Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μαγνήτες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω το εξής μικρό προβληματάκι... Έχω μια κιθάρα Cort G-200 από τις πολυ φτηνές.

http://www.cort.co.kr/english/products/common/view.asp?product_id=123#

Έχω ακόμα τους stock μαγνήτες. Το πρόβλημα είναι ότι όταν χρησιμοποιώ οποιονδήποτε από τους 3 μαγνήτες μόνο του βγάζει πάρα πολύ θόρυβο και βαβούρα. Όταν χρησιμοποιώ όμως δύο μαγνήτες μαζί δεν υπάρχει αυτός ο θόρυβος. Μιλάω πάντα για distortion κατάσταση αφού στο clean δεν βγαίνει θόρυβος. Όμως δεν νομίζω να παίζει ρόλο το high gain αφού όταν έχω το switch στο position 2 ή 4 (2 μαγνήτες μαζί) δεν βγάζει θόρυβο. :? Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όχι Αγριόπαιδο, δεν μπορεί κανείς να σε βοηθήσει. :lol:

 

Γιατί απλά αυτά τα κάνουν όλοι ανεξαιρέτως οι πραγματικοί μονοί μαγνήτες.

 

Οι λύσεις λοιπόν είναι οι εξής τρεις:

 

1) Αλλάζεις κιθάρα και παίρνεις μια με humbuckers που θα ταιριάζει και περισσότερο με το στυλ που παίζεις. :wink:

 

2) Αλλάζεις μανγήτες με άλλους, είτε μονούς noiseless είτε διπλούς σε μέγεθος μονού. Θα πρότεινα το δεύτερο, λόγω στυλ και πάλι.

 

3) Αν σκοπεύεις να κρατήσεις την κιθάρα ούτως ή άλλως, μια λύση που θα περιορίσει το θόρυβο αρκετά (αλλά ποτέ εντελώς) είναι αυτή που περιγράφεται σ'αυτό το site: http://www.guitarnuts.com/index.php

 

Πρόκειται για μια μετατροπή των ηλεκτρονικών με χρήση γείωσης και διαφορετικής συνδεσμολογίας, ωστόσο μην περιμένεις θαύματα. Πάντως είναι φτηνό να το κάνεις, αν πιάνουν τα χέρια σου.

 

Α, και ο λόγος που δεν ακούς θόρυβο στις ενδιάμεσες θέσεις, είναι γιατί ο μεσαίος σου μαγνήτης είναι τυλιγμένος ανάποδα και με αντίστροφη πολικότητα από τους άλλους δύο, αυτό θα το δεις RWRP (Reverse wound Reverse polarity).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν εδώ και αρκετό καιρό να αλλάξω μαγνήτες. Αλλά δεν ήμουν καθόλου ενημερωμένος για το θέμα και δεν ήθελα να κάνω βλακείες.

Είχα αυτές τις λύσεις στο μυαλό μου:

1 να κρατήσω την κιθάρα και να αλλάξω μαγνήτες

2 να πάρω μια άλλη καλή κιθάρα που θα έχει τους μαγνήτες που χρειάζομαι

3 να πάρω μια χαμηλής ποιότητας κιθάρα που θα είναι ωραία σε εμφάνιση και θα έχει τις θέσεις για τους μαγνήτες που θέλω και μετά να τους αλλάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αβλεπεί το (2), περίμενε να μαζέψεις, πιάσε καμμιά δουλίτσα το καλοκαίρι, δανείσου από κανένα συγγενή, αλλά η γνώμη μου είναι να πάρεις όσο καλύτερη κιθάρα μπορείς... Μη μπλέκεις με μετατροπές και τέτοια κόλπα...

 

Υπάρχουν πολύ αξιόλογες κιθάρες για heavy στυλ, σε όχι απαγορευτικές τιμές (π.χ. διάφορες Ibanez, ESP Ltd κλπ)

 

Εξάλλου αυτή που έχεις το πολύ πολύ την κρατάς για δεύτερη, για practice (αν σου πάει) ή βρίσκεις κάποιον και τη δίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είμαι σε θέση τώρα να αγοράσω καλή κιθάρα... Ήδη έχω ξοδέψει αρκετά τον τελευταίο καιρό και το βλέπω χλωμό. Προς το παρόν σκέφτομαι να κρατήσω την κιθάρα μου και να πάρω ίσως καλούς μαγνήτες που θα μπορώ να τους βάλω και στην επόμενη κιθάρα όταν ερθει ο καιρός.

Η 3η λύση όμως δεν θα μπορούσε να είχε κάποιο καλό αποτέλεσμα; ¶σε που θα μου έρθει και ποιό φτηνά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 3η λύση όμως δεν θα μπορούσε να είχε κάποιο καλό αποτέλεσμα; ¶σε που θα μου έρθει και ποιό φτηνά...

 

Βεβαίως και θα έχει αποτέλεσμα και μάλιστα όσο πιο πολύ θόρυβο κάνει αρχικά η κιθάρα τόσο πιο ευδιάκριτο αποτέλεσμα. :wink:

 

Συμβουλή του θείου Abraxas: Με την ευκαιρία, πάρε και άλλαξε τα ποτενσιόμετρα τουλάχιστον, και τον επιλογέα και το jack, αν βγαίνεις, με κάποια καλής ποιότητας. Φυσικά και όλα τα καλώδια. Φύλλο χαλκού θα βρεις για τη γείωση... αλλά αν δε βρεις φαντάζομαι έχεις σπίτι σου αλουμινόχαρτο ε; :D

 

Ψάξε και παλιότερα θέματα γιατί έχει ξανασυζητηθεί. Είναι μια καλή ευκαιρία να ασχοληθείς λίγο και με τα ενδότερα της κιθάρας σου.

 

Τη λογική 'θα πάρω τώρα μαγνήτες για να τους έχω και μετά' ξεπέρασέ την, δεν πρόκειται να συμβεί... μέχρι τότε θα έχεις αλλάξει γούστα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλή του θείου Abraxas: Με την ευκαιρία, πάρε και άλλαξε τα ποτενσιόμετρα τουλάχιστον, και τον επιλογέα και το jack, αν βγαίνεις, με κάποια καλής ποιότητας. Φυσικά και όλα τα καλώδια. Φύλλο χαλκού θα βρεις για τη γείωση... αλλά αν δε βρεις φαντάζομαι έχεις σπίτι σου αλουμινόχαρτο ε;
Θα είναι εύκολη αυτή η διαδικασία η θα τα κάνω θάλασσα; Α, και πόσο θα κοστίσει;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ' όλα αυτά αν αποφασίσω εντέλει να αλλάξω μαγνήτες στην τωρινή μου κιθάρα, ποιούς μαγνήτες θα μπορούσα να βάλω;

Παίζω πιο πολύ heavy metal σε στυλ maiden, savatage κτλ αλλά παίζω και σε στυλ stratovarius,sonata arctica... μ' αρέσει επίσης πολύ και ο ήχος του malmsteen αλλά και του murray αρκετά...

Τι είδος μαγνήτη θα ήταν καλό να βάλω; Αν μπορούσες να μου προτείνεις και κανένα συγκεκριμένο μοντέλο θα με βοηθούσες πολύ :) :) :)

 

Υ.Γ. Συγγνώμη για το πρήξιμο... :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είναι εύκολη αυτή η διαδικασία η θα τα κάνω θάλασσα; Α' date=' και πόσο θα κοστίσει;[/quote']

 

Αν τα πας καλά με το κολλητήρι, εύκολη. Αν πας σε μάστορα δεν ξέρω... ίσως να μην συμφέρει.

 

Τα υλικά είναι φτηνά, ο διακόπτης είναι το ακριβότερο στα 15-20 Ευρώ (αν τον αλλάξεις).

 

Σου προτείνω να αλλάξεις και τα ηλεκτρικά, τόσο για μείωση θορύβου, όσο και (κυρίως) για μεγαλύτερη αξιοπιστία. Ε, μιας και θα την ανοίξεις που θα την ανοίξεις... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ' όλα αυτά αν αποφασίσω εντέλει να αλλάξω μαγνήτες στην τωρινή μου κιθάρα' date=' ποιούς μαγνήτες θα μπορούσα να βάλω;

Παίζω πιο πολύ heavy metal σε στυλ maiden, savatage κτλ αλλά παίζω και σε στυλ stratovarius,sonata arctica... μ' αρέσει επίσης πολύ και ο ήχος του malmsteen αλλά και του murray αρκετά...

Τι είδος μαγνήτη θα ήταν καλό να βάλω; Αν μπορούσες να μου προτείνεις και κανένα συγκεκριμένο μοντέλο θα με βοηθούσες πολύ :) :) :)

 

Υ.Γ. Συγγνώμη για το πρήξιμο... :oops:[/quote']

 

Γενικά δεν είμαι φαν των hot μαγνητών... για διάφορους λόγους που δεν είναι της παρούσης.

 

Για να παίξεις αυτά που θέλεις, η καλύτερη επιλογή είναι κάποιος διπλός σε μέγεθος μονού, δες Seymour Duncan και DiMarzio για διάφορες επιλογές. Και πάλι γνώμη μου είναι να μην το κάνεις, αλλά αν τελικά επιμένεις, τουλάχιστον πήγαινε σε κάποιον μαγνήτη που θα είναι λιγάαακι πιο 'mild' απ'αυτούς που προτείνονται για Heavy Metal γενικά. Δηλαδή αντί για τον Ηot Rails, ας πούμε, πήγαινε σε κάνεναν JB Jr.

 

Κάνε ντε και λίγο surfing στα sites των κατασκευαστών! ¶κου δείγματα, πάρε γνώμες και από άλλους, και αποφασίζεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου