Προς το περιεχόμενο

Korg Nautilus


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωπ! Τι γίνεται εδώ?

 Νέο ΣΥΝΘΕΣΑΪΖΕΡ WORKSTATION από τη φίλη μας την KORG?

 

 https://www.korg.com/us/products/synthesizers/nautilus/

 

 

 

 Τέσσερα ανεξάρτητα arpeggiators?

 Πλούσιο software.

 Πληθώρα μηχανών σύνθεσης.

 Smooth transition σε οποιοδήποτε mode?

 Sampling, resampling.

 

 Αυτά με μια πρώτη ματιά είδα και έκανα και μια ακρόαση.

 Ενδιαφέρον. Θα το μελετήσω εκτενέστερα.

 Καλώς μας ήρθε.

 Τα hardware workstations επιμένουν για την πρώτη θέση στον ήλιο.

 Δεν ψοφάνε. Είναι σαν τους κομμουνιστές. 🤣

 Πόσο κάνει?

 Λεφτά υπάρχουν.

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mmmm, και audio interface 16in/16out.

 Γλυτώνεις την εξωτερική κάρτα ήχου, το σετάρεις με το sonar π,χ,και καθάρισες για πάντα.

 Α ρε yamaha, τους έδειξες τον δρόμο🤣

 

 ε, 2300 το 61

 Εντάξει.

 Εκ πρώτης όψεως και ακροάσεως το αξίζει νομίζω.

 Πολύ καλό.

 Λειτουργικό, άμεσο, η χαρά του πληκτροσυνθέτη-παραγωγού.

 

Επεξεργασμένο από cos_dr
  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εκ πρώτης όψεως,

Μήπως, γι'αυτούς που δεν μπορούν να αγοράσουν το Kronos (61) στα 2666 να αγοράσουν το Nautilus (61) στα 2299.

Γι'αυτή την διαφορά τιμής δεν ξέρω...

μάλλον θα διάλεγα το kronos.

Πιό στιβαρή κατασκευή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειδα κ γω αλλά δεν με συγκίνησε.... πολύ ακριβό το καινούργιο παιχνίδι της μαμα Korg εάν ήταν εκει γυρω στα 1300 κατι γινοτανε τωρα με 1500 παίρνεις μεταχειρισμένο Kronos I ή Χ αυτο είναι στην ουσία ένα Kronos LE....

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως audio interface πόσα κανάλια δίνει ως ανεξάρτητο output?

 Πόσα tracks ξεχωριστά μπορείς να γράψεις ταυτόχρονα στο sonar?

 Αυτό δεν καταλαβαίνω.

 

 Και στον audio sequencer πόσα δέχεται ταυτόχρονα σε real time εγγραφή?

 

 Άσε το βρήκα. 2input/2output ταυτόχρονα σαν audio interface εσωτερικά.

 Γιατί δεν το κάνουν 16/16 να τελειώνουμε? Τόσο δύσκολο ή ακριβό είναι?

 

 Άμα ήταν έτσι 2300 ήταν καλά.

 

 Ε, διαφορές με το kronos εκτός κατασκευής δεν είναι ουσιαστικές.

 Λείπει το karma, κάποια controls, κάποια μενού και μικρότερη επεκτασιμότητα, δεν παίρνει εξτρά σκληρό από ότι κατάλαβα κυρίως.

 

 Εμένα μου αρέσει πάντως.

 

 

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αν πέσει η τιμή φανεί δελεαστικό Κώστα, βάζω +300 κ παίρνω Kronos II του κουτιού 2,666 έχει καινούργιο https://www.thomann.de/gr/korg_kronos_61.htm επιμένω η τιμή αυτή είναι πολύ υψηλή γι αυτά που προσφέρει συν ότι δεν υπάρχει aftertouch....

 

επίσης η τιμή που δίνουν αυτή τη στιγμή 2,299 είναι με προκράτηση δηλ πλερώ τώρα και το παίρνεις σε 3 μήνες καλό Φλεβάρη δηλ (In stock within 12-15 weeks) https://www.thomann.de/gr/korg_nautilus_61.htm, άνετα βρίσκεις Kronos II μεταχ αυτή τη στιγμή.

 

Επίσης παίζει ρόλο για τι χρήση το θες εμένα δεν με ενδιαφέρει το studio τόσο πολύ δουλεύω πιο πολύ live οπότε παίζουν άλλα πράγματα ρόλο όπως καλό keybed, aftertouch, ήχοι, δυνατότητες κτλ

 

πάντως σίγουρα είναι κουκλί το άτιμο....

Επεξεργασμένο από stavros_d80
  • Like 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stavros_d80 είπε

Ίσως αν πέσει η τιμή φανεί δελεαστικό Κώστα, βάζω +300 κ παίρνω Kronos II του κουτιού 2,666 έχει καινούργιο https://www.thomann.de/gr/korg_kronos_61.htm επιμένω η τιμή αυτή είναι πολύ υψηλή γι αυτά που προσφέρει συν ότι δεν υπάρχει aftertouch....

 

επίσης η τιμή που δίνουν αυτή τη στιγμή 2,299 είναι με προκράτηση δηλ πλερώ τώρα και το παίρνεις σε 3 μήνες καλό Φλεβάρη δηλ (In stock within 12-15 weeks) https://www.thomann.de/gr/korg_nautilus_61.htm, άνετα βρίσκεις Kronos II μεταχ αυτή τη στιγμή.

 

Επίσης παίζει ρόλο για τι χρήση το θες εμένα δεν με ενδιαφέρει το studio τόσο πολύ δουλεύω πιο πολύ live οπότε παίζουν άλλα πράγματα ρόλο όπως καλό keybed, aftertouch, ήχοι, δυνατότητες κτλ

 

πάντως σίγουρα είναι κουκλί το άτιμο....

ναι, για στουντιο φάση.

 Σε καταλαβαίνω

 Εγώ δεν μπορώ να παίξω καλά live. Τα έχω παρατήσει.

 Για προγραμματισμό, άμεσους ήχους και στουντιο δουλειά καλό είναι.

 Λέμε τώρα.

 Αυτά που έχω ήδη ως γνωστόν με καλύπτουν 🙂

 Και εγώ μάλλον το kronos θα έπαιρνα αν διάλεγα.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το λίγο π το είδα,κ εμένα μια άλλη (ίσως λειψή ) έκδοση τ Κρόνος Μ φαινεται. Συνεχίζω να πιστεύω πως όταν λανσάρεται ένα προϊόν πρέπει να έχει κάτι καινούριο /διαφορετικό να προσφέρει. Έστω ένα UI. Ας πούμε το καινούριο της synth, opsix, δεν έχει κάτι το καινοτόμο,αλλά δίνει μια διαφορετική προσέγγιση στην fm (όχι τίποτα σπουδαίο αλλά έστω κ αυτό π δίνει). Με αυτό το workstation δεν είδα κάτι να Μ κεντρίζει το ενδιαφέρον. Εκτός αν Μ διαφεύγει κατι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει άλλο approach στους arpeggiators, δηλαδή το παλιό, κάτι με sample loops που ακολουθούν το τέμπο που δεν ξέρω αν το έχει το kronos και μερικές άλλες διαφορές. Με τα πιάνα, τα dynamics, από ότι βλέπω σε βίντεο δηλαδή.

 

 

 Διάδοχος του KRONOS δεν είναι πάντως.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το όργανο στην ουσία είναι ένα KRONOS LE, όπως σωστά ειπώθηκε...βέβαια όταν επιλέγεις να "κόψεις" πράματα από ένα synth για να δημιουργήσεις την LE εκδοσή του δεν κόβεις το aftertouch...

Αυτό που καταλαβαίνω όμως από την κίνηση αυτή της Korg είναι η συμπίεση του KRONOS προς τα πάνω σε ότι αφορά στις απαιτήσεις που θα έχει ο χρήστης από την ναυαρχίδα της εταιρείας, οπότε αναμένω μια ουσιαστική αλλαγή-αναβάθμιση του KRONOS, ίσως και αντικατάστασή του αν η υπάρχουσα πλατφόρμα δεν μπορεί τεχνικά να υποστηρίξει την αναβάθμιση αυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου