Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μαγνήτες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά 3 μαγνήτες κοστίζουν απ' εδώ (αν είναι καλοί και επώνυμοι) από 250€ αν είναι μονοί (ή και παραπάνω, εξαρτάται... :!: ) και κάπου 350-400€ αν βάλεις 2 διπλούς και έναν μονό. Για να μην πολυλογούμε Θελεις από 250-350€ ή και περισσότερα. Βάλε και τον τεχνίτη.... Θα σου κάνουν και καλή δουλειά? το ξέρεις? Θα σου αρέσει όπως θα γίνει?....?...?

Μάζεψε λίγα χρήματα, και προτίμησε την λύση του Abraxas, (την 2η που λές και εσύ) πίστεψέ με θα σε βγάλει έξω από πολλά "τρεχάματα" και πάνω από όλα όπως είναι φτιαγμένη από το εργοστάσιο η καινούργια κιθάρα στα "ηλεκτρικά"είναι συνήθως και ό, τι καλύτερο, από την άποψη ότι έχει δεχθεί και ένα quality control.

:wink: :wink:

Εγώ φυσικά μιας και βλέπω την Cort σου και είναι στατ type Θα σου πρότεινα ως γνήσιος "κολλημένος" μία Fender με Texas Special pickups που έχουν ηψηλή έξοδο από γνωστό Γερμανικό μαγαζί και με κόστος στα χρήματα που θα σπαταλούσες για μαγνήτες ή μία Rockinger strat που η ποιότητά τους και ο ήχος της ΔΕΝ αμφισβητείται :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοίτα, πάιζω δύο χρόνια με αυτήν την κιθάρα χωρίς να αγγίξω τίποτα άλλο και μάλλον είναι καιρός να αλλάξω και λίγο ήχο και να φτιάξω τίποτα καλύτερο γιατί τα αυτιά μου έχουν βαρεθεί. :D Μπορεί άμα εντέλει το πάρω απόφαση να την ανοίξω για 2η φορά την καημένη :D (την ειχα ανοίξει πιο παλιά για να την μελετήσω) και να της κάνω μια γενική αλλαγή σε όλα... ετσι θα αναβαθμιστει στο level 2 :lol: Προφανώς όμως το θέμα θέλει πολύ ψάξιμο...

Σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σου θείε abraxa :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φυσικά μιας και βλέπω την Cort σου και είναι στατ type Θα σου πρότεινα ως γνήσιος "κολλημένος" μία Fender με Texas Special pickups που έχουν ηψηλή έξοδο από γνωστό Γερμανικό μαγαζί και με κόστος στα χρήματα που θα σπαταλούσες για μαγνήτες ή μία Rockinger strat που η ποιότητά τους και ο ήχος της ΔΕΝ αμφισβητείται :wink:

 

:lol: :lol: :lol:

 

Ρε τελειωμένε παρανοϊκέ Στρατοκαστερά!!

 

:lol: :lol: :lol:

 

¶σε ρε το παιδί να την ψάξει λιγάκι' date=' να βγει να παίζει καμμιά 30αριά κιθάρες, αμάν με τη Φέντερ ρε αγόρι... Ούτε το χαμένο ανηψάκι του Λεωνίδα να ήσουν!! :lol: :lol: :lol:

 

Wild άκου τον και τον θείο Τάκη (πέρα από την πλάκα) κι'αυτός έχει περάσει από κει που είσαι τώρα... άντε 'ψάξιμο' τώρα που είσαι μικρούλης!

 

Σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σου θείε abraxa :lol:

 

(ένα δάκρυ συγκίνησης κυλάει αργά στο μάγουλο) Παρακαλώ παιδί μου, παρακαλώ... :P 8) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχεις δίκιο. Προς το παρόν δεν θα κάνω τίποτα. Θα κάτσω να το ψάξω λίγο καιρό. Έτσι κι αλλιώς μικρό παιδάκι είμαι έχω πολύ καιρό ακόμα. :lol: ¶μα έχω μαζέψει λεφτά ίσως αγοράσω τότε μια καλή. :wink:

 

Σκέφτηκα όμως και μια προσωρινή λύση. Λέει να αγοράσω μόνο έναν διπλό σε μέγεθος μονού και να παίζω με αυτόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα ως γνήσιος "κολλημένος" μία Fender με Texas Special pickups που έχουν ηψηλή έξοδο από γνωστό Γερμανικό μαγαζί και με κόστος στα χρήματα που θα σπαταλούσες για μαγνήτες

 

Γι αυτήν εδώ μιλάς ??? :lol: :lol: :lol:

http://www.thomann.de/thoiw2_fender_thomann_texas_special_strat_mn_prodinfo.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα όμως και μια προσωρινή λύση. Λέει να αγοράσω μόνο έναν διπλό σε μέγεθος μονού και να παίζω με αυτόν;

 

Όχι ρε μεγάλε, μη μπλέκεις... ¶σε που η ισορροπία ανάμεσα στους μαγνήτες θα πάει κατά διαόλου...

 

Κάνε λίγο υπομονή, κάνε και εκείνο το shielding αν έχεις την όρεξη και παράλληλα ψάχνε το... Εξάλλου δεν αποκλείεται η κιθάρα σου με λίγο καλύτερα ηλεκτρονικά, γειώση και καλό σετάρισμα να ακούγεται αξιοπρεπέστατα.

 

Γιατί ξέρεις τι; Θα τον βάλεις τον μαγνήτη, θα γουστάρεις για 1-2 μήνες και μετά θα ακούσεις καμμιά πραγματικά καλή κιθάρα, σωστά 'στημμένη΄από τον Χ παίχτη με τον ενισχυτή και τα πεντάλια του, και θα χάσεις κατευθείαν τη μαγκιά σου σε ότι αφορά στο δικό σου ήχο. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όταν κάποιος θέλει να κάνει κάτι θα πρέπει να τα χώσει; (π.χ. να πάρει καλύτερη κιθάρα;) :? Ρωτάτε αν έχει; Τι κι αν χαλάσει η ισοροποία των μαγνητών του; Έτσι κι αλλιώς δεν του αρέσουν όπως λέει. ¶ν και δεν μου αρέσουν οι fender οι Texas Special γαμάνε. Αλλά για φτηνή λύση υπάρχουν και οι carvin διπλοί σε μέγεθος μονού στην προνομιακή τιμή των 70; ευρω στον Τσιτιρίδη στην Εμμ. Μπενάκη που δεν νομίζω να υστερούν απο τους Duncan π.χ. που έχουν τα διπλάσια λεφτά. ¶στε το παιδί να πειραματιστεί :)

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@wildchild ΝΑΙ Αγριόπαιδο ! ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΛΑ? και σε φράγκα κομσι - κομσα, Δεν είναι δα και ακατόρθωτο με λίιιιιιιγο οικονομία από κάνα χαρτζιλίκι, άντε και κανας παππούς - γιαγιά να βοηθήσουν και θα αποκτήσεις μία πολύ πολύ καλύτερη κιθάρα χωρίς καμία ανάγκη για αλλαγές που είναι και το σημαντικότερο.

 

@spyroid Ναι μπρέ έχω την DC135 Carvin και οι μαγνήτες της μαμάνε, άσε που είναι και φθηνοί και έχουν απίστευτη ποιότητα σε έξοδο και σε χαρακτήρα, όμως πάνω κάτω και 3 να πάρει θα του κοστίσουν 210€ σύν καμιά 60€ να τους περάσει ο τεχνίτης επάνω συν καμιά 10€ οι χορδές που θα του βάλει συν κανά 25€ το σετάρισμα που θα του πουν και το κόστος θα ανέλθει σε 210€+60€+10€+25€ = 305€ (και θα του πάρουν τόσα επειδή δεν θα αγόρασει τους μαγνήτες από τον τεχνίτη που θα πάει .... και να μου το θυμηθείς... :wink: ) άρα καταλήγουμε ότι θέλει με Carvin μαγνήτες καμιά 300 με αμφίβολο αποτέλεσμα όσο αφορά τοποθέτηση σεταπ κτλ κτλ... και θα απείχε μόλις 150€ δάκια από την τελική λύση που θα ήταν μια αρκετά καλή κιθάρα :roll:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... μ' αρέσει επίσης πολύ και ο ήχος του malmsteen αλλά και του murray αρκετά...

Τι είδος μαγνήτη θα ήταν καλό να βάλω; Αν μπορούσες να μου προτείνεις και κανένα συγκεκριμένο μοντέλο θα με βοηθούσες πολύ...

 

Εγώ σου προτείνω να αλλάξεις μαγνήτες, 2, μπροστά και πίσω...

 

Δες με ποιους παίζουν για παράδειγμα αυτοί οι δυο κύριοι του μέταλ, ψάξε τους, διάλεξε, βάλε τους (ίσως να μπορείς να τους βρεις και μεταχειρισμένους) και αν δεν σου αρέσουν αύριο πούλα τους... Δεν θα δυσκολευτείς τόσο να πουλήσεις μαγνήτες που γράφουν πάνω τους Dimarzio ή Seymour Duncan.

Αν πάλι σου αρέσουν πολύ κράτα τους για την επόμενη κιθάρα σου στο μέλλον.

 

Δεν έχω γνωρίσει ακόμα κιθαρίστα που να μην ενθουσιάστηκε με το αποτέλεσμα της αλλαγής των μαμίσιων μαγνητών της φτηνής του κιθάρας, ειδικά στο στυλ που θες με τους μαγνήτες που χρησιμοποιούν οι δυο αυτοί κύριοι....

 

Λες να είσαι ο πρώτος!!!!

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 να πάρω μια χαμηλής ποιότητας κιθάρα που θα είναι ωραία σε εμφάνιση και θα έχει τις θέσεις για τους μαγνήτες που θέλω και μετά να τους αλλάξω.

 

αν και νομιζω οτι ηδη το εχεις αποκλεισει,σιγουρα θα ειναι μεγαλο σου λαθος αν το κανεις..

η εμφανιση παιζει μεγαλο ρολο κατ εμε σε μια κιθαρα.πχ εγω την yamaha pacifica μου, η οποια μια χαρα κιθαρα ηταν, δεν την ακουμπουσα απο ενα σημειο και μετα διοτι με αποθουσε.

 

παρ ολα αυτα, αν δωσεις εμφαση απλα στο να ειναι ομορφη η κιθαρα, σιγουρα θα ψαρωσεις,με πολλα οργανα πηγαινοντας σε μαγαζια και πολυ πιθανον να ψωνισεις φολα α κατηγοριας..

γι αυτο, πιστευω οτι η καλυτερη λυση ειναι η υπομονη.μαζευεις ενα ικανοποιητικο ποσο(αν ψαξεις καλα στο noiz θα δεις οτι δεν χρειαζεσαι και πολλα λεφτα) και παιρνεις μια κιθαρα που θα σε ικανοποιει σε καθε τομεα, ΗΧΟ πανω απ ολα και φυσικα σε εμφανιση.

 

αν και ειμαι απειρος για να σε βοηθησω στο συνολο των αποριων σου,πιστευω να καταλαβες τι θελω να σου πω :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου