Προς το περιεχόμενο

deep house attempt


kostis-DMA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ωραίο σαν ιδέα και με καλή ποιότητα ηχογράφησης.

 

Μιας και είμαι και εγώ του είδους θα ήθελα να κάνω μερικές επισημάνσεις.

 

Το βρίσκω λίγο μονότονο συνθετικά και μου φέρνει πιο πολύ σε minimal. Καλό θα ήταν να υπήρχε ένα μοτίβο συγχορδιών να εναλάσονται στάνταρ μέσα στο κομάτι και να μπορείς να ξεχωρίσεις μέρη σαν κουπλέ/ ρεφράιν για παράδειγμα, έτσι όπως είναι φτιαγμένο τώρα είναι όλο το ίδιο και μονότονο.

 

Χρειάζεται ένα stereo drak pad από πίσω για να δώσει βάθος στο κομμάτι και αίσθηση χώρου.

 

Μπορεί να γίνει πολύ ωραία ιδέα για lounge τύπου sunset&sunrise συλλογή η προσθήκη ακουστικής κιθάρας και κάποια backing vocals (καλά το πήγα μακρυά τώρα...)

 

Πρέπει όταν γράφεις τέοιου είδους κομάτια να το βλέπεις και από την μεριά του dj, δηλαδή να αφήνεις μέρη μέσα (intro/outro/flanger parts/muted instruments/μόνο μπότα-μπάσο κτλ) ώστε να μπορεί ο άλλος να μιξάρε αν χρειαστεί... λέμε τώρα καλή η ώρα.

 

Κατά τα άλλα πολύ καλό μου άρεσε, βλέπω corones & κοκοφοίνικες τώρα ;D

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου σ ευχαριστώ που μπήκες στη διαδικασία να ακούσεις και να μου απαντήσεις

ευχαριστώ και για τις συμβουλές/ ιδέες.. αυτό με το pad ομολογώ πως δεν το είχα σκεφτεί έτσι

γενικά είμαι πολύ τεμπέλης κάθε κομμάτι που κάνω δεν ξεπερνάει συνολικά το 10ορο σαν χρόνο κατασκευής

επίσης οποιος ενδιαφέρεται  υπάρχει και free download link στα σχόλια του you tube

k πάλι ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άκουσα βιαστικά από ακουστικά, αλλά θα έλεγα ότι μου άρεσε πολύ. Έχει ένα "pro quality" που σίγουρα δεν μπορείς να αγνοήσεις, φαίνεται ότι το έχεις μελετήσει το είδος και ότι ξέρεις τι κάνεις.

 

Απο'κει και πέρα, πιστεύω κι'εγώ ότι χρειάζεται κάποιο hook το κομμάτι. Πχ κάνεις το buildup στο 3ο-4ο λεπτό, αλλά το κομμάτι μου αφήνει την αίσθηση ότι δεν με είχε "πάει" κάπου πριν... ούτε στο τέλος. Ίσως κάποιο sample φωνητικών από καμιά ταινία, ένα chord progression ή ριφάκι από rhodes... ξέρεις εσύ  ;) Απ'την άλλη βέβαια, *εσύ* ξέρεις τι μουσική θέλεις να φτιάξεις, οπότε... just my two cents.

 

Κατά τ'άλλα, μου ακούγεται πολύ καλό. Κλασικό deep drumkit, κλασικό deep μπάσο, κλασικοί deep ήχοι (με την καλή έννοια πάντα)

 

Ένα -ψιλοασήμαντο- tip αν θέλεις, δοκίμασε να χρωματίζεις με διαφορετικά χρώματα τα διάφορα κανάλια στο daw, πχ κόκκινα για ντραμς, πορτοκαλί για μπάσο κτλ... θα σε βοηθήσει με τον καιρό, ειδικά αν δουλεύεις παραπάνω από ένα κομμάτι ταυτόχρονα. ;)

 

(10 ώρες? wtf! εγώ θέλω τόσο, μόνο για να φτιάξω έναν ήχο!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο. Ποιοτικός ήχος. Θα συμφωνήσω με τον Σταύρο σχετικά με το παντ που ανέφερε και την αίσθηση του χώρου.

 

Εύγε φίλος. Μου αρέσει και το ξανακούω. Και δεν αρέσκομαι σε αυτά τα στυλ με την ευκαιρία.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά 1000 ευχαριστώ που ασχοληθήκατε..

όλες οι συμβουλές και παρατηρήσεις σας είναι πολύ χρήσιμες

ευχαριστώ παρα πολύ για τον χρόνο σας  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπράβο σου, άντε  να ακούμε και τέτοιους ήχους, να κουνιόμαστε και λίγο από τη θέση μας :D Με ταξίδεψε σε ..εξωτικά κλαμπάκια! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Φιλε εχεις κανει πολυ καλη δουλεια με υπομονη και προσοχη στις λεπτομερειες.Προσωπικα δεν διακρινω ιχνος τεμπελιας... το αντιθετο θα ελεγα.

 

Eνω εχει deep υφος, σε παει περισοτερο σε minimal lounge σαν ακουσμα.Ισως να ηθελε λιγο παραπανω "παιχνιδι" με τα chords, δινοντας και λιγο jazz/funky feeling που ειναι κατα την ταπεινη μου γνωμη fundamental στο deep house.Ομοιως και για το bass, λιγο "μεγαλυτερο" σε ογκο, ισως παραπανω compressor.

 

Μου αρεσαν πολυ τα περασματα που εκανες με τα FX και τα snare rolls.Προσωπικα θα αλλαζα το tom που εχεις βαλει στο main drum loop με ενα distorted bassdrum (ισως απο 808) και θα εβαζα αρκετα πισω ενα part με shaker/ 16α να ανεβαζα λιγο "ταχυτητα".

 

Οπως και να εχει η προσπαθεια σου ειναι αξια συγχαρητηριων. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου