Προς το περιεχόμενο

Παραγγελία partcaster - αποριες περι ξύλων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους φίλους συμφορουμίτες! Ετοιμάζω σιγά σιγά μια partcaster απο Warmoth και έχω κάποιες απορίες να μου λύσετε εσεις οι πιο έμπειροι :) . Εχω ψαξει στο φορουμ μας και σε μερικα άλλα αλλα δεν εχω βρει οσα ζηταω... Λοιποοοοον :) . Ο στόχος μου ειναι ενας ζεστος και εκρηκτικός ήχος.

1. Αν κάνω το σώμα champered ,εκτος απο το βάρος κερδίζω κ αλλα πραγματα?τι + και - υπαρχουν?

2.Το laminate top παιζει καποιο ρολο στο σωμα, ή δινει μονο  "νερά" στο χρώμα,ειναι δηλαδη καθαρα αισθητικο?

3.Ποια η διαφορα αναμεσα στο μαονι,sto koa, στο 3pc indian rosewood και στο 2pc indian rosewood? Τι θα μου κανει πιο πολυ?

 

Σχετικα με το neck τωρα...

 

4.Ποια κατασκευη ειναι καλυτερη? (Warmoth Pro?)

5.Για shaft wood μου προτεινετε μαονι, koa h pau ferro? (αν ειναι εύκολο αναφερετε και μια διαφορα.. :) )

6. fingerboard : τι διαφορα έχουν τα :ebony, ebony maccassar ,ebony jet black

7.Θα εχω HSS. Για bridge ημουν αναμεσα σε Dimebucker kai Bill Lawrence και μαλον θα παω προς τον 2ο. Αν εχετε ας μου προτεινετε εναν ωραιο συνδιασμο.. :)

Εχω κοιτάξει και την περιπτωση μιας καινουριας αλλα δεν βρισκω καποια κιθαρα οπως τη θέλω ακριβως..

Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας! Θα σας ενημερωσω οταν με το καλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Χαιρετώ τους φίλους συμφορουμίτες!  Ο στόχος μου ειναι ενας ζεστος και εκρηκτικός ήχος.

 

-Καλως τον!  :)

-Αυτος ειναι ο στοχος ολων....

 

1. Αν κάνω το σώμα champered ,εκτος απο το βάρος κερδίζω κ αλλα πραγματα?τι + και - υπαρχουν?

 

Πιο "ανοιχτο" ηχο,ομως γι'αυτο και οχι εκρηκτικο,αλλα γλυκουλη και συναισθηματικο...

 

2.Το laminate top παιζει καποιο ρολο στο σωμα, ή δινει μονο  "νερά" στο χρώμα,ειναι δηλαδη καθαρα αισθητικο?

 

Ενας καλος λογος για να παιζει καποιο ρολο,ειναι οτι παταει πανω του η γεφυρα! ;)

 

 

3.Ποια η διαφορα αναμεσα στο μαονι,sto koa, στο 3pc indian rosewood και στο 2pc indian rosewood? Τι θα μου κανει πιο πολυ?

 

Η τυχη....ολα μπορει να "λενε",μπορει και οχι,τυχαια και παραγωγικα δουλευονται...

 

-Ως εδω,κι αυριο μερα ειναι! ;D

 

-Αντε,αρχιστε τον πολεμο τωρα..... ;D ;D ;D

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ τους φίλους συμφορουμίτες! Ετοιμάζω σιγά σιγά μια partcaster απο Warmoth και έχω κάποιες απορίες να μου λύσετε εσεις οι πιο έμπειροι :) . Εχω ψαξει στο φορουμ μας και σε μερικα άλλα αλλα δεν εχω βρει οσα ζηταω... Λοιποοοοον :) . Ο στόχος μου ειναι ενας ζεστος και εκρηκτικός ήχος.

1. Αν κάνω το σώμα champered ,εκτος απο το βάρος κερδίζω κ αλλα πραγματα?τι + και - υπαρχουν?

2.Το laminate top παιζει καποιο ρολο στο σωμα, ή δινει μονο  "νερά" στο χρώμα,ειναι δηλαδη καθαρα αισθητικο?

3.Ποια η διαφορα αναμεσα στο μαονι,sto koa, στο 3pc indian rosewood και στο 2pc indian rosewood? Τι θα μου κανει πιο πολυ?

 

Σχετικα με το neck τωρα...

 

4.Ποια κατασκευη ειναι καλυτερη? (Warmoth Pro?)

5.Για shaft wood μου προτεινετε μαονι, koa h pau ferro? (αν ειναι εύκολο αναφερετε και μια διαφορα.. :) )

6. fingerboard : τι διαφορα έχουν τα :ebony, ebony maccassar ,ebony jet black

7.Θα εχω HSS. Για bridge ημουν αναμεσα σε Dimebucker kai Bill Lawrence και μαλον θα παω προς τον 2ο. Αν εχετε ας μου προτεινετε εναν ωραιο συνδιασμο.. :)

Εχω κοιτάξει και την περιπτωση μιας καινουριας αλλα δεν βρισκω καποια κιθαρα οπως τη θέλω ακριβως..

Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας! Θα σας ενημερωσω οταν με το καλο!

 

Η γνώμη μου είναι να ΜΗΝ φτιάξεις partcaster.

 

Trust me.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι να ΜΗΝ φτιάξεις partcaster.

 

Trust me.

 

 

 

Συμφωνω, και δεν προκειται περι κακιας.

 

Για να καταφυγεις στη λυση της Warmoth πρεπει:

 

1) Να μη σε καλυπτει καποια κιθαρα παραγωγης, ουτε να μπορεις να φερεις καποια στα μετρα σου με μοντες.

 

και

 

2) Να μπορεις να εξηγησεις, πρωτα και κυρια στον εαυτο σου, ΓΙΑΤΙ επιλεγεις καθε μερος του οργανου.

 

Το 2ο κριτηριο, απο τις ερωτησεις που κανεις, δεν φαινεται να το πληρεις και αρα πηγαινοντας λιγοτερο η περισσοτερο στα τυφλα, ειναι πολυ πιθανο να κλαις τα λεφτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ στον warmoth ειναι πολυ κατω η ποιοτητα.....(βλεπε μηδενικη μεταπωληση....)

Γενικως, δυσκολο να παιξουν 2 ασχετα κοματια ( σωμα-μπρατσο)

Σιγουρα καλυτερα στον USA CUSTOM GUITARS (αν επιμενεις....) ο οποιος

φτιαχνει κιθαρες και για τον SUHR ,TOM ANDERSON και για τον μυθικο κατασκευαστη GIGLIOTTI οπως και για πολλους αλλους!

Να εισαι καλα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω τι ακριβως θελω. Εχω μια strat deluxe που με εχει βολεψει παρα πολυ και θελω να φτιαξω μια metal version αυτης. Εχω καταληξει σε μαονι σωμα μπρατσο με εβενο φρετμπορντ, ομως μου ειπε ενας φιλος καποια πραγματα και μου ανοιξε τις αποριες που σας γραφω πιο πανω.. Καποια κιθαρα του εμποριου δεν εχω βρει. Moνο οι charvel στο περιπου, με 100-150 ευρω λιγοτερα απ΄ οσο το εχω υπολογισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχεδον ολη η κιθάρα ειναι οι μαγνητες της και το μπράτσο.....μην δινεις τοση σημασια στο σώμα.

παρε ενα καλο neck (απο ευρώπη καλυτερα...μην σου βγει και ακριβο) που να σε βολεύει και καλους μαγνητες και εισαι οκ.

σωμα βρισκεις να βάλεις

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φτιάξει partcaster με τα χαρακτηριστικά που λές αλλά η επιλογή του neck & του σώματος ομως έγινε από fender parts (deluxe) άλλαξα 3 τρέμολο για να βρώ το καταπληκτικότερο 2 points (Wilkinson νέας σειράς) κλειδιά Lock, καβαλάρη με μπίλιες κλπ.

Δοκίμασα HSS, ΗSH και κατάληξα σε SSS με αθόρυβους Copper Lace Sensor Anniversary (δε μασάει η Digitech στα βρώμικα) για να έχω και τους αγαπημένους κούφιους ενδιάμεσους ήχος της stratocaster.

Φοβήθηκα πολύ το βάρος αλλά τελικά βγήκε πούπουλο, σφικτή κιθάρα με φοβερή αίσθηση....

Όμως μου κόστισε αρκετά χρήματα (όσο περίπου να την πάρω έτοιμη) αλλά σίγουρα δεν θα ήταν σαν κι αυτή. Τελικά την έχει φάει κι αυτήν το πατάρι (μόνο την Δευτέρα την έπαιξα -είχα να την πιάσω 6 μήνες) διότι παίζω με μιά Electra που είναι Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Η.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moνο οι charvel στο περιπου, με 100-150 ευρω λιγοτερα απ΄ οσο το εχω υπολογισει.

 

Πάρε μια με κλειστά μάτια. Και το θέμα θεωρείται λήξαν.

Εκτός αν θες να παίξεις με lego. Τότε πέρι ορέξεως..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου