Προς το περιεχόμενο

Μαμά, πότε η κιθάρα είναι... ''κουπί''?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οτι υπάρχουν πολλοί οι οποίοι είναι της άποψης οτι τα ξύλα παίζουν αρκετά σημαντικό ρόλο σε μία ηλεκτρική κιθάρα

 

ενας απο αυτους ειμαι και εγω,ομως δεν πιστευω στις μαγικες ιδιοτητες  και τον "ηχο" του καθε ειδους,απο εκει και περα μια ηλεκτρικη κιθαρα ειναι ενα ΣΥΣΤΗΜΑ απο πολλα διαφορετικα μερη και φυσικα ΟΛΑ τα μερη παιζουν τον ρολο τους (τωρα ..ποσο..ποσοστιαια μπορει να μετρηθει η ..συνεισφορα τους στον ηχο ουδεις μπορει να ξερει... ;D)..

 

ΣΙΓΟΥΡΑ ομως η πλεον ΔΡΑΣΤΙΚΗ παραμετρος σε μια ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ κιθαρα ειναι οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ της μια και μια ΡΙΖΙΚΗ αλλαγη τους αλλαζει ΤΡΑΓΙΚΑ τον ηχο της κιθαρας κατι που ΔΕΝ συμβαινει αν αλλαξει η ταστιερα απο maple σε rw... ;)  (αν δηλ. σε μια στρατ βαλουμε Humbuckers θα ακουσουμε μια ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ διαφορα στον ηχο της που σιγουρα  θα ειναι  πολυ μεγαλυτερη   απο αυτη που θα ακουσουμε αν αλλαξουμε το μπρατσο,ή το σωμα της)....ετσι δεν ειναι?

 

   

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΣΙΓΟΥΡΑ ομως η πλεον ΔΡΑΣΤΙΚΗ παραμετρος σε μια ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ κιθαρα ειναι οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ της μια και μια ΡΙΖΙΚΗ αλλαγη τους αλλαζει ΤΡΑΓΙΚΑ τον ηχο της κιθαρας κατι που ΔΕΝ συμβαινει αν αλλαξει η ταστιερα απο maple σε rw... ;)  (αν δηλ. σε μια στρατ βαλουμε Humbuckers θα ακουσουμε μια ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ διαφορα στον ηχο της που σιγουρα  θα ειναι  πολυ μεγαλυτερη   απο αυτη που θα ακουσουμε αν αλλαξουμε το μπρατσο,ή το σωμα της)....ετσι δεν ειναι?

...και από το unplugged σε ενισχυτή...έεεε...δεν μπορεί...κάποια διαφορά θα κάνει ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πε κι ο Ηλίας νωρίς, if it tickles your fancy τα άλλα είναι οδοντόκρεμες.

Το ξαναλέει κι ο Μακροίσκιωτος.

Μαζί τους κι εγώ. Κορόϊδο είμαι να μην είμαι μαζί τους;  ;) ;)

 

Θέλαμε δεν θέλαμε, πάλι τα ίδια ανακυκλώνουμε περί ξύλου.

 

Εμένα με έβαλε λίγο σε σκέψεις το post του blue (γιατί έχει τα -μεγάλα- δίκια του) αλλά το επεξεργάζομαι και θα επανέλθω.  8)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με έβαλε λίγο σε σκέψεις το post του blue (γιατί έχει τα -μεγάλα- δίκια του) αλλά το επεξεργάζομαι και θα επανέλθω.  8)

Όταν θα επανέλθεις, πές μας και την άποψή σου για το δεύτερο σκέλος του ερωτήματος...θα αγοράζατε κιθάρα (μπάσο στη περίπτωσή σου), χωρίς να τη δοκιμάσετε?

Δεν σε ειρωνεύομαι αλλά είσαι ένα ωραίο παράδειγμα με τα περισσότερα όργανά σου (εάν δεν κάνω λάθος), αγορασμένα με αυτό τον τρόπο...Όπως και να το κάνουμε, έχει μία μικρή συνάρτηση εάν φοβάσαι ή όχι τα κουπιά.

Προσωπικά, επειδή σε έχω ακούσει πολλές φορές στη σκηνή...κουπιές δεν άκουσα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν πολλοί οι οποίοι είναι της άποψης οτι τα ξύλα παίζουν αρκετά σημαντικό ρόλο σε μία ηλεκτρική κιθάρα

 

Ναι σιγουρα. Στο ποσο σταθερη θα ειναι γενικα σαν οργανο. Ποσο ωραια θα ειναι με τα μαγικα καπακια που παιζουν κ.λ.π.

 

 

Όλα τα ηλεκτρικά όργανα τα δοκιμάζω unplugged, δεν έχω κάτσει (κι ούτε θα κάτσω) να αναλύσω (στον εαυτό μου πρωτίστως) το γιατί.

(Όταν πχ έπαιξα για πρώτη φορά unplugged στο σπίτι μου την prs που περιγράφω εδώ.. http://www.noiz.gr/index.php?topic=182751.0 ..ήξερα πριν καν την βάλω στον ενισχυτή ότι μάλλον δεν θα "μου κάνει" και δεν θα την αγοράσω, όπως και έγινε τελικά.)

 

 

Ο μονος λογος που θα δοκιμαζα ενα ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ οργανο unplugged θα ηταν για να δω αν μου καθεται το μπρατσο πρωτα και γενικα το οργανο σαν κατασκευη. Δεν βρισκω τον λογο να κρινω τον ηχο του χωρις να την κουμπωσω στον ενισχυτη μου (αν γινεται) ή σε εναν ενισχυτη γενικοτερα μιας και αυτος ειναι ο λογος που εχουμε ηλεκτρικες και ακουστικες. Οι μεν plugged οι δε unplugged.

Α ρε SF ποσσες φορες θα ξαναξαναξαναξαναξαναξαναξαναξαναξανα κανεις τις ιδιες κουβεντες!!!

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά να αναφέρω για λόγους ενημέρωσης και μόνο, οτι απο αρκετές συζητήσεις που έχω κάνει κατ' ιδίαν με μέλη του νοιζ (αλλά και μουσικούς που δεν είναι μέλη και απλά διαβάζουν το νοιζ) , έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι υπάρχουν πολλοί οι οποίοι είναι της άποψης οτι τα ξύλα παίζουν αρκετά σημαντικό ρόλο σε μία ηλεκτρική κιθάρα, γνωρίζοντας όμως το "κλίμα" που επικρατεί εδώ όταν προκύπτει μιά τέτοια συζήτηση, δεν θέλουν να συμμετέχουν καν. (κάποιοι μάλιστα δεν θέλουν να συμμετέχουν καν στο φόρουμ, πράγμα που βρίσκω υπερβολικό...)

 

Είμαι κι εγώ ένας απο αυτούς, απλά εγώ συμμετέχω πού και πού!.. :D ;D ;D

 

Όλα τα ηλεκτρικά όργανα τα δοκιμάζω unplugged, δεν έχω κάτσει (κι ούτε θα κάτσω) να αναλύσω (στον εαυτό μου πρωτίστως) το γιατί.

(Όταν πχ έπαιξα για πρώτη φορά unplugged στο σπίτι μου την prs που περιγράφω εδώ.. http://www.noiz.gr/index.php?topic=182751.0 ..ήξερα πριν καν την βάλω στον ενισχυτή ότι μάλλον δεν θα "μου κάνει" και δεν θα την αγοράσω, όπως και έγινε τελικά.)

 

Τώρα, αν κάποιος έρθει και μου πει..."μεγάλε δεν ακούς τίποτα, η ιδέα σου είναι", πάλι δεν πρόκειται ν'αλλάξει κάτι σε αυτό που πιστεύω, αφού θα προτιμήσω να εμπιστευτώ το δικό μου αισθητήριο (αν ήμουν χθεσινός ίσως να μην το εμπιστευόμουν) απο τη γνώμη κάποιου που γνώρισα σε ένα μουσικό φόρουμ.

 

Το ίδιο βέβαια ισχύει και γι'αυτόν που πιστεύει τα αντίθετα.

 

Με λίγα λόγια...

Ένα τέτοιο θέμα, το οποίο στην ουσία αφορά το τί και πως ακούει ο καθένας μας δεν μπορεί ποτέ να μπει στα "απαντημένα" ενός φόρουμ.

Υπάρχει η απάντηση του καθενός, απόλυτη απάντηση όμως δεν υπάρχει...

 

 

 

 

+ 1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, επειδή σε έχω ακούσει πολλές φορές στη σκηνή...κουπιές δεν άκουσα.

Aφού το 'χουμε πει, είναι στα χέρια. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφού το 'χουμε πει, είναι στα χέρια. ;)

Εμείς το έχουμε πεί...αλλά ποιός μας ακούει... 8)

Πάλι έχω τη περιέργεια...αυτοί που ακούνε τα ξύλα, είναι σίγουροι πως δεν ακούνε τα λούστρα? ;)...ή δεν παίζει ρόλο αυτή η παράμετρος?

Γιατί τα περισσότερα σώματα σήμερα είναι προϊόν CNC, τα λούστρα πάλι όχι. Έχει αλλάξει η σύσταση των υλικών από τα παλιά χρόνια, αλλά όχι η μεθοδολογία λουστραρίσματος-γυαλίσματος...Ένα χέρι παραπάνω του Μεξικανού, δεν κάνει διαφορά?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι πιστευω οτι ολα παιζουν το ρολο τους ακομα και στην ηλεκτρικη κιθαρα, απλως δεν εχουμε καποια μοναδα μετρησης για να εχουμε τα ακριβη ποσοστα που το καθενα επηρεαζει τον ηχο. για παραδειγμα ειχα κατασκευασει μια κιθαρα με σωμα μαονι, μπρατσο κελεμπεκι (μαλιστα flatsawn), και ενωση τυπου bolt on. μαγνητες fernandes sustainer. ποιος θα περιμενε τετοια κατασκευη να εχει φοβερο sustain (χωρις την χρηση του sustainer βεβαια). εχω φτιαξει με τα ιδια υλικα (ειδη ξυλου) και πολυ καλυτερους μαγνητες αλλα το αποτελεσμα αυτο δεν υπηρχε. ο καθηγητης μου μου ειπε οτι τετοιο sustain δεν εχει ξαναδει σε κιθαρα. θα περιμενε κανενας τετοιο αποτελεσμα απο μια bolt on κιθαρα και μαλιστα με τον φθηνο humbucker που ερχεται με το κιτ του fernandes? τελικα πιστευω οτι εχουμε πολυ ψαξιμο ακομα για αυτα τα οργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα επανέλθεις, πές μας και την άποψή σου για το δεύτερο σκέλος του ερωτήματος...θα αγοράζατε κιθάρα (μπάσο στη περίπτωσή σου), χωρίς να τη δοκιμάσετε?

Δεν σε ειρωνεύομαι αλλά είσαι ένα ωραίο παράδειγμα με τα περισσότερα όργανά σου (εάν δεν κάνω λάθος), αγορασμένα με αυτό τον τρόπο...Όπως και να το κάνουμε, έχει μία μικρή συνάρτηση εάν φοβάσαι ή όχι τα κουπιά.

Προσωπικά, επειδή σε έχω ακούσει πολλές φορές στη σκηνή...κουπιές δεν άκουσα.

Μα δεν το έκρυψα ποτέ.

Δεν αγοράζω ακριβά, κοιτάζω φωτό και διαβάζω specs. Το τρίπτυχο των κριτηρίων μου.

Αν έρθει και δεν μου "κάτσει", είναι σίγουρο ότι θα κάθεται σε κάποιον άλλο.

Έχω προσωπικά παραδείγματα με όργανα που τα ήθελα πάντα, μόλις τα είδα τα λάτρεψα, τα αγόρασα, έπαιξα μαζί τους και αποδείχτηκαν καταπληκτικά όργανα. Αλλά δεν ......... γιατί ......... δεν ξέρω. Απλά δεν .....

Υπάρχουν και άλλα που δεν μου γέμισαν το μάτι, ήταν τις παρόρμησης και τελικά είναι μόνιμοι συγκάτοικοι.

 

Αυτό που ξέρω είναι ότι με δοκιμή στο μαγαζί παίρνεις απλώς μια ιδέα και όχι αν σου κάνει.

 

Τα περισσότερα μπάσα που πήρα, από πλευράς σεταπ ήταν φορ δε peos. Αλλά, πείτε με όπως θέλετε, τους δίνω πάντα την ευκαιρία. Να τα ακούσω, να μείνουν μαζί μου, να τα χαρχαλέψω, να τα σετάρω σιγά σιγά, να τα χαιδέψω, ίσως προκριθουν και για κανένα live και τέλος πάντων του Νόουας Μπέτα. Αν καταλάβω ότι ένας από τους δυό μας αποφάσισε ότι η σχέση μας πρέπει να παραμείνει βραχυπρόθεσμη, χωρίζουμε με τις καλύτερες αναμνήσεις.

 

Αλλά, όπως ξέρεις, εγώ δεν είμαι κανένας σοβαρός μουσικός αλλά ένας αλμπάνης χομπίστας με εφηβικά στερητικά απωθημένα που του αρέσει να χαιδεύει καμπύλες.  ;)

 

Σε κάλυψα;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου