Προς το περιεχόμενο

piezo for bass αξιζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.lightwave-systems.com/saber_vl.html  αν δεν κάνω λαθος πρόκειται για το ίδιο μοντέλο. το ice tone είναι αυτο στο οποίο αναφέρεσαι , το οποίο όμως δεν λειτουργεί απο μόνο του αλλα πάντα χρειάζεται τον οπτοηλεκτρικό αισθητήρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

http://www.lightwave-systems.com/saber_vl.html  αν δεν κάνω λαθος πρόκειται για το ίδιο μοντέλο. το ice tone είναι αυτο στο οποίο αναφέρεσαι , το οποίο όμως δεν λειτουργεί απο μόνο του αλλα πάντα χρειάζεται τον οπτοηλεκτρικό αισθητήρα.

Ενδεχομένως να μιλάμε για το ίδιο πράγμα, όμως ο ιδιοκτήτης του όταν μου το δάνεισε για να παίξω σε ένα gig και κάναμε ένα τεστ, μου έδειξε από τα controls τα δύο options: Καθαρά με το φως και μιξ με τον καβαλάρη. Δεν θα σου πω ότι θυμάμαι να το έπαιξα καθαρά με το πιεζοηλεκτρικό, μαζί με τα δύο σίγουρα. Το αποτέλεσμα: Πλαδαρά μπάσα και άσχημα πρίμα. Not recommended...   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο not recomended θα συμφωνησω μαζί σου ακόμα κι αν πιπιλάω το δαχτυλο μου. αλλά από την άλλη δεν πρόκειται για αντιπροσωπευτικό δείγμα πιεζοηλεκτρικού καί άρα δεν ποιλυταιριάζει σαν απάντηση στην απορία του ανθρώπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

στο not recomended θα συμφωνησω μαζί σου ακόμα κι αν πιπιλάω το δαχτυλο μου. αλλά από την άλλη δεν πρόκειται για αντιπροσωπευτικό δείγμα πιεζοηλεκτρικού καί άρα δεν ποιλυταιριάζει σαν απάντηση στην απορία του ανθρώπου

Ωραία λοιπόν, τώρα που ψιλό ηρέμησα...

Ας δεκτώ ότι δεν το θυμώμουν καλά, ότι ήταν μικτό το σύστημα και όχι καθαρά πιεζοηλεκτρικό. Εξάλου έχουν περάσει και χρόνια από τότε που έπαιξα με αυτόν τον διάολο.

 

Όμως χωρίζει άβυσος το «κάτι μου λέει ότι δεν ξέρεις καν τι είναι piezzo», από το πχ έκανες λάθος και το lightwave είναι έτσι και έτσι... Γιατί άνευ λόγου και αιτίας έφαγα το στράβωμα μου και φάνηκα αγενής. Τι να κάνω τώρα που μου είχε κολήσει ότι έπαιζε και ο καβαλάρης; -που παίζει δηλαδή, άρα πιέζο το ρημάδι  ;D Δεν είχα αποστηθήσει το manual ότι παίζει μόνο μαζί με το opto...

 

Και εγώ θα συμφωνίσω μαζί σου ότι αφού το θυμώμουν λάθος, η απάντηση μου στον φίλο μας δεν ισχύει...

 

Και σαν επιμύθιο, πανάλαφρο το saber, να παίζεις με τις ώρες, αλλά ο ήχος του δεν...  

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει τα lightwave ειναι τραβηγμενα...γενικα ειμαι fun της τεχνολογιας αλλα δεν ξερω...θελω και τον μαγνητη μου....οπως και να χει παρε οποιοδηποτε ernieball και θα το βρεις και με πιεζο για να εχεις γνωμη...αλλα ξαναλεω...οργανο με ταστα και πιεζο...δεν μου κολλαει...σε μιξη με τον μαγνητη βρισκεις ωραιους ηχους...ΔΕΝ ειναι ομως ακουστικο οργανο για κανενα λογο..αυτο που μετραει αγρια σε οργανα με πιεζο ειναι η συμπεριφορα τους με distorted ηχους...εκει πραγματικα δεν εχουν μετρο συγκρισης..ειναι κατηγορια απο μονα τους...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καταρχας δεν χρειαζεται να στραβονουμε με μια διαφορετικη αποψη καποιου συμφοριτη μας  :P  και κατα δευτερον αποφασισα να βαλω τελικα πιεζο  ;)  γιατι με δελεασε αυτο που ειπε ο φιλος μου με τα distrosion. Τωρα οσο για την ακουστικηλα που θελω να μου δωσει το ξερω πολυ καλα οτι δεν θα ειναι οπως ενα κοντρα ή ενα ακουστικο αλλα λεω να πειραματιστω και με τα δυο γιατι θα εχω πανω και μαγνητες οπως πρωειπα...Αυτα

Ευχαριστω που μπηκατε στον κοπο να μου απαντησετε και ομολογω πως με βοηθησατε παρα πολυ  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία λοιπόν, τώρα που ψιλό ηρέμησα...

Ας δεκτώ ότι δεν το θυμώμουν καλά, ότι ήταν μικτό το σύστημα και όχι καθαρά πιεζοηλεκτρικό. Εξάλου έχουν περάσει και χρόνια από τότε που έπαιξα με αυτόν τον διάολο.

 

Όμως χωρίζει άβυσος το «κάτι μου λέει ότι δεν ξέρεις καν τι είναι piezzo», από το πχ έκανες λάθος και το lightwave είναι έτσι και έτσι... Γιατί άνευ λόγου και αιτίας έφαγα το στράβωμα μου και φάνηκα αγενής. Τι να κάνω τώρα που μου είχε κολήσει ότι έπαιζε και ο καβαλάρης; -που παίζει δηλαδή, άρα πιέζο το ρημάδι  ;D Δεν είχα αποστηθήσει το manual ότι παίζει μόνο μαζί με το opto...

 

Και εγώ θα συμφωνίσω μαζί σου ότι αφού το θυμώμουν λάθος, η απάντηση μου στον φίλο μας δεν ισχύει...

 

Και σαν επιμύθιο, πανάλαφρο το saber, να παίζεις με τις ώρες, αλλά ο ήχος του δεν...  

 

 

 

αν και καθυστερημένη η απαντηση μιας και δεν πολυμπαίνω εδώ, ίσως να ήταν τραβηγμένη και η δική μου έκφραση αλλά πραγματικά εκνευρίζομαι όταν εκφέρω την άποψη μου και κάποιος απλώς λέει πως δεν ισχύει (επειδή έτσι νομίζει) και καπάκι κλείνει το μάτι. Είναι σαν να σε πιάνει κάποιος απο το χέρι και να σου λεει "μη μιλάς". Ενοχλητικότατο.

 

πιο συγκεκριμένα

Μωρέ πιεζοηλεκτρικότατο έχουν αλλά...  ;)

 

επίσης πολύ εκνευριστικό το να προσπαθούν να σε μειώσουν σχετικά με το αν ξέρεις για τι μιλάς με βάση τα χρόνια εμπειρίας σου σε ένα αντικείμενο, ασχέτως αν τα ξέρουν η' οχι. Και μπορεί ίσως να μην΄έχω την εμπειρία που ίσως έχεις εσύ αλλα απο τα χέρια μου έχει περάσει ικανός αριθμός οργάνων ώστε να μπορώ να κρίνω και να μιλάω γι αυτά.

 

τα παραπάνω ίσως βγήκαν κάπως επιθετικά πάλι αλλα ειλικρινά δεν έχω καμία διάθεση να σε προσβάλω :) και στις 5¨30 το πρωί δεν έχω και διαθεση να scrollarw πάνω να το κάνω πιο αρεστό. 8)

 

ps : Τα lightwave απο 2 που έχω ακούσει από κοντά (δεν έχω πιάσει ποτέ στο χέρι μου για να κρίνω το βάρος) παίζουν είτε απίστευτα καλά είτε απίστευτα χάλια. από ότι διάβασα ψάχνοντας το λίγο για να βγεί σωστός ήχος θέλει πολύ συγκεκριμένο setup γιατί το απαιτεί η μ@%$&^@  ( :D)που έχει για μαγνήτη )

 

φιλικά πάντα , Δημήτρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Νίκο.

Piezo for bass, ασφαλώς και αξίζει σαν ήχος, δίνει φύσικα πρίμα στο μπάσο σε σχέση με την active προενίσχυση, είτε σε συνδιασμό με τον μαγνήτη η μόνος του.

Διευκρινίζω ότι αξίζει σαν ήχος όχι σαν κόστος όταν αυτό φτάνει τα 300 ευρώ χωρίς την τοποθέτηση.

Από τότε που άκουσα μια strat στον Ντούκα που είχε εφαρμόσει ένα piezo μαγνήτη μεταξύ του μπράτσου και του σώματος, μου κόλλησε να το ακούσω και σε μπάσο.

Συμφωνώ με τον φίλο που ανέφερε ότι δεν έχει σχέση ο piezo στην κιθάρα με τον piezo στο μπάσο, όμως είχε έναν ήχο τόσο φυσικό χωρίς τα ενοχλητικά πρίμα κάποιων piezo που έχω ακούσει. Και να φανταστείς ότι έπαιζε ο μαγνήτης κατευθείαν στην έξοδο χωρίς προενίσχυση.

Το δε κόστος μιας τέτοιας εφαρμογής πιθανόν να είναι το μισό, πράγμα που το κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρον.

Το έχω ήδη συζητήσει με τον Αντώνη για να μπεί σε κάποιο μπάσο στο μέλλον.

Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη είτε σωστή είτε λάθος.

Θα χαρώ να το ακούσω το μπασάκι, που μόνο μπασάκι δεν θα είναι αν κρίνω από το διπλό που εφτιαξές στον Αντώνη, όταν έρθεις Αθήνα.

Φιλικά Βασίλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον φίλο που ανέφερε ότι δεν έχει σχέση ο piezo στην κιθάρα με τον piezo στο μπάσο, όμως είχε έναν ήχο τόσο φυσικό χωρίς τα ενοχλητικά πρίμα κάποιων piezo που έχω ακούσει. Και να φανταστείς ότι έπαιζε ο μαγνήτης κατευθείαν στην έξοδο χωρίς προενίσχυση.

Επειδή (για μένα μιλάς) έχω κάνει τις δοκιμές μου με 6χορδη και piezo (Fishman)...ξέρω πιά ότι για να βγάλω το καλό piezo ήχο στη κιθάρα πρέπει ή να βγαίνω από ενισχυτή μπάσου (το έχω κάνει με καταπληκτικά αποτελέσματα) ή καρφί στη κάρτα μου (το έχω κάνει με πολύ καλά αποτελέσματα) ή -μάλλον καλύτερα- από ενισχυτή ακουστικών οργάνων (δεν το έχω κάνει).

Ο οποισδήποτε άλλος ενισχυτής "σκοτώνει" τον ήχο του piezo.

Έτσι κι αλλιώς, αν δούμε τα σχεδιαγράμματα της Fishman...δίνει έξοδο σε 2 ενισχυτές.

Τώρα μπάσο με piezo σε ενισχυτή μπάσου....μπορεί και να παίζει ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου