Προς το περιεχόμενο

Μαμά, πότε η κιθάρα είναι... ''κουπί''?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ναι ρε συ να σκεφτεις την ειχα παρει $700 το 1984 και την πουλησα $10.000 το 1996.... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ να σκεφτεις την ειχα παρει $700 το 1984 και την πουλησα $10.000 το 1996.... ;D ;D

Πάντα θα υπάρχει ένας πιό Κώτσος από εσένα... ;) που θα καταλαβαίνει τα καλά κσύλα :-*

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα τι παραπάνω θέλεις να σου πεί.

 

ΠΟΙΟ ash & ΠΟΙΟ alder..? αφου υπαρχουν απο 20 ειδη απο το καθενα... ;D ;D

 

Εντάξει, προφανώς αστειευόμουνα :)

 

Συνηθίζει πάντως η πλειοψηφία των κιθαριστών που υποτίθεται "ψάχνει" τον ήχο τους, να αραδιάζει τέτοιους μύθους με ύφος δέκα καρδιναλίων... Ουκ ολίγες φορές έχω ακούσει ότι οι παλιές silverburst les paul ακούγονται καλύτερα λόγω της... μπογιάς που χρησιμοποιούταν τότε... Κρίμα που είναι discontinued επειδή κιτρίνιζε με τον καιρό, είχε τόσο καλό "ήχο".....

 

Επιστρέφοντας, σύμφωνα με τα λεγόμενα του yann, συμβάλλουν και άλλοι παράγοντες πέρα από την μάζα.

 

Θα μπορούσαμε να πούμε λοιπόν ότι ανάμεσα σε δύο ξύλα ίδιου βάρους, το ένα από τα δύο μπορεί να είναι πιο resonant από το άλλο ακριβώς για τους λόγους που αναφέρει ο yann;

 

Χωρίς αυτό να καταρρίπτει ότι τα ελαφριά κατά βάση θα είναι πιο resonant.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσαμε να πούμε λοιπόν ότι ανάμεσα σε δύο ξύλα ίδιου βάρους, το ένα από τα δύο μπορεί να είναι πιο resonant από το άλλο ακριβώς για τους λόγους που αναφέρει ο yann;

 

Ξερω και εγω??Παντως ελαφρια κιθαρα που να μην ειναι resonant και βαρια κιθαρα που να ειναι...δεν μου εχει τυχει ακομα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστρέφοντας, σύμφωνα με τα λεγόμενα του yann, συμβάλλουν και άλλοι παράγοντες πέρα από την μάζα.

Θα μπορούσαμε να πούμε λοιπόν ότι ανάμεσα σε δύο ξύλα ίδιου βάρους, το ένα από τα δύο μπορεί να είναι πιο resonant από το άλλο ακριβώς για τους λόγους που αναφέρει ο yann;

Η δικιά μου η απορία είναι εάν αυτοί οι παράγοντες γίνεται να συμβάλουν αρνητικά...(μέχρι τώρα οι urban legends λένε για το mojo των παλιών ξύλων και οργάνων)...και ένα όργανο που σήμερα παίζει καλά...σε 1 χρόνο να σέρνεται γιατί τα εσωτερικά μέταλα την άκουσαν ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σκληρότητα του υλικού δεν παίζει ρόλο? Ας φύγουμε για λίγο από τα ξύλα, μια κιθάρα

φτιαγμένη από ανθρακονήματα, δηλαδή πανάλαφρη αλλά σκληρότερη απο ατσάλι, δεν θα

έχει τρομερό sustain αντί για resonance?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σκληρότητα του υλικού δεν παίζει ρόλο? Ας φύγουμε για λίγο από τα ξύλα, μια κιθάρα

φτιαγμένη από ανθρακονήματα, δηλαδή πανάλαφρη αλλά σκληρότερη απο ατσάλι, δεν θα

έχει τρομερό sustain αντί για resonance?

Παίζει ρόλο...η fiber που και κούφια είναι και γραφίτη έχει, έχει Gibsonικό sustain όντας bolt on.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά να αναφέρω για λόγους ενημέρωσης και μόνο, οτι απο αρκετές συζητήσεις που έχω κάνει κατ' ιδίαν με μέλη του νοιζ (αλλά και μουσικούς που δεν είναι μέλη και απλά διαβάζουν το νοιζ) , έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι υπάρχουν πολλοί οι οποίοι είναι της άποψης οτι τα ξύλα παίζουν αρκετά σημαντικό ρόλο σε μία ηλεκτρική κιθάρα, γνωρίζοντας όμως το "κλίμα" που επικρατεί εδώ όταν προκύπτει μιά τέτοια συζήτηση, δεν θέλουν να συμμετέχουν καν. (κάποιοι μάλιστα δεν θέλουν να συμμετέχουν καν στο φόρουμ, πράγμα που βρίσκω υπερβολικό...)

 

Είμαι κι εγώ ένας απο αυτούς, απλά εγώ συμμετέχω πού και πού!.. :D ;D ;D

 

Όλα τα ηλεκτρικά όργανα τα δοκιμάζω unplugged, δεν έχω κάτσει (κι ούτε θα κάτσω) να αναλύσω (στον εαυτό μου πρωτίστως) το γιατί.

(Όταν πχ έπαιξα για πρώτη φορά unplugged στο σπίτι μου την prs που περιγράφω εδώ.. http://www.noiz.gr/index.php?topic=182751.0 ..ήξερα πριν καν την βάλω στον ενισχυτή ότι μάλλον δεν θα "μου κάνει" και δεν θα την αγοράσω, όπως και έγινε τελικά.)

 

Τώρα, αν κάποιος έρθει και μου πει..."μεγάλε δεν ακούς τίποτα, η ιδέα σου είναι", πάλι δεν πρόκειται ν'αλλάξει κάτι σε αυτό που πιστεύω, αφού θα προτιμήσω να εμπιστευτώ το δικό μου αισθητήριο (αν ήμουν χθεσινός ίσως να μην το εμπιστευόμουν) απο τη γνώμη κάποιου που γνώρισα σε ένα μουσικό φόρουμ.

 

Το ίδιο βέβαια ισχύει και γι'αυτόν που πιστεύει τα αντίθετα.

 

Με λίγα λόγια...

Ένα τέτοιο θέμα, το οποίο στην ουσία αφορά το τί και πως ακούει ο καθένας μας δεν μπορεί ποτέ να μπει στα "απαντημένα" ενός φόρουμ.

Υπάρχει η απάντηση του καθενός, απόλυτη απάντηση όμως δεν υπάρχει...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα, αν κάποιος έρθει και μου πει..."μεγάλε δεν ακούς τίποτα, η ιδέα σου είναι", πάλι δεν πρόκειται ν'αλλάξει κάτι σε αυτό που πιστεύω, αφού θα προτιμήσω να εμπιστευτώ το δικό μου αισθητήριο (αν ήμουν χθεσινός ίσως να μην το εμπιστευόμουν) απο τη γνώμη κάποιου που γνώρισα σε ένα μουσικό φόρουμ.

Eμείς πάντως σε αγαπάμε...έτσι όπως είσαι.... ;D Οι άλλοι που δεν συμμετέχουν, μην σώσουν ποτέ! 8)

Πάρε και μία "εκρηκτική" κιθάρα που είμαι σίγουρος ότι θα σου άρεσε ;)

 

amp3.jpg

 

DSC00005.jpg

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου