Προς το περιεχόμενο

Τι drums προτιματε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είχα 20.000 ευρώ θα έπαιρνα ένα σετάκι από τις κορυφαίες σειρές από τις κορυφαίες μάρκες drums και θα έκανα τη δοκιμή για το ποια είναι τα καλύτερα!

Απ'οτι λένε, τα DW, τα Pearl και τα Gabriel πρέπει να είναι τα καλύτερα.

Εγώ με DW δεν παίζω που να με ....ώνατε... Και μόνο στην ιδέα να πάθουν κάτι, τόσο ακριβά τύμπανα, φρίττω. Αν έπαιρνα ποτέ μου DW, θα τα έβαζα όμορφα-όμορφα σε μια γυάλα μέχρι να πάρω τα λεφτά μου διπλά, πουλώντας τα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα οποιοδήποτε σετ δεκαετίας 60-70....

 

Το καλύτερο σετ που έχω κάτσει ποτέ ήταν ένα pearl 40 ετών καλοδιατηρημένο όμως. Μέχρι να παίξω με αυτό δεν πίστευα στους μύθους των παλιών τυμπάνων, τελικά άλλαξα γνώμη. Αρκεί βέβαια να μην είναι κατεστραμένα.

 

Tέτοια σετ είναι για οποιαδήποτε μουσική αρκεί να είναι jazz :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πιο καλοδιατηρημένη Gretsch από τη δεκαετία του 50 που θα μπορούσα να βρω, και τα υπόλοιπα... 15.000 θα τα έδινα σε vintage Κ Zildjians μέχρι να βρω το τέλειο ride. Και μην μου πει κανείς ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο... Το ακούω συνέχεια μέσ' το κεφάλι μου!

 

ή αυτό (θυμάστε το εσώφυλλο του On Stage;)...

 

A2-Cozy%20JPEG.jpg

 

...και τα υπόλοιπα 5.000 στα προαναφερθέντα vintage Ks.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ΔΕΝ υπάρχουν "τα καλυτερα ντραμς".

ΟΛΕΣ οι κορυφαιες σειρες των μεγαλων κατασκευαστων ειναι εφαμιλες & απο εκει και περα παιζει μονο το θεμα του ΓΟΥΣΤΟΥ.

Καποιοι προτιμουν TAMA STARCLASSIC ,καποιοι DW ,καποιο YAMAHA MAPLE CUSTOM κ.ο.κ.

 

Προσωπικα επειδη μου αρεσει το punch & η αττακα των die cast hoops προτιμω τυμπανα που προσφερονται με αυτα (δηλ. TAMA STARCLASSIC & GRETSCH) αν επρεπε να διαλεξω μια & μοναδικη μαρκα θα επειρνα με κλειστα τα ματια μια ολοκαινουργια GRETSCH (με ταμπουρο NΟOBLEY & COOLEY φυσικα τα οποια ΕΙΝΑΙ τα καλυτερα ταμπουρα στον πλανητη γη!! :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(με ταμπουρο NΟOBLEY & COOLEY φυσικα τα οποια ΕΙΝΑΙ τα καλυτερα ταμπουρα στον πλανητη γη!! :lol: )

 

Εδώ θα διαφωνίσω (ηηηηη πως τολμάς :lol: ) το καλύτερο snare στον πλανήτη γή είναι το Ludwig Supraphonic

 

Τα noble and cooley είναι από αλλο πλανήτη! :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"αν επρεπε να διαλεξω μια & μοναδικη μαρκα θα επειρνα με κλειστα τα ματια μια ολοκαινουργια GRETSCH (με ταμπουρο NΟOBLEY & COOLEY φυσικα τα οποια ΕΙΝΑΙ τα καλυτερα ταμπουρα στον πλανητη γη!!)"

 

Δεν πολυγουστάρω να κάνω επίδειξη, αλλά μετά απ' αυτη τη δήλωση θα έσκαγα!

 

Gretschkit3.jpg

 

Gretschkit.jpg

 

Gretschkit2.jpg

 

Gretsch Usa Maple 10, 12, 14 16 (δεν υπάρχει στις φωτογραφίες), 20, N&C 5x14. Είναι από την πρώτη φουρνιά των USA Maples, που κυκλοφόρησε με πρεσαριστά στεφάνια, το οποία τώρα έχω αλλάξει με χυτά.

Και, δεν φαίνεται καλά, αλλά πίσω αριστερά στην πρώτη φωτογραφία υπάρχει και ένα Supraphonic. Δεν είναι τόσο καλό όσο το Noble & Cooley αλλά το πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής, και στοιχίζει λιγότερο από τα μισά...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

αυτα ειναι ντραμς που εχετε ποσταρει? χεχε αστειευομαι ...οπως ειναι και το παιδι πιο πανω δεν υπαρχουν καλυτερα ειναι τη γουσταρει ο καθενας αλλα για να μην χαλασουμε το ποστ με 20.000 μονο ενα σετ θα περνα...η εταιρεια λεγεται OCDP...οσοι ξερουν καταλαβαν...και μην σας παρασυρουν τα trendy χρωματα...ο ηχος τους σκοτωνει...

 

 

 

http://www.ocdrum.com/drums/image.php?id=41&page=20&n=14&t=307

http://www.ocdrum.com/drums/image.php?id=185&page=15&n=84&t=307

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φιλε στο disasterpieces επαιζε με pearl mmx...παλια επαιζε με ocdp...τωρα γιατι αλλαξε ενας θεος ξερει το πιο πιθανο ειναι γιατι απο την πεαρλ τα παιρνει ολα τσαμπα...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου