Προς το περιεχόμενο

Guitar Total Remake


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ok, here is the deal: Έχω μια ibanez GRG στην ακρη (η πρωτη μου κιθαρα) και δεν εχω τι να την κανω. Να την πουλησω δεν την πουλαω γιατι θα πιασει το πολυ ενα εκατοσταρακι, με τοσες γρατζουνιες και χτυπηματα. Ειπα λοιπον , για να εχω να κανω και κατι το καλοκαιρι, να ασχοληθω και να γινει ενα complete remake.

 

-θα κανω scallop το fretboard (παντα ηθελα ενα)

-θα αλλαξω το χρωμα (σκεφτομαι να πειραματιστώ με swirl)

-θα αλλαξω και hardware

 

Το θεμα ειναι οτι ειμαι αρχαριος με το ολο αυτο το θεμα. Δηλαδη θα ειναι ενα eye-opening expirament για μενα, καθως την κιθαρα προς το παρον την βλεπω ως συνολο και οχι ως κομματι κομματι. Δεν εχω συναρμολογίσει/αποσυναρμολογίσει κατι ποτε σε κιθαρα,

ειμαι οπως σας ειπα τελειως ασχετος. Αλλα επειδη θα εχω αρκετο χρονο να ασχοληθω ειναι ευκαιρια.

 

Ειδα στο νετ κατι βιντεο για scallop και μου φανηκε ευκολο, αρκει να προσεχεις μην σκαψεις υπερβολικα βαθια. Ασε που αν βαριεμαι ή δω οτι δεν τοχω θα το παω σε μαστορα.Ασε που μπορει να παρω ετοιμο κενουριο scalloped neck γιατι θελω να αλλαξω ξυλο.

Το swirl ομως, ειναι αρκετα δυσκολο αποτι καταλαβα, δηλαδη πρεπει να κανεις πολλες δοκιμες μεχρι να βρεις αυτο που σου κανει.

 

Ομως δεν εχω καταλαβει κατι:  Το σωμα της κιθαρας, πριν το βουτηξεις στον κουβα με το χρωμα, πρεπει να του εχεις βαλει κατι? Ενοω, πρεπει να εχεις βαλει κανενα υλικο στο σωμα ή να εχεις κανει καμια συγκεκριμενη διεργασια (στο σωμα) για να τραβηξει καλυτερα το χρωμα?

 

Ακομα, hardware-wise θα αλλαξω μαγνητες, knobs και τρεμολο (μπορει να θελω να βαλω και floyd rose)

 

Η κιθαρα ειναι η GRG170DX και εχει ήδη τρεμολο, αλλα επειδη θα το αλλαξω: Πρεπει να βαλω συγκεκριμενο τρεμολο για αυτο το μοντελο? Μπορώ να το βάλω μονος μου? ή το παω σε μάστορα? Τι γινετε σε περιπτωση που θελω να βαλω floyd rose?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, here is the deal: Έχω μια ibanez GRG στην ακρη (η πρωτη μου κιθαρα) και δεν εχω τι να την κανω. Να την πουλησω δεν την πουλαω γιατι θα πιασει το πολυ ενα εκατοσταρακι, με τοσες γρατζουνιες και χτυπηματα. Ειπα λοιπον , για να εχω να κανω και κατι το καλοκαιρι, να ασχοληθω και να γινει ενα complete remake.

 

-θα κανω scallop το fretboard (παντα ηθελα ενα)

-θα αλλαξω το χρωμα (σκεφτομαι να πειραματιστώ με swirl)

-θα αλλαξω και hardware

 

Το θεμα ειναι οτι ειμαι αρχαριος με το ολο αυτο το θεμα. Δηλαδη θα ειναι ενα eye-opening expirament για μενα, καθως την κιθαρα προς το παρον την βλεπω ως συνολο και οχι ως κομματι κομματι. Δεν εχω συναρμολογίσει/αποσυναρμολογίσει κατι ποτε σε κιθαρα,

ειμαι οπως σας ειπα τελειως ασχετος. Αλλα επειδη θα εχω αρκετο χρονο να ασχοληθω ειναι ευκαιρια.

 

Ειδα στο νετ κατι βιντεο για scallop και μου φανηκε ευκολο, αρκει να προσεχεις μην σκαψεις υπερβολικα βαθια. Ασε που αν βαριεμαι ή δω οτι δεν τοχω θα το παω σε μαστορα.Ασε που μπορει να παρω ετοιμο κενουριο scalloped neck γιατι θελω να αλλαξω ξυλο.

Το swirl ομως, ειναι αρκετα δυσκολο αποτι καταλαβα, δηλαδη πρεπει να κανεις πολλες δοκιμες μεχρι να βρεις αυτο που σου κανει.

 

Ομως δεν εχω καταλαβει κατι:  Το σωμα της κιθαρας, πριν το βουτηξεις στον κουβα με το χρωμα, πρεπει να του εχεις βαλει κατι? Ενοω, πρεπει να εχεις βαλει κανενα υλικο στο σωμα ή να εχεις κανει καμια συγκεκριμενη διεργασια (στο σωμα) για να τραβηξει καλυτερα το χρωμα?

 

Ακομα, hardware-wise θα αλλαξω μαγνητες, knobs και τρεμολο (μπορει να θελω να βαλω και floyd rose)

 

Η κιθαρα ειναι η GRG170DX και εχει ήδη τρεμολο, αλλα επειδη θα το αλλαξω: Πρεπει να βαλω συγκεκριμενο τρεμολο για αυτο το μοντελο? Μπορώ να το βάλω μονος μου? ή το παω σε μάστορα? Τι γινετε σε περιπτωση που θελω να βαλω floyd rose?

 

Καταρχάς καλή επιτυχία με το project σου! Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι εύκολα αυτά που θέλεις να φτιάξεις αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κανείς! Για το βάψιμο δε γνωρίζω πολλά, απλά έχω βάψει με σχετική επιτυχία 3 κιθάρες με titan σπρέυ.

Για τους μαγνήτες και τα ηλεκτρικά έχεις πολλές επιλογές ανάλογα με το τι θέλεις να δώσει από χρήματα.

Οικονομικές και καλές προτάσεις μαγνητών έχει το ebay από εταιρίες όπως belcat, wilkinson, artec, tonerider(υπάρχουν κι Ελλάδα), Rockfield, Kent Armstong και από Αμερική, οι Guitar Fetish(GFS). Οι τιμές ξεκινούν από τσάμπα(15ευρώ) κι άνω.

Για να βάλεις μαγνήτες και pots θα χρειαστείς κολλητήρι, κόλληση, πολύμετρο, κατσαβιδάκια.

Για το hardware:

-αν το nut είναι φαγωμένο ή ακούς τις χορδές να κολλάνε (να κάνουν κλικ) όταν κουρδίζεις, τότε θέλει αλλαγή με καλύτερο από κόκκαλο ή γραφίτη.

-τα κλειδιά μάλλον θα ΄ναι μια χαρά αλλά αν θέλεις υπάρχουν wilkinson κλπ σε καλές τιμές.

-το τρέμολο είναι 2 point και νομίζω έχει τις ίδια βάσεις(studs) με τα floyd. Μόνος περιορισμός είναι η τρύπα που διαθέτει το σώμα για το τρέμολο η οποία δε θα δίνει και πολλή ελευθερία κίνησης στο floyd. Σε μια grx140 με ίδιο τρέμολο, έβαλα floyd χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα (χρειάστηκε λίγο άνοιγμα η τρύπα στο επάνω καπάκι του σώματος) αλλά η χρήση είναι για λίγο dive και μοιάζει περισσότερο με τα non-recessed τρέμολο: http://jacksoncharvelforum.com/files/2010/10/-21751904555912990.jpg

Σε κάθε περίπτωση, θέλει αλλαγή το nut με locking nut μεταλλικό αν είναι να βαλεις floyd (έστω και φθηνό Licensed από ebay). Αν όμως βάλεις φθηνό floyd και non-recessed , τότε θα έχεις μπει σε μπελά χωρίς μεγάλο κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άψογο κομεντ!! Στο τρεμολο που εχει, εχω χασει το σιδερακι που το πιεζεις (δεν ξερω πως λεγεται)... τι κανω αν θελω να το αφησω τρεμολο? παιρνω καινουριο σιδερακι ή ξαναγοραζω τρεμολο? αν πρεπει να ξαναγορασω τρεμολο, πρεπει να ειναι ειδικα για ibanez? ή θα κανει οτι και ναναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

by the way, σκεφτομαι να παρω τους μαγνητες του malmsteen που πουλαει καποιος εδω στις αγγελιες, ξερω δεν ειναι οτι πιο οικονικο, αλλα ειμαι πολυ fan του yngwie

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω στο Scalloping με ένα απλό τρόπο που δεν θέλει εξειδικευμένα εργαλεία.

Καταρχήν μασκάρεις τα τάστα (σιδεράκια) με διπλή ή τριπλή χαρτοταινία.

Μέτα σημαδεύεις όλα τα τάστα στο κέντρο τους όπως στη φωτογραφία παρακάτω και τα χαράζεις με μία τριγωνική λίμα ώστε να σκαφτεί περίπου 1χιλ.

Τώρα αρχίζει η διασκέδαση.

Βρες

1 απλό στρογγυλό μολύβι

1 Λίγο πιο χοντρό απ'το μολύβι στυλό ή μαρκαδοράκι

1 Πιο χοντρό απ'τα παραπάνω μαρκαδόρο (μεταλλικό κατά προτίμηση)

Έτσι σιγά σιγά θα βρίσκεις όλο και πιο χοντρά στρογγυλά αντικείμενα που θα σου πω πως θα τα χρησιμοποιείσεις.

 

Πάρε 280grid γυαλόχαρτο και τύλιξε το μία φορά γύρω απ'το μολύβι.

Τώρα ξεκίνα να τρίβεις το ήδη χαραγμένο σημείο στο τάστο μέχρι να φτάσεις στο 85% του επιθυμητού βάθους.

Μετά πάρε ένα 400grid γυαλόχαρτο και συνέχισε να τρίβεις μέχρι να φτάσεις στο 95% του βάθους και τέλος με 1000grid γυαλόχαρτο φτάνεις στο επιθυμητό βάθος και συγχρόνως έχεις λειάνει το τάστο.

Για ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα, μετά το 1000άρι γυαλόχαρτο πέρασέ το και με ένα 1500άρι για να γίνει ακόμα πιο λείο.

Αν η ταστιέρα είναι rosewood στο τέλος θα περάσεις lemon-oil 2-3 χέρια αφήνοντας ενδιάμεσα να στεγνώσει και εφόσον το έχεις σκουπίσει καλά.

 

Η ίδια παραπάνω διαδικασία ισχύει και για τα υπόλοιπα τάστα, αλλάζοντας σε πιο χοντρό αντικείμενο ανά 3-4 τάστα περίπου.

 

Θα επανέλθω μόλις βρω και ένα παλαιότερο θέμα που είχα κάνει scalloped fretboard.

 

edit: Το βρήκα

http://www.noiz.gr/index.php?topic=170173.msg351013#msg351013

 

Edit 2: σ.σ: Τα μολύβια, στυλό, μαρκαδοράκια, μπορούν να δουλεύονται και με σειρά όσο ανεβαίνεις τάστα που είναι πιο φαρδιά, ξεκινώντας πάντα με το πιο λεπτό και πηγαίνοντας στο πιο χοντρό μέχρι να σκαφτεί όλη η επιφάνεια του τάστου. 

SCFretPoint.jpg.0244584315d074a205c983d796561744.jpg

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάλεις Floyd Rose (ή κάτι τέτοιο) θα έχεις πρόβλημα και με το locking nut αφού πρέπει να βάλεις "τσόντα" ξύλο από κάτω που θα σου καλύψει λίγο την τρύπα του παξιμαδιού της βέργας και η πρόσβαση θα είναι λίγο δύσκολη και επικίνδυνη αφού μία λάθος κίνηση (τίναγμα πχ), μπορεί να ξεκολλήσει το ξύλο που θα έχεις βάλει.

Με καλά locking κλειδιά και ένα πολύ σωστό σετάπ δεν χρειάζεται locking nut (ξέρω πολλούς που δεν το σφίγγουν και το ξεσκίζουν στο παίξιμο χωρίς πρόβλημα).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάλεις Floyd Rose (ή κάτι τέτοιο) θα έχεις πρόβλημα και με το locking nut αφού πρέπει να βάλεις "τσόντα" ξύλο από κάτω που θα σου καλύψει λίγο την τρύπα του παξιμαδιού της βέργας και η πρόσβαση θα είναι λίγο δύσκολη και επικίνδυνη αφού μία λάθος κίνηση (τίναγμα πχ), μπορεί να ξεκολλήσει το ξύλο που θα έχεις βάλει.

Με καλά locking κλειδιά και ένα πολύ σωστό σετάπ δεν χρειάζεται locking nut (ξέρω πολλούς που δεν το σφίγγουν και το ξεσκίζουν στο παίξιμο χωρίς πρόβλημα).

 

Aν είναι να μπλέξει με floyd, πιστεύω κι εγώ ότι δε χρειάζεται οπωσδήποτε lock nut, ειδικά αν δε γνωρίζει να το τοποθετήσει. Απλά θέλει ένα καλό nut με καλή λίπανση και φυσικά καλό σετάρισμα.

 

Προς  metaxa13:

άψογο κομεντ!! Στο τρεμολο που εχει, εχω χασει το σιδερακι που το πιεζεις (δεν ξερω πως λεγεται)... τι κανω αν θελω να το αφησω τρεμολο? παιρνω καινουριο σιδερακι ή ξαναγοραζω τρεμολο? αν πρεπει να ξαναγορασω τρεμολο, πρεπει να ειναι ειδικα για ibanez? ή θα κανει οτι και ναναι?

Για το τρέμολο που έχει τώρα η ibanez, είναι εύκολο να βρεις ένα μπρατσάκι (tremolo arm). Απλά πήγαινε και ζήτα σε κατάστημα το tremolo arm έχοντας μαζί την κιθάρα σου για να  τσεκάρεις εάν βιδώνει πάνω στο τρέμολό της. Μπορείς να βρεις και στον Tρίμη που φέρνει ibanez ανταλλακτικά. Μην αλλάξεις τρέμολο επειδή λείπει το μπρατσάκι του...

by the way, σκεφτομαι να παρω τους μαγνητες του malmsteen που πουλαει καποιος εδω στις αγγελιες, ξερω δεν ειναι οτι πιο οικονικο, αλλα ειμαι πολυ fan του yngwie

 

Δεν είναι οικονομικοί και δε πολυσυμφέρουν εκτός αν θέλεις ήχο malmsteen που παράγεται κυρίως από το συνδυασμό maple μπράτσου , maple ταστιέρας scalloped, δυνατών μονών μαγνητών, πεταλιών boost, od, noise gates και marshall YJM κεφαλών...

Κατά τη γνώμη θα ήταν πολύ καλύτερο ηχητικά να βάλεις έστω στη neck θέση διπλούς σε μέγεθος μονού(hotrails) που έχουν πολλή δύναμη και χαμηλό θόρυβο:

http://cgi.ebay.com/TOG-HOT-DUAL-RAILS-PICKUP-FENDER-STRAT-WHITE-NEW-/370501880605?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D5%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D366897949112004312#ht_1758wt_1139

 

Για humbucker γέφυρας, αν θέλεις γκάζια, τσέκαρε: http://cgi.ebay.com/Cream-Humbucker-PAF-Style-BRIDGE-Coil-Tap-/370515562918?pt=Guitar_Accessories&hash=item564472d1a6#ht_587wt_905

 

Τους παραπάνω μαγνήτες τους έχω σε κιθάρες μου και είναι σούπερ για γκάζι. Οκ, Δεν είναι για Jazz, αλλά για hard rockιές και αλά Malmsteen, παίζουν μια χαρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου