Προς το περιεχόμενο

Που να σπουδάσω για να πετυχω το ονειρο μου;


niktkd93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτος ηταν ο λογος που του εκανα και την ερωτηση για την ...οικονομικη του κατασταση..

 

Εχω 3-4 φιλους που εχουν τα ιδια μυαλα (και ειναι και καλοι μουσικοι) αλλα εχουν την τυχη να ειναι...πλουσιοι... ;D...οποτε αν ειναι πλουσιος δεν υπαρχει προβλημα ,ειναι γνωστο σε ολους αλλωστε οτι οσοι στην Ελλαδα ασχολουνται ΜΟΝΟ με αυτο που "τους αρεσει" στη μουσικη (ειδικα αν αυτο ειναι..."ροκ" ή γενικα..."ξενη" μουσικη) αδιαφοροντας αν βγαζουν λεφτα απο αυτο  ειναι στη συντριπτικη περιπτωση....εισοδηματιες....  ;)

 

Αλλοιως ΦΥΣΙΚΑ και αν "δεν μπορει να κανει κατι αλλο απο αυτο" (για να ζησει)  ΠΡΕΠΕΙ να γινεις επαγγελματιας...(κατι που δεν ειναι και τοσο ευκολο & απλο και θελει σκληρη δουλεια και θυσιες,οπως ολα τα επαγγελματα αλλωστε)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τα γραψω οσο μπορω πιο περιλιπτικα γιατι σημερα απεκτησα ενα προβληματακι στο αριστερο μου χερι που με ποναει αφανταστα και ελπιζω να γινει καλα συντομα

 

η τεκμιριωση του myrsias ηταν κατατοπιστικοτατη και προς αυτη τη κατευθυνση συγκλινω !

 

οχι δεν ειμαι πλουσιος...και επιπροσθετα ειμαι γονος πολυτεκνης οικογενειας.

εχω σκοπο κατα τις σπουδες μου να πιασω δουλεια και να κανω οικονομιες ωστε να μπορεσω αργοτερα να φυγω για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο χωρις να στερω τα χρηματα απ την οικογενεια μου...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το ιονιο πανεπιστημιο ειναι ισως το πιο σοβαρο πραγμα που μπορεις να κανεις σε σπουδες μουσικης στην ελλαδα, στελεχωμενο με αξιολογους εκπαιδευτικους/μουσικους. πολλοι μουσικοι εχουν βγει απο εκει με πορεια ιονιο > καλους βαθμους > μεταπτυχιακο εξω (πολλες φορες με φουλ υποτροφια) > διδακτορικα, καριερα κτλ..

 

σε ευρωπη και αμερικη (παντου στον δυτικο κοσμο), η σοβαρη φιλοδοξια να βιοποριστεις απο τη μουσικη συνοδευεται σημερα συνηθως με σπουδες (και στον τριτο κοσμο ετσι γινεται, απλα οι σπουδες εχουν διαφορετικο προσωπο). οποτε καλη δουλεια και καλη πορεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κάνε αυτό που σου λέει η καρδιά σου.

Στην αντίθετη περίπτωση, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μετανοιώσεις.

Να ξέρεις πως το ταξίδι αυτό δεν τελειώνει ποτέ, κι αυτή είναι η μαγεία του.

 

Αν δώσεις στη μουσική χρόνο, κόπο και πάθος, θ'ανταμειφθείς.

Κάποια στιγμή θα σου τα γυρίσει πίσω.

 

Ζήσε τ'όνειρό σου, όσο τρελλό κι αν είναι, κι'ας είναι και απατηλό....(όπως τραγουδούσε πρίν κάποια χρόνια κι ο μακρυμάλλης τραγουδιστής με τις φαβορίτες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελεις να γινεις μουσικος η μουσικολογος?η διαφορα ειναι οτι αν θες να γινεις μουσικος δηλαδη να εξιδικευτεις σε οργανο το καλυτερο ειναι θεσσαλονικη μουσικης επιστημης και τεχνης και του ιονιου.αν θες να γινεις μουσικολογος δηλαδη ιστορια μουσικης και γενικα θεωρια το καλυτερο ειναι μουσικων σπουδων θεσσαλονικη..συμφοιτητης δηλαδη..και στην αθηνα αν εισαι αθηναιος ειναι το χειροτερο που ειναι και αυτο για θεωρια..στου ιονιου και στο επιστημης και τεχνης θεσσαλονικη μπορεις να παρεις πτυχιο για συγκεκριμενο οργανο η για συνθεση..στα μουσικων σπουδωσ αθηνα θεσσαλονικη περνεις πτυχιο μουσικοπαιδαγωγου η συνθεσης..αλλα για συνθεση εκτος οτι καθε χρονο περνουν 4 5 παιδια πρεπει να γραφεις κλασικη μουσικη αρκετα χρονια..τα ροκακια με κουπλε ρεφρεν στην κιθαρα δεν περνιουνται για συνθεση...επισης και στου ιονιου περνεις πτυχιου μουσικωπαιδαγωγου αν το επιλεξεις.απο οτι ξερω το ποιο οργανωμενο αυτη τη στιγμη ειναι του ιονιου..αν θελεις κατι αλλο ρωτα μας..αλλα φυσικα η επιλογη ειναι δικη σου και πρεπει να σκεφτεις τι θελεις να κανεις για την υπολοιπη ζωη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τα γραψω οσο μπορω πιο περιλιπτικα γιατι σημερα απεκτησα ενα προβληματακι στο αριστερο μου χερι που με ποναει αφανταστα και ελπιζω να γινει καλα συντομα

 

η τεκμιριωση του myrsias ηταν κατατοπιστικοτατη και προς αυτη τη κατευθυνση συγκλινω !

 

οχι δεν ειμαι πλουσιος...και επιπροσθετα ειμαι γονος πολυτεκνης οικογενειας.

εχω σκοπο κατα τις σπουδες μου να πιασω δουλεια και να κανω οικονομιες ωστε να μπορεσω αργοτερα να φυγω για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο χωρις να στερω τα χρηματα απ την οικογενεια μου...

 

 

 

τοτε καλα θα κανεις μια και θα σπουδασεις και θα δωσεις ενα πολυ σεβαστο ποσο χρηματων για να το κανεις (θα ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ δηλ. στη μουσικη μορφωση σου)  να ΚΑΝΕΙΣ τη μουσικη ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ (δεν εχω καταλαβει ακομα ΤΙ ακριβως θελεις να κανεις στο χωρο της μουσικης αλλα φανταζομαι εσυ θα γνωριζεις καλυτερα) και να αφησεις τις αμπελοφιλοσοφιες του τυπου "εγω δεν ξεπουλιεμαι" και αλλα τετοια...

 

καλη επιτυχια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου