Προς το περιεχόμενο

Μαμά, πότε η κιθάρα είναι... ''κουπί''?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για καθε στρωση βερνικι. ειναι υπερβολικο.τι σχεση εχουν οι 10 μερες που λεγαμε τοτε για ολοκληρη κατασκευη κιθαρας με αυτη την περιπτωση ???μονο που εγω το συνεχιζω και θα το συνεχισω ως hobby. Αυτος ο ανθρωπος πουλαει. εχει μεγαλη διαφορα αυτο. εχω μια κιθαρα που κοντευει να κλεισει χρονο στο βαψιμο. δεν σημαινει οτι χρειαζεται τοσο, αλλα δεν με πιεζει κατι να την τελειωσω. δουλευω ταυτοχρονα project απλα γιατι ετσι με ευχαριστει. αν δουλευα επαγγελματικα σιγουρα θα επρεπε να αλλαξω νοοτροπια. Αυτος ειναι επαγγελματιας, αρα τον αφορα το ΚΕΡΔΟΣ. επειδη ειναι παμπλουτος τοτε γιατι δεν το κανει και αυτος για την πλακα του, να χαρισει και μερικα οργανακια να μεινουν και καποιοι ευχαριστημενοι? για εμενα οποιος κανει κατι επαγγελματικα σιγουρα ενδιαφερεται και για το κερδος.

 

Νομιζω δεν εχει νοημα να το πλατυασουμε με τον Vigier γιατι ειμαστε ηδη off topic. :)

 

Απλα ηθελα να σου πω πιο πανω, οτι ο καθενας εχει τις δικες του αποψεις  για το πως ειναι καλυτερο να κατασκευαζει τα οργανα του.

 

Ο Vigier πιστευει λοιπον οτι πολλες στρωσεις με ενα διαστημα μεταξυ αυτων 30 μερες, ειναι καλυτερο. Δεν λεω αν το βρισκω σωστο η λαθος, υπερβολικο η οχι, αυτη ειναι η αποψη του και οχι η δικη μου.

 

Ξεκινησε την κατασκευη οργανων ως χομπυ μη εχοντας βιοποριστικο προβλημα, και επειδη τα οργανα ετυχαν ευρειας αποδοχης λογω των καινοτομιων του, το εκανε επιχειρηση. Νομιζω οτι κι εγω στη θεση του το ιδιο θα εκανα.

 

Ακομα κι οταν ηταν καθιερωμενος ως κατασκευαστης στην παγκοσμια αγορα,απ'οτι μου εχουν πει, δωριζε καποιες κιθαρες.

 

Δυστυχως δεν δωρισε καποια και σε μενα :), εγω πηγα και τις αγορασα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αφιερωμενο σε οσους ειναι...κσυλαδες... :) ;D

 

http://www.tdpri.com/forum/tele-home-depot/145299-1956-telecaster-build.html

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφιερωμενο σε οσους ειναι...κσυλαδες.

Ο τυπος κανει καλη δουλεια αλλα σε μερικα σημεια γινεται κουραστικος.

Απλα ηθελα να σου πω πιο πανω, οτι ο καθενας εχει τις δικες του αποψεις  για το πως ειναι καλυτερο να κατασκευαζει τα οργανα του.

Συμφωνω μαζι σου και για αυτο το λογο βρισκομαι και εγω σε αυτο το forum. δεν εχω βρει ακομα την αληθεια γι'αυτο και την ψαχνω. προσπαθω να γινω καλυτερος στο hobby μου. δεν εχω την δυνατοτητα να δοκιμασω σε μαγαζι ολες τις κιθαρες και μεσα σε 5 λεπτα να καταλαβω τι εχει να μου δωσει η καθεμια, αρα πρεπει να φτιαξω αρκετες για να δω διαφορες. εκει πηγαινε και η ερωτηση για την τελε με μαονι. αν δεν επαιρνα απαντηση θα αναγκαζομουν να την φτιαξω.μερικες συζητησεις μπορει να φαινονται βαρετες σε μερικους, καποιοι αλλοι ομως κερδιζουν. παντως η κιθαρα απο μπετο ξεκινησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω διαβασει ολοκληρο το thread αλλα θα πω ενα περιστατικο που εγινε στον scott henderson και το ξερω απο κοινο μας φιλο.

ζητησε απο τον suhr να του φτιαξει μια ολοιδια κιθαρα με μια που ειχε ηδη(τα παντα ομως ιδια απο set up,ιδιο βαρους ξυλόυ,μεχρι υψος χορδων,αποσταση απο μαγνητες κτλ),και αφου ο suhr του την εκανε,ο ιδιος ο henderson του ειπε οτι δεν ειχε καμια μα καμια σχεση με την πρωτη..ισως ηταν και ψυχολογικο αλλα την δοκιμαζε επι μερες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω μαζι σου και για αυτο το λογο βρισκομαι και εγω σε αυτο το forum. δεν εχω βρει ακομα την αληθεια γι'αυτο και την ψαχνω. προσπαθω να γινω καλυτερος στο hobby μου. δεν εχω την δυνατοτητα να δοκιμασω σε μαγαζι ολες τις κιθαρες και μεσα σε 5 λεπτα να καταλαβω τι εχει να μου δωσει η καθεμια, αρα πρεπει να φτιαξω αρκετες για να δω διαφορες. εκει πηγαινε και η ερωτηση για την τελε με μαονι. αν δεν επαιρνα απαντηση θα αναγκαζομουν να την φτιαξω.μερικες συζητησεις μπορει να φαινονται βαρετες σε μερικους, καποιοι αλλοι ομως κερδιζουν. παντως η κιθαρα απο μπετο ξεκινησε.

 

Πιστευω οτι αν αγαπας αυτο που κανεις και ασχολεισαι με παθος, με τον καιρο και μεσα απο

 

επιτυχημενες αλλα και αποτυχημενες προσπαθειες θα σου αποκαλυφθουν ολα τα μυστικα

 

και οι αληθειες που θα ταιριαζουν στη δικη σου ιδιοσυγκρασια, και το τροπο που

 

προσεγγιζεις την κατασκευη.

 

 

Η κατασκευη ενος οργανου εξασκει πανω μου απο παλια, μεγαλη γοητεια.

 

Και παρολο που μεχρι στιγμης εχω καταληξει οτι  μου ταιριαζει ο ηχος απο ξυλινα οργανα,

 

εξασκειται ακομη μεγαλυτερη γοητεια, οταν προκειται για κατασκευη με εναλλακτικα υλικα

 

και μεθοδους που το αποτελεσμα φανταζει ακομα πιο μυστηριωδες και αβεβαιο.

 

 

"Ψηνω" εδω και αρκετο καιρο ενα φιλο που ασχολειται επαγγελματικα με την κατεργασια

 

μαρμαρου, να μου φτιαξει ενα σωμα strat.

 

Νομιζω -αν τελικα μου το φτιαξεi-, οτι η κιθαρα που θα φτιαξω θα ειναι τραγικη αποτυχια ;D

 

But who cares?

 

Σου ευχομαι εμπνευση και καλη τυχη.

 

( sorry Lord Goumis για το off topic)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ψηνω" εδω και αρκετο καιρο ενα φιλο που ασχολειται επαγγελματικα με την κατεργασια

μαρμαρου, να μου φτιαξει ενα σωμα strat.

Τώρα...τον στεναχώρησες τον Bob τον μάστορα...θα σε βάλει και σένα στη black list

Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι όλη τη ζημιά την κάνουν τα ρημάδια τα βερνίκια. Οπότε συνιστώ ανεπιφύλακτα στο τυχόν επόμενό σου project σώματος από τσιμέντο, μην –επαναλαμβάνω : ΜΗΝ- το σοβατίσεις. Άστο έτσι, δεν παθαίνει τίποτε και μην ακούς τί λένε.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο τυχόν επόμενό σου project σώματος από τσιμέντο, μην –επαναλαμβάνω : ΜΗΝ- το σοβατίσεις. Άστο έτσι, δεν παθαίνει τίποτε και μην ακούς τί λένε.

οχι επιχρισμα, θα βαλω κελυφος 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να επαναφέρω το θέμα ον τοπικ, και μιας και αναφέρθηκε ο αρχηγός o Carl, να πώς αποφέυγει την κωπηλασία  :D

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια κιθαρα θεωρω εγω κουπι:

 

-Αυτη που δεν εχει οσο "παχος" νοτας εχουν οι αλλες παρομοιες.

-Αυτη που δεν εχει sustain.

-Αυτη που δεν εχει "σκασιμο".

-Aυτη που δεν "ακουει" στην εκφραση.

-Αυτη που εχει "dead spots".

-Αυτη που εχει "τσιγκινη" σολ οτι χορδες κι αν βαλω.

-Αυτη που δε ρυθμιζεται ποτε τελεια.

-Αυτη που παρολο που δεν εχει τα παραπανω ελαττωματα,

δεν μου αρεσει ο ηχος της οτι κι αν εχω αλλαξει πανω της....

 

-Εχει κι'αλλα,ομως αυτα ειναι αρκετα,για να απορριψω ενα "κουπι"!  ;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου