Προς το περιεχόμενο

Μαμά, πότε η κιθάρα είναι... ''κουπί''?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και για να είμαι και απόλυτα ειλικρινής μαζί σου....όσο και εάν προσπάθησα, δεν κατάφερα να ξεχωρίσω την αρσενική από τη θηλυκιά μύγα από τον ήχο τους... ;D ;D

Αντιθέτως, τό πόση επίδραση έχουν τα χρώματα, οι μυρωδιές και η διάθεση στην ακοή μας το έχω διδαχθεί εδώ και πολλά χρόνια ;)

Για πες λοιπόν...

Οι χρυσόμυγες (ανεξαρτήτως φύλου, αφού σου είναι δύσκολο)...δεν ακούγονται κάπως σαν goldtop 57άρες vos...επειδή είναι χρυσές?  ;D

 

 

Και επειδή πιάσαμε τη κουβέντα...τι εννοείς σύ ειδικά κουπιά?

Σαν κατασκευή, σαν αίσθηση στο πιάσιμο, σαν ήχο...όλα μαζί....κουπί σε σχέση με την τιμή της?

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση εννοούσα τον ήχο.

Οι κιθάρες ήταν μιά χαρά σεταρισμένες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για πες λοιπόν...

Οι χρυσόμυγες (ανεξαρτήτως φύλου, αφού σου είναι δύσκολο)...δεν ακούγονται κάπως σαν goldtop 57άρες vos...επειδή είναι χρυσές?  ;D

Είδες που τελικά συμφωνούμε? ;) ;D

 

Πές μου ότι ξεχωρίζεις και τις χρυσόμυγες...να τρελλαθώ τελείως!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην συγκεκριμένη περίπτωση εννοούσα τον ήχο.

 

 

ναι ρε αρχηγε μου αλλα εκει παλι μπαινει το ζητημα του ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ γουστου...εχω εναν φιλο που απο ολες τις κιθαρες που εχω φτιαξει ..του αρεσε η ...πιο μαπα...(100 κιλα με κατι μαγνητες πιο καυτους και απο την Παμελα Αντερσον... ;D)  ;D..φυσικο ειναι αφου..κουρδιζει με το distortion ανοικτο... ;D....

 

.

Οι κιθάρες ήταν μιά χαρά σεταρισμένες.

 

επιμενω το σετ απ δεν ειναι ΠΟΤΕ ιδιο,αρκει ενα..σελλακι να ειναι πιο ψηλα απο το αλλο και η διαφορα στον ηχο ειναι μεγαλη.

 

Μπορω να σου δωσω 2 Tele με το ιδιο ακριβως action ,relief & intonation αλλα με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ γωνια μπρατσου και διαφορετικο break down στα saddles,η διαφορα θα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ και στον ηχο και στο feel.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε αρχηγε μου αλλα εκει παλι μπαινει το ζητημα του ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ γουστου...εχω εναν φιλο που απο ολες τις κιθαρες που εχω φτιαξει ..του αρεσε η ...πιο μαπα...(100 κιλα με κατι μαγνητες πιο καυτους και απο την Παμελα Αντερσον... ;D)  ;D..φυσικο ειναι αφου..κουρδιζει με το distortion ανοικτο... ;D....

 

Αφού κουρδίζει κιόλας, πάλι καλά ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να σου δωσω 2 Tele...

 

Πότε να περάσω??  ;D ;D

 

 

Δεν μιλάω για σύγκριση δύο διαφορετικών κομματιών ίδιου μοντέλου εδώ.

 

Απλά διαβάζοντας στον τίτλο την λέξη "κουπί" προσπάθησα να θυμηθώ με ποιές κιθάρες είχα παίξει τελευταία οι οποίες για κάποιο λόγο απογοήτευσαν τ'αυτιά μου.

 

Θυμήθηκα λοιπόν συγκεκριμένα , μιά τέλε και ένα jazz box.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχει δίκιο ο SF για το σετάρισμα.

 

Πρόσφατα σέταρα μια strat, που τα καντίνια ακουγόντουσαν αδύναμα. Με ένα σήκωμα στην κάτω βίδα των μαγνητών της τάξεως ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΧΙΛΙΟΣΤΟΥ  ;D (άντε δυο χιλιοστά  ;D ) η κιθάρα έγινε ΜΠΟΜΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχει δίκιο ο SF για το σετάρισμα.

τα ..κσυλα πολλοί εχλέβασαν...το σετάρισμα, ουδείς!... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και για τον Marathon στα περί ψυχολογίας.

 

Η ψυχολογία είναι το Α και το Ω. Ίσως οι κιθαρίστες να μην το έχουν τόσο καταλάβει, γιατί τα πεταλάκια και οι ενισχυτές είναι αρκετά εύκολα στο χειρισμό τους.

 

Μόνο όταν πειράζεις ένα synth  ;D και μάλιστα παλαιού τύπου με μικρές οθονίτσες και κουμπιά,  ;D και ΑΚΟΥΣ το LFO που "έβαλες", μέχρι να συνειδητοποιήσεις ξαφνικά ότι πειράζεις ΛΑΘΟΣ σελίδα, και το VIBRATO που άκουγες ΚΑΘΑΡΑ δεν ήταν τίποτα άλλο παρά Η ΙΔΕΑ ΣΟΥ...  :o  :o  :o

 

 

Άπειρα τέτοια παραδείγματα, και από studio και από παντού. Εδώ θεραπεύονται άνθρωποι με placebo, στις κιθάρες θα κολλήσουμε;  ;D   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aνακεφαλαιώνοντας, όταν θέλουμε να συγκρίνουμε πως ένας παράγοντας επηρρεάζει το τελικό αποτέλεσμα, θα πρέπει ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι παράγοντες που συμμετέχουν να είναι σταθεροί !!!

 

πχ.  Θέλω να δω την επίδραση της ποσότητας του καφέ στον φραπέ...

 

Ωραία λοιπόν !! Παίρνω δύο ολόιδια ποτήρια, τους βάζω την ίδια ποσότητα νερού, την ίδια ποσότητα ζάχαρης, την ίδια ποσότητα γάλατος και στον πρώτο βάζω 1 κουταλιά καφέ, στον δεύτερο 2 κουταλιές καφέ... ;)  Μετά μπορώ να αρχίσω να βγάζω βάσιμα συμπεράσματα...

 

Επομένως, όταν από την αρχή ο φίλος λέει, ρε παιδιά παίζω μια συγκεκριμένη κιθάρα, έστω μια LP Standard , και φοβάμαι ότι αν παραγγείλω μια άλλη LP Standard μπορεί να είναι διαφορετική ...... είναι τραγικό να λέμε ξανά ότι παίζει ρόλο ο παίχτης, τα χέρια, ο ενισχυτής κλπ κλπ ... Πολύ απλά, για τον λόγο ότι θα έπαιζε και την δεύτερη κιθάρα ο ίδιος, στον ίδιο ενισχυτή.... :o :o

 

Θεωρητικά οποιοδήποτε υλικό (ξύλα, σύρματα, βίδες κλπ κλπ ) παρουσιάζει inconsistency.. Απλά όσο αυστηρότερος και συστηματικότερος είναι ο έλεγχος ποιότητας, τόσο μικρότερες και λιγότερο αντιληπτές είναι οι διακυμάνσεις .

 

Θυμάμαι ότι όταν αγόρασα την strat μου, παίζαμε με 3 ολόιδιες κιθάρες, με μεγάλη όμως διαφορά στο πόσο twangy ακούγονταν... Δεν σημαίνει ότι κάποια ήταν καλύτερη από την άλλη. Εδώ μπαίνει και το θέμα του γούστου.

 

Πάντως, ομολογώ ότι από ένα σημείο και μετά δεν καταλαβαίνω διαφορές. Δεν μπορώ να ακούσω διαφορές στον ήχο επειδή έβαλα πχ Toshiba μπαταρία στο πετάλι μου και όχι SONY. Νομίζω ότι ο Eric Johnson μπορεί πάντως, για αυτό και είναι αυτό που είναι εξάλλου...

 

Γενικά, δεν μπορώ να δεχτώ, ειδικά σε ακριβά όργανα το ότι δεν παίζουν! Είναι υπερβολή..

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου