Προς το περιεχόμενο

Μαμά, πότε η κιθάρα είναι... ''κουπί''?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

(χωρις πλακα:τι ητανε? θυμαμαι μονο τον ηχο της!!)

 

εντιτ-

απο ιμπανεζακι νομιζω?

Di MArtzio για ξύρισμα....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αμ,ο αλλος...

που δε ΘΕΛΕΙ σαστεϊν σε καμμια περιπτωση...

 

εχει δικιο το παλικαρι που ειπε παραπανω οτι ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ... ::)

 

ΞΑΝΑδιαβασε λοιπον αυτα που ειπα περι sustain....(μιλησα για ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ sustain ) ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ.....τον ΑΠΑΥΤΟ ΣΟΥ ΝΑ ΧΤΥΠΑΣ κατω....το twang & το SUSTAIN ειναι δυο ΑΝΤΙΘΕΤΟΙ οροι οποτε για να εχεις το ενα πρεπει να ΘΥΣΙΑΣΕΙΣ το αλλο,αρα αυτο που ψαχνεις ειναι η ΙΣΟΡΟΠΙΑ μεταξυ τους,προσωπικα θεωρω ΗΛΙΘΙΟ να θυσιασω το twang που ειναι ενα εξαιρετικα ΔΥΣΚΟΛΟ, να βγει απο εφε και ενισχυτη (πρεπει να το ΕΧΕΙ δηλ η κιθαρα)  χαρακτηριστικο  , για χαρη  ενος χαρακτηριστικο οπως το sustain  που ειναι   ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ να βγει απο την...υπολοιπη ηλεκτρικη αλυσιδα (εφε,ενισχυτη)

 

ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΛΙ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΒΙΑΣΤΙΚΑ αυτα που εγραψα παραπανω και θα τα ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ σου ΞΑΝΑ-λεω οτι μιλαω ΜΟΝΟ (οκ? ΜΟΝΟ) για κλασσικη twangy vintage tele αντε και strat...αντε και ...ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ FENDER .  (& οχι για την κιθαρα του JERRY GARCIA  ;D ;D) μια και αυτες ΓΝΩΡΙΖΩ και απο αυτες ειχα ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ (στην κυριολεξια) ωστε να μπορεσω να τις παρατηρησω & να βρω τι κανει τις..καλες....καλες.... ;)

 

Οι αλλες κιθαρες ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ..γιατι ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ (το προσεξες αυτο?ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ μονο ;D) ειναι κατωτερες και δεν μου κανουν,κιθαρες που δεν εχουν ηχο Fender απλα δεν με απασχολουν και αφηνω τα θεματα ...ηχου & κατασκευης τους σε ΑΛΛΟΥΣ

 

Φυσικα αν καποιος θελει Tele με υπερβολικο sustain και αυτο γινεται και μαλιστα πολυ ευκολοτερα μια και τα ...κσυλα της θα ειναι και ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ.... ;D

 

Και τι θα κανεις αν ο παραγωγος σου ζητησει ενα τελικο ακορντο που θα "σβηνει" μαζι με τα πιατινια ή το decay απο τα συνθια,η να κρατησεις την τελευταια νοτα απο το σολο οσο γινεται?

 

δινεις ..150 ευρω και αγοραζεις εναν ΚΟΜΠΡΕΣΟΡΑ & ΕΝΑ DELAY (μαλλον εχεις καιρο να γραψεις σε στουντιο ε??? ;D) .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ,ο αλλος...

που δε ΘΕΛΕΙ σαστεϊν σε καμμια περιπτωση... ;D

 

Και τι θα κανεις αν ο παραγωγος σου ζητησει ενα τελικο ακορντο που θα "σβηνει" μαζι με τα πιατινια ή το decay απο τα συνθια,η να κρατησεις την τελευταια νοτα απο το σολο οσο γινεται?

 

Θα αλλαξεις κιθαρα,ή θα αλλαξει ο παραγωγος κιθαριστα? ;D ;D

Ετσι σε θελω! ;)

 

Yπάρχουν τριακόσιοι εικοσιεφτά χιλιάδες τρόποι να αποκτήσεις σουστέην, και αν παίζεις με καινούργιες χορδές (όπως οφείλεις) και σε εντάσεις σκηνής αυτό εννιά φορές στις δέκα ερχεται από μόνο του, εκτός από ειδικές περιπτώσεις όπως πχ. σκάφη για τζαζ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δινεις ..150 ευρω και αγοραζεις εναν ΚΟΜΠΡΕΣΟΡΑ & ΕΝΑ DELAY (μαλλον εχεις καιρο να γραψεις σε στουντιο ε??? ;D) .

 

Κι'ετσι χανεις την εκφραση της εκτελεσης...ολα φλατ... ;)

 

Βρε Sf,πρεπει μια μερα να καταλαβεις οτι εκτος τις τελε,

υπαρχουν και οι κιθαρες!! ;D ;D ;D

 

-Και γιατι να'χω το τελειο "twang"?Για να ακουγομαι οπως ολοι οι αρχαιοι και ολοι οι νεοι "αρχαιοκαπηλοι"? ;D

Ε,προτιμω λιγοτερο twang με περισσοτερη προσωπικοτητα! ;)

 

Yπάρχουν τριακόσιοι εικοσιεφτά χιλιάδες τρόποι να αποκτήσεις σουστέην, και αν παίζεις σε εντάσεις σκηνής αυτό εννιά φορές στις δέκα ερχεται από μόνο του, γιου νόου?

 

Μην μπερδευουμε το σουστεϊν με το οουβερτοουν... ;)

Αντερστέϊν?  ;D

 

-Το sustain το μετραμε παντα χωρις ενισχυση (με καινουριες παντα χορδες),

και στο τελευταιο ταστο,οχι με ανοιχτες χορδες ή στα πρωτα ταστα!

Εκει "δειχνει" τι ειναι κιθαρα και τι μπαγλαμαδακι...

(και το βιμπρατο προς κερδος sustain ειναι τεχνικη,αλλα οχι sustain! ;) )

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι είναι ακριβώς το overtone? Mπορείς να μου γράψεις έναν ορισμό? (Όπως ίσως καταλαβαίνεις είναι ερώτηση-παγίδα μιας και το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να γκουγκλάρεις. Η πραγματική ερώτηση είναι να μου περιγράψεις την ομοιότητά του με το σουστέην, και γιατί θα μπορούσαμε να τα μπερδέψουμε.)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι'ετσι χανεις την εκφραση της εκτελεσης...ολα φλατ.

 

παντως τοσα..χρονια μεσα στα στουντια με την τελε μου και ΧΩΡΙΣ κομπρεσσορα μια χαρα...sustain εχω οπως αλλωστε εχει και ο Danny Gatton & o Buchanan & o Κeith Richards.... ;)  αν θελω 50 δευτερολεπτα sustain το γυρναω στο...ΒΙΟΛΙ... ;D 

 

Ε,προτιμω λιγοτερο twang με περισσοτερη προσωπικοτητα!

 

ΕΣΥ προτιμας ΕΓΩ ομως οχι...γιατι σου ειναι τοσο ΔΥΣΚΟΛΟ να το αφησεις εκει το θεμα...? :)

 

Για να ακουγομαι οπως ολοι οι αρχαιοι και ολοι οι νεοι "αρχαιοκαπηλοι"?

 

σε αυτο θα μπορουσα να σου απαντησω με ενα ,εξισου ΑΔΙΚΟ,"τι να το κανω το sustain για να ακουγομαι σαν τους καγκουρες με τα σπαντεξ απο τα 80s?" ;D...αλλα δεν το κανω... ;D

 

 

σου ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ παντως οτι το sustain δεν ειναι επιθυμητο σε ΟΛΑ τα ειδη μουσικης υπαρχουν καποια μαλιστα που ουτε να το...βλέπουν δεν θελουν ...για αυτο αλλωστε υπαρχουν και οι FLATWOUND χορδες..... ;)  

 

Μην μπερδευουμε το σουστεϊν με το οουβερτοουν... Wink

Αντερστέϊν?

 

μη φοβασαι δεν τα μπερδευω.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι είναι ακριβώς το overtone? Mπορείς να μου γράψεις έναν ορισμό? (Όπως ίσως καταλαβαίνεις είναι ερώτηση-παγίδα μιας και το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να γκουγκλάρεις. Η πραγματική ερώτηση είναι να μου περιγράψεις την ομοιότητά του με το σουστέην, και γιατί θα μπορούσαμε να τα μπερδέψουμε.)

Kανενα γκουγκλαρισμα...εγω ειμαι πρακτικος οχι "κομπιουτερας"!

 

Δεν υπαρχει ομοιοτητα με το sustain...ειναι τροπος "μιμησης" του,

ειναι και η φυσικη εξελιξη της νοτας (με τις συνθηκες που προανεφερες) και μαλιστα ακουστη,οταν απο νοτα μετατρεπεται σε overtone

λογω της αναδρασης,και ο ηχος της αρχιζει να αλλαζει...

 

Στην ουσια δηλαδη,ειναι μια μιξη της νοτας και του μικροφωνισμου του μαγνητη,που κατα μηκος χρονου χανει αρμονικες.

Θα χεις προσεξει οτι οσο πιο κοντα στο ηχειο πας,τοσο πιο ευκολα ο ηχος της νοτας μετατρεπεται σε overtone,αλλα και τοσο πιο γρηγορα θα "μικροφωνισεις"...

Και για ολα φταιει η αναδραση...και εχθρος,και φιλος... ;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό που μ'αρέσει είναι ότι το κλίμα εδώ είναι πιο "φορτισμένο" απ'οτι στο άλλο περί επικαιρότητας... Μήπως πρέπει να ξανάσκεφτουμε τα απαγορευμένα θέματα στο forum ? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως τοσα..χρονια μεσα στα στουντια με την τελε μου και ΧΩΡΙΣ κομπρεσσορα μια χαρα...sustain εχω οπως αλλωστε εχει και ο Danny Gatton & o Buchanan & o Κeith Richards.... ;)  αν θελω 50 δευτερολεπτα sustain το γυρναω στο...ΒΙΟΛΙ... ;D 

 

ΕΣΥ προτιμας ΕΓΩ ομως οχι...γιατι σου ειναι τοσο ΔΥΣΚΟΛΟ να το αφησεις εκει το θεμα...? :)

 

σε αυτο θα μπορουσα να σου απαντησω με ενα ,εξισου ΑΔΙΚΟ,"τι να το κανω το sustain για να ακουγομαι σαν τους καγκουρες με τα σπαντεξ απο τα 80s?" ;D...αλλα δεν το κανω... ;D

 

 

 

σου ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ παντως οτι το sustain δεν ειναι επιθυμητο σε ΟΛΑ τα ειδη μουσικης υπαρχουν καποια μαλιστα που ουτε να το...βλέπουν δεν θελουν ...για αυτο αλλωστε υπαρχουν και οι FLATWOUND χορδες..... ;) 

 

μη φοβασαι δεν τα μπερδευω.... ;)

 

Σε οποιες μουσικες δεν χρειαζεται sustain υπαρχει η τεχνικη του "στακατο"!  ;)

Το καλυτερο ειναι να'χει τ'οργανο απ'ολα και να το χειριζομαστε καταλληλως!

 

-ΕΣΥ και ΕΓΩ,δεν ειμαστε μονοι μας,εκφραζουμε και αλλους νομιζω! ;)

 

-Οι flatwound υπαρχουν γιατι ηταν οι πρωτες που "βγηκαν"!!

(μεταλλικες εννοω)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο ειναι να'χει τ'οργανο απ'ολα και να το χειριζομαστε καταλληλως!

 

ΣΥΜΦΩΝΩ,για αυτο αλλωστε και προτιμω (αλλα και προτεινω)  το τελειο οργανο δηλ. την Telecaster... :) ...μια και παιζει τα ΠΑΝΤΑ με χαρακτηριστικη ευκολια (οπως αλλωστε και η strat) ,κατι που αλλωστε δεν χρειαζεται καν να το πω εγω αλλα η..ιστορια της μουσικης... ;)

 

Σε οποιες μουσικες δεν χρειαζεται sustain υπαρχει η τεχνικη του "στακατο"!

 

καλα δωσε στον Brent Mason την...tiger του Garcia με τους 13 humbuckers,τα... 40 κιλα της,και την neck through...ebony/wenge/bubinga/unobtaniu κατασκευη της και πες του να παιξει ....  country twang με..στακατο.... ;D

 

ΕΣΥ και ΕΓΩ,δεν ειμαστε μονοι μας,εκφραζουμε και αλλους νομιζω! Wink

 

εγω οταν μιλαω παντως ΠΑΝΤΑ μιλαω για τον εαυτο μου,μισω τις ..ομαδες και τους spokesman τους...

 

 

-Οι flatwound υπαρχουν γιατι ηταν οι πρωτες που "βγηκαν"!!

 

οχι...δευτερες βγηκαν...οι πρωτες μεταλλικες χορδες ηταν roundwound (για ακουστικες κιθαρες)...

 

αλλα αυτο δεν εχει σημασια,οι παραδοσιακοι τζαζ παικτες τις προτιμουν ακομα ακριβως επειδη δεν εχουν το sustain των roundwound και εχουν αυτη την παχια αττακα (και φυσικα δεν εχουν finger noise)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου