Προς το περιεχόμενο

Το νέο μου lapsteel : The harilatron lapstock


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πολλά bravo για την επιλογή του να φτοιάξεις ενα lap steel. Εδώ και λίγους μήνες έχω αγοράσει ένα παλιό gretsch lapsteel. Για θήκη επειδή η δικία του ήταν πανάκριβη πήρα μια θήκη για clavie, έχουν τα περισσότερα μαγαζιά, εγώ την πήρα απο το Bon. Για στήριγμα μια πολύ απλη και φτηνή βάση πλήκτρων είναι οτι πρέπει αλλά ο πατροπαράδωτος τρόπος είναι καρέκλα και στην ποδιά (lap). Ψάξε internet για κανένα tonebar, εγώ έχω ένα γυάλινο αλλα είναι πολύ ευθραυστο. Για tuning παίζω σε ανοιχτό Ε, αλλά πολυ βολικό ειναι και το drop D, και DADDAD και C#EF#AC#E. Αν θές να ακούσεις τον καλύτερο εν ζωή παίχτη κάνε ένα google και βρές δισκογραφία του Greg Leisz (δές αυτά με τον Bill Frisell). Επίσης και Ben Harper και John Butler Trio είναι πολύ καλοί. Ελπίζω να βοήθησα (αντε να γίνουμε πολλοί!!!!!!)

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Jmone, αυτό που έδειξες είναι απάλευτο. Αν βρώ τέτοιο όργανο θα ποστάρω clip το 2028.

 

Παιδιά ευχαριστώ για τις ιδέες και τις συμβουλές....

Πάντως από όσο προσπάθησα (λίγο) να παίξω είναι ψιλοδύσκολο.... :oops:

 

Ηλία, clips θα ανεβάσω......όταν ντρέπομαι λίγο λιγότερο για τα γρατζουνίσματά μου... :lol: :lol: :lol: Ή μπορεί να ανεβάσω κάτι μόνο και μόνο για να ακούσετε τον ήχο που βγάζει.

 

Lapstock το λέω γιατί χρειάστηκα 2 κυπελάκια στόκο και τρίψιμο μέχρι να το φέρω στα ίσια του. :lol:

 

 

Προς ενημέρωσή σας, το όλο σύστημα είναι εντελώς ακούρδιστο. :lol: :lol: :lol:

 

Είναι φτιαγμένο από σάντουιτς 3 κομματιών κόντρα-πλακέ ... το κάθε ένα διαφορετικό σχήμα και με διαφορετικές τρύπες). Το μεσαίο έχει την προέκταση που αποτελεί το headstock. Βέβαια έχω βάλει περίπου 30 βίδες γαλβανιζέ μαζί με ατλακόλ για να τα κολλήσω μεταξύ τους (εδώ είναι όλο το κούρδισμα :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderator
Σεσημασμένος παίκτης ...

http://www.youtube.com/watch?v=yBikhkv6XP0

Παίζει με tonebar με γωνια μπροστά (lap dawg klp)

 

Σωστός.....

Αρχίζω πάντως να καταλαβαίνω τη λογική του οργάνου. (Αλλά ακόμα δεν μπορώ να παίξω κανονικά). Είναι ΠΟΛΥ πιο δύσκολο από ότι φαίνεται...ακόμη και για απλές μελωδίες. Καλά...αυτά που κάνουν οι διάφοροι βιρτουόζοι με τις πολλές πένες στα δάχτυλα κλπ είναι εξωγήινα. (Όχι ότι μου αρέσουν και ιδιαίτερα ..... είναι όμως αξιοθαύμαστα. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου