Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση - Σύγκριση μαγνήτη για death metal


kristo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα και παλι, στο ψητο!

θελω να βγαλω γκαζατο μπασατο και βαρβατο ηχο, death metal, κουρδισμα drop C.

εχω παιξει με ΕΜG 81, dimarzio superdistortion και μαρεσαν και οι δυο.

σε σχεση με αυτους τους δυο σε τι φαση βρισκεται ο dimarzio x2N?

 

Yπαρχει κατι καλυτερο για τετοιον ηχο που θελω?

κατι ακουσα για saymoyr duncan bloodline αλλα δεν τον εχω βρει καπου, υπαρχει?? αν ναι τι λεει??

 

παρακαλω τους εμπειροτερους, τα φωτα σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tσέκαρε και τους Seymour Duncan Blackouts, νομίζω ότι καλύτερο γι'αυτό που θες :) Αλλά αφού σου άρεσαν οι 2 που είπες γιατί να μην πας και για έναν από αυτούς; Είναι πολυφορεμένες λύσεις (ας το πούμε έτσι) και οι 2 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιον μαγνητη και να παρεις απο αυτους και γενικα απο emg, dimarzia και seymour * (περα απο τους jazz και blues μαγνητες) θα σου κανει αλλα το θεμα δν ειναι τοσο οι μαγνητες πιστευω... Εχει να κανει κυριως με τον ενισχυτη και τα πεταλακια εαν εχεις "εξασφαλισει" τις προϋποθεσεις μιας μεταλ κιθαρας :)

 

*Αν και εμενα δν ειναι του γουστου μου απλα το αναφερω... βγηκαν και μαγνητες seymour duncan Gug G :P

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τον εχω σε μια ibanez...Παρα παρα παρα πολυ hot μαγνητης με ενα τρελλο output με τρελλο ουρλιαχτο...Αν θες να παιξεις ακραιο μεταλ νομιζω ειναι καταλληλη επιλογη...

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tσέκαρε και τους Seymour Duncan Blackouts, νομίζω ότι καλύτερο γι'αυτό που θες :) Αλλά αφού σου άρεσαν οι 2 που είπες γιατί να μην πας και για έναν από αυτούς; Είναι πολυφορεμένες λύσεις (ας το πούμε έτσι) και οι 2 :)

 

+1 για τους blackouts.Οτι πρεπει για αυτη την περιπτωση(και για πολλους ποιο οργανικος ηχος απο emg,οπωσδηποτε τους ριχνεις ενα...αυτι).Βεβαια νομιζω οτι και ολοι οι υπολοιποι μαγνητες που αναφερθηκαν με τον καταλληλο ενισχυτη(παντα) την κανουν την δουλιτσα τους μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω εχοντας δοκιμασει και τον X2N και τον EMG kai tous blackout οτι ο EMG 81 ειναι o καλυτερος για την δουλεια που θες, εγγυημενη λυση για death metal και γενικα μεταλ καταστασεις.

Δεν ειναι θεμα ομως μονο μαγνητη... αν θελεις μπορεις να μας πεις τι εξοπλισμο εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και οι EMG εχουν τον πιο "γεματο" και πιο συνιθισμενο ηχο για μεταλ στα καθαρα ειναι χαλια... αν εχεις σκοπο να παιζεις ΜΟΝΟ μεταλ χωρις καθολου καθαρα EMG δαγκωτο... Aλλα seymour, νταξει και dimarzio, θα σε βγαλουν πολυ καλα και στα καθαρα!

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ παιδια, ναστε καλα! τους 2 τους εχω παιξει, τον χ2Ν δεν ηξερα και τους μπλακαουτς!, εχω ενα πεταλι korg toneworks, ενισχητη εναν 15αρι σκουαιερ κλαιν μαιν. εμενα με ενδιαφερει ναχω βαρβατο μαγνητη γιατι σταμπαρα μια κιθαρα που εχει χ2Ν και δε θελω να μπω σε αλλα εξοδα.

 

ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες οι EMG παίζουν και με χαμηλωμένο το volume... μιά χαρά καθαρά μπορείς να βγάλεις. Ανάλογα με το είδος, έτσι? Ο 81 δεν είναι τον βάζω και με κάνει ντεθά σουηδό είναι σούπερ hot και θέλει προσοχή για να μη σου βγαίνουν τζιτζίκια από τα αυτιά, ειδικά με μικρά ενισχυτάκια και πολυεφέ! Εννοείται αν κάνεις τη δουλειά σου σωστά ο EMG είναι τέλειος για τον ήχο που θες. Blackouts δεν έχω βρεί ευκαιρία να παίξω ρε γαμώτο αλλά τελευταία πάω πολύ προς το βίντατζ ήχο χαχαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου