Προς το περιεχόμενο

Από τη Δόξα στη Λήθη. Ξεχασμένοι Έλληνες Guitar Heroes


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mαλλον εχεις δικιο αν ειναι ετσι ζητω συγνωμη απο τον φιλο Gvour (επρεπε να το καταλαβω αλλα επειδη εχω μια ιδιαιτερη ευαισθησια σε μουσικους της εποχης μου δεν το επιασα )

ρε παιδια για τον Δουκακη εχει μαθει κανεις τιποτα ;;;

Φταιω κι εγω επειδη ο τροπος που το γραψα μπερδευε.Ξεκαθαριστηκε νομιζω.Εξαλλου

πως θα μπορουσα να πω κατι τετοιο για εναν ανθρωπο που δεν γνωριζα?Παντως φιλε

pericles εχεις δικιο.Επρεπε να ημουν πιο σαφης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχην συμφωνα απολυτα με τον pericles, περι του Δημη.

Τον ειχα γνωρισει τα τελευταια χρονια σε κιθαρομαγαζο και μου εδωσε την εντυπωση "τιμιου" γενικως, οχι μονο στα περι οικονομιας η επαγγελματικης νοοτροπιας, ανθρωπου...

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ποτε δεν ακουσα απο καποιον, να μου λεει οτι κλαφτηκε, εγλειψε για δουλειες κλπ.

Και αυτο συνεβη πριν τον θανατο του, οχι μετα, καθως πολλοι εχουν την ταση να αγιοποιουν καποιον που δεν υπαρχει πλεον.

 

Τεσπαν, στο θεμα μας...

Επειδη αρκετοι προαναφερθηκαν, προσωπικα, τα τελευταια χρονια που ετυχε να ξανακουσω το 666, με περισσοτερη προσοχη, ειλικρινα επαθα πλακα με τον κιθαριστα του album Αργυρη Κουλουρη.

Τα μοναδικα στοιχεια που βρηκα περι του Κουλουρη:

Αρχισε να παιζει σε σχηματα το '64 (Sky Rockets,Minis,Juniors) μεχρι το '67 οπου μπαινει στο σχημα του Β.Παπαθανασιου.

Λογω στρατου μενει εδω, ενω οι υπολοιποι φευγουν για Γαλλια.

To '70 παιζει με καποια σχηματα εδω και τελη του ιδιου ετους φευγει στην Γαλλια για να ενσωματωθει ξανα με τους υπολοιπους, στους ονομαζομενους πλεον Aphrodite's Child...

Παραλληλα παιζει και σε sessions της εποχης με Aznavour (!), Johnny Hallyday κλπ.

Ιδια εποχη και ως μονη προσωπικη δουλεια, βρηκα δυο 45αρια με το ονομα του και συνεργασια παλι με Παπαθανασιου στους Alpha Beta και σε προσωπικους δισκους του Λουκα Σιδερα.

Απο τις τελευταιες πληροφοριες ειναι οτι επαθε ατυχημα στη Γαλλια το οποιο του αφησε προβλημα μνημης και τον αφησε εκτος μεχρι τελη του '80.

Αλλα ως μονη ουσιαστικη δουλεια ειναι το 666, αντε και καποιες συνεργασιες με Παπαθανασιου και Λουκα Σιδερα.

 

 

Aphrodite's Child - 666 - 13 - Do It

 

Aphrodite's Child - 666 - 04 - The Four Horsemen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Με έχει καταστενοχωρήσει αυτό το thread.

Δεν μπορώ να αποφασίσω αν θα προτιμούσα να μην είχε ανοιχτεί, ή αν πρέπει να γίνει υποχρεωτική η ανάγνωσή του στη πρώτη λυκείου από το υπουργείο παιδείας.

 

 

 

Κι εμένα...

Μάλλον η καρδιά σου το πρώτο και το μυαλό σου το δεύτερο...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα...

Μάλλον η καρδιά σου το πρώτο και το μυαλό σου το δεύτερο...

 

Παιδια δεν ειναι να στεναχωριομαστε τους τιμαμε τους ανθρωπους ειτε ζωντανοι ειναι ειτε φευγατοι.

Το οτι καθομαστε 2 η ωρα χαραματα και γραφουμε γι'αυτους κατι σημαινει δεν νομιζετε ;

Ωραιο thread  αλλα Βαρυ ε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ANDYC ΣΩΣΤΟΣ  και ενημερωμενος (για τον συγχωρεμενο τον ΔΗΜΗ εχεις +Ι000 ηταν ΑΓΝΟ παιδι )

Επρεπε να τον ακουγες τελος 10ετιας 70 LIVE ΣΕ ΣΥΝΑΥΛΙΑ  με την εξης μπαντα: Βλασσης Μπονατσος φωνη , Δημης Παπαχρηστου κιθαρα ,Νικος" Πιπιλας" τυμπανα ,μπασο νομιζω ο Φιλιπιδης και καποιος πληκτρας (δεν θυμαμαι ποιος ) ΠΑΙΖΑΝΕ J.Beck (blow by blow) και το σκιζανε και οχι μονο τοτε ειχα παθει πλακα με τον ΔΗΜΗ .Μετα....το 1980 παιζαμε μαζι στην πισινα του Hilton με την εξης συνθεση ΓιαννηςΤερεζακης Hammond,piano,rhodes,ΔΗΜΗΣ ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ ΚΙΘΑΡΑ ,εγω τυμπανα,ενα παιδι απο τον Πειραια Μπασο &φωνη η Μαντω 17 χρονων τοτε .υπ'οψη οτι αντικαθιστουσα τον Μανο Νεοφυτο (ηθελε να παει διακοπες και καθε Δευτερα που ειχα ρεπο επαιζα εκει στο ποδι του.) Τοτε δεν υπηρχε ανεργος μουσικος παρακαλαγαμε να κανουμε ρεπο ,αλλη φορα αντικατεστησα αλλον γνωστο ντραμμερ για να παει να δει τον BILLY COBHAM (ετυχε να ειμαι στην Αθηνα με αδεια υπηρετουσα στον Στρατο και ολα αυτα χωρις προβα (στα βαθια κολυμπι )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καλα ηλια,κουρελι μας εκανες με το βιντεο του δημητρου...τι παιχταρας ρε π****η μου...θυμαμαι στις ηχογραφησεις του μεσω νεφων να τρεχω μετα το σχολειο στο στουντιο του αλλου του συγχωρεμενου,του παπαζη για να αραξω και να τους ακουσω...πατερας,σιδεριδης,δημητρος και σταροβας(αλλος παιχταρας...)...και δεν θα ξεχασω,μια μερα εφυγε για καμμια ωρα ο καπηλ για μια δουλεια κι εκατσα και τζαμαρα μαζι τους...!!!!!νομιζω οτι για καμμια βδομαδα μετα,δεν μιλουσα ουτε στην μανα μου...τοσο πανω μου τοχα παρει...ξερεις"αφηστε με στην υσηχια μου,κοινοι θνητοι..." ;D ;D ;D ;D :D

 

ενιγουει,ηταν παιχταρας και αληθινος ροκερ και γλυκυτατο παιδι...ειχε την τρελλα του βεβαια αλλα εγω τον θυμαμαι σαν εναν αγαπημενο θειο που παντα χαιρομουν να ειμαι κοντα του...ναναι καλα η ψυχη του...

 

ενας αλλος πολυ ωραιος παιχτης απο μια αγαπημενη μπαντα(γκρουπαρα κατα την γνωμη μου)ο πετρος σκουταρης απο τους sharp ties...οι νεοτεροι ας ψαξουν αυτον τον δισκο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δείτε κι αυτό...αξίζει τον χρόνο σας...

 

Το είδα. Ιστορικά , Ναι αξίζει! Δεν είμαι εγώ αυτός που θα κρίνει τον πρωταγωνιστή του video σαν άνθρωπο (δεν το κάνω με κανέναν, καθείς εφ’ ω ετάχθη), αλλά κάπου προβληματίζομαι. Θα μείνω στο πιο χτυπητό. Λέει σε κάποιο σημείο για τη δομή της σημερινής (Ελληνικής;) κοινωνίας και για την αλλοτρίωση της «νέας γενιάς». Η νέα γενιά λοιπόν συχνάζει στα «χαμπουργκεράδικα» και τρώει πλαστικό μπιφτέκι. Η κοινωνία εν γένει, αν τύχει να κλείσει ο φούρνος …δεν θα φάει ψωμί , ενώ αν έχουν απεργία τα taxi…πάει, καθηλώθηκε, δεν μπορεί να περπατήσει πέντε χιλιόμετρα με τα πόδια! Ως εδώ να συμφωνήσω.  Μετά όμως μου βγαίνει με την Strat…και Rock on! ! Δηλαδή, σαν κλείσει η Fender, τι;

Είναι σαν να λες πόσο ρουφιάνα είναι η Τασούλα, αλλά να το λες καθώς χαϊδεύει τα μαλλιά σου, έχοντας σε αγκαλιά.   Ιδεολογική αλητεία ( ; )

Sorry για το off topic :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου