Προς το περιεχόμενο

Jam pedals Fuzz Phrase και Retro Vibe


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.Κάνω αυτό το post γιατί με ενδιαφέρουν πολύ σοβαρά αυτά τα 2 πετάλια και χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες.

1)Το Fuzz Phrase είναι το ίδιο με το fuzz face του dunlop?

2)από όσους τα έχουν στην κατοχή τους ή όσοι τα έχουν δοκιμάσει τι άποψη έχουν?

3)Πόσο κοστίζουν καινούρια?

Άκουσα τα sumples στο site και με καταενθουσίασαν αλλά θα ήθελα να μάθω λεπτομέριες

 

--[CROATOAN]--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fuzz phrase ειναι βασισμενο στο κυκλωμα του γνωστου fuzz face - ειναι ουσιαστικα μια (απο τις παμπολλες ομολογουμενως) "αναπαραγωγη" του σχεδιου αυτου. Ως εκ τουτου, θα ακουγεται "παρομοιο" με ενα συγχρονο Dunlop fuzz face.

 

Τα κυκλωματα αυτα βεβαια ειναι ιδιαιτερα απλα, με αποτελεσμα ακομα και μικρες αλλαγες στις τιμες/τυπο των υλικων (ποσο μαλλον μικροαλλαγες στο σχεδιο) να επιφερουν αρκετα μεγαλες αλλαγες στον ηχο. Οποτε ναι μεν το JAM ανηκει σε αυτη την οικογενεια των fuzzface αλλα δεν ακουγεται ΙΔΙΟ με το Dunlop η καποιο αλλο fuzzface.

 

Προσωπικα το βρισκω ιδιαιτερα ευηχο σαν πεταλι, και καλοκατασκευασμενο. Νομιζω για καποιον που ψαχνει ενα τετοιου τυπου fuzz ειναι ενα πεταλι που σιγουρα αξιζει δοκιμης.

 

Μπορεις να επικοινωνησεις με ενα απο τα διαφορα μαγαζια που φερνουν JAM Pedals για να πληροφορηθεις την τιμη τους και, αν μπορεις, να δοκιμασεις το πεταλι απο κοντα. Στην Αθηνα δε ξερω ποιος φερνει τα JAM, αν εισαι ομως απο Θεσσαλονικη μπορεις να απευθυνθεις στο Ζαχο και αν εισαι στην περιοχη Ιωαννινων στο Ντουκα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν εισαι στην περιοχη Ιωαννινων στο Ντουκα.

O Ντούκας είναι ένας σε ένα υπόγειο στην Ιωαννίνων απέναντι από ένα φροντιστήριο Αγγλικών?Ένας μαλλιάς λίγο αλλήθωρος που επισκευάζει μουσικό εξοπλισμό(ενισχυτές,κονσόλες,ηχεία κλπ)?

 

 

--[CROATOAN]--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Ντούκας είναι ένας σε ένα υπόγειο στην Ιωαννίνων απέναντι από ένα φροντιστήριο Αγγλικών?Ένας μαλλιάς λίγο αλλήθωρος που επισκευάζει μουσικό εξοπλισμό(ενισχυτές,κονσόλες,ηχεία κλπ)?

 

 

 

Οχι, οχι ;D

 

Ο Σταυρος Ντουκας εχει το μαγαζι του σε ενα χωριο εξω απο τα Ιωαννινα, την Ελεουσα. Ειναι πολυ κοντα στα Γιαννενα, μπορεις να πας με το αστικο (Ελεουσα-Κατσικα νομιζω λεγεται η γραμμη).

Το site του ειναι το παρακατω αν θες παραπανω πληροφοριες.

 

www.guitars.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και τα 2 εκπληκτικά πετάλια!

 

Το fuzz είναι ζουμερό με ωραίο sustain και εντελώς κλασική χροιά. για τιμή δεν θυμάμαι..

 

Το vibe απ την άλλη είναι ένα απ τα άπιαστα όνειρά μου! άλλο να στο λέω κ άλλο να τ ακούς! αλλά έχει πάνω από 300 απ ότι θυμάμαι κάτι που με ανάγκασε να πάρω το lovepedal pickle vibe(καλό για τα λεφτά αλλά όχι να σου τρέχουν τα σάλια..).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σταυρος Ντουκας εχει το μαγαζι του σε ενα χωριο εξω απο τα Ιωαννινα, την Ελεουσα.

looooool  :P

Νόμιζα πως εννοούσες την οδό Ιωαννίνων στην Θεσσαλονίκη  :-X :P

Το ξέρω πως ο Ζάχος τα φέρνει αλλά δεν έχω μάθει πόσο κοστίζουν.Εάν τα αγοράσω από Αθήνα κατευθείαν από τον JAM θα τα πάρω πιο φτηνά??Ενδιαφέρομαι και για μεταχειρισμένα αρκεί να είναι σε καλή λειτουργική κατάσταση φυσικά.

--[CROATOAN]--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

looooool  :P

Νόμιζα πως εννοούσες την οδό Ιωαννίνων στην Θεσσαλονίκη  :-X :P

 

Ναι αυτο καταλαβα και εγω, εξ ου και η διευκρινηση μου ;D ;D

Αφου εισαι Θεσσαλονικη περνα απο το Ζαχο (η κανε ενα τηλεφωνο πρωτα να δεις αν το εχει) και κοιτα και στις αγγελιες μηπως εμφανιστει κανενα μεταχειρισμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vibe απ την άλλη είναι ένα απ τα άπιαστα όνειρά μου! άλλο να στο λέω κ άλλο να τ ακούς! αλλά έχει πάνω από 300 απ ότι θυμάμαι κάτι που με ανάγκασε να πάρω το lovepedal pickle vibe(καλό για τα λεφτά αλλά όχι να σου τρέχουν τα σάλια..).

Πωωωωωωω αρκετά ακριβό  :( :'( :-\ αλλά ρε συ έχω πάθει την πλάκα μου!Πολύ καλύτερο μου ακούγεται από το κλασσικό Univibe του Dunlop.Μάλλον από αγγελία το κόβω να το παίρνω.Το pickle vibe από την άλλη παρατήρησα (όπως μου είχες πει)ότι όντως ακούγεται πιο πολύ σαν phaser παρά σαν vibrato

--[CROATOAN]--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fuzz είναι ζουμερό με ωραίο sustain και εντελώς κλασική χροιά. για τιμή δεν θυμάμαι..

To Fuzz Phrase με ενδιαφέρει κυρίως γιατί πιάνει πολύ μικρό χώρο και επειδή μου αρέσει πολύ η χροιά του κλασσικού Fuzz Face(το οποιο το έχω απορίψει λόγο χώρου όπως ανέφερα) και επίσης σε σχέση με το 2ο έχει κάποια πλεονεκτήματα(Led,AC input)

--[CROATOAN]--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου