Προς το περιεχόμενο

FLYING V madness.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαζευα στον Θωμα και ηθελα την γνωμη σας...Λοιπον forum? εχετε παιξει με καμια απο τις κυριες? κανενας σχολιασμος για μαγνητες? value for money? Eυχαριστω :)

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_flying_v_faded.htm

http://www.thomann.de/gr/epiphone_jeff_waters_annihilationv_eb.htm

http://www.thomann.de/gr/gibson_flying_v_melody_maker_se.htm

http://www.thomann.de/gr/washburn_paul_stanley_collector_pack.htm

We roll tonite to the guitar bite...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς τις flying V , έχω παίξει πολλάκις την faded gibson σε στούντιο και μπορώ να πω ότι απλά μ@μάει. Σε σχέση με την '68 V της gibson μου αρέσει περισσότερο το faded φινίρισμα του μπράτσου για γρήγορο παίξιμο και από ήχο είναι ίδιες. Αξίζει τα χρήματά της.

 

Η melody maker V που θα έρθει θα έχει ελάχιστα πιο μικρή κλίμακα(2χιλιοστά) και θα είναι μάλλον πιο μικροκαμωμένη γενικά. Μαγνήτη όμως θα έχει πολύ δυνατό αλλά μόνο έναν. Αν δε χρειάζεσαι neck μαγνήτη, μια χαρά θα είναι.

 

Η Paul Stanley washburn είναι μακράν πιο φθηνή και ποιοτικά υποδιέστερη της gibson faded, με βιδωτό λαιμό,  με ένα μαγνήτη πολύ generic, αλλά σε αυτά τα χρήματα τι να συγκρίνουμε?... Κι εσύ όμως θα πρέπει να καταλήξεις στο πόσα χρήματα θέλεις να δώσεις διότι το εύρος που προτείνεις είναι τεράστιο(129ευρώ-689ευρω). Δεν είναι πουθενά κοντά η ποιότητα, ο ήχος κι η κατασκευή αυτών των οργάνων.

 

Για τις 50's tribute καθαυτές, δεν έχω να πω κάτι αλλά έχω στούντιο LP με τα ίδια specs μπράτσου, μαγνητών και σώματος κι είμαι υπερευχαριστημένος (έχω παίξει και με gibson custom, deluxe , standard). Αν θέλεις να πάρεις απλή, καλή, κλασσικού σχήματος LP (όχι esp με περίεργα σώματα κλπ), με καλούς gibson humbuckers, που να είναι made in USA και με Gibson λογότυπο επάνω, τότε οι νέες studio αξίζουν σίγουρα μια ευκαιρία. Στα ίδια χρήματα αγοράζεις πλέον κι Ινδονησιακές set-neck κιθάρες με "επώνυμο" logo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/bc_rich_kerry_king_jrv.htm

Aν έπαιρνα V αυτη με τα 1000, ασε που εχει Kahler 'X' tremolo που έχω απορία να το επεξεργαστώ, με 2 emg και καθάρισα απο V  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς τις flying V , έχω παίξει πολλάκις την faded gibson σε στούντιο και μπορώ να πω ότι απλά μ@μάει. Σε σχέση με την '68 V της gibson μου αρέσει περισσότερο το faded φινίρισμα του μπράτσου για γρήγορο παίξιμο και από ήχο είναι ίδιες. Αξίζει τα χρήματά της.

 

+10

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω για την Faded της Gibson.

Tην ειχα παρει μεταχειρισμενη απο αυτο το φορουμ το 2008 αν δεν κανω λαθος (ισως και 2007) για 400 ευρο.

Απο οσες flying v εχω παιξει (Epi V, Jackson KV, Jackson RR) αποδειχτηκε μακραν καλυτερη.

 

Καταρχας δεν ειχε προβλημα στο ζυγιασμα της, δηλαδη δεν εγερνε περιεργα οταν επεζα ορθιος σε αντιθεση με τις γιαπωνεζικες Jackson.

Ειναι παναλαφρη, και απο ηχο σπερνει. Τρελα γκαζια. Μην περιμενεις τιποτα αλλο. Να σου πω την αληθεια στα καθαρα ψιλοεπασχε, αλλα εμενα δεν με απασχολουσε και πολυ μιας και 90% παιζω drive και για το υπολοιπο 10 χρησιμοποιω αλλα οργανα..

 

Γενικα με χαλουσε πολυ η αισθηση του faded. Παντου εκτος απο το μανικι που ηταν πολυ βολικο και γρηγορο.

Αλλο αρνητικο ηταν η ταστιερα. Οπτικα εχει αυτο το ανοιχτοχρωμο rosewood, ψιλοκαφετι, που απεχθανομαι. Παικτικα παραηταν παχια για τα δικα μου γουστα.

 

Συνοψιζοντας, αν την βρισκεις με μπρατσα ροπαλοειδη και γουσταρεις γκαζια ειναι οργαναρα σε καλη τιμη.

Αν κατι απο τα παραπανω δεν σου κανει κοιτα αλλου...

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και είμαι jacksonάκιας κ όχι τόσο gibsonάκιας, έχωντας αγγίξει αυτή την κουκλάρα, θα σου πρότινα (από αυτές που δείχνεις) για την faded gibson,μιας και είναι απλά...πολύ hot κιθάρα :Ρ

Την washburn θα την απέφευγα (ποτέ δεν τις συμπάθησα, ούτε παιχτικά ούτε κατασκευαστικά) και η gibson γενικότερα είναι εγγύηση...

Φυσικά η καλύτερη επιλογή είναι να πάρεις μια rr3 με τα ίδια λεφτά (αχαχαχχααχ jackson fan sorry δεν άντεξα ^_^)

 

Καλή συνέχεια φίλε και καλόπαιχτο όποιο κ απ'τα 4 μωρά πάρεις :Ρ

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Paul Stanley washburn είναι μακράν πιο φθηνή και ποιοτικά υποδιέστερη της gibson faded, με βιδωτό λαιμό,  με ένα μαγνήτη πολύ generic, αλλά σε αυτά τα χρήματα τι να συγκρίνουμε?... Κι εσύ όμως θα πρέπει να καταλήξεις στο πόσα χρήματα θέλεις να δώσεις διότι το εύρος που προτείνεις είναι τεράστιο(129ευρώ-689ευρω). Δεν είναι πουθενά κοντά η ποιότητα, ο ήχος κι η κατασκευή αυτών των οργάνων.

 

Προσυπογράφω. Ως ιδιοκτήτης μιας  Paul Stanley αναφέρω ότι δεν άντεξα καν στην ιδέα να τη μάθω πως παίζει με μαμά μαγνήτη. Αντικαταστάθηκε με EMG 81 και τώρα παίζει όπως όλες οι φτηνές basswood-maple-rosewood με active. Δηλαδή metal MONO.  ;D

Ο οποίος έχει καταστρέψει τα καθαρά της κιθάρας, αλλά αν παίξεις με το tone μεταμορφώνεται το όργανο. Δεν ξέρω γιατί και πως αλλά αυτό συμβαίνει.  :D

Αν θες μια V φτηνή ως πρότζεκτ και για την ποσεριά της υπόθεσης πάρ'τη. Αλλά βάλε μαγνήτη πολύ καλό. Αλλά αν είναι η μοναδική σου κιθάρα θα κάνεις υποχωρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου