Προς το περιεχόμενο

Χρόνια μαθημάτων vs ώρες μελέτης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το θεμα ειναι η μουσικοτητα, δεν πα να παιζεις της παναγιας τα ματια σε ασκησεις στα τυμπανα/κιθαρα/μπασσο/πιανο/μπουζουκι κ.ο.κ. δεν πα να μελετας 500 ωρες την ημερα, εαν το αποτελεσμα δεν ειναι η ΜΟΥΣΙΚΗ τοτε ολα τα αλλα ειναι οδοντοκρεμες. Αλλο ασκησακιας και αλλο μουσικος. Δε λεω να μη μελεταμε, ισα ισα, αλλα με μετρο ο.... μετρονομος ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μετρο ο.... μετρονομος ;D

Οχι...Οχι...Οχι....

Αν μπορουσα να εχω ενσωματομενο μετρονομο θα το εκανα...

Πασχω κ εγω απο μετρονομοφοβια αλλα αναγνωριζω οτι χωρις να εχω καταπιει τον Γερμανο δεν θα παω ποτε μπροστα σαν μουσικος

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι η μουσικοτητα, δεν πα να παιζεις της παναγιας τα ματια σε ασκησεις στα τυμπανα/κιθαρα/μπασσο/πιανο/μπουζουκι κ.ο.κ. δεν πα να μελετας 500 ωρες την ημερα, εαν το αποτελεσμα δεν ειναι η ΜΟΥΣΙΚΗ τοτε ολα τα αλλα ειναι οδοντοκρεμες. Αλλο ασκησακιας και αλλο μουσικος. Δε λεω να μη μελεταμε, ισα ισα, αλλα με μετρο ο.... μετρονομος ;D

 

Mπαααα,διαφωνώ κάθετα.Η εξάσκηση της τεχνικής πάνω απ όλα και στο επίπεδο που θέλουμε να φτάσουμε.Το συναίσθημα είτε το χουμε είτε όχι.Μπορούμε βέβαια να βελτιώσουμε το phrasing μας αλλά αν δεν μπορούμε να παίξουμε αυτό που έχουμε στο κεφάλι μας ότι συναίσθημα και να χουμε είναι άχρηστο. 8)

 

Για μένα πιο πολύ μετράνε οι ώρες μελέτης παρά τα μαθήματα.Βέβαια τα μαθήματα σε βάζουν σε σωστό δρόμο αν και αυτό μπορείς να το κάνεις με trial and error (αν και θα κάνεις περισσότερο χρόνο).Κάνε όμως όσα μαθήματα θες χωρίς σοβαρή μελέτη και πάλι στα ίδια και χειρότερα θα μείνεις.

 

Τα περί ταλέντου για μένα είναι πολύ φλου για να τα λάβω υπόψη.Για μένα προέχει το κίνητρο και η αγάπη για αυτό που κάνεις.Μάλλον αυτός ιθα ήταν και ο ορισμός μου για το ταλέντο (αγάπη και κίνητρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εχουμε ξανασυζητησει το συγκεκριμενο ερωτημα σε παλιοτερο θεμα..θεωρω οτι πιο σημαντικο ειναι  πραγματικα συγκεντρωμενες ωρες μελετης /ανα βδομαδα.

Εκ πειρας μιας και αυτη ειναι η δουλεια μου..εχω δει παιδια να κανουν drums 4 και 5 χρονια αφιερωνοντας 1 ωρα μελετης την εβδομαδα αποκλειστικα σαν χομπυ με ενα threshold 2 ασκησεων την εβδομαδα..και παιδια που απο το πρωτο μηνα βαρανε  3ωρα καθε μερα στο σκαμνι με 10 και 15 ασκησεις ανα βδομαδα.

Απλα μαθηματικα ειναι..

Ο πρωτος παιρνει 2χ4 χ 10 μηνες το χρονο = 80 ασκησεις το χρονο

και ο δευτερος παιρνει 10χ4χ10μηνες = 400 το χρονο

Ο δευτερος παει 5 φορες πιο γρηγορα...

{Βεβαια αφιερωνει και  10 ως 15  φορες πιο πολυ χρονο /εβδομαδα.}

Simple as that που λεει και ο Clarity ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι...Οχι...Οχι....

Αν μπορουσα να εχω ενσωματομενο μετρονομο θα το εκανα...

Πασχω κ εγω απο μετρονομοφοβια αλλα αναγνωριζω οτι χωρις να εχω καταπιει τον Γερμανο δεν θα παω ποτε μπροστα σαν μουσικος

Κατι που συχνα λεω στους μαθητες μου και που ελπιζω να σε βοηθησει φιλε warwick ειναι ..

Ο Μετρονομος μπορει να γινει ο μεγαλυτερος σου φιλος η ο μεγαλυτερος σου εχθρος.

Πρεπει να αποφασισεις εσυ πως θα τον δεις.

Αν τον δεις σαν τον απολυτα ειλικρινη φιλο-καθρεφτη που θα σου λεει την αληθεια ever!!! θα περασεις πολυ καλα μαζι του...Αν αποφασισεις να τον δεις σαν δυναστη.....

Μην ξεχναμε οτι μεσα απο τα λαθη μας γινομαστε καλυτεροι..οχι μεσα απο το μπραβο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον δεις σαν τον απολυτα ειλικρινη φιλο-καθρεφτη που θα σου λεει την αληθεια ever!!! θα περασεις πολυ καλα μαζι του..

Εχω να παραδωσω για την τριτη τεσσερα ντουετα μπασου...Μπασο-μελωδια...τα διαβαζω σε παρτιτουρα τα παιζω χωρις μετρονομο ολα καλα...παω να τα παιξω με μετροφοβο...τσουπ...το κλικ downbit η μπασια offbit ;D

Μωρε καλη η Jazz και ο μελωδικος αντιχρονισμος αλλα οχι οταν δεν τον θες!!! ;D

Οπως και να χει ο μετρονομος ειναι το Α και το Ω για ολα τα οργανα...με αυτον χερι χερι πας μπροστα...χωρις αυτον απλα γραντζουνας...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να παραδωσω για την τριτη τεσσερα ντουετα μπασου...Μπασο-μελωδια...τα διαβαζω σε παρτιτουρα τα παιζω χωρις μετρονομο ολα καλα...παω να τα παιξω με μετροφοβο...τσουπ...το κλικ downbit η μπασια offbit ;D

Μωρε καλη η Jazz και ο μελωδικος αντιχρονισμος αλλα οχι οταν δεν τον θες!!! ;D

Οπως και να χει ο μετρονομος ειναι το Α και το Ω για ολα τα οργανα...με αυτον χερι χερι πας μπροστα...χωρις αυτον απλα γραντζουνας...

δοκιμασε να τον βαλεις να σου χτυπαει 8α η 16α..

θα σε βοηθησει να "κλειδωσεις" πιο ευκολα.

Δηλαδη..

αν μελετας την ασκηση στο 50 βαλτον στο διπλο{100}

Θα σου χτυπαει 8α..

αν τον βαλεις στο 200 θα σου χτυπαει 16α στο 50.

Ελπιζω να σε βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να τον βαλεις να σου χτυπαει 8α η 16α..

θα σε βοηθησει να "κλειδωσεις" πιο ευκολα.

Δηλαδη..

αν μελετας την ασκηση στο 50 βαλτον στο διπλο{100}

Θα σου χτυπαει 8α..

αν τον βαλεις στο 200 θα σου χτυπαει 16α στο 50.

Ελπιζω να σε βοηθησα.

Βασικα αυτο σηκωνει συζητηση...το συζητουσαμε περυσι με τον Γιωτη τον Σαμαρα...

Η αποψη η οποια με κερδιζει ειναι η εξης..

Ο μετρονομος κανονικα στο τεταρτο και εσυ Χωρις καν να χτυπας ποδι γιατι σε επηρεαζει παικτικα κανεις το quantization στο μυαλο...κομματι straigh eights 8α...κομματι με 16α 16α swing,shuffle τριηχα...

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα..ο μετρονομος οντως παντα πρεπει να χτυπαει 4ρτα{κανονικα}

Απο εκει και περα..καποιοι εχουν θεματα συνεργασιας μαζι του.

Εκει μπαινουν τα κολπα..

Αυτο που συχνα αντιμετωπιζω ειναι - αναμεσα στο να μην τον ανοιξεις καθολου επειδη σου σπαει τα νευρα...ή να τον βαλεις να σου χτυπαει 16α για να σε βοηθησει να παιξεις μια ασκηση 16ων...προτιμω το δευτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου