Προς το περιεχόμενο

Βελτίωση ήχου lead κιθάρας σε μίξη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ' αρχήν, πως σας φαίνεται ο ήχος (παίζω σε ένα ωραίο backing track)? 🙃

 

 

 

 

 

(Telecaster HH -> angry charlie -> delay -> ampster -> κάρτα ήχου)

 

Αφού έχω καταλήξει σε ενίσχυση/προενίσχυση (όπου μου άρεσει αρκετά ο ήχος), προσπαθώ να βελτιώσω τον ήχο μέσα στο μιξ, ώστε να ακουστεί όσο πιο στουντιακός γίνεται, πχ όπως ακούγεται ο ήχος του Timmons, ή άλλων μοντέρνων παιχτών. Ακούγοντάς τους, παρατηρώ ότι το eq εχει ελαχιστα μπάσα, γλυκά μεσαία, κομμένα πρίμα, και επίσης υπάρχει μπόλικο compression. ;Oλη τη διαφορά, βέβαια, την κάνει η ρύθμιση στο βάθος, η οποία έχει την ικανότητα να "μαλακώνει" και να παχαίνει τον ήχο. Με ο,τι ήχο και να γράψω, εάν δεν ρυθμίσω σωστά το βάθος (εκεί τρώγω την περισσότερη ώρα), θα ακουστεί άσκημα. Το delay το έχω σε 2η μοίρα. Το θεωρώ απλά υποστηρικτικό.

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά το σκέφτεσαι θεωρητικά, κατά τη γνώμη μου η (lead) ηλεκτρική κιθάρα είναι ένα όργανο που "πρέπει" να κυριαρχεί στο μεσαίο χώρο. Έτσι προσεγγίζω κι εγώ τον ήχο μου, ίσως προς την υπερβολή καμιά φορά.

 

Συμφωνώ και για το βάθος, για μένα είναι make or break, αλλά μπορείς να κάνεις διάφορα πράγματα ανάλογα το context κάθε κομματιού.

 

Παίζεις φοβερά, οπότε τι να πούμε εκεί, σίγουρα δεν είμαι αρμόδιος. Το μόνο που θα έλεγα ως τροφή για δική σου σκέψη είναι το delay. Σαφώς και έχει συνήθως υποστηρικτικό χαρακτήρα, αλλά μπορείς να το εξελίξεις περισσότερο, να παίζεις παραπάνω με το mix, το feedback και ίσως κάποιο modulation. Εκεί είναι που φαίνεται η μαγεία του και δίνει το έξτρα 1% που σε πάει παρακάτω.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BillTrantos είπε

Το μόνο που θα έλεγα ως τροφή για δική σου σκέψη είναι το delay. Σαφώς και έχει συνήθως υποστηρικτικό χαρακτήρα, αλλά μπορείς να το εξελίξεις περισσότερο, να παίζεις παραπάνω με το mix, το feedback και ίσως κάποιο modulation. Εκεί είναι που φαίνεται η μαγεία του και δίνει το έξτρα 1% που σε πάει παρακάτω.

 

Μεχρι πρόσφατα είχα το delay ως βασικό εργαλείο, και χρησιμοποιούσα το βάθος απλά ως εργαλείο για να βάλω την κιθάρα στον ίδιο χώρο που είναι τα αλλα όργανα. Δεν είχε αλλη χρήση για μένα κάτι το οποίο άλλαξε, απλά με το να ακούσω λίγο πιο προσεκτικά μουσική. Εννοείται ότι ποτέ δεν μου άρεσει ο ήχος μου και προσπαθώ να τον βελτιώσω. Το να κόψω πολύ delay και να προσέξω το βάθος, είναι σημείο κλειδί για να ακουστεί πιο στουντιακό (μαζί με το eq).

 

Αυτό που λες με το delay και το modulation (θα ταίριαζε πολύ σε αυτό το κλιπ που ανέβασα) θα το ψάξω λίγο. Είναι καλή ιδέα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

 

Τόσο κόπο έκανα να το βάλω...😁

 

Ακούγεται πλαστικούρα στα αφτιά μου, γενικά βρώμικος ήχος και βάθος είναι deal breaker στα αυτιά μου...σκυλοηχος....😅

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Ακούγεται πλαστικούρα στα αφτιά μου, γενικά βρώμικος ήχος και βάθος είναι deal breaker στα αυτιά μου...σκυλοηχος....😅

 

Ε όχι και βρώμικος ηχος. Ούτε 2ο πετάλι δε στάκαρα...😁

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Βγάλε το βάθος και θα είσαι μπρουκλης.

 

Εδώ εβγαλα 5db από το wet στο reverb.

 

 

Εδώ εβγαλα 10db από το wet στο reverb.

 

Και εδώ καθόλου βάθος

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες προσεκτικα αυτο το βιντεο.
Και προσεξε ιδιαιτερα τι εχει στο δεξι του ποδι εκτός πεταλιερας
 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Δες προσεκτικα αυτο το βιντεο.
Και προσεξε ιδιαιτερα τι εχει στο δεξι του ποδι εκτός πεταλιερας
 

 

 

Οπότε όλο το "halo" γύρω από τον ήχο του, όπως το περιγράφει, είναι από echo effect, το οποίο διαχειρίζεται με το expression pedal ώς προς την έντασή του. Θα πρεπει να το ξαναμελετήσω το βιντεο αυτό, ειδικά προς το τελος του...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου