Προς το περιεχόμενο

Που να σπουδάσω για να πετυχω το ονειρο μου;


niktkd93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

Λεγομαι Νικος και ειμαι 18.

 

Το ονειρο μου ειναι να γινω μουσικος...

ξερω να παιζω 12 οργανα(χωρις το κλασσικο...εεεμμμ ρε πονηρε...κλασσικη κιθαρα εννοουσα  :P) αλλα κυριως παιζω πληκτρα το οποιο ειναι και το μονο που εχω μαθει με δασκαλο...επεισης μου αρεσει πολυ και η φωνητικη.

Τα στυλ που μου αρεσουν ειναι Metal,Rock,Soul,Blues,Jazz(λιγο) και η κλασσικη.

 

Το θεμα μου ειναι οτι το σαββατο που μας ερχεται δινω για τα ειδικα μαθηματα των πανελληνιων στη μουσικη με αποτερο σκοπο τον Ιονιο Πανεπιστημιο στο τμημα Μουσικων Σπουδων...

Διαβαζωντας ομως ενα thread μιας κοπελας που σπουδαζει στο εξωτερικο αρχισα να το σκεφτομαι λιγο περισσοτερο...

 

Πιστευεται πως απο το Ιονιο μπορω να γινω αυτο που θελω?(υπ οψην οτι εχω σκοπο να πεθανω στο διαβασμα,να ασχολουμαι 23 ωρες/24ωρο με τη μουσικη και να κυνηγησω οση περισσοτερη γνωση μπορω οπου κι αν παω)

Μηπως θα ηταν καλυτερα να περασω σε καποια αλλη επιστημη(π.χ. πληροφορικη) και παραλληλα να πηγαινω σε ενα πολυ καλο ωδειο?

Μηπως να σκεφτω το ενδεχομενο του εξωτερικου?'Η ισως να περιμενω να τελειωσω στο Ιονιο και αναλογα με τις καταστασεις φευγω μετα για εξω?

 

Να ξερετε πως ο,τι μου πειτε θα μετρησει πολυ για εμενα και σας ευχαριστω εκ των προτερων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις σκοπό να λιώσεις κυριολεκτικά, εξωτερικό.

Αλλά δεν κατάλαβα αν έχεις μουσική παιδεία. Αν όντως δεν έχεις, ίσως να δυσκολευτείς.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Νίκο, καταρχάς ρίξε μια ματιά σε αυτά τα θέματα

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=185813.msg556217;topicseen

http://www.noiz.gr/index.php?topic=183985.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=161164.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=185813.msg556367;topicseen

http://www.noiz.gr/index.php?topic=180211.0

 

και πιθανόν να βρεις και άλλα λινκ για παρόμοια θέματα μέσα σε αυτά.

 

Πάντως, η άποψή μου προσωπικά είναι να ακολουθήσεις μη-μουσικό κύκλο σπουδών:

 

-Θες να γίνεις δάσκαλος?

Έχω γνωρίσει άτομα τα οποία είναι εκπληκτικοί μουσικοί, και βγάζουν ''εξτρα'' από μαθήματα (σε ιδιωτικό ωδείο φυσικά), χωρίς να είναι αυτό το επάγγελμα που βγάζουν το βασικό τους εισόδημα (α, και ΔΕΝ σπουδασαν μουσική)  ;)

 

-Θες να γίνεις καλός live μουσικός?

Έχω γνωρίσει-δει εξαιρετικούς μουσικούς, χωρίς να είναι αυτό το επάγγελμα που βγάζουν το βασικό τους εισόδημα, οι οποίοι βγάζουν κάποια ''εξτρα'' από live όπου έπαιζαν την μουσική που πραγματικά ήθελαν (α, και ΔΕΝ σπούδασαν μουσική)  ;)

 

-Θες να γίνεις μουσικοσυνθέτης?

Εχω γνωρίσει (ειδικά σε αυτό το φορουμ) εξαιρετικούς μουσικούς, χωρίς να είναι αυτό το επάγγελμα που βγάζουν το βασικό τους εισόδημα, οι οποίοι έχουν κυκλοφορήσει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ (αυτοχρηματοδοτούμενους όμως μερικές φορές) δίσκους, με συνθέσεις πολύ ανώτερες από οποιοδήποτε βαρετό-εμπορικό κυκλοφορεί στην πιάτσα και στα δισκοπωλεία (α, και ΔΕΝ σπούδασαν μουσική)  ;)

 

Ξέρω βέβαια ότι τα παραπάνω είναι συνήθως η εξαίρεση και όχι  κανόνας...just sayin'... :D

 

Eπίσης μια άλλη προσωπική άποψη: Οι άνθρωποι αλλάζουν...παλιά όταν ήμουν και εγώ λύκειο θυμάμαι ό,τι όποιος έβγαινε ''δίσκος του μήνα'' στο Metal Hammer πήγαινα και τον αγόραζα.. ;D Πλέον ακούω ΜΟΝΟ 70's...(2 συγκροτήματα μέταλ ακούω μόνο πλέον, τους Maiden και τους Priest). Ίσως, σε μερικά χρόνια να ακούω μόνο βλαχο-country..και αρκετά χρόνια αργότερα μόνο ρεμπέτικα ή κλασσική μουσική...Δεν θα ήθελα να ασχολούμαι με κάτι που δεν με εκφράζει πια, ίσως κάποτε να βαρεθώ την μουσική και να τα πουλήσω όλα (λέμε τώρα)

 

Προσωπικά προτιμώ η σχέση μου με ένα όργανο να είναι ερωτική  ;D παρά επαγγελματική...γιατί τόσα χρόνια έχω την ''κάψα'' να αρπάζω το όργανο και να παίζω-μελετάω αυτό που θέλω, κάθε μέρα με τις ώρες! Αντίθετα, μια περίοδο που είχα χωθεί σε μπάντα-για-να-τσιμπήσουμε-λεφτά και παίζαμε σε μαγαζί ''ελληνικό ροκ'' (nooooooo) θυμάμαι μετά από πρόβα και live δεν ήθελα καν να ακουμπήσω την κιθάρα, ούτε την ίδια μέρα, ούτε την επομένη... ;D

 

 

 

Βέβαια άλλα τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις-εμπειρίες. Δεν σημαίνει ότι πρέπει να τις ασπαστείς. Καλή συνέχεια σε ό,τι επιλέξεις, cheers!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  'Η ισως να περιμενω να τελειωσω στο Ιονιο και αναλογα με τις καταστασεις φευγω μετα για εξω?

 

 

Εγώ σου προτείνω αυτό, το τελευταίο, απο αυτά που ρωτάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις σας

 

η μουσικη μου παιδεια ειναι 14 χρονια κλασσικο πιανο και αυτο διδακτος οπως ειπα σε αλλα 12...

στο ενεργητικο μου εχω πολλες συναυλιες με συγκροτηματα(ειτε επι πληρωμη ειτε για φιλανθρωπικο σκοπο ειτε ετσι για να περναει η ωρα) και γυρω στα 35 κομματια(μερικα με στιχους και τα περισσοτερα instrumental)

 

και εγω δεν θελω τη μουσικη να την κανω επαγγελμα γιατι η μουσικη ειναι κατι που αγαπαω και οχι κατι που θελω να εκμεταλευτω αλλα δεν μπορω να με φανταστω να κανω κατι αλλο εκτος απο αυτο...

 

ναι εχω σκοπο να πεθανω στο διαβασμα αλλα στη περιπτωση που παω σε αλλη σχολη δεν ξερω καν αν θα την βγαλω ποτε γιατι η μεγαλυτερη μου τρελα ειναι η μουσικη και ξερω οτι μονο με αυτη θα ασχολουμαι ακομα και ιχθυοκαλιεργιες να παω !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιτρεπεται η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ σου κατασταση (και της οικογενειας σου φυσικα) πως ειναι?

 

Εχεις δικο σου σπιτι?

 

Αν εισαι ανεργος για αρκετο καιρο υπαρχουν καποια εισοδηματα που μπορουν να σε στηριξουν?

 

Κατα τα αλλα απο τη στιγμη που εισαι 18 ετων και ενηλικας πιστευω οτι αν εισαι 100% βεβαιος οτι θες να γινεις μουσικος (οτι και να σημαινει αυτο) καλο θα ειναι να σπουδασεις (αφου θεωρεις οτι χρειαζονται σπουδες για αυτο) ΜΟΥΣΙΚΗ και οχι...ιχθυοκαλλιεργειες (που btw ειναι και ΜΑΜΩ τα επαγγελματα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, αν αποφασίσεις να ασχοληθείς 100% με τη μουσική και είσαι ήδη σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο, μην σπουδάσεις κάτι άλλο, θα είναι απλά σπατάλη χρόνου και δυνάμεων. Απλώς, προετοιμάσου για το γεγονός οτι ως μουσικός, στις περισότερες περιπτώσεις, θα ζεις για αρκετό καιρό σε ένα καθεστώς επαγγελματικής ανασφάλειας και τρεξίματος (αυτό όμως είναι κάτι που πλέον ισχύει στα περισότερα επαγγελματα).

Παρόλα αυτά, γνωρίζω κι εγώ πολλούς ανθρώπους που ασχολούνται και με κάτι άλλο και ταυτόχρονα είναι αξιόλογοι μουσικοί. Απλά σκέψου πως αν επιλέξεις να σπουδάσεις κάτι ό,τι να 'ναι, το πιθανότερο είναι να μην τα πας καλά σε αυτό. Το ότι προχωρούν όσοι πραγματικά αγαπούν και έχουν κλίση σε κάτι, είναι ένα γεγονός που δεν ισχύει μόνο για τη μουσική, αλλά για όλους σχεδόν τους τομείς της ανθρώπινης δραστηριότητας, ειδικά σε εποχές που "το χρυσάφι δεν τρέχει στους δρόμους".

 

Αν τελικά αποφασίσεις να ακολουθήσεις μουσικές σπουδές, το Ιόνιο είναι μια πολύ καλή λύση σε επίπεδο προπτυχιακών σπουδών και κατά τη γνώμη μου πολύ πιο χρήσιμο από μια σχολή του εξωτερικού. Από εκεί και πέρα, μπορείς να φύγεις εξωτερικό για μεταπτυχιακές σπουδές, είσαι ακόμη νέος και έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου. Σε αυτή την περίπτωση επίσης, το να έχεις α) ένα πτυχίο σαν αυτό του Ιονίου και β) τις γενικές γνώσεις που θα αποκομίσεις εκεί, είναι πολύ ισχυρό "χαρτί" για πολύ καλά μεταπτυχιακά. Επίσης, στη μουσική, όπως και στις περισότερες δουλειές, εξίσου σημαντικός παράγοντας με τις γνώσεις και τις ικανοτητες, είναι και αυτό που λέμε "δυκτίωση". Στο Ιόνιο θα έρθεις σε επαφή με πολλούς (και αρκετούς καλούς) μουσικούς, που σε μερικά χρόνια (κάποιοι από αυτούς) θα είναι ενεργοί μουσικοί στην Ελλάδα. Αν πας κατευθείαν στο εξωτερικό και δεν σκοπεύεις να μείνεις εκεί (αυτό είναι σημαντική διαχωριστική γραμμή), κάποια στιγμή πριν τα 30 σου θα γυρίσεις στην Ελλάδα για να παίξεις και θα συνειδητοποιήσεις πως δεν γνωρίζεις -μουσικά- σχεδόν κανέναν...

 

Οπότε εγώ θα σου πρότεινα να πας στο Ιόνιο και στη συνέχεια, αν έχεις τη δυνατότητα και τη διάθεση, να φύγεις για εξειδικευμένα μεταπτυχιακά στο εξωτερικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

και εγω δεν θελω τη μουσικη να την κανω επαγγελμα γιατι η μουσικη ειναι κατι που αγαπαω και οχι κατι που θελω να εκμεταλευτω αλλα δεν μπορω να με φανταστω να κανω κατι αλλο εκτος απο αυτο...

 

 

 

ΑΝ εχεις σκοπο να ΑΦΙΕΡΩΣΕΙΣ την υπολοιπη ζωη σου στην μουσικη,βγαλε απο το κεφαλι σου αυτες τις ΑΝΟΗΣΙΕΣ που ΜΟΝΟ σ'αυτη την χωρα ακουει κανεις...!!!δεν θελω λεει να γινω επαγγελματιας μουσικος γιατι η μουσικη ειναι κατι που αγαπαω και δεν θελω να το κανω για τα λεφτα...!!!! ??? ??? ??? ??? ::) ::) ::)ακουσον,ακουσον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου