Προς το περιεχόμενο

Μαμά, πότε η κιθάρα είναι... ''κουπί''?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτος (ισως και εντος...) του θεματος ομως, πιστευω πως μονο ενας ελληναρας θα μπορουσε να βγαλει τον Tobias, που παρουσιαστηκε εδω (και αλλους τοσους που δεν), ως λαθος.

Γιατι;

Γιατι ο Tobias (και ο καθε ενας αναλογου μεγεθους κατασκευαστης/τεχνικος) που εχει τοσα χρονια πειρα, ξερει x πραγματα περι των οργανων.

Ο ελληνας ομως, που εχει πιασει δυο φορες κολλητηρι και μια φορα σεγα, ξερει x + 1.

Αυτο δεν ειδα,καθως δεν εχω παρακολουθησει το θεμα εξαρχης...

Τον Tobias βρηκανε?

Οταν ο τυπος παρουσιασε τα πρωτα χειροποιητα μπασσα του,

ο ορος "edelbass" αλλαξε ριζικα...(που υπαρχει στα γερμανικα αλλα οχι στα ελληνικα,εδω τα'χουμε ολα ιδια,απο τα fender μεχρι τα Tobias και τα Alembic!! Grin )

επειδη εγω ανεβασα το video του δεν καταλαβαινω προς τι τα ειρωνικα σχολια? ποτε τον εβγαλα λαθος??? ισα ισα ανεβασα το video γιατι υποστηριζει καποια πραγματα για τα ξυλα και δεν ειναι κανενας τυχαιος. εισαστε πειραγμενα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μιας και το θέμα πήγε στις ιδιότητες των ξύλων έστω και σαν βάρος, το maple καπάκι τι ιδιότητες προσδίδει στο όργανο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εγω ανεβασα το video του δεν καταλαβαινω προς τι τα ειρωνικα σχολια? ποτε τον εβγαλα λαθος??? ισα ισα ανεβασα το video γιατι υποστηριζει καποια πραγματα για τα ξυλα και δεν ειναι κανενας τυχαιος. εισαστε πειραγμενα???

 

 

Προσωπικα, δεν μιλησα για σενα, δεν ειπα οτι τον εβγαλες λαθος.

Ειμαι υπερ των λεγομενων του Tobias καθως (οπως και πολλοι αλλοι κατασκευαστες), εχει (τουλαχιστον) γνωσεις που ο μεσος ελληνας που γραφει σε forum κ δεν εχει φτιαξει ποτε οργανο απο το μηδεν, δεν εχει.

Η ειρωνεια ηταν εναντια αυτων των θεσεων.

Εαν εισαι κι εσυ εναντιον των λεγομενων του, ε, παρ' το προσωπικα, τι αλλο να σου πω..;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες, παρακολουθώ το θέμα (αν και δεν εχω διάβάσει όοολα τα ποστ ομολογώ) συμφωνώ όπως το έθεσε ο συντάκτης του θέματος εξ αρχής, για ανταλλαγή απόψεων και στην πορεία έγινε κλασσικά επιβολή απόψεων.

Κατ αρχήν ας βάλουμε τα πράγματα σε μιά σειρά. Το αν είναι ή δεν είναι μιά κιθάρα κουπί - μουγκή - μπετό για την κατηγορία της πιστεύω ότι η κάθε εταιρία έχει δώσει το "στίγμα" του χαρακτήρα των οργάνων που κατασκευάζει, και σύμφωνα με τον μέσο όρο που είναι σχετικά αποδεκτός απο τους περισσότερους που έχουν ασχοληθεί με παραπάνω απο κάμποσες ίδιων εταιριών καταλαβαίνουν πολύ καλά τι εννοώ. Για τους υπόλοιπους που δεν είχαν ή έχουν έως τώρα αυτή τη δυνατότητα έχουν δρόμο και μέλλον μπροστά τους αν τους ενδιαφέρει το άθλημα. Το άθλημα λυπάμαι είναι ατομικό... όπως το επι κοντώ στους Ολυμπιακούς αγώνες.

 

Αυτό σημαίνει ότι ο καθένας έχει ιδία άποψη και συνεχίζει να την διαμορφώνει (ή να μην!). Ωραίο θέμα για ανταλλαγή απόψεων και θα μείνω σε αυτές. Προσωπικά έχω την τελευταία δεκαετία αγοράσει περισσότερες από 40 κιθάρες. Έχω μείνει με 15, ενώ αρκετές ενναλάκτηκαν στο μεσοδιάστημα. Δοκιμάζοντας μια κιθάρα Fender ή Gibson όπου έχω και το 95% της προσοχής - κατοχής - εμπειρίας μου, διαπίστωσα κατά καιρούς διάφορα πράγματα. Τα έχω γράψει και στο παρελθόν τα περισσότερα. Ευκαιρία να ανακεφαλαιώσω κάποια. Λοιπόν όσο αφορά τις Fender strat περισσότερο και λιγότερο τις tele (ως εμπειρεία), καλύτερες ήταν και θα είναι από American strd και πάνω. Αξίζει κάποιος που βρίσκεται στην αρχή να αποκτήσει όπως και γω και οι περισσότεροι μιά τυπική squier για να καταλάβει τι εννοώ, αργότερα αποκτώντας μιά αμερικάνικη θα καταλάβει ότι ξύλα - μαγνήτες - φιλοσοφία = διαφορετικό εμπορικό target grp. Θα παρακαλούσα μην αναφερθεί το sign Squier του τάδε καλλιτέχνη, γιατί δεν είναι ο κανόνας και είναι σίγουρα άλλο squier από παραγωγής.

 

Μια κιθάρα για να είναι καλή πρέπει να είναι καλή παντού και ίσως δεν διάβασα όλα τα πόστ αλλά από όσα διάβασα δεν πρόσεξα κάποιον να λέει παίζω hard rock έχω μιά Fender H/S/S αλλά ενώ φτιάχνω φοβερό ήχο σπίτι και μου αρέσει το σκάσιμο, ο χαρακτήρας της στο neck μαγνήτη, τα ρυθμικά στην θέση 4,  στο live και στο studio με με το ίδιο rig ακούγεται πατάτα, δεν περνάει ρε παιδί μου στην μίξη, με θάβουν, κάνω ρυθμίσεις και εκει που "βγαίνω" συχνοτικά΄"έξω" ακούγομαι τραγικά. Μιά κιθάρα για να είναι καλή πρέπει να ακούγεται και παντού καλά. Προσωπικά έχω ακούσει εξαιρετικές κιθάρες από όλα τα φάσματα τιμών. Αυτός όμως δεν είναι ο κανόνας για μένα. Αν πέτυχα κάποτε μια- δύο εκπληκτικές Μεξικάνικες Fender είναι γιατί είχα παίξει και 30 από αυτές, αν πέτυχα μία - δύο αμερικάνικες Fender που δεν "πέρναγαν" στο live ή στην πρόβα ήταν 1-2 από τις 30 επίσης. (κυριολεκτικά να μην παρεξηγούμαι). Τώρα τα ίδια ισχύουν και για όσες les paul Gibson ή SG είχα - έχω, κλπ. Μια καλή κιθάρα έχει τον δικό της χαρακτήρα, το ηχοχρωμά της αν πρόκειται για Fender ή Gibson είναι δεδομένο, και πιστεύω ότι ναι μεν άλλο ηλεκτρικό όργανο άλλο ακουστικό, αλλά όλα έχουν σαν βάση ξύλα. Σαφέστατα στα ηλεκτρικά είναι δραματικά λιγότερη η συνεισφορά τους από τα ακουστικά, δεν μπαίνω στο κόπο και είναι λάθος να πούμε πόσο "μετράνε" Το γεγονός είναι ότι κάνουν αρκετές φορές σημαντική διαφορά από ηλεκτρικό σε ηλεκτρικό όργανο ίδιας σχεδίασης. Το γεγονός ότι την τελευταία δεκαετία έχουν εξισορροπίσει οι μεγαλοι κατασκευαστές τις "αποκλίσεις" είναι αλήθεια κατά την γνώμη μου ΠΑΝΤΑ. Βέβαια ακόμα υπάρχουν, φυσικά ατομικό είναι το άθλημα εγώ υποστηρίζω ότι ακούω σημαντικές διαφορές ανάμεσα ακόμα και σε ίδιου επιπέδου κιθάρες.

 

Για παράδειγμα όταν επέλεξα μια traditional Gibson LP για πρόβες live προκειμένου να μην κουβαλάω μιά vintage 72 LP ή μιά 58 VOS, δοκίμασα 2 και για να είμαι εικρινείς λυπήθηκα που έδωσα 1800 και πήρα την μαυρούλα αντί της cherryburst που μου έκλεινε το μάτι. Ο λόγος προφανείς και προσωπικός, η cheryburst δεν έφτανε κάν την ακουστική αξία σε καθαρά - γκάζια της μάυρης. Ούτε κάν σε χαρακτήρα. πραγματικά λίγα live μετά και έγινε η αγαπημένη μεταξύ φίλων μουσικών από άλλες μπάντες που έτυχε να μοιραστούμε το stage. Τι έκανε όμως την cheryburst να ακούγεται και να είναι κατά πολύ κατώτερη? PLEK setup και οι δύο, εργοστασιακές ρυθμίσεις προ 3-4 μηνών και οι 2 (δεν ήταν 3 χρόνια στα αζήτητα) και όμως υπήρχαν διαφορές. Όταν λοιπόν ο καθένας σε ατομικό επίπεδο τις ακούσει σε αυτό το επίπεδο ποιότητας κατασκευής, είμαι σίγουρος ότι μόλις πιάσει μια Epiphone LP θα καταλάβει γιατί η Epi παίζει "έτσι" γιατί δεν θα παίξει ποτέ "αλλιώς" και γιατί πρέπει να κοστίζει όσο κοστίζει, και αν παίζει απλά πολύ καλά είναι τυχερός που την πέτυχε. Όσο για τα strds με τα PLEK κλπ κλπ περί εργοστασιακής τελειότητας είναι τρίχες. Τέλειο δεν υπάρχει. Υπάρχει όμως γενικότερα ομογενοποίηση της διαδικασίας παραγωγής. Αυτό θέλουν να διαφημίσουν όχι το perfecktly cutted nut, γιατί το δικό μου στην SG reissue 61 από το PLEK δεν ήταν!! Το διόρθωσε επιτόπου το κατάστημα που μου την πούλησε, αυτό όμως δεν μείωσε στο ελάχιστο την ακουστική της αξία, που είχα συμπεράνει εξ αρχής.

 

Ολοκληρόνωντας με τα ξύλα μιάς και τα ανέφερα παραπάνω όταν ξέρεις τι κάνεις και με ποιά, τότε ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες αποτυχίας. Δεν ξέρω πως τα διαλέγουν δεν με ενδιαφέρει. Ξέρω ότι δεν βάζουν κόντρα πλακέ στις American Fender. Φυσικά και δεν φυτρώνουν σε μαγικά χωράφια, πολύ πιθανόν η διαδικασία επεξεργασίας τους να δίνει και το στίγμα της γενικότερης συμπεριφοράς τους στα όργανα που κατασκευάζει. Είναι τελικά η διαφορα του εμένα και του κάθε εμένα στο να παραγγείλω 15 κιλά alder για να φτιάξω μόνος μου μια tele και 2 strat από το ίντερνετ και της Fender να στείλει 2-3 κιθάρες παραγωγής της στο ράφι ενός καταστήματος.

 

Κλείνοντας για να μην το κουράσω παραπάνω προσωπικά πιστεύω έχω λίγους κανόνες όσο αφορά την συμπεριφορά και τον χαρακτήρα των ηλεκτρικών κιθάρων που χρησιμοποιώ, πρώτον δεν μπερδέυω την ευκαιρία της super Κινέζικης που παίζει τέλεια με τον γενικότερο κανόνα μου, και δεύτερον αν δεν παίζει παντού η κιθάρα σε ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ(δωμάτιο, jam με φίλους, πρόβες με bands, lives) ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙΣ (είδος μουσκικής)  τότε είναι κουπί. Αν κάνει στα περισσότερα συμπεριφέρεται Ok, είσαι τυχερός αν όχι ξεκίνα ψάχνε. Παραδειγμα φίλοι μου έκαναν την τιμή να ανέβω για ένα κομμάτι σε μιά tribute band 70s πρόσφατα, έπαιξαν ίσα με 8 Fender και 2-3 αλλες boutique, στον ίδιο ενισχυτή, λόγω κάποιου προβλήματος χρησιμοποιήθηκε ένας valvestate Marshall 80W, (πρίν πείτε μέτριοτατος ενισχυτής που συμφωνώ) ήταν και ο ενισχυτής που ακούστηκαν όλες, τις ρυθμίσεις δεν τις πείραξε κανείς... περιττό να σας πω ποιά κιθάρα αντικειμενικά από όσους βρισκόμασταν εκεί "πέρασε" καλύτερα... ναι έχω μια Custom Shop 69 Fender.  ;D ;D ;D

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι δεν βάζουν κόντρα πλακέ στις American Fender.

 

απο το 1987 εως το 1996 εβαζαν.... ;D...ολες οι AM STD ειναι 5-6 κομματια alder ή poplar & απο πισω και απο μπρος.... ;D...εχουν κολλημενο ενα laminate απο ash η alder για να...φαινεται...ομορφο... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το 1987 εως το 1996 εβαζαν.... ;D...ολες οι AM STD ειναι 5-6 κομματια alder ή poplar & απο πισω και απο μπρος.... ;D...εχουν κολλημενο ενα laminate απο ash η alder για να...φαινεται...ομορφο... ;D 

 

Αμάν!!...Skantzos ακούει?!??  :D :D ;D ;D

 

κουπί εννοείς;  :P:) είναι usa standard του 91-92

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα με μια τετοια επαιζε και ο Jeff Beck... ;D...και μια χαρα τα ακουω τα..καντινια του.... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμάν!!...Skantzos ακούει?!??  :D :D ;D ;D

 

Dehydration_Rowing.jpg

 

το μπράτσο πήρε, το σώμα είναι κοντρα πλακέ, οι μαγνήτες μέτριοι, τα καντίνια μουγκά, θέλετε να με κάνετε γκιμπσονά  ;D

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... θέλετε να με κάνετε γκιμπσονά  ;D

Μη τους ακούς, έτσι κι αλλιώς ο ήχος είναι στα χέρια.

Μήπως θα 'πρεπε να σκευτείς και καμία Ltd, Schecter, etc............. :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου