Προς το περιεχόμενο

LEXICON ALPHA LATENCY


Jimkonto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Εχω αγοράσει την εξωτερικη καρτα ηχου Lexicon Alpha. Λοιπον, ο σκοπός που την αγορασα είναι για το 0 latency. Παρ ολα αυτα ομως ενω την εγκατεστησα   

κανονικα (εχοντας απεγκαταστησει τους παλιους drivers ηχου φυσικα), το προβλημα παραμένει. Για να γινω ποιο συγκεκριμενος, η καρτα ηχου αυτην εχει ενα ποτενσιομετρο το οποιο ειναι Monitor mix. Η λειτουργια αυτου ειναι:

 

1ον) στην θεση direct(τερμα αριστερα) εχω 0 latency αλλα για να γραψω πχ κατι με distortion η effe γενικα θα πρεπει να χρησιμοποιησω εξωτερικο πετάλι.

 

2ον) Στην θεση Playback(τερμα δεξια), η κιθαρα μου ακούγεται μόνο μεσα απο το cubase και σε αυτη τη θεση πότε εχω Latency και πότε οχι(και χωρίς να βάλω καποιο Plug in).

 

Εννοειται πως θελω να πειραματιστω με καποιο Plugin, αλλα αυτο στην παρουσα φαση δεν ειναι εφικτο.

 

Θα ηθελα οποιος εχει αυτην την καρτα ή γενικα γνωρίζει το θεμα να μου απαντησει...

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικά!!!!!!!!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.  :)

 

Τη συγκεκριμένη κάρτα δεν την έχω. Είχα κι εγώ θέμα με το latency με τη δική μου κάρτα και εγκαθιστώντας τους Asio4all drivers το μείωσα κατά πολύ. Οπότε εάν δεν τους έχεις ήδη εγκαταστήσει, κάνε μια δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.  :)

 

Τη συγκεκριμένη κάρτα δεν την έχω. Είχα κι εγώ θέμα με το latency με τη δική μου κάρτα και εγκαθιστώντας τους Asio4all drivers το μείωσα κατά πολύ. Οπότε εάν δεν τους έχεις ήδη εγκαταστήσει, κάνε μια δοκιμή.

Λοιπον φιλε ακου να δεις τι παιζεται τωρα. Πριν παρω την καρτα αυτην δεν ειχα καποια αλλη καρτα εξωτερικη-εσωτερικη και ειχα τους asio4all. Επαιζα με την Motherboard(την ενσωματωμενη δλδ). Η καρτα αυτη που αγορασα ειχε cd εγκαταστασεις κανονικα με τους DRIVES ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ(της lexicon δλδ)! Απεγκατεστησα λοιπον οπως σου ειπα τους asio4all κ εβαλα της εταιριας! Οποτε τωρα τι γινεται? Με την απαντηση που μου εστειλες τους ξανακατεβασα, τους περασα και δεν εχω καθολου latency. Και μαλιστα εχω και καλυτερο ηχο!!! Θελω σχόλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου φίλε. Ειδήμων στις ηχογραφήσεις και στις κάρτες ήχου δεν είμαι, αλλά χαίρομαι που βοηθήθηκες από τη συμβουλή μου!  :)

 

Γενικά απ' ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας στο φόρουμ, οι Asio4all είναι σαν πασπαρτού! Βοηθάνε πάντα στη μείωση του latency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δε βοηθάνε πάντα, δεν είναι πασπαρτού, πρώτα από όλα γιατί δε λειτουργούν πάντα. Ομως σε περιπτώσεις που μια εταιρία βγάζει drivers για τα πανηγύρια, και η Lexicon πλησιάζει αρκετά σε αυτήν την κατηγορία, οι ASIO4ALL μπορεί να αποδειχθούν καλύτεροι από τους drivers της ίδιας της εταιρίας. Γενικά κατά κανόνα είναι προτιμότεροι οι "επίσημοι" drivers, φτάνει φυσικά να μιλάμε για εταιρία που βγάζει drivers άξιους λόγου, οι ASIO4ALL είναι η ύστατη λύση και ο φίλος ας θεωρεί τον εαυτό του τυχερό που δουλεύουν καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks for the tip manosx!  :)

Η αλήθεια είναι ότι έγραψα πασπαρτού γιατί συχνά όταν έβλεπα στο φόρουμ θέμα με latency, αναφέρονταν πάντα οι Asio4all ως λύση. My mistake λοιπόν.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου