Προς το περιεχόμενο

Μαμά, πότε η κιθάρα είναι... ''κουπί''?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικα ειχα την τυχη να συνομιλησω στο Messe, με εναν απο τους κατασκευαστες κιθαρων στην Santa Cruz ο οποιος παλαιοτερα δουλευε για λογαριασμο της Gibson στο CS.

Ετυχε να κανουμε μια κουβεντα, οπου αν ο ιδιος ανθρωπος διαβαζε "συμπερασματα" εδω, θα γελαγε τουλαχιστον και δευτερον αν ελεγε αυτα που ξερει και πως δουλευει-κατασκευαζει, χωρις να αναφερει ιδιοτητα, θα αντιμετωπιζοταν ως παραφρων...

 

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ να μάθω τι σου είπε ο κατασκευαστής μιας και δεν είχα ποτέ την ευκαιρία ναμιλήσω με κάποιον τόσο έμπειρο στο χώρο.

 

Αν θεωρείται off-topic ή αν ανησυχείς για το πιθανό επερχόμενο flaming ή την αμφισβήτηση των λεγόμενών του μέσω των λεγόμενων σου, μπορείς να μου στείλεις και pm  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Με τον τροπο που απαντας μου δινεις την εντυπωση ανθρωπου ο οποιος εχει απλα γνωση περι φυσικης...

Περαιτερω ομως και ειλικρινα χωρις καμια εμπαθεια, χωρις να εχει πιασει ουτε κατσαβιδι σε κιθαρα...

 

Απαντώντας λοιπόν και στον OP και στις ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις του Vkbob είναι (σχεδόν) γουρούνι στο σακί οποιαδήποτε αγορά ή κατασκευή κιθάρας,

Εαν ισχυε αυτο για την κατασκευη, πιστεψε με αυτη τη στιγμη δε θα υπηρχαν Ibanez, Fender, Gibson, PRS, Tokai, βαλε οποιο ονομα θες...

Με την λογικη που δεν θα υπηρχε και η FIAT, εαν η κατασκευη των μοντελων της ηταν εξ' αρχης τυχαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

;D ;D ;D

 

 

 

η πυκνότητα του τσιμέντου επηρεάζει τον ήχο? Αν είχε μπράτσο απο Les Paul θα είχε περισσότερο όγκο?

 

ξεκίνισα να ακούω το βίντεο χωρίς να βλέπω και ετοιμάστηκα να πώ οτι... ναι, αυτή η κιθάρα είναι κουπί... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετοιμάστηκα να πώ οτι... ναι, αυτή η κιθάρα είναι κουπί... :P

εγώ πάλι, είδα και ένα παίκτη κουπί...ξέρεις πόσα πολλά κουπιά έχουν πουλήσει καλοί demo-παίκτες? ;) ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ισχυε αυτο για την κατασκευη, πιστεψε με αυτη τη στιγμη δε θα υπηρχαν Ibanez, Fender, Gibson, PRS, Tokai, βαλε οποιο ονομα θες...

Με την λογικη που δεν θα υπηρχε και η FIAT, εαν η κατασκευη των μοντελων της ηταν εξ' αρχης τυχαια...

 

Πέρα απο κάθε τεχνική ανάλυση αξίζει να δούμε οτι μια σειρά ΚΑΙ από τυχαίες παραμέτρους διαμορφώνει το αποτέλεσμα' date=' το οποίο [b']στη λεπτολογία που το συζητάμε[/b] δεν μπορεί να είναι από πριν προβλέψιμο.

 

Οι παράμετροι που συνεισφέρουν καταλυτικά και μονοσήμαντα είναι συγκεκριμένες, μετρημένες και αποδείξιμες. Ιδιότητες χορδής (υλικό, μήκος, πάχος,τρόπος στήριξης στα άκρα της) και ιδιότητες μαγνήτη. Αυτά καθορίζουν το γενικό ηχητικό χαρακτήρα στις διαφορετικού τύπου ηλεκτρικές κιθάρες και όλα τα υπόλοιπα (που αξίζει κάποιος να λεπτολογήσει imho) είναι που κάνουν το κάθε όργανο του ίδιου τύπου μοναδικό σε σχέση με το επόμενο της ίδιας σειράς παραγωγής.

 

Συγκεκριμένα στις μάρκες που ανέφερες παρότι χρησιμοποιούνται σε διάφορα μοντέλα "ίδιοι" τύποι ξύλων (άντε βρες ίδια κομμάτια ξύλο, αλλά τα είπαμε αυτά), είναι εύκολα παρατηρήσιμο (με ένα χάρακα και ένα πολύμετρο) οτι έχουν διαφορετικό μήκος σκάλας, διαφορετικό τρόπο στήριξης στη γέφυρα και διαφορετικό τύπο μαγνητών. Παρόλαυτα μιλάμε για Gibson μαόνι έναντι Fender alder. Ε ας μιλήσουμε, αλλά όχι αγνοώντας τα παραπάνω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Impossible Guitar: Concrete Block & Piezo

Εγω εχω σκοπο να φτιαξω σωμα concrete αλλα με μαγνητες, control cavity κτλ. να φαινεται σαν κανονικη κιθαρα και οχι σαν block. Υπομονη και θα δουμε αν ειναι κουπι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω σκοπο να φτιαξω σωμα concrete αλλα με μαγνητες, control cavity κτλ. να φαινεται σαν κανονικη κιθαρα και οχι σαν block. Υπομονη και θα δουμε αν ειναι κουπι :)

Aπλά, όταν την τελειώσεις μην ανεβάσεις φωτογραφία αλλά μόνο κλιπς...θα εκπλαγείς με το τί (δεν) θα ακούσει ο καθένας. Μιλάω εκ πείρας, το έχω κάνει παλιά το τέστ εδώ μέσα. ;)

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλά να παρατηρήσουμε ότι στο βίντεο που παρέθεσα το piezo μαγνητάκι λαμβάνει στην ουσία τη δόνηση του καβαλάρη που προέρχεται από την ταλάντωση των χορδών και όχι την ταλάντωση των χορδών καθε αυτή.Και όντως ακούγεται κουπί γιατί χάνει και το ηχόχρωμα από τη δόνηση του σώματος (το οποίο δεν υπάρχει) η οποία είναι σχεδόν στο μηδέν,τσιμέντο γαρ ;)

 

Το τσιμεντοκίθαρο του EG θα λαμβάνει την ταλάντωση των χορδών επειδή θα χρησιμοποιεί μαγνήτες ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ κιθάρας.(την οποία την επηρρεάζουν το υλικό και μέγεθος των τάστων,το είδος και υλικό της γέφυρας,το scaling,το υλικό του nut και αν κάποιο ξύλο επηρρεάζει και αυτό το αποτέλεσμα μάλλον θα είναι το ξύλο της ταστιέρας)

 

Γι αυτό και γω λέω από δω και περα να προτιμώ κιθάρες με basswood ή ελαφρύ alder γιατί το κόστος επεξεργασίας τους (ειδικά του πρώτου) είναι μικρότερο σε σχέση με τα άλλα ξύλα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν θα βρεθεί ένας χριστιανός να κάνει μεταπτυχιακό μελετώντας με επιστημονική μεθοδολογία τον βαθμό επίδρασης του ξύλου σε ηλεκτρικά όργανα...    Φοιτητές του noiz, τί περιμένετε;  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν θα βρεθεί ένας χριστιανός

 

Άμα είναι...σαμάνος σε πειράζει? ;D ;D

 

Αυτό που θέλουμε να εξηγήσουμε είναι ότι στα ηλεκρικά όργανα δεν ισχύει (τόσο όσο μας θέλουν νας μας κάνουν να πιστεύουμε) ότι πχ το alder έχει περισσότερα πρίμα και χαλαρά μπάσα ενώ το basswood σφιχτά μπάσα και πιο ομαλά πρίμα.Δηλαδή αυτό περί tonewoods είναι...ειναι...ένα μάτσο...παπακίες...Με πιάνς?? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου