Προς το περιεχόμενο

Παραγγελία partcaster - αποριες περι ξύλων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3) Όχι μόνο δεν είμαι εναντίον τον partcasters αλλά... έφτιαξα και μία πολύ πρόσφατα. Εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=185941.0

 

Θα σε παρακαλουσα να παρακολουθεις πιο προσεκτικα το thread. Πιο πανω μαθαμε οτι η Warmoth ειναι πολυ κακη ποιοτητα, βαζει ασχετα σωματα με μπρατσα και οτι η USACG φτιαχνει τις Suhr και τις Tom Anderson. Δεν εισαι σε θεση λοιπον να δινεις συμβουλες επι του θεματος οταν εχεις ενα τοσο χαλια οργανο. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα σε παρακαλουσα να παρακολουθεις πιο προσεκτικα το thread. Πιο πανω μαθαμε οτι η Warmoth ειναι πολυ κακη ποιοτητα, βαζει ασχετα σωματα με μπρατσα και οτι η USACG φτιαχνει τις Suhr και τις Tom Anderson. Δεν εισαι σε θεση λοιπον να δινεις συμβουλες επι του θεματος οταν εχεις ενα τοσο χαλια οργανο. ;D

 

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΧΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΡΕ ΦΟΥΣΤΗ ΜΟΥ!!!!!!!!

 

ΧΑΡΙΛΑΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!! ΔΕΣ ΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΚΟΠΕΛΙ ΩΡΕ!!!! ΚΩΤΣΟΥΣ ΜΑΣ ΠΙΑΣΑΝΕΕΕΕΕΕΕ!!!!

 

8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τους προλαλησαντες να μην φτιαξεις partcaster αφου ακομα εισαι στο ψαξιμο γιατι με τα λεφτα που θα χαλασεις για το μονταρισμα, το βαψιμο και τα λεφτα που θα χαλασεις διαλεγοντας μαγνητες και ξαναδιαλεγοντας μαγνητες και ΞΑΝΑΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ , θα επαιρνες μια πολυ καλη φιρμα made in japan η usa με πολυ μεγαλη μεταπωλητικη αξια .

 

 

Τωρα παλι αν θες να φτιαξεις μια partcaster θα σου προτεινα να παρεις συνηθισμενα ξυλα και να μην πας σε πολυ εξωτικα γιατι πιστεψε με ΤΟ ΞΥΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ ΟΝΤΩΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΡΟΛΟ.

Εχω φτιαξει αισιως 3 partcaster . Η μια με swamp ash σωμα , maple μπρατσο / η αλλη με alder σωμα και padauk-ebony μπρατσο / και η τριτη με korina-flame koa σωμα και wedge-ebony μπρατσο.

 

Η τελευταια ειναι η πιο εξωτικη απο ξυλα αλλα χαλασα πολλα λεφτα για να βρω τους μαγνητες που μου αρεσουν ηχητικα . Επισης ενω οι αλλες ειναι πουπουλο περιπου 7 lbs η καθε μια , η εξωτικη ειναι χοντρομπουρουχα  ;D κοντα 9 lbs !!! Στο θεμα ηχου με τους καταλληλους μαγνητες σταματησε πλεον να ειναι τοσο κομπρεσαρισμενη .

 

Επισης υπολογισε στα λεφτα σου οτι πια στα τελωνεια δεν αστειευονται και οτι ακομα και με usps να παραγγειλεις , δεν το γλυτωνεις το δαγκωμα του πεινασμενου τελωνειακου.

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη λες ότι είμαι απλά αφοριστικός:

 

1) Ο φίλος σου, σου δημιούργησε παπαριές προβληματισμούς.

 

beautifuuuullllll  :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

beautifuuuullllll  :D :D

 

Έχω άδικο ρε συνάδελφε?

 

Koa, και padauk και, συγγνώμη κιόλας, παπάρια μέντολες. Από αλλού ξεκινάμε για να φτιάξουμε κιθάρα... Όμορφα είναι τα εξωτικά ξύλα, δε λέω, ωραίοι οι... συνδιασμοί επί χάρτου, αλλά συνήθως απομακρύνουν από το στόχο... και κοστίζουν με πολλούς τρόπους.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

ΧΑΡΙΛΑΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!! ΔΕΣ ΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΚΟΠΕΛΙ ΩΡΕ!!!! ΚΩΤΣΟΥΣ ΜΑΣ ΠΙΑΣΑΝΕΕΕΕΕΕΕ!!!!

 

8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

 

Ασε... τα είδα...  ;D

 

Παιδιά ας μην γελιόμαστε. Η warmoth φτιάχνει καταπληκτικά μανίκια και σώματα. (Έχω 2 κιθάρες από αυτούς και έχω περιεργαστεί άλλες 2)

 

Σε σχέση με τα.... ξύλα όπως είπε και ο yann, είναι απρόβλεπτο το αποτέλεσμα. Γενικά, ύστερα από 2 hollow body strat πιστεύω ότι έχει κάποια σημασία στον ήχο αυτό το feature αλλά δεν μπορώ να εκτιμήσω αν θα ήταν αντίστοιχη η συμπεριφορά με ένα μη-hollow αλλά αντίστοιχα ελαφρύ σώμα. (Δεν είναι ακριβώς hollow αλλά chambered.... Κάνουν πολλά μικρά chambers για να ελαφρύνει το σώμα και βάζουν ένα χοντρό -σχετικά- καπάκι από πάνω.).

Για metal δεν θα έπαιρνα τόσο ελαφρύ σώμα (αλλά μπορεί και να πέφτω έξω).

 

Αν ετοιμάζει κανείς κιθάρα από warmoth ίσως αξίζει να σκεφτεί το ενδεχόμενο των ss τάστων που προσωπικά μου αρέσουν πολύ (έχουν μια πιο "λεία" αίσθηση και η χορδή φαίνεται να γλυστράει καλύτερα πάνω τους) και μπορείς να τα πάρεις σαν option με μικρή σχετικά επιβάρυνση (νομίζω $20).

 

Το warmoth pro είναι η κατασκευή μανικού που "θέλεις".

 

Παρεμπιπτόντως, τα εργοστάσια της warmoth και της usa custom guitars απέχουν 500 μέτρα.  ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για metal δεν θα έπαιρνα τόσο ελαφρύ σώμα (αλλά μπορεί και να πέφτω έξω).

 

 

 

Εξαρτάται από το είδος και το πόσο ευρύ φάσμα ήχων θες να έχεις.Αν θες η κιθάρα σου να ξουρίζει και να ακούγεται οδοστρωτήρας παίρνεις μια θεόβαρια.Eμένα μ αρέσουν οι ελαφριές κιθάρες γιατί έχουν περισότερο definition και δεν μου ξυρίζουν τα αυτιά στης ψηλές νότες.

 

Πάντως αν ο φίλος ενδιαφέρεται για chambering μπορεί να τσεκάρει (μιας και είναι μεταλλάς) τον κιθαρίστα των lamb of god, mark morton.H siganture κιθάρα του απο τη jackson είναι chambered.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ετοιμάζει κανείς κιθάρα από warmoth ίσως αξίζει να σκεφτεί το ενδεχόμενο των ss τάστων που προσωπικά μου αρέσουν πολύ (έχουν μια πιο "λεία" αίσθηση και η χορδή φαίνεται να γλυστράει καλύτερα πάνω τους) και μπορείς να τα πάρεις σαν option με μικρή σχετικά επιβάρυνση (νομίζω $20).

Tα steel τάστα σίγουρα θα μείνουν σαν καινούρια για χρόνια αλλά... ως καινούρια πως είναι?

Αν χρειαστούν leveling φαντάζομαι πως θα σε γδάρει ο μάστορας, βέβαια γλιτώνεις μια αλλαγή

τάστων στο μέλλον...

Εσύ και ο ΤGL που φτιάξατε πρόσφατα, πως σας φάνηκε η ταστοδουλειά της warmoth?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ας μην γελιόμαστε. Η warmoth φτιάχνει καταπληκτικά μανίκια και σώματα. (Έχω 2 κιθάρες από αυτούς και έχω περιεργαστεί άλλες 2)

 

Συνυπογράφω. Θα έπρεπε να κοστίζουν +50% για την ποιότητά τους (αυτά κάνει η εκτεταμένη παραγωγή).

 

Σε σχέση με τα.... ξύλα όπως είπε και ο yann, είναι απρόβλεπτο το αποτέλεσμα. Γενικά, ύστερα από 2 hollow body strat πιστεύω ότι έχει κάποια σημασία στον ήχο αυτό το feature αλλά δεν μπορώ να εκτιμήσω αν θα ήταν αντίστοιχη η συμπεριφορά με ένα μη-hollow αλλά αντίστοιχα ελαφρύ σώμα. (Δεν είναι ακριβώς hollow αλλά chambered.... Κάνουν πολλά μικρά chambers για να ελαφρύνει το σώμα και βάζουν ένα χοντρό -σχετικά- καπάκι από πάνω.).

Για metal δεν θα έπαιρνα τόσο ελαφρύ σώμα (αλλά μπορεί και να πέφτω έξω).

 

Η γνωριμία μου με το chambering ήταν από την 25th μου. Αυτή βέβαια έχει και άλλο κόλπο, ήτοι άλλο ξύλο (μαόνι) σε όλη την εσωτερική επιφάνεια που πιάνουν η γέφυρα, οι μαγνήτες και περιλαμβάνει και το neck pocket.

 

Είναι "περίπου" όπως τα λέει η Warmoth και άλλοι που φτιάχνουν τέτοια: σαν να έχεις μια μεγαλύτερου μεγέθους κιθάρα που ζυγίζει όσο μια μικρότερη, πράγμα αδύνατον αλλιώς. Παράλληλα, διατηρεί μια "αέρινη" αίσθηση στο attack και το τελείωμα της νότας που δεν μπορεί να προκύψει (IMHO) με solid σώμα, αλλά δεν είναι και ίδια με αυτή μιας hollow/semi.

 

Για metal, όπως το εννοώ εγώ (δηλ. όχι τα βαρεμένα σημερινά αλλά το... ΚΑΝΟΝΙΚΟ metal των '80-'90  :P :P :P) είναι μια χαρά ελέω μαγνητών (αρκετά hot και γι'αυτό).

 

Αν ετοιμάζει κανείς κιθάρα από warmoth ίσως αξίζει να σκεφτεί το ενδεχόμενο των ss τάστων που προσωπικά μου αρέσουν πολύ (έχουν μια πιο "λεία" αίσθηση και η χορδή φαίνεται να γλυστράει καλύτερα πάνω τους) και μπορείς να τα πάρεις σαν option με μικρή σχετικά επιβάρυνση (νομίζω $20).

 

Tα steel τάστα σίγουρα θα μείνουν σαν καινούρια για χρόνια αλλά... ως καινούρια πως είναι?

Αν χρειαστούν leveling φαντάζομαι πως θα σε γδάρει ο μάστορας, βέβαια γλιτώνεις μια αλλαγή

τάστων στο μέλλον...

Εσύ και ο ΤGL που φτιάξατε πρόσφατα, πως σας φάνηκε η ταστοδουλειά της warmoth?

 

Προσωπικά σκέφτομαι σοβαρά όλες τις κιθάρες μου θέλουν τάστα να τις πάω σε SS, και ας μην μπορώ να κάνω μόνος μου fret dress. Η αίσθηση αλλά και η αντοχή είναι αλλού. Για τον ήχο ΔΕΝ έχω πειστεί ότι αλλάζει δραματικά ή, εντέλει, δυσάρεστα. Περισσότερο αλλάζει με το Warmoth Pro μπράτσο και το βαρύ του truss rod kateme.

 

Με τα SS βασικά γλυτώνεις 3-4 ταστοδουλειές στο μέλλον. Σε μερικούς κρατάνε τόσες φορές παραπάνω από τα καλύτερα απλά.

 

Για την ταστοδουλειά out of the box της Warmoth, θα πρέπει να σημειώσουμε ότι τα μπράτσα ταξιδεύουν πάνω από ωκεανούς μέχρι να έρθουν σε εμάς, με τα γνωστά δυσάρεστα αποτελέσματα, ειδικά αν είναι χωρίς βερνίκι το μπράτσο. Σίγουρα, αν χρησιμοποιείς medium και πάνω action μπορείς να το βάλεις όπως είναι και να κάνεις απλά ένα γυαλισματάκι. Στη δική μου ψιλοτρίφτηκαν (έτσι κι αλλιώς στρογγυλεύτηκαν και οι άκρες και έγιναν γενικώς τέρατα στο μπράτσο, οπότε...).

 

Το μόνο μπράτσο που ήθελε ελάχιστη δουλειά απ'όσα έχω χρησιμοποιήσει, ήταν το TMNF-FAT της Allparts. Πάντως όλα μπορεί, υπό την τάση των χορδών, να σηκώσουν κάποιο τάστο τόσο ώστε να χρειαστεί δουλίτσα (δηλ. αν θέλει κάποιος χαμηλό ως πολύ χαμηλό action).

 

Χαίρομαι που κάπου πάει η συζήτηση με τις partcaster. Γενικώς ξεκινάμε συναισθηματικά ("θέλω ένα πανέμορφο όργανο που να σκοτώνει") και προχωράμε με βάση τη λογική, έτσι πιστεύω. Ας μην ξεχνάμε ότι, με Warmoth, USACG, κλπ, μιλάμε για όργανα που εύκολα μπορούν να αγγίξουν το χιλιάρικο και συνήθως να το ξεπεράσουν. Δεν είμαστε στις μέρες μας να πετάμε λεφτά.  ;)

 

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου