Προς το περιεχόμενο

Μαμά, πότε η κιθάρα είναι... ''κουπί''?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ίδια και τα ίδια όμως ρωτάς.

Απλώς δεν παίρνεις τις απαντήσεις που θες.  ;)

 

για την ακρίβεια...δεν πέρνω καμμία απάντηση...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σάπια ηχογράφηση και παίξιμο, καρφί στην κάρτα ήχου, audacity χωρίς κανένα εφφε.

Τι φαντάζεστε οτι ακούτε?

 

Η κιθάρα είναι hss configuration? ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βαρεθείτε να ακούτε (μέχρι να απαντήσει κάποιος), τα λούστρα δεν παίζουν ρόλο στον τελικό ήχο?

Επειδη απ' ο,τι εχω δει απο παλαιοτερα posts σου εισαι φιλος με τον Κακανιαρη, γιατι δεν τον ρωτας που ειναι ο πλεον αρμοδιος απο ολους μας να σου απαντησει..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη απ' ο,τι εχω δει απο παλαιοτερα posts σου εισαι φιλος με τον Κακανιαρη, γιατι δεν τον ρωτας που ειναι ο πλεον αρμοδιος απο ολους μας να σου απαντησει..;

Εγώ τον έχω ρωτήσει...εσύ και ο Longshadow έχετε ρωτήσει κάποιον αντίστοιχο? Με ενδιαφέρει πραγματικά κάποια επιπλέον απάντηση

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απορία του Lord_Goumis την συμμερίζομαι και εγώ. Είναι ποτέ δυνατόν ένα ακριβό μουσικό όργανο να είναι μάπα απλά και μόνο γιατί έτυχε σε "κακό" κομμάτι ξύλου, δεδομένου ότι όλα τα άλλα είναι ίδια; Και απ' την στιγμή που μιλάμε για κάποια γνωστή εταιρία η οποία θα έχει λογικά κάποιο quality control, είναι ποτε δυνατόν να είναι τόοοοοσο κακό το ξύλο; Και η απορία αυτή έχει πρακτική αξία γιατί συχνά διαβάζω συμβουλές του τύπου "Μην αγοράσεις κιθάρα αν δεν την έχεις δοκιμάσει πρώτα." Μα αν έχω παίξει το ίδιο ακριβώς μοντέλο κάπου αλλού, είναι ποτέ δυνατόν αυτή που θα αγοράσω να βγεί μάπα (δεν θεωρώ την κατασκευαστική αστοχία κομμάτι αυτής της εξίσωσης);

 

Μάλιστα αυτές οι συζητήσεις εμφανίζονται σχεδόν πάντα όταν πρόκειται για πολύ ακριβές gibson LP, σε βαθμό τέτοιο που νομίζει κανείς ότι διαβάζει συζήτηση από expert γευσιγνώστες κρασιών. Διαβάζοντας κανείς αυτές τις συζητήσεις, νίωθει και μειονεκτικά κι από πάνω, τι στα κομμάτια, τόσο κουφάλογο είμαι;

 

Έχω διαβάσει απόψεις πολλών ''πιουριστών'' που λένε ότι διάλεξαν το όργανο ανάμεσα σε 50, 100 ίδια, παραθέτουν απόψεις και εμπειρίες που είναι σεβαστές και υπολογίσιμες, αλλά....  :-\

 

Αυτό είναι το πιο περίεργο απ' όλα. 

 

Και το ερώτημα δεν είναι αν το ξύλο παίζει ρόλο στον ήχο. Φυσικά και παίζει. Το ερώτημα είναι αν δύο κομμάτια από το ίδιο είδος ξύλου σε δύο πανομοιότυπα ακριβά μουσικά όργανα, από γνωστές εταιρίες, μπορεί ποτέ να δώσουν αρκετά διαφορετικά αποτελέσματα;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον έχω ρωτήσει...εσύ και ο Longshadow έχετε ρωτήσει κάποιον αντίστοιχο? Με ενδιαφέρει πραγματικά κάποια επιπλέον απάντηση

Ναι αμε.

Πριν απο χρονια οταν δεν ηξερα καποια πραγματα και εψαχνα γενικως τι και πως.

Ο Κωστας ηταν απο τους πρωτους (και λιγους) που φερθηκαν ανιδιοτελως.

Με ειχε ενημερωσει τοτε εκτος απο την ηχητικη επιδραση και απο θεμα προστασιας.

Το ειδα εμπρακτα και τασσομαι υπερ του, δαγκωτο και με τρελλα.-

 

Ετυχε αλλοτε ευτυχως και αλλοτε δυστυχως, να εφαρμοζω ή οχι αυτα που μου ελεγε ως συμβουλη με τα αναλογα παντα αποτελεσματα.

Αυτο για μενα αποτελει εμπρακτη αποδειξη.

Ειτε ειναι για ξυλο, ειτε για λουστρο, ειτε για τζατζικι..

Γι'αυτο ειπα και νωριτερα,

θα παρω πιο σοβαρα και ως πιο "δεδομενη" (ασχετως αν ειναι υπερ ή κατα) την δικη σου αποψη, καποιου αλλου γενικα παιχτη, καποιου τριτου που εχει φτιαξει μονο κιθαρες απο parts, ή καποιου που ειναι στο χωρο χρονια εχω δει εμπρακτα σε κιθαρες που του εχω παει τι δουλεια εχει κανει και στα δικα του οργανα και πως ακουγονται;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αμε.

Πριν απο χρονια οταν δεν ηξερα καποια πραγματα και εψαχνα γενικως τι και πως.

Ο Κωστας ηταν απο τους πρωτους (και λιγους) που φερθηκαν ανιδιοτελως.

Με ειχε ενημερωσει τοτε εκτος απο την ηχητικη επιδραση και απο θεμα προστασιας.

Το ειδα εμπρακτα και τασσομαι υπερ του, δαγκωτο και με τρελλα.-

μα αυτό προσπαθώ να εξηγήσω...τα ρίχνουμε όλα στα ξύλα και χάνουμε πάρα πολλές άλλες παραμέτρους που είναι παραδίπλα...γιατί απλά δεν ξέρουμε ή διαβάζουμε θεωρητικούς πίνακες στο Internet...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι "κοβει" 10-20% τον ηχο του σωματος

Είσαι σίγουρος γι αυτό? Δηλ χωρίς λούστρο η κιθάρα παίζει κατα 10-20% "δυνατότερα"? Τι εννοείς με το κόβει? ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου