Προς το περιεχόμενο

άλλη μια συζήτηση για πεταλιέρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λυπαμαι που θα σας πληγωσω, αλλα.........ΟΛΕΣ οι πεταλιερες ειναι απο μετριες εως κακες!!!!!!!!!Τιποτα δεν συγκρινεται με ενα καλο midi setup οπου καθε μοναδα του κανει ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!!!!!!!Εξηγουμαι:Προενισχυτης λαμπατος, μια μοναδα για delay-chorus-phaser, δευτερη μοναδα για reverb, τριτη μοναδα για harmonising, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ενα sonic maximizer BBE.......Ο καταλογος ειναι μακρυς.......Και ολα αυτα σε παραλληλη συνδεση μεσω mixer, βεβαια, και με καταληξη εναν καλο λαμπατο τελικο!!!!!!!!Παραδεχομαι οτι το κοστολογιο ειναι κοματακι βαρυ, αλλα, αν θελεις ΚΑΛΟ ΗΧΟ.....ειναι μονοδρομος........Μην ξεχνατε:Και καλα και φτηνα και γρηγορα και οπως μας βολευει ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!!!ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ, ΠΑΙΡΝΕΙΣ!!!!!!!!!!!!

 

οχι ρε μαμωτο!!

 

και που θα βρω τοσα λεφτα?? :o

 

κατσε να παω να ρωτησω αν εχει να μου δωσει ο Γκουφης.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λυπαμαι που θα σας πληγωσω, αλλα.........ΟΛΕΣ οι πεταλιερες ειναι απο μετριες εως κακες!!!!!!!!!Τιποτα δεν συγκρινεται με ενα καλο midi setup οπου καθε μοναδα του κανει ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!!!!!!!Εξηγουμαι:Προενισχυτης λαμπατος, μια μοναδα για delay-chorus-phaser, δευτερη μοναδα για reverb, τριτη μοναδα για harmonising, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ενα sonic maximizer BBE.......Ο καταλογος ειναι μακρυς.......Και ολα αυτα σε παραλληλη συνδεση μεσω mixer, βεβαια, και με καταληξη εναν καλο λαμπατο τελικο!!!!!!!!Παραδεχομαι οτι το κοστολογιο ειναι κοματακι βαρυ, αλλα, αν θελεις ΚΑΛΟ ΗΧΟ.....ειναι μονοδρομος........Μην ξεχνατε:Και καλα και φτηνα και γρηγορα και οπως μας βολευει ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!!!ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ, ΠΑΙΡΝΕΙΣ!!!!!!!!!!!!

 

καλά ρε φίλε και ποιος σου ειπε οτι θελουμε καλό ήχο?

 

επίσης να πω οτι το θέμα είναι τι ΔΕΝ μου αρεσει στην πεταλιέρα μου και ο στόχος του ειναι να αναδύξει τα "κρυφα" "ελαττωματα" που μόνο ένας εμπειρος χρήστης του εκάστοτε μοντέλου μπορεί να ξέρει.

 

οπότε αμα θες να γραφεις αυτες τις εξυπνάδες ίσως να ανοιξεις ενα θέμα στον κάδο ανακύκλωσης κατευθειαν

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι που θα σας πληγωσω, αλλα.........ΟΛΕΣ οι πεταλιερες ειναι απο μετριες εως κακες!!!!!!!!!Τιποτα δεν συγκρινεται με ενα καλο midi setup οπου καθε μοναδα του κανει ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!!!!!!!Εξηγουμαι:Προενισχυτης λαμπατος, μια μοναδα για delay-chorus-phaser, δευτερη μοναδα για reverb, τριτη μοναδα για harmonising, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ενα sonic maximizer BBE.......Ο καταλογος ειναι μακρυς.......Και ολα αυτα σε παραλληλη συνδεση μεσω mixer, βεβαια, και με καταληξη εναν καλο λαμπατο τελικο!!!!!!!!Παραδεχομαι οτι το κοστολογιο ειναι κοματακι βαρυ, αλλα, αν θελεις ΚΑΛΟ ΗΧΟ.....ειναι μονοδρομος........Μην ξεχνατε:Και καλα και φτηνα και γρηγορα και οπως μας βολευει ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!!!ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ, ΠΑΙΡΝΕΙΣ!!!!!!!!!!!!

Συγγνώμη και φυσικά με όλο το σεβασμό(γιατί δεν ξέρω από ποιον πλανήτη κατεβαίνεις) εγώ στη ζωή μου βάζω μπρος ένα λαμπάτο ενισχυτή,2-3 πεταλάκια και μια κιθάρα έτσι ρε παιδί μου να κάνω γκραν γκραν και να βγαίνει "χάλια" ήχος μπροστά σε αυτό που ανέφερες.....Αλλά είμαι ευχαριστημένος.... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε μαμωτο!!

 

και που θα βρω τοσα λεφτα?? :o

 

κατσε να παω να ρωτησω αν εχει να μου δωσει ο Γκουφης.

 

 

Μπορεις να τα παιρνεις ενα-ενα, ;D αλλα ξεκινα

 

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ενα sonic maximizer BBE.......

 

Και επειδη

 

.......Ο καταλογος ειναι μακρυς.......

 

φροντισε για 2-3 ροντι.

 

Α! και 2 καμπινες χρειαζονται ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα, με συγκινειτε......Θα προσπερασω τα ειρωνικα ή και συγκαλυμμενα υβριστικα σχολια και θα τονισω την προφανη (θεωρω) ερμηνεια της δηλωσης μου........Δεν υπαρχει χρηστης πεταλιερας που να μην εχει βρει κουσουρια στο μηχανημα του......Εγω, τουλαχιστον, οταν χρησιμοποιουσα μια πριν απο 30 χρονια σε JCM 800 ειχα εντοπισει τις αδυναμιες του εν λογω setup......Αλλα με παρεξηγησατε.......Δεν σας κατηγορω για τις επιλογες σας.....Απλα προετεινα μια πιο σοβαρη και επαγγελματικη προσεγγιση στο θεμα ηχος!!!!!!Ο εχων ωτα ακουειν ακουετω!Δεν βλεπω να συντρεχει λογος προσωπικης επιθεσης.......και δεν ηρθα απο αλλο πλανητη.....Θεωρω πολυ πιθανο το γεγονος, οι περισσοτεροι απο εσας να ησασταν αγεννητοι, ή βρεφη οταν ειχα δισκογραφικες δουλειες......Γι'αυτο  θεωρησα λογικο να παραθεσω μια αποψη, υπο μορφην συμβουλης, βρε αδερφε.....Δεν υποχρεουστε να την σεβαστειτε, θα παρακαλεσω, ομως να διατηρησετε λιγο υψηλοτερο επιπεδο στο forum!Δεν προσεβαλα κανεναν και θα απαιτησω αναλογη μεταχειρηση..........Παρεπιπτοντως, κατεχω το setup που περιγραφω, συμπληρουμενο απο δυο 2χ12 καμπινες και δεν διαθετω roadies.......καθε 20, περιπου, ημερες που εχω ζωντανη εμφανιση τα φορτωνω στο Seicento μονος μου χωρις προβληματα και με λιγο κοπο.....Οποιοι αμφισβητουν τα λεγομενα μου, εχουν την ειλικρινη μου συμπαθεια, αλλα δεν μπορω να τους βοηθησω περαιτερω........

Let nobody blame you that you cannot hear the superiority of TUBES!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε inquisitor, δεν καταλαβαινεις οτι γράφεις σε λάθος thread?

 

αμα θες να πουμε να μας πεις τι να κανουμε για να εχουμε επαγγελματικό ήχο, δωσε μας τα φωτα σου σε ενα άλλο θέμα λέμε

 

και κάτι άλλο, μη μας λες για επίπεδο στο φόρουμ όταν εσύ μπαίνεις σε ενα θεμα και αρχιζεις και γράφεις εξυπνάδες άσχετες με το θέμα.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι τι ΔΕΝ μου αρεσει στην πεταλιέρα μου και ο στόχος του ειναι να αναδύξει τα "κρυφα" "ελαττωματα" που μόνο ένας εμπειρος χρήστης του εκάστοτε μοντέλου μπορεί να ξέρει.

 

ακριβώς

 

Δεν υπαρχει χρηστης πεταλιερας που να μην εχει βρει κουσουρια στο μηχανημα του.

 

εδώ μέσα δεν υπάρχει ούτε ένας που να τα έχει καλά με τα μηχανήματά του, γι αυτό υπάρχει το φόρουμ ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουλάω νεφρό και την zoom g9.2tt για να πάρω το midi set up που προτάθηκε παραπάνω!!!

 

τώρα ας είμαστε σοβαροί...ικανοποιητικό ήχο που να καλύπτει τις περισσότερες ανάγκες μας (γιατι επαγγελματίες δεν είμαστε στην συντριπτική πλειοψηφία εδω μέσα) μπορεί να μας προσφέρουν όλες οι σύγχρονες (αλλά και αρκετες παλιότερες ) πεταλιέρες...Ας θεωρούμε τους εαυτούς μας τυχερούς που με 200-300 ευρώ μπορούμε να έχουμε ήχο που στι αρχές της δεκαετίας του 90 ήθελες μια περιουσία σε πεταλάκια και ενισχυτές...

 

δεν ξέρω για εσας αλλά εγω εχω ερωτευτεί την Zoom, (πολλοί είναι αυτοί που την φτύνουν κατάμουτρα εδω μέσα), παίζω με μια j&D σε τελικό ενός behringer 60αρι!!!! κατα πολλούς εδω μέσα και τα 3 παραπάνω αποτελούν κοκκινο πανί....αλλά στα αυτιά μου καλαιδανε...και εξακολουθώ να έχω το νεφρό μου στη θέση του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τώρα ας είμαστε σοβαροί...ικανοποιητικό ήχο που να καλύπτει τις περισσότερες ανάγκες μας (γιατι επαγγελματίες δεν είμαστε στην συντριπτική πλειοψηφία εδω μέσα) μπορεί να μας προσφέρουν όλες οι σύγχρονες (αλλά και αρκετες παλιότερες ) πεταλιέρες...Ας θεωρούμε τους εαυτούς μας τυχερούς που με 200-300 ευρώ μπορούμε να έχουμε ήχο που στι αρχές της δεκαετίας του 90 ήθελες μια περιουσία σε πεταλάκια και ενισχυτές...

[move]Απο τις πιο σωστες κουβεντες που εχουνε ακουστει εδω μεσα..................[/move]

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@inquisitor: ήταν μια μάλλον αναμενόμενη αντίδραση σε μια απόλυτη δήλωση ενός νεοφερμένου που μπήκε με φόρα σε ένα εξειδικευμένο φόρουμ στο οποίο αυτά έχουν συζητηθεί τριακόσιες εικοσιεφτά χιλιάδες φορές τα τελευταία χρόνια. Κάθε άποψη χωράει, αρκεί να μην έχει ύφος "αγαπητοί μου λυπάμαι που θα σας στενοχωρήσω λέγοντας την πικρή αλήθεια που δεν γνωρίζετε ή δεν παραδέχεστε".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου