Προς το περιεχόμενο

Μαμά, πότε η κιθάρα είναι... ''κουπί''?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως παιδιά για να πω την αμαρτία μου, όταν είχα δοκιμάσει μια ash deluxe strat μου είχε φανεί λίγο πιο λαμπερή από την δικιά μου deluxe με alder, ίσως με λιγότερες μεσαίες συχνότητες  (και οι δύο κιθάρες έχουν maple ταστιέρα, και οι δύο ήταν hss δηλαδή ίδιοι μαγνήτες).

 

Βέβαια μπορεί να είχε περίεργες χορδές, άλλο ύψος μαγνητών, μεγάλη διαφορά βάρους, να μου φάνηκε κλπ κλπ.

 

Όσοι έχετε παρόμοια εμπειρία με αυτά τα δύο κσύλα, έχετε αντιληφθεί τέτοιες διαφορές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πρέπει να είναι η δέκατη φορά που σε πετυχαίνω να το λες ;D

 

Η επανάληψη της αλήθειας δεν έβλαψε ποτέ και κανέναν ;D

 

Μία φορά μόνο έχω δει γνήσιο stradivarius (προσφορά του "φιλότεχνου" και καθόλου ψωνισμένου νεόπλουτου abramovits), να παίζει playback στα χέρια ενός διάσημου ρώσσου παίχτη που συνόδευε τα διπλά axel του γιεβγένι πλιούτσενκα και έναν ρώσσο ξεφτιλισμένο τραγουδιστή σε μια eurovision πριν μερικά χρόνια. Μάλλον όλα αυτά τα φοβερά και απίστευτα όργανα, τα έχουν κλεισμένα σε προθήκες ή εργαστήρια και μελετάνε τα ξύλα και τα λούστρα τους ενώ τα αριστουργήματα της κλασσικής (και όχι μόνο) μουσικής παίζονται και ηχογραφούνται με ρέπλικες και βιομηχανοποιημένα κουπιά.Βολεύομαι με τα προιόντα των Μεξικανών εργατών λοιπόν αφού ο Anderson χρεώνει έντερα και ο μαστρο-Γιακουμής φτιάχνει μόνο ακουστικές και τζουράδες;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεει ο ερμος αλλα ποιος τον ακουει

καλά κάνει γιατί έχουμε και καινούργιους που έρχονται ;)

 

...και δεν κάνουν και search ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω Marathon ότι το πόσες κιθάρες έχω θα έπρεπε κανονικά να απευθύνεται  σε  άλλο μίτο, έναν που λέει «πόσα όργανα έχετε» ή κάτι τέτοιο.  Συγγνώμη, αλλά είμαι νέος στο φόρουμ και προσπαθώ (ή τουλάχιστον έως τώρα) να μην βγω εκτός θέματος.

 

Όπως και να ΄χει, παρότι προσωπικά δεν βλέπω τη σύνδεση με το topic,

Έχει σύνδεση...γιατί όπως λές είσαι καινούργιος και πρέπει να καταλάβουμε και λίγα πράγματα για σένα...πχ έχεις επαφή με ηλεκτρικά όργανα? Έχεις σχέση με οργανοποιεία? Γιατί άραγε μπλέκεις τα ηλεκτρικά με τα ακουστικά όργανα?

 

Αλλά το δικό μου κριτήριο επιλογής δεν εισφέρει στη συγκεκριμένη συζήτηση, διότι τα τελευταία χρόνια, όταν αγοράζω,  αγοράζω με γνώμονα την αυθεντικότητα και συλλεκτικότητα του οργάνου πρώτιστα,

Βεβαίως και έχει ενδιαφέρον το προσωπικό σου κριτήριο (όλοι άλλωστε το προσωπικό μας κριτήριο καταγράφουμε) όταν ειδικά έχεις μία γραφή που βοηθά και συνεισφέρει στον διάλογο. Βέβαια τα κριτήρια αγοράς σου δεν έχουν άμεση σχέση με τα ξύλα από ότι βλέπω ;)

 

αγοράζω με γνώμονα την αυθεντικότητα και συλλεκτικότητα του οργάνου πρώτιστα, ο δε ήχος, τουλάχιστον, σε τέτοιου επιπέδου όργανα τεκμαίρεται ότι είναι όπως πρέπει να είναι (και σχεδόν πάντοτε είναι).

τεκμαίρεται...μάλιστα ;D Είσαι απόλυτα σαφής

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονος σου το ειπες. ;)

 

Δείξε μου λίγο φως στο βάθος του τούνελ, πες "ΝΑΙ ΤΟ ASH ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΛΑΜΠΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ALDER" να νιώσω ότι υπάρχει μια ψευδαίσθηση σταθερότητας στα κριτήρια επιλογής ξύλου.....

 

Είναι σαφές ότι ξεχωρίζεις το βάρος σαν βασικό παράγοντα αφού το υποστήριξες και "βιβλιογραφικά" σε προηγούμενο post  ;)

 

Είναι και κάτι που δοκιμάζεται, αν βρεθεί κανείς σε μαγαζί-τέρας όπου μπορείς να βρεις πολλές κιθάρες της ίδιας σειράς, παίρνοντας την ελαφρύτερη και την βαρύτερη. Ειδικά αν είναι καινούρια μοντέλα, είναι πολύ πιθανό να βγήκαν από το εργοστάσιο σχεδόν ταυτόχρονα, οπότε και οι χορδές τους θα είναι σε σχετικά παρόμοια κατάσταση.

 

Όταν κατέβω Πάτρα θα το επιχειρήσω.... ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείξε μου λίγο φως στο βάθος του τούνελ, πες "ΝΑΙ ΤΟ ASH ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΛΑΜΠΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ALDER" να νιώσω ότι υπάρχει μια ψευδαίσθηση σταθερότητας στα κριτήρια επιλογής ξύλου.....

μα τι παραπάνω θέλεις να σου πεί. Εδώ ένας αποδεδειγμένα καλός μάστορας ο Yann, προς τιμήν του παραδέχεται αυτό

-Ομως ναι,ενα alder με ενα μαονι ή και αλλα ειδη,μπορει να εχουν την ιδια συχνοτικη αποκριση,με ιδια,ή ΚΑΙ με διαφορα στη μαζα.

Αυτο οφειλεται σε αλλους παραγοντες,οπως ελαια,αλκαλικα και μεταλλα που περιεχουν τα ξυλα εκτος την ιδια τους (τη..."ζωντανη"!) σαρκα...

http://www.noiz.gr/index.php?topic=179223.70

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείξε μου λίγο φως στο βάθος του τούνελ, πες "ΝΑΙ ΤΟ ASH ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΛΑΜΠΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ALDER" να νιώσω ότι υπάρχει μια ψευδαίσθηση σταθερότητας στα κριτήρια επιλογής ξύλου.....

 

ΠΟΙΟ ash & ΠΟΙΟ alder..? αφου υπαρχουν απο 20 ειδη απο το καθενα... ;D ;D (εγω παντως ειχα μια tele του 63 που ειχε και απο τα δυο.. ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΙΟ ash & ΠΟΙΟ alder..? αφου υπαρχουν απο 20 ειδη απο το καθενα... ;D ;D (εγω παντως ειχα μια tele του 63 που ειχε και απο τα δυο.. ;D ;D)

Δηλαδή αν ήταν στη μέση η ένωση, οι 3 χορδές θα ήταν mellow και οι άλλες 3 bright ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου