Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σχετικά με Musescore ή Finalle και ορολογία..


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Αυτό τον καιρό μου ανατέθηκε η κριτική επιμέλεια μερικών κειμένων παλαιάς ευρωπαϊκής μουσικής, κυρίως της εποχής του Μπαρόκ.

 

Δουλεύω προς το παρόν με το Musescore αλλά έχω πρόσβαση και σε Finalle.

 

Αυτό που θα χρειαστώ σίγουρα αργότερα, είναι το εξής: Συνήθως στις κριτικές εκδόσεις, υπάρχει ένα μικρό πενταγραμμάκι, πριν την αρχή του κομματιού, όπου αναφέρεται το κλειδί, ο οπλισμός, το μέτρο και η 1η νότα της (πιο) "αυθεντικής" πηγής, σε περίπτωση που ο επιμελητής αλλάξει κάτι για να είναι πιο ευανάγνωστο.

 

 

Η ερώτηση μου είναι οι εξής 3...

 

Α) Ποια είναι η ορολογία που χρησιμοποιούμε για αυτό το πενταγραμμάκι? Αχνά θυμάμαι να το αποκαλούν κάπως σαν "κιαβέτι" (πληθ.)

 

Β) Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να το κάνει στο Musescore, κι ας μην ξέρει πως το λένε?

 

Γ) Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να το κάνει στο Finalle, κι ας μην ξέρει πως το λένε? Τουλάχιστον πως το αναφέρει το συγκεκριμένο πρόγραμμα?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κάποιο τέτοιο βιβλίο εδώ στο σπιτι, και επειδή δε θυμάμαι πως λέγεται, δε μπορώ να αναζητήσω και κάποια εικόνα στο ίντερνετ.

 

Και ευχαριστώ πολύ για την προσφορά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου