Προς το περιεχόμενο

Το νέο μου lapsteel : The harilatron lapstock


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Λοιπόν πάντα ήθελα ένα lap steel για να δω τι είναι και τι μπορεί να κάνει κανεις μ' αυτό (πέραν του κλασσικού που δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα....)

 

Κι επειδή μ' αρέσει η χειροτεχνία -και στην ηλικία μου αρχίζουν να στενεύουν οι επιλογές- είπα να φτιάξω ένα.

Και μια και είχα το περιθώριο να το κάνω όπως θέλω..... του έδωσα λίγο ανώμαλο σχήμα. (Βλ. Photos)

 

Έβαλα κλειδιά από κλασσική, nut και γέφυρες από ότι βρήκα μπροστά μου (Είναι για κάποιο παραδοσιακό όργανο μάλλον...) και 1 humbucker αγνώστου προελεύσεως.

Τα controls είναι volume και tone (από 500 KΩ και 0.022 μF πυκνωτή).

 

Το tailpiece είναι -επίσης- με ότι βρήκα μπροστά μου στο μηχανουργείο....είναι ένας νικελωμένος σωλήνας με μία μικρή χαραμάδα από κάτω για να περνάνε οι χορδές.

 

 

Εκτός από ανώμαλο σχήμα, έκανα κι άλλες 2 "εξυπνάδες"   ;D :

 

1. Οι 3 ατύλιχτες βρίσκονται σε ένα επίπεδο 3mm πιο ψηλά από τις τυλιχτές.

2. Οι δε τυλιχτές έχουν κατά 50mm μακρύτερο scale.

 

Με αυτό τον τρόπο αυτό σκοπεύω να παίζω την όποια μελωδία στις 3 ατύλιχτες (ο HB είναι στη θέση "bridge" γι αυτές και ταυτόχρονα να έχω 3 μπάσες νότες (π.χ. ένα ανοιχτό ακκόρντο) το οποίο θα μπορεί να παίζεται ανεξάρτητα καθώς δεν θα "παρενοχλείται" από το slide (που θα βρίσκεται 3 mm ψηλότερα).  Το μακρύτερο scale στις τυλιχτές εξασφαλίζει αφενός μεγαλύτερο tension και sustain αφετέρου "φέρνει" τον μαγνήτη στη θέση "middle" για λιγότερο πρίμο ήχο.

 

Ο συνολικός προϋπολογισμός ανήλθε σε 35 Ευρώ.

(EDIT: Και άλλα 20 για μπογιές βερνίκια κόλλες κλπ. )

 

Τώρα έχω τις εξής απορίες και ζητάω τα φώτα σας.

 

1. Πώς παίζεται αυτή η μ@λ@κία?  ;D

 

2. Υπάρχουν ειδικές βάσεις? Μία βάση από πλήκτρα θα κάνει αλλά φαντάζομαι θα είναι άσκοπα ακριβή... Όταν το έφτιαχνα σκεφτόμουν να του προσαρμόσω έναν τρίποδα από φωτογραφική μηχανή....αλλά δεν μου φαίνεται καλή ιδέα τελικά.

 

3. Υπάρχει περίπτωση να βρώ θήκη (από κάτι) που να το χωράει μέσα? Είναι 90 Χ20  cm.

 

 

 

Όποιος βρει γιατί το λέω lapstock θα τον κεράσω μπύρα μέσω pm.

(hint: Αγνοήστε την ορθογραφία.)

SANY1295.thumb.JPG.0584979b2a983675b246fada23a501be.JPG

SANY1286.thumb.JPG.7bca9477d4ceac940207d8fad74cf83a.JPG

759C0014.jpg.85dc90236f008f7cabf1d9fef64be1a6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάκιν' αμέϊζινγκ! Δεν έχεις όμως πρόβλημα στο δεξί χέρι λόγω θέσης του jack?

 

Πολύ καλή δουλειά! Κάπου είχα σε μια παλιά ατζέντα το τηλέφωνο του Gilmour...μπορεί να ξέρει αυτός πώς παίζεται...άμα το βρώ... :mrgreen:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με tapping παίζετε το συγκεκριμένο όργανο δεν χτυπάς

τις χορδές και επίσης κρεμιέται στον ώμο δεν το έχω δει πουθενά σε βάση αυτά τα ολίγα γνωρίζω μόνο

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Δεν έχεις όμως πρόβλημα στο δεξί χέρι λόγω θέσης του jack?

 

Επίτηδες έβαλα το control cavity προς τη μεριά μου....για καλύτερο "real time" έλεγχο του volume....To jack πρέπει απαραιτήτως να είναι "γωνιά" διαφορετικά πράγματι είναι μεσ' τη μέση. :wink:

 

Ο gilmour, πράγματι....το πάει το γράμμα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
με tapping παίζετε το συγκεκριμένο όργανο δεν χτυπάς

τις χορδές και επίσης κρεμιέται στον ώμο ...

 

Αυτό που λές' date=' είναι αυτό που παίζει ο τύπος στ' αριστερά....

[img']http://www.forthnet.gr/media/PHOTO_GALLERY_2005/ellsymetoxes/sagapoA1.jpg[/img] :lol:

 

Αυτό που λέμε εδώ παίζεται ... μάλλον ξαπλωτό ... σαν σαντούρι. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πώς παίζεται αυτή η μ@λ@κία? icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif

 

2. Υπάρχουν ειδικές βάσεις? Μία βάση από πλήκτρα θα κάνει αλλά φαντάζομαι θα είναι άσκοπα ακριβή... Όταν το έφτιαχνα σκεφτόμουν να του προσαρμόσω έναν τρίποδα από φωτογραφική μηχανή....αλλά δεν μου φαίνεται καλή ιδέα τελικά.

 

3. Υπάρχει περίπτωση να βρώ θήκη (από κάτι) που να το χωράει μέσα? Είναι 90 Χ20 cm.

 

1.υπαρχουν καταρχην πολλα διαφορετικα κουρδισματα....αν εισαι εντελως αρχαριος ξεκινα με το τυπικο D, A, D, F#, A, D (low to high)

το σημαντικο ειναι να παρεις το ΕΙΔΙΚΟ lap steel bar (το κλασσικο slide ΔΕΝ κανει) & να μαθεις να το κοντρολαρεις

 

το καλο με το κουρδισμα αυτο ειναι οτι οτιδηποτε παιζεις στις χορδες 1+2 το βρισκεις μια οκταβα κατω στις χορδες 4+5 οποτε μπορεις σχετικα ευκολα να παιζεις και ακκορντα συνδιαζοντας ανοιχτες και bared χορδες...

 

απο εκει και περα ψαξε στο amazon να βρεις μια καλη μεθοδο steel guitar..

 

2.η πιο συνηθισμενη ειναι μια απλη...καρεκλα,αλλα εχω δει να χρησιμοποιουν απο μικρες σιδερωστρες μεχρι ..καφασια μπυρας στην Αμερικη,ο ΣΩΣΤΟΣ βεβαια τροπος ειναι να το εχεις πανω στα γονατα σου :wink:

 

Α,ΜΟΛΙΣ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΛΑ ,ΣΕ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΩ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΗ ΜΠΑΝΤΑ ΜΟΥ!!!! :) :)

 

 

με tapping παίζετε το συγκεκριμένο όργανο δεν χτυπάς

τις χορδές και επίσης κρεμιέται στον ώμο δεν το έχω δει πουθενά σε βάση αυτά τα ολίγα γνωρίζω μόνο

 

μαλλον εχεις μπερδεψει εντελως τα ...οργανα... :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶μα βάλεις lap steel στο youtube θα βρεις αρκετά πράματα.

 

Θα χρειαστείς finger & thumb picks κάποια στιγμή.

 

Μη μου πεις ότι το lapstock παραπέμπει στο....laptop ή/και στο woodstock :lol: :lol:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με tapping παίζετε το συγκεκριμένο όργανο δεν χτυπάς

τις χορδές και επίσης κρεμιέται στον ώμο ...

 

Αυτό που λές' date=' είναι αυτό που παίζει ο τύπος στ' αριστερά....

[img']http://www.forthnet.gr/media/PHOTO_GALLERY_2005/ellsymetoxes/sagapoA1.jpg[/img] :lol:

 

Αυτό που λέμε εδώ παίζεται ... μάλλον ξαπλωτό ... σαν σαντούρι. :lol:

 

Βρήκες και την καλύτερη φώτο :lol:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρίλαε τα συγχαρητήριά μου!!! Έχω μείνει (για μια ακόμη φορά) άφωνος με την κατασκευαστική σου δεινότητα !!! :D;)

 

Περιμένουμε clips...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου