Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα ηχογράφησης.


mixakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακουστική του χώρου;

μα γράφω εσωτερικά με καλώδιο και όχι εξωτερική ηχογράφηση.

 

Όσον αφορά την κάρτα ήχου το δέχομαι. Αλλά να δώσω 158€ για κάρτα ήχου μου φαινονται πολλά, για τις μικρές απαιτήσεις που έχω.

 

Δεν ζητάω καμιά επαγγελματική ηχογράφηση. Απλά να ακούγεται χωρίς παράσιτα.

Μια εξωτερική κάρτα ήχου USB από 35€ (που είναι και η μοναδική που βλέπω στα sites των καταστημάτων πληροφορικής) , θα μου κάνει δουλειά;  τουλάχιστον να μην έχω παράσιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού μιλάς για μικρόφωνα πώς γράφεις "εσωτερικά";

 

ξέχνα τα καταστήματα πληροφορικής, κοίτα σε καταστήματα μουσικής με είδη Η/Υ

 

υπάρχουν κατάλληλες κάρτες και κάτω από 100Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει sorry για την παρεξήγηση, παράσιτα έχω και αν δοκιμάσω να γράψω μόνο με το αρμόνιο και κανένα άλλο όργανο.

 

μπορείς να μου προτείνεις μια κάρτα; από αυτές που έχει το site musicorama εδώ

http://www.musicorama.gr/eshop/index.php?c_id=2101 κάνει ας πουμε και η 1η που είναι μόλις στα 29€ ? ποιά προτείνεις σε οικονομική τιμή κάτω των 100€;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παρόλο που πήρα κάρτα ήχου εξωτερική τα παράσιτα συνεχίζονται.

Που μπορεί να οφείλονται;

Υπάρχει κάποιο φίλτρο που να τα μειώνει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε απόγνωση όσον αφορά τα παράσιτα.....

Τα έχω δοκιμάσει όλα και δεν γίνεται τίποτα.

 

Ξεχάστε την ηχογράφηση. Με το που συνδέω το αρμόνιό μου στο line in του laptop, ακούγονται παράσιτα (σαν κάτι να καίγεται δηλαδή, χιόνια) από τα ηχεία του αρμονίου.

 

Μου είπαν ότι φταίνε τα ανταπτοράκια και ότι καλό θα ήταν να πάρω καλώδιο που να συνδέει κατευθείαν το αρμόνιο με το line in του Laptop.Το δοκίμασα και τίποτα.

 

Μου είπαν ότι φταίει που δεν έχω εξωτερική κάρτα ήχου, γιατί η κάρτα ήχου των Laptop είναι για τα μπάζα. Αγόρασα και κάρτα ήχου και τίποτα. Με το που θα συνδέσω το αρμόνιο με την κάρτα ήχου, πάλι ακούγονται παράσιτα από τα ηχεία του αρμονίου.

 

Μου είπαν ότι φταίνε σίγουρα τα ανταπτοράκια και ότι καλό θα είναι το αρμόνιο να συνδεθεί κατευθείαν με την κάρτα ήχου. Αγόρασα και τέτοιο καλώδιο (από jack σε RCA) και τίποτα πάλι. Χιόνια χιόνια χιόνια από τα ηχεία του αρμονιου.

 

Μου είπαν ότι φταίει που έχω κοντά τα εξαρτήματα και δημιουργούνται παράσιτα. Απομάκρυνα στα 5 μ το αρμόνιο, την κάρτα ήχου και το λαπτοπ και τίποτα.

 

Τέλος, μου είπαν ότι φταίει το τροφοδοτικό του αρμονίου, και ότι θα πρέπει να αγοράσω έναν μετασχηματιστή που να είναι και σταθεροποιητης. Κοστίζει 28€. Ήδη έχω ξοδέψει ένα σωρό λεφτά σε καλώδια, αντάπτορες, κάρτες ήχου και δεν έχω κάνει τίποτα. Λέτε να φταίει αυτό;

 

επίσης μου ειπαν ότι μπορεί να φταίει και η ΔΕΗ στο σπίτι μου και καλό θα είναι να μετακομοίσω!

 

Πριν προβώ σε αγορά νεου σπιτιού λοιπον, μπορεί κάποιος να μου πει τι φταίει τώρα που τα έχω δοκιμάσει όλα τα παραπάνω εκτός από την αγορά του μετασχηματιστή;

 

Επαναλαμβάνω, με το που θα συνδέσω το output του αρμονίου με την κάρτα ήχου, ακούγονται παράσιτα από τα ηχεία του αρμονίου,  (και εν συνεχεία η ηχογράφηση βγαίνει χάλια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαίνεται ότι μόνος μου μιλάω εδώ μεσα..

 

λοιπόν συνεχίζω την ιστορία μου.

 

Δοκίμασα να βάλω το αρμόνιο στο Line in ενός άλλου laptop και όλα μια χαρά!!!

Επίσης δοκίμασα την εξωτερική κάρτα ήχου που έχω στην USB του άλλου laptop (παρακάποντας την line in) και πάλι όλα μια χαρα.

 

Το πρόβλημα επομένως των παρασίτων είχε να κάνει με την σύνδεση του αρμονίου μου με το laptop μου (είτε στην line in απευθείας είτε στην usb μέσω της εξ κάρτας ήχου).

 

Τι φταίει επομένως;

 

έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα ή είμαι ο μόνος;

τουλάχιστον γλίτωσα την αγορά σπιτιου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Συνδέω το αρμόνιό μου με μια κονσόλα την οποία στέλνω στην κάρτα ήχου του λαπτοπ μου όπου ηχογραφώ μέσα από το πρόγραμμα audacity.

 

τα παράσιτα που έχω ακούγονται όπως σε αυτό το βιντεο:

 

¨Ομως, χρησιμοποιόντας ένα άλλο λαπτοπ δεν ακούγεται το παραμικρό παράσιτο!!

 

άρα να υποθέσεω ότι κάτι φταίει με το λαπτοπ; αγόρασα μια εξωτερική κάρτα ήχου αλλά πάλι το ίδιο πρόβλημα έχω.

 

Τι να φταίει και τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου