναι παράλληλες οι γραμμές,αλλα κι αυτό σαν γενικός κανόνας.Επισης σ αυτά τα λεφτά υπαρχουν πολλες κιθάρες με μασίφ καπάκι.[/quote']

 

Τα πυκνα νερα του ξυλου σημαινουν οτι το καπακι ειναι φτιαγμενο απο ξυλο που κοπηκε απο το κεντρικο σημειο του κορμου εκει που βρισκονται τα πολυ ακριβα ξυλα. Οσο απομακρυνομαστε απο αυτο το σημειο τα νερα αραιώνουν και χανουν την ομοιομορφια τους.

Ετσι εχουμε τα δευτερα, τριτα ξυλα τα φτηνα δηλαδη!

 

Οσο για τα πριμα... Αυτα ειναι που καθοριζουν ενα ακριβο οργανο διοτι αυτα ειναι που θα κανουν μια κιθαρα να κανει μια καλη ηχογραφηση αλλα και να δωσουν ποιοτητα σε μια αιθουσα συναυλιών.

 

Η κλασικη κιθαρα ειναι απ την φυση της χαμηλομεσαιο ( πολλες φορες μουντο) οργανο και εχει αναγκη απο τις ψηλες συχνοτητες. Γι αυτο και τα ακριβα οργανα εχουν συνηθως καπακι απο ελατο, χαρακτηριστικο του οποιου ειναι τα πυκνα νερα και η προσωρινη ακαμψια.

 

Α να μην το ξεχασω, φτηνα μασιφ καπακια απο κεδρο ή ελατο δεν νομιζω να υπαρχουν. Τα φτηνα ειναι απο πευκο ή διαφορες απομιμησεις.

Ετσι για το αστειο να σας πω οτι οι κατασκευαστες οργανων δεν ορκιζωνται στα Θεια, αλλα στο στο ενα και μοναδικο καπακι που θα παρουν απο το πιο κεντρικο και ατοφιο σημειο του ελατου :)

Μα την καρδια του έλατου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hash Brown Flanger 22 lires

Milkshake Chorus 18 lires

Surf n Turf Compressor 18 lires

Bacon n Egg mini amp 18 lires

 

Οντως αξιζουν ή απλα θα πεταξω μερικες λιρες?

 

Βρίσκεις καλύτερες τιμές στο Internet γι'αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πυκνα νερα του ξυλου σημαινουν οτι το καπακι ειναι φτιαγμενο απο ξυλο που κοπηκε απο το κεντρικο σημειο του κορμου εκει που βρισκονται τα πολυ ακριβα ξυλα. Οσο απομακρυνομαστε απο αυτο το σημειο τα νερα αραιώνουν και χανουν την ομοιομορφια τους.

Ετσι εχουμε τα δευτερα' date=' τριτα ξυλα τα φτηνα δηλαδη!

 

[b']Οσο για τα πριμα... Αυτα ειναι που καθοριζουν ενα ακριβο οργανο διοτι αυτα ειναι που θα κανουν μια κιθαρα να κανει μια καλη ηχογραφηση αλλα και να δωσουν ποιοτητα σε μια αιθουσα συναυλιών.[/b]

 

Η κλασικη κιθαρα ειναι απ την φυση της χαμηλομεσαιο ( πολλες φορες μουντο) οργανο και εχει αναγκη απο τις ψηλες συχνοτητες. Γι αυτο και τα ακριβα οργανα εχουν συνηθως καπακι απο ελατο, χαρακτηριστικο του οποιου ειναι τα πυκνα νερα και η προσωρινη ακαμψια.

Α να μην το ξεχασω, φτηνα μασιφ καπακια απο κεδρο ή ελατο δεν νομιζω να υπαρχουν. Τα φτηνα ειναι απο πευκο ή διαφορες απομιμησεις.quote]

Μερικά απο αυτά που λες τα ακούω για πρώτη φορά 8O

Τα πρίμα ΔΕΝ καθορίζουν αν ένα όργανο είναι ακριβό άλλα πράγματα καθορίζουν την αξια ενός οργάνου!

Οι κιθάρες ΔΕΝ έχουν συνήθως καπάκι απο έλατο,έχουν απο έλατο ή κέδρο ανάλογα το τι ηχόχρωμα θέλεις απο μια κιθάρα.

Οι κιθάρες με καπάκι απο έλατο ΔΕΝ είναι πιο ακριβές,συνήθως ισχύει το αντίθετο με μικρή διαφορά τιμής στο ίδιο μοντέλο.

Υπάρχουν φτηνά μασιφ καπάκια απο κέδρο και έλατο.

ΔΕΝ έχω δει ποτέ κλασική κιθάρα απο πευκο (ίσως να υπάρχει αν και αμφιβάλω, μπορεί καποιος να φτιάξει αλλα δεν είναι έχω υπόψη μου)

Δεν μου έχει πει ποτέ κατασκευαστής (εννοώ επαγγελματία που φτιάχνει κιθάρες και κάποιοι τις αγοράζουν) για ξύλα που είναι απο το κέντρο ή απο κάποιο άλλο σημείο το δέντρου,μου έχουν δώσει κιθάρα και μου λένε πάιξε και πες μου αν σου αρέσει.

Εχεις καμια φωτο απο κιθάρα φτιαγμένη απο πευκο;μπας και ενημερωθώ για νεώτερες εξελίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά απο αυτά που λες τα ακούω για πρώτη φορά 8O

:) τι πρεπει να κανω τώρα:)

και εγω που ειμαι στον χωρο της κιθαρας εδω και 30 χρονια' date=' ακομα και σημερα ακουω καινουργια πραγματα, παροτι τα τελευταια χρονια δεν πολυασχολουμαι. Τωρα τον Ιουνιο δινω το τελευταιο πτυχιο σε μαθητή μου και μετα τερμα:)

Τα πρίμα ΔΕΝ καθορίζουν αν ένα όργανο είναι ακριβό

Κι ομως τα λαμπερα, διαυγη, με ογκο και διαρκεια καντινια ειναι το χαρακτηριστικο ενος ακριβου εως παρα πολυ ακριβου οργανου

άλλα πράγματα καθορίζουν την αξια ενός οργάνου

Οπως;;;

Γραφεις πολλα σχολιαζοντας αυτα που εγραψα' date=' αλλα δεν μας λες εσυ τι νομιζεις!

Αμφισβητεις οτι υπαρχουν παλυ ακριβα ξυλα, αμφισβητεις οτι απο ενα δεντρο ειναι ζητημα αν θα βγαλεις 10 καπακια Α ποιοτητας! Τελικα τι ισχυει για σενα;;;

Οι κιθάρες ΔΕΝ έχουν συνήθως καπάκι απο έλατο,έχουν απο έλατο ή κέδρο ανάλογα το τι ηχόχρωμα θέλεις απο μια κιθάρα.

Οι κιθάρες με καπάκι απο έλατο ΔΕΝ είναι πιο ακριβές,συνήθως ισχύει το αντίθετο με μικρή διαφορά τιμής στο ίδιο μοντέλο.

Πουθενα δεν υποστηριξα αυτο που λες!!! Δηλαδη κιθαρες μονο απο ελατο.

Εγω μιλησα για κιθαρες κοντσερτου ( συναυλιας) Εκει προτιμουνται οι κιθαρες απο ελατο. Αυτες οι κιθαρες δεν σου χαριζωνται, την παραμικρη βρωμια θα στην βγαλουν.

Επισης ειναι δυσκολες στον ηχο, δεν ειναι αβανταδορικες για αυτον που τις παιζει.

Εχουν ομως το ιδιωμα να μπορουν να γεμισουν ολοκηρη την αιθουσα με διαυγη και πλουσιο ηχο. Οσο απομακρυνεσαι απο το οργανο τοσο ο ηχος γινεται και πιο εντυπωσιακος. Οπως ειπα ειναι οργανα κοντσερτου και για αυτο και ειναι και πολυ ακριβα.

Οπως καταλαβαινεις τα παραπανω χαρακτηριστικα τις κανουν ιδανικες για ηχογραφηση, ειδικα οταν πρεπει να συμπραξουν με αρκετα αλλα οργανα.

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν και εκτελεστες με κιθαρες κεδρινες.

Απ την αλλη οι κεδρινες ειναι γοητευτικες για αυτον που παιζει αλλα σε μια αιθουσα δεν ακουγονται καλα. Ο ηχος τους εχει παρουσια και καθαροτητα μονο κοντα στον εκτελεστη.

Μονο μια κεδρινη που ετυχε να πιασω στα χερια μου (ακομα δεν μπορω να την ξεχασω) ειχε τις προδιαγραφες κοντσερτου. Ηταν μια Φριντριχ. Ακουγοταν τελεια μεσα σε αιθουσα συναυλιών αλλα και σε ηχογραφηση. Εχει βεβαια τεραστια σημασια οτι αυτος που την επαιζε ηταν ο Roberto Ausel ενας απιστευτος κιθαριστης με πολυ ιδιαιτερη τεχνικη.

 

Υπάρχουν φτηνά μασιφ καπάκια απο κέδρο και έλατο.

Παντως οχι κεδρο απο Καναδα ή ελατο Αλπεων!

Και εδω στην Ελλαδα χρησημοποιυν οξιά στα πλαινα και στο πισω καπακι' date=' αλλα αλλο η οξια Ηπειρου και αλλο ο παλισανδρος Βραζιλιας.

Εχε υποψιν σου οτι οταν μιλαμε για καλα ξυλα ακριβών οργανων ειναι σαν να μιλαμε για χρυσο.

ΔΕΝ έχω δει ποτέ κλασική κιθάρα απο πευκο (ίσως να υπάρχει αν και αμφιβάλω, μπορεί καποιος να φτιάξει αλλα δεν είναι έχω υπόψη μου)

Υπαρχουν και πεφτει και πολυ κοροιδια. Οχι μονο κιθαρες αλλα και λαουτα και ουτια και πολλα αλλα. Κιθαρα κατασκευασμενη απο δευτερης ποιοτητας μασιφ ξυλα (καναδα / αλπεις ) δεν θα τις βρεις κατω απο 5000 ευρω.ΤΑ πρωτης ποιοτητητας ειναι λιγοστα και απλησιαστα και σε αυτα τα ξυλα δεν εχουν προσβαση ολοι οι κατασκευαστες. Λιγοι κατασκευαστες παγκοσμιως εχουν την αναλογη πελατεια για τετοια ξυλα.

Δεν μου έχει πει ποτέ κατασκευαστής (εννοώ επαγγελματία που φτιάχνει κιθάρες και κάποιοι τις αγοράζουν) για ξύλα που είναι απο το κέντρο ή απο κάποιο άλλο σημείο το δέντρου' date='μου έχουν δώσει κιθάρα και μου λένε πάιξε και πες μου αν σου αρέσει.[/quote']

Εγω δεν θα αγοραζα οργανο μονο με την φραση " παιξε και πες μου αν σου αρεσει( Εχω 3 κατοπιν παραγγελιας οργανα και ολοι οι συναδελφοι μου εχουν χειροποιητα οργανα) κανεις δεν αγορασε ετσι. Ολοι ειχαμε εγγυηση για το πως θα συμπεριφερεται το οργανο μετα απο ενα χρονο!!!!

Στο εργαστηριο κανενα δεν παιζει καλα, γιατι απλουστατα ολα ειναι καινουργια αρα και αστρωτα. Ο καλος κεδρος θελει 3-4 μηνες για να στρωσει ενω ο ελατος περιπου εναμισυ χρονο!!! Αρα ο κατασκευαστης για να σου παρει τα χιλιαρικα πρεπει να εγγυηθει και για πολλα ακομα πραγματα

Εχεις καμια φωτο απο κιθάρα φτιαγμένη απο πευκο;μπας και ενημερωθώ για νεώτερες εξελίξεις.

Οχι που να τη βρώ. Παντως εχει την εικονα του ελατου.

 

ΥΓ Ακις147 χαρηκα που τα ειπαμε :) Εγω νομιζω οτι δεν εχω τιποτα αλλο να προσθεσω, αν και ο γραπτος λογος δεν βοηθαει σε ενα τετοιο θεμα που απο μονο του κουβαλαει πολυ φιλολογια και πολυ μυστικισμο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου