Προς το περιεχόμενο

πως ηχογραφουμε midi drums.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δουλευω το sonar 5.

εκει που καθομαι σπιτι και μου ερχεται η εφεση να γραψω-ηχογραφησω κατι , κολλαω στο θεμα της ντραμς.μεχρι να παιξω ολο το κοματι σε ξεχωριστο track την μποτα-ταμπουρο κλπ , μου εχει φυγει η "ιδεα" και τα νευρα μου εχουν σπασει.

ξερω πως τα drum machines δεν ειναι το ιδιο με ενα ωραιο live παιξιμο.πως ομως να κανω δουλεια ετσι?

 

μπορειτε να μου προτεινετε καποιο plug in dxi-vsti που να ενδυκνυται για την περιπτωση μου? ευκολο στη χρηση.δεν τα παω καλα με τους υπολογιστες. :roll:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λιγότερο απο 5 λεπτά έχεις ένα αξιοπρεπές drum part απο fruity loops το οποίο σου κάνει άνετα τη δουλειά του μετρονόμου για να ηχογραφήσεις και να μη ξεχάσεις την ιδέα σου.Αργότερα φτιάχνεις κάτι πιο "φυσικό" με την ησυχία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λιγότερο απο 5 λεπτά έχεις ένα αξιοπρεπές drum part απο fruity loops το οποίο σου κάνει άνετα τη δουλειά του μετρονόμου για να ηχογραφήσεις και να μη ξεχάσεις την ιδέα σου.Αργότερα φτιάχνεις κάτι πιο "φυσικό" με την ησυχία σου.

 

ωχ! :roll: 8O 8O

 

μερικες φορες ο ανθρωπος δεν μπορει να σκεφτει τα πιο απλα πραγματα!!

(για μενα λεω... :oops: )

 

thanx man.

 

κατι αλλο αντιστοιχο με fruity loops?

δεν το χω δουλεχει και πελαγωνω....

το battery κανει αυτη τη δουλεια?-ασχετος ειμαι σορρυ αν λεω βλακειες-

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο εύκολο και κατάλληλο για την χρήση που το θέλεις είναι το Groove agent...εγώ το τρέχω μόνο στο cubase.. τώρα στο Sonar δεν ξέρω για να πω την μαύρη μου αλήθεια

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο ευκολο, το πιο απλο και με τις καταλληλες ρυθμισεις, με ανεκτο ηχο ( εως και ηχο για demo ) ειναι το Groove agent. Εχεις πανω απο 10 επιλογες ρυθμικων patterns και ελεγχεται τοσο ευκολα, που θα πεταξεις ολα τα αλλα των 6 και 7GBs προγραμματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που εχω κανει (sto cubase βεβαια), ειναι απλα οτι εχω φτιαξει ενα "μετρονομο" με μποτα για 5 λεπτα(το tempo το βαζω καθε φορα οπως θελω) και απο κει και περα γραφω απο πανω. Αφου εχει γραφτει καποιο μερος, μετα προσπαθω να χτισω τα τυμπανα πανω του.

Πιστευω και το σοναρ θα χει τετοια δυνατοτητα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spimav, αυτό που θέλεις είναι να καταγράφεις τις ιδέες σου γρήγορα. Εκείνη τη στιγμή δεν πρέπει να σε απασχολούν διάφορα τεχνικής φύσης θέματα.

Εφόσον η αρχική ιδέα που έχεις δε σχετίζεται με drums, πρέπει σε πρώτο στάδιο να τα αγνοείς, είτε παίζοντας απλά πάνω σε μετρονόμο, είτε γράφοντας πατ κιουτ (ή έχοντας έτοιμο από πριν) ένα "μπότα-ταμπούρο" χωρίς πολλά πολλά.

Αφού καταγράψεις την έμπνευσή σου, θα αρχίσεις να επεξεργάζεσαι τα υπόλοιπα.

 

Το ζήτημα δεν είναι δηλαδή το ΤΙ θα χρησιμοποιήσεις (πρόγραμμα, VST κλπ), αλλά με ποιον τρόπο/λογική δουλεύεις. ;)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα.ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας , στον τομεα της "εκκινησης" (capture) της αρχικης ιδεας.

 

μετα λοιπον απο αυτο , ερχεται το μερος της ολοκληρωμενης ενορχηστρωσης.αυτο που χρησιμοποιω ειναι μερικα pads απο το rs-5 roland , (πιανα-organs-klp) , jazz bass -> bass driver , στρατ/τελε ->gt2-> guitar rig και αν χρειαστει vocals.

 

στο θεμα των τυμπανων , ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος γραψιματος σε home studio?ποιοτικα εννοω.

 

μεχρι τωρα προγραμματιζα μια Midi ακουλουθια με ηχους τους συνθ. ποια τα ενδεδειγμενα προγραμματα απο ni,steinberg klp?

 

υπαρχει καποιο προγραμμα που να χρησιμοποιει δειγματα , τα οποια ομως να γραφονται σε μορφη midi και να μην επηρεαζονται απο αλλαγες ταχυτητας?

 

τα ρωταω αυτα διοτι μου εχει τυχει πολλες φορες να γραφω keys-bass-guitar σε audio και drum loops (.wav)

εκ των υστερων αν χρειαστει να επιταχυνω η το αντιστροφο η λουπα ακουγεται χαλια και ολα τα υπολοιπα θελουν παλι γραψιμο.... τι να κανω?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου